Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

[es] :: Vodič za posao :: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 595192 | Odgovora: 563 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Igor HORIZON-COMAGRI
Beograd - Ancona

Član broj: 97989
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.comagri.it


Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina19.08.2006. u 18:44 - pre 215 meseci
``````````````````Pozdrav!

hvala na odgovorima! Ipak sam se odlucio za proizvodjaca plastenika iz Novog Knezevca, SAN, mala privreda ali je ipak OK i njablizi je Kikindi (prevoz cesto hoce biti jeziv!). Za ostale "tekuce probleme" sam donekle pronasao adekvatne dobavljace. Neocekivano, (ili mozda ocekivano, osim meni) se postavio kao najveci problem - grejanje! Vidim da se vec vodi rasprava na istu temu... Odlucio sam se da prvu zimu odradim na "cvrsto gorivo" - drva i nesto malo uglja. Cale i ja smo vec postavili cevi grejanja do plastenika, razdelnice, bla, bla, bla, kad nas iza coska saceka cena kotlova na cvrsto gorivo...I pored toga sto svi (barem u Kikindi i okolini) prelaze na gasne kotlove, polovni kotlovi na cvrsto gorivo (cak i po 25 godina stari) i dalje postizu 50% trenutne cene u maloprodaji! 30kW polovan kotao na cvrsto gorivo = 350-400 Evra! A nov isti takav, nepunih 800 Evra... Nov kotao 80kW, danasnja cena, 1270 Evra...

Nesto sam racunao potrebnu kolicinu kW pa kvadratnom metru plastenika, pa bih zamolio da li neko od vas mozda zna proverenu racunicu. Plastenici ce biti 2 x 168 metara kvadratnih (odvojeni, ne multituneli), moja racunica je da za jedan plastenik od 168 metara kvadratnih (8x21x3,8) mi treba kotao na cvrsto gorivo snage od oko 75kW...koliko mi je tacna racunica?!?!

Hvala!!!
---------------------------------------
Pozdrav ,po pitanju Kw potrebnih za grejanje plastenika dimenzije 8x21x3,8,treba izračunati celu površinu folije koja pokriva plastenik primer 8m širine je oko 13m folije puta dužina tunela + površina čela, 13x(21+6)=351m2
351x delta temperatura (primer spoljnih -5 unutrašnjih +10=15)x k(koeficjent izolacije folije.dupla napumpana, jednostruka,ili staklo ili polikarbonat,ako je jednostruka folija ili staklo onda je k=7 u slučaju duple folije k=3,5)
primer 351m2 x 15 stepeni x 7= 36855 + 10%(kubljenje toplote zbog površine poda)=40540 Kcal/sat=47Kw
Tu računicu je napravljena u slučaju da model plastenika je tunelski i nema ravne strane koje bi povećale površinu folije,probajte da napravite opet račun sa vačom željenom delta t(spoljna i unutrašnja temperatura u slučaju naj hladnijeg mogućek perioda zime)
 
Odgovor na temu

pokemoni
emil emil
plandiste city

Član broj: 96238
Poruke: 6
80.93.232.*



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina07.09.2006. u 12:26 - pre 214 meseci
Posmatram ovu temu vec nekoliko meseci,kao i pisanja Simonzeca na drugim sajtovima.Uskoro cu verovatno sam poceti sa izradom plastenika koji ce verovatno biti postavljen iduce godine.Simonzec video sam slike tvoga plastenika i zeleo bi da ga po istom principu i sam napravim.Potrebno je da mi kazes ako znas i hoces naravno koje su cevi isle za lukove to jest njihov precnik i debljina zida cevi?Uskoro pocinjem i sa izradom uredjaja koji ce nadgledati vecinu procesa koji ce se odigravati u plasteniku,pocev od merenja i automacke kontrole i podesavanja temperature preko zalivanja i ostalog.Da bi malo olaksao posao oko automatizacije predlozio bi da pogledate sledeci link http://www.epraktikum.co.yu/forum/viewtopic.php?t=42 slicno nesto tome spremam i ja za svoj plastenik uz neke male izmene i dorade.Uskoro cu poceti sa planiranjem izrade lukova plastenika po sistemu plastenika kao sto je kod Simona i detaljnom racunicom njihove izrade da bi utvrdio da li se vise isplati kupiti gotovo.Hvala svima na ovoj temi,planiram plastenik od oko 60 m2 cisto za svoje potrebe i potrebe svoje bastice u kojoj imam dosta cveca.Svako ko mi moze ikako pomoci zamolio bih da mi se javi jer sam tek u fazi nabavke svega i ne bi kupovao bilo sta neko nesto provereno i isprobano.Takodje planiram u plastenik da ubacim i gro luh fluo cevi za bilje koje ce se samo paliti po potrebi.Planiram takodje da bilje budu na stolovima u kojima ce po povrsini kruziti voda sa mineralnim materijama koje ce vuci pumpa okolo naokolo.Pogledajte i ovaj link mozda i vi nadjete nesto korisno. http://www.beke.co.nz/forum/viewtopic.php?t=174
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina07.09.2006. u 13:10 - pre 214 meseci
bilo je na TV pre par dana zanimljivo resenje za grejanje plastenika - vodom iz bunara :-)
Naime, znate da temperatura jedino na povrsini zemlje moze biti ispod nule, dok vec na metar dubine je par stepeni iznad nule, a na dubini od 10-20 metara... razmislite sami.
