Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Obrada digitalnih fotografija

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Obrada digitalnih fotografija
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 131404 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 08:17 - pre 193 meseci
Nedavno je nekoj drugoj temi bilo postavljeno pitanje oko "ostrenja" fotografija, bilo je par odgovora i ideja da se otvori nova tema. Ja bih prosirio temu na obradu fotografija uopste.

Pocecu sa par primera. Pre svega se radi o fotografijam snimljenim u RAW formatu i obradjenim odgovarajucim alatom, odnosno RAW converterima, ali sva obrada koja je radjena na tim fotografijama, se u vecoj meri moze uraditi i u Photo Shopu, s tim sto je za to neophodno ozbiljnije poznavanje istog. Ko nema mogucnost da fotografise u RAW formatu (mislim pre svega na kompaktne aparate), a zeleo bi da obradi svoje fotke, postoji zgodan programcic, a to je Bibble Pro. Bibble moze da koriguje WB i na JPG formatu, a ima cak i automatiku za obradu, tako da sa dva tri klika fotka moze da dobije sasvim novu dimenziju.

Kao vlasnik Nikona D200, odnosno DSLR-a, za konverziju RAW fajlova najvise sam koristio Capture One. Radi jako brzo, moze da vrsi obradu na vise fotografija sa istim parametrima, krajnji rezultat je odlican itd... Sto naravno ne znaci da drugi programi nisu isto tako kvalitetni, ja samo prenosim svoje iskustvo. Probao sam jos nekoliko programa, ali sam se zadrzao na Capture One.
Nikonov NX je takodje izvanredan, ali je uzasno spor. Koliko mi je poznato Canondzije (one koje ja poznajem) su isto tako zadovoljni sa Capture One i kazu da je mnogo bolji od originalnog Canonovog softvera. Ogradjujem se i govorim samo o ekipi svojih poznanika!

Da ne duzim pricu, verovatno ce biti pitanja u toku diskusije, pa navalite sa pitanjima i odgovorima.

Veliki pozdrav svim ljubiteljima fotografije!






Ovo je slikano na Zlatiboru sa kit objektivom 18-70 i polarizatorom. Bilo je neko uzasno jako sunce i nisam mogao dobro da procenim fotke na displeju, sve mi se cinilo da su previse svetle na kraju sam stavio korekciju -1EV, sto se (kasnije) pokazalo kao pogresno jer su fotke podeksponirane! Ali kao sto vidite sa RAW formatom se to bez problema koriguje!





Ova fotka je takodje sa Zlatibora. Tu je pak bio problem sto se nadvio oblak, pa je sve bilo u senci, tako da aprat lako omasi WB. Kad sam obradjivao fotku, WB sam morao da podesim na skoro 7000K?!!








[Ovu poruku je menjao dzura dana 09.05.2008. u 10:08 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 08:39 - pre 193 meseci
Odlična tema :)

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 09:00 - pre 193 meseci
Ovaj poslednji primer mi deluje nekako prezasićeno (jel' se tako kaže?). Mnogo bolje naravno nego neobrađena verzija, ali malo "šljašti", ili je to do mog monitora?
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.mediaworksit.net.



+17 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 09:11 - pre 193 meseci
Evo da se ukljucim i ja...

Tema je odlicna, NARAVNO, i nadam se da ce kvalitetom i posecenoscu naslediti nekoliko sjajnih "prethodnika" iz iste oblasti.

Kao vlasnik FF Canona (da ne naglasavam modele, nepotrebno je) ja slikam iskljucivo i samo u RAW formatu. U principu, parametri su mi svi na nuli, a po pitanju same konverzije RAW-JPG koristim uglavnom PS. Njegov Camera RAW meni u potpunosti pozavrsava sve neophodno po pitanju same konverzije, dok ostatak korigovanja (ukoliko je uopste potrebno) sam PS pruza sve, bar meni. Posto se ovde dosta pominje, i vrlo cesto polemise o necemu za sta smo usvojili termin "ostrenje" ja bih samo napomenuo da meni licno nekako najvise pase klasican unsharp mask (opet napominjem, ako je neophodno) mada kada zelim da nesto ekspirimentisem volim da se "poigram" i sa (convert to LAB) "ostrenjem" u lightness chanelu i eventualnim posvetljavanjem u istom.

Inace, postoji dosta (ozbiljnih) Canondzija koji se kunu u njihov "default" program Digital Photo Pro, i kazu da on SJAJNO pozavrsava sve, ali meni kao pripadniku te neke starije generacije (old school) koja je rasla uz Photoshop jos dok nije bilo ni najave digitalne SLR ere, nekako mi je sve to u odnosu na sam PS nekomforno, blago smarajuce, pomalo "nelogicno", tako...

Pojavom HDR programcica, postala je jako interesantna i upotreba Tone Mapping filtera na samom RAW fajlu... to, itekako, moze da da impresivan rezultat.

Ono sto bih posebno napomenuo, je pitanje kalibrisanosti samog monitora, "izlaza" uopste... posto smo ozbiljni ljudi, pretpostavljam da necemo ulaziti o polemiku o ispranim bojama, prezasicenosti, i sl. posto se podrazumeva da SVAKI iole ozboljan fotograf to sam po sebi podrazumeva po defaultu.