E, sad, covek je dosao na sledecu ideju - dva sloja folije, izmedju ta dva sloja prolaze cevi iz kojih se voda rasprsuje u sitne kaplice (magla) na unutrasnju foliju, koja kad se to kontinuirano radi poprima temperaturu vode, pa vi bez obzira da li je napolju -5 ili -25 stepeni imate u plasteniku temperaturu od +5 ili mozda cak i +10 stepeni, ako dovoljno duboko kopate i/ili imate srece sa karakteristikama podzemnih voda. Ne znam da li je to dovoljna temperatura za opstanak biljaka, ali, cak i ako nije, mnogo ce manje energije biti potrebno za grejanje na recimo +15 kad je unutra +5, nego kad je -10 stepeni.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pokemoni
emil emil
plandiste city

Član broj: 96238
Poruke: 6
80.93.232.*



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina07.09.2006. u 22:19 - pre 214 meseci
Mozda to i nije tako lose sto spominje pctel za sistem grejanja.To je sitem toplotne pumpe i ima o tome dosta na netu.Samo nisam bas siguran da se moze postici toliko zagrevanje.
 
Odgovor na temu

zorpav
Zoran Pavlovic
Vlasnik firme Wizard MTS, Radnja za
uzgoj cveca i kompijuterski inzenjering
Novi Sad

Član broj: 24001
Poruke: 41
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina10.09.2006. u 11:16 - pre 214 meseci
--
Ne znam dli je to tacno ali sta biva sa kapljicama na foliji kada je
temperatura ispod nule
I sta biva sa viskom vode koji se sliva niz foliju ka dotakne zemlju

Pozdrav zoran
 
Odgovor na temu

PanzerPedjys
Novi Sad

Član broj: 96299
Poruke: 15
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina11.09.2006. u 11:46 - pre 214 meseci
Pozdrav!

Hvala Igore - ovo je stvarno bilo studiozno!!! Od jednog "plastenicara-povrtara" sam dosao do grube "konstante" - 200W po kvadratu (i nema da te boli glava...). Bice da se sve to svodi na priblizno slicnu kalkulaciju, pa ako minus ode na (uobicajenih, za Kikindu) -25-30C, snalazi se kako znas i umes...Nabavio sam jedan kotao od 48KW, mislim da bih sa jos jednim slicne snage mogao lakse disati (do prvih nepredvidjenih "minusa"). U medjuvremenu sam kontaktirao Cirica iz Vrsca koji pravi kotlove na "biomasu" - cene su jace od najjacih minusa - 100KW = 2000 Evra pa navise. OK je sve to, ali... Nasao sam jos jednu firmu (iz Muzlje, ZR) koja pravi kotlove na biomasu, no jos ih nisam kontaktirao. Sve u svemu mislim da ce dva polovna Tam-Stadlera pomenute snage izgurati narednih par godina.

Neko je na forumu pomenuo Evu iz titelske Top Flore, odusevljen sam gospodjom i njenom voljom da pomogne! Preporucujem je od srca!

Sto se tice grejanja vodom iz dubinskih bunara, i ja sam pomalo zbunjen. Jel to neki oblik (polu)zatvorenog sistema?! Sta se desava sa svom tom vodom koja se vadi iz "dubina" kad procirkulise izmedju folija? Da ne pominjem gore navedene minuse od 25C i navlazene folije...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina11.09.2006. u 12:55 - pre 214 meseci
Sto se tice grejanja vodom iz bunara, nisam bas "pohvatao" da li se voda vraca u bunar ili se odliva u reku. Folije nisu primaknute jedna do druge, vec je izmedju njih razmak nekoliko cm. Vecina od vas je izgleda zamislila situaciju da se "grejanje" ukljuci kad je u plasteniku temperatura vec pala ispod -15 pa ce se voda zamrznuti pri dodiru sa folijom koja je hladna kao od taste dusa. Medjutim, nije tako, "grejanje" se ukljucuje kad je temperatura iznad nule i voda treba da predaje tek toliko energije da odrzi postojecu temperaturu. Tako voda pada na unutrasnju foliju cija temperatura nikad ne bi smela biti ispod nule, pa se tako voda ne moze smrznuti, a temperatura spoljasnje folije nije bitna, izuzev sto hladi vazduh u medjuprostoru pa voda stalno treba da ponistava to hladjenje. Temperature vode, unutrasnje folije i unutrasnjeg prostora su priblizno jednake. Sad, potreban je tu sigurno detaljan proracun koliko litara vode je potrebno da protekne kako bi se temperatura odrzala, pa evo da probam ja da izvedem nekakvu totalno laicku kalkulaciju:
Za grejanje treba kazete 200 W po kvadratu, verovatno se tu misli na grejanje i do 15 stepeni, dok za grejanje na par stepeni verovatno ne treba vise od 100W? Iz iskustva sa nekim grejacima, ako uzmemo 100 litara vode i grejemo je sat vremena grejacem od 1kW, podici cemo joj temperaturu za nekih 10 stepeni, ekvivalentno tome, 1kW sa 1000 litara bi bilo 1 stepen. Ako toliko treba predati vodi da se zagreje - po zakonu o odrzanju energije voda ce isto toliko vratiti kad se hladi. Znaci, ako mozemo vodi uzeti 3 stepena, i mozemo da utrosimo 1000 loitara te vode na sat, to je 3kW, a za 60 kvadrata treba nam 6kW, tako da moramo povecati protok na 2000 litara na sat, sto zvuci kao veoma mnogo, ali nije, to je 30-ak litara u minutu, a probajte da prskate oko 100 kvadrata folije ceo minut sa manje vode pa cete videti da to bas i nece moci. Dakle, dok ne stigne bolji proracun, mozete se pridrzavati ovog pri planiranju velicine bunara, znaci reda velicine 300 l/h za svaki kilovat snage koji zelite. Sve to opet zavisi od prirodnih uslova, jer ako imate vodu temperature 2 stepena onda joj nikako ne mozete uzeti 3, a ako je njena temperatura 10 stepeni, mozete joj uzeti daleko vise.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pokemoni
emil emil
plandiste city

Član broj: 96238
Poruke: 6
80.93.232.*



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina12.09.2006. u 12:39 - pre 214 meseci
Mene zanima da li neko zna neku firmu koja samo prodaje lukove za plastenik u raznim modelima i njihov cenovnik naravno.Zelim da uporedim cene gotovih lukova i istih takvih koje bi sam pravio jer uskoro pravim masinu za lucno savijanje cevi. Ne znam da li se uopste isplati da se prave ili kupe gotovi lukovi?Danas sam gledao cene cevi i iznosi cev od 3/4 savna sa debljinom zida 2 mm 540 din i sa debljinom zida od 1.8mm 480 din.Ne znam za koje cevi da se odlucim jer plastenik nije veliki dimenzija mozda 8*6m.Zeleo bi da izradim plastenik slican ovome po svim njegovim merama http://www.komet-ca.co.yu/pages/plastenici/T5P.htm Ako bi mi neko preporucio da pravim drugacije zamolio bi ga da ostavi neku sliku kako bi ga mogao prekopirati.Hvala.