Na slikama okacenim u ovaj post unsharp mask je uradjen klasicno za ekranski prikaz, A85 R1 T4... a poenta prikazanih slika je samo blaga dorada i korekcija... o "nasviravanju" boja, ili kojekakvim nebuloznim efektima koji totalno menjaju sam "karakter" zapisa, ja ne polemisem


Original RAW


Camera RAW


Photomatix




[Ovu poruku je menjao beske dana 09.05.2008. u 10:50 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 09:13 - pre 193 meseci
@Miroslav
Da tako se kaze. Ja svoje fotografije podesavam na kalibrisanom monitoru... moze da se desi da je na nekom drugom prebudzena. Inace je ova fotka bila stampana u nekom planinarskom casopisu i ovako obradjena je izgledala odlicno. Zapravo izgledala je skoro identicno onom sto je kod mene na ekranu, a to i jeste cilj da u stampi slika izgleda kao na ekranu.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 09:14 - pre 193 meseci
Vi koji ste duboko ušli u tajne, što PS-a, što drugog softvera za obradu, dajte malo detalja kako i sa kojim parametrima koristite pojedine opcije, a ne samo da ih nabrojite :)
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 09:40 - pre 193 meseci
Trik za "vestacko" nebo, ako vam je sprzeno na fotkama a mozete lako maskirati tu belinu u PS-u:

Hladno nebo: C90, M10, ostalo nule:



Toplo: C90, M30-40 (ako ocete tamnije, ovo je sa 30%), Y moze i 5 (ne mora moze 0), K0:



Uraditi Add noise po zelji, bitno je da je uniform i monochromatic (kolicina zavisno od velicine slike).

 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 09:42 - pre 193 meseci
Sto se "ostrenja" tice vec je bilo navedeno u onoj drugoj temi. Ja obicno koristim Unsharp mask u PS-u sa parametrima 100, 1, 10. Kao sto sam i tamo naveo sa tim mora malo da se eksperimentise, jer tamo gde su velike povrsine i nema ivica dzaba ostrenje, opet gde je krosnja drveta ove vrednosti su prevelike itd...

Sad vidim da se Cosmo nadovezao sa nebom. Jos bi dodao za nebo. Ne mora nebo da bude skroz sprzeno. Ako se, recimo, naziru oblaci, a hteli bi ste da nebo pojacate ovo sto je Cosmo naveo moze da se pomesa sa postojecim nebom opcijom multiply., bilo da se koristi direktno kao gradijent tool ili gradijent postaviti kao normal, ali sve prebaciti u novi layer, pa onda na layer-u se poigrati sa mesanjem opet opcijom multiply.


Evo jos jednog primera sa Zlatibora... inace ovo selo se zove Semegnjevo, ako idete na Zlatibor svratite (ide se ka zel. stanici Zlatibor) lepo je za slikanje (kao i mnogo toga drugog na Zlatiboru)







[Ovu poruku je menjao dzura dana 09.05.2008. u 11:02 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 10:07 - pre 193 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Vi koji ste duboko ušli u tajne, što PS-a, što drugog softvera za obradu, dajte malo detalja kako i sa kojim parametrima koristite pojedine opcije, a ne samo da ih nabrojite :)
Apsolutno se slažem - makar u najkraćim mogućim crtama neka navedu šta su radili.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 10:29 - pre 193 meseci
@Nebojsa i MyWay

Na koje parametre mislite, jel na ove slike koje su prikazane ili na obradu uopste? To sa parametrima je prilicno sirok pojam!

@Beske

Bre Beske na ovim tvojim fotkama sa te ljute guje, tesko da se i vidi kakva obrada!!!

[Ovu poruku je menjao dzura dana 09.05.2008. u 11:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.mediaworksit.net.



+17 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 10:35 - pre 193 meseci
Mada, postoji jos jedna stvar koja nema mnogo veze sa post-processom, ali je elementarna za kvalitetnu fotografiju uopste.

KADAR

Najvaznija stvar je odabrati motiv za slikanje (odlican primer daju Dzurine slike), ukadrirati ga, i zatim "zapisati". Dzaba je bilo kakav post-proces ako se sve steceno znanje nema na cemu upotrebiti, pokazati. Ja kad slikam, trudim se da uvek ostavim dovoljno "mesa" da bi u post-processu, samo blagim kropom i laganim "usminkavanjem" dobio zeljeno. Nikakvo "napucavanje" boja, nikakvi efekti, NISTA...

Naravno, sto kvalitetniji RAW zapis, lakse su sve naknadne "dorade". Na ovoj slici, "radio" je samo konvert RAW-JPG, Camera RAW.






[Ovu poruku je menjao beske dana 09.05.2008. u 11:49 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.3dnet.co.yu.



+1340 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 12:10 - pre 193 meseci
Apropo parametara...

Najkorisniji post u ovoj temi bi izgledao otprilike ovako:

Original snimak (RAW ili JPEG) je ovo: => slika ili crop

Koristeći ovu opciju ovog programa sa ovim parametrima dobio sam ovo: => slika ili crop
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 12:22 - pre 193 meseci
Ok nije problem, mada mislim da su programi toliko razliciti i da se obelezavanje samih parametara razlikuje da vrednosti parametara datih za jedan program skoro da su neupotrebljive u drugom. Sama ideja oko otvaranja ove teme (barem moja) je da ljudi vide sta se sve obradom moze dobiti, eventualno da saznaju koji je program koriscen ili koji bi oni sami mogli da koriste, a na kraju mozemo da damo i konkretne parametre za konkretan primer.
 
Odgovor na temu

marinowski
Igor Marinović
Palić

Član broj: 149582
Poruke: 138
*.manufacture.co.yu.

Sajt: www.marinowski.com


+2 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 13:03 - pre 193 meseci
Ja sam koristio Capture One PRO ranije, dok nije izasao Lightroom. Od onda, Lightroom caruje, barem meni :)
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 13:21 - pre 193 meseci
Ja sam ga instalirao i probao, ali mi je bio nesto spooooor. Mozda je ova nova verzija bolja