 
Odgovor na temu

zorpav
Zoran Pavlovic
Vlasnik firme Wizard MTS, Radnja za
uzgoj cveca i kompijuterski inzenjering
Novi Sad

Član broj: 24001
Poruke: 41
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina12.09.2006. u 18:23 - pre 214 meseci
Pokusaj na sledeci telefon 037 731418 ili 063 7724758
Pantelic Zoran

Meni su oni radili lukove i mogu ti reci da je ekipa uigrana i da
odradjuju posao korektno

Cevi su toplo pocinkovane i garancija je 35 godina.

Kod mene je plastenik 8 x 18 x 3.65 sa bocnim dizucim stranicama
folijama na naduvavanje itd. Mozes doci i videti ako si zainteresovan

Poydrav Zoran
 
Odgovor na temu

pokemoni
emil emil
plandiste city

Član broj: 96238
Poruke: 6
80.93.232.*



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina12.09.2006. u 18:47 - pre 214 meseci
Hvala na pozivu, i naravno da sam zainteresovan da vidim posto sam totalni pocetnik da znas da bi dosao i video kako sve to funkcionise.Posto sve pravim iskljucivo za svoje potrebe hteo bi sve to da napravim kako treba i po nekom sistemu koji je isproban a ne sto puta da prepravljam i budzim.Reci mi sta proizvodis u plasteniku,i gde se tacno nalazis?Kada bi ti odgovaralo da dodjem i vidim plastenik ako je moguce ikako?Hvala
 
Odgovor na temu

zorpav
Zoran Pavlovic
Vlasnik firme Wizard MTS, Radnja za
uzgoj cveca i kompijuterski inzenjering
Novi Sad

Član broj: 24001
Poruke: 41
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina13.09.2006. u 06:28 - pre 214 meseci
Proizvodim cvece, Nalazim se u Rumenci (Pored Novog Sada)
Telefon: 021 716 886. Mozes doci u popodnevnim satima kad god te put
nanese

Pozdrav Zoran.
 
Odgovor na temu

Ristic Lj.

Član broj: 93456
Poruke: 3
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina13.09.2006. u 20:00 - pre 214 meseci

Za izradu plastenika recimo od 10m duzine potrebna su ti 6 luka. Ovde govorim o plasteniku recimo 10m duzine , 8m sirine i 3,5m visine. Konstrukcija luka za ovakav plastenik izradjuje se od cevi 1/2 cola. U takav jedan luk odlazi priblizno 3,5 cevi od osam metara ili priblizno oko 28 m duznih. Cevi su mogle da se kupe u prolece za 400din /kom od 8m, a u fabrici cevi u Aleksincu i za jos poprilicnmanje noca ali je to navodno druga i treca klasa. Poznajem ljude koji su od istih odradili plastenike od 33m duzine ,8m sirine i 3,5m visine. Inace mogu da potvrdim da se ovakva konstrukcija odlicno pokazala leto posto je izdrazala strasan olujni vetar koji je primera radi kao od sale cupao svemoguce drvece iz korena kao od sale.
Iz gore iznetog mozete izvuci racunicu dali se isplati raditi sam lukove, dobar majstor sa pomocnikom radi od 6 do 8 luka za jedan dan , ako uzmete u obzir da recimo naplacuje samo za ruke majstor od 15 do 20eura dnevnicu docicete do prave racunice .
I kao zakljucak sa moje strane samo da napomenem da cena plastenika komlet nesme da predje 50% od najeftinije ponudjene cene gotove varijante a uz snalazljivost ovaj procenat moze da bude jos manji.
 
Odgovor na temu

nesakg
Nebojsa Djokic
KG

Član broj: 107429
Poruke: 7
*.yu1.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina15.09.2006. u 21:29 - pre 214 meseci
Još kada bi neko znao gde je najsigurnije kupiti seme za cvece ,ali provereno ,da je neko već narucio i uverio se u kvalitet .Forum je super ,još cemo se družiti
 
Odgovor na temu

PanzerPedjys
Novi Sad

Član broj: 96299
Poruke: 15
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina16.09.2006. u 02:50 - pre 214 meseci
Sto se semena cveca tice, ne govorim iz licnog iskustva vec sta sam cuo - pohvale iz proverenih izvora. Statua iz Straceva je provereno dobra (Johnson seeds) http://www.statua.co.yu/ na njihovom site-u imas i distributere po Srbiji. Kako sam cuo i titelska Top Flora krece u distribuciju Bruno Nebelung semena (uz sadnice koje vec rade). Proveri novosadski Pomex http://pomex.co.yu (S&G semena).

Kao sto rekoh, nekog pravog proizvodjackog iskustva nemam, no cu za nekih mesec i po probati sa Nebelungovim sadnicama, pa dokle finansijski izdrzim. Mislim da je sigurnije za pocetak (pocetnika). De fakat stoji ona narodna, ko neume da izvede biljku od semena do cveta bolje da menja profesiju, ali...

Sta nam to kao repliku kazu starije i iskusnije kolege?!?!?

Pozdrav!!!

 
Odgovor na temu

PanzerPedjys
Novi Sad

Član broj: 96299
Poruke: 15
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina16.09.2006. u 03:06 - pre 214 meseci
Moje pitanje - kako se nosite sa pravim izborom supstrata za cvece?!?! Ph vrednosti?!?! Tacno trefiti pravi supstrat za svaku biljku bice da je vise od igre, i finansijski i "psiho-fizicki". Mozda pokusavam i previse napraviti sve po "PS-u", ali kad je izbor supstrata u pitanju mislim da je pametnije ne saliti se sa istim.
 
Odgovor na temu

zorpav
Zoran Pavlovic
Vlasnik firme Wizard MTS, Radnja za
uzgoj cveca i kompijuterski inzenjering
Novi Sad

Član broj: 24001
Poruke: 41
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina16.09.2006. u 20:56 - pre 214 meseci
To ne mozes nikada znati bez skupih instrumenata. Kad kupujes supstrat
nikad ne znas koliko je lezao u magacinu, s vremenom gubi svojstva.

Ja to radim odokativno, i za sada imam dosta solidne rezultate, ali
kad porastem kupicu instrumente.

Koristim Klasmanov TS3 supstrat dodam na balu od 250 L 100 L
glistenjaka od konjskog ili zecijeg djubriva (imam proverenog
proizvodjaca glistenjaka) i dodam jos 35 l peska.

Za sada je ta formulacija dobra jedina mana je seme trave iz
glistenjaka. Pa povremeno moras da plevis saksije. Pozdrav Zoran
 
Odgovor na temu

zorpav
Zoran Pavlovic
Vlasnik firme Wizard MTS, Radnja za
uzgoj cveca i kompijuterski inzenjering
Novi Sad

Član broj: 24001
Poruke: 41
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina16.09.2006. u 21:01 - pre 214 meseci
Sto se tice semenja tu je jos Gradina iz Sapca.
Top flora iz titela je tek uvezla prvu turu semena viola i tek pocinje
posao sa semenjem.

Sto se tice Pomex-a on je solidan mada treba pogledati rok trajanja na
kesici.


Svi oni imaju po nesto dobro kada bi ih okupio na gomili bili bi kao
jedan dobar

Pozdrav Zoran
 
Odgovor na temu

nesakg
Nebojsa Djokic
KG

Član broj: 107429
Poruke: 7
*.yu1.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina18.09.2006. u 17:32 - pre 214 meseci
Hvala svima na savetima .Za pocetak sam kupio rasad ,da probam , a kasnije cu sam iz semena.Malo da probam da spremim nesto za 8.mart.Vidim da je neko pitao za merenje ph,a i ja nisam znao da za to postoji aparat,pre nekoliko dana sam video kod jednog cvecara u Čačku,kaze da kosta oko 300e.Asaznao sam da postoje i drugi načini da se sazna ph zemlje.Ako nekoga interesuje raspitacu se,treba skupljati znanje.Inače,zna li neko cene rasada npr.primula ,cinerarija i sl.
 
Odgovor na temu

nesakg
Nebojsa Djokic
KG

Član broj: 107429
Poruke: 7
*.yu1.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina18.09.2006. u 21:08 - pre 214 meseci
Šta je cvecari,taman se raspričali malo ,a sada nigde nikog.Ili krenulo rasađivanje pa svi umorni.
 
Odgovor na temu

nesakg
Nebojsa Djokic
KG

Član broj: 107429
Poruke: 7
*.yu1.net.



Profil

icon Re: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina29.09.2006. u 17:49 - pre 213 meseci
Zna li neko koje su cene bile za primulu i cinerariju 8.marta ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako zapoceti posao sa cvecem-zablude i istina

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 595192 | Odgovora: 563 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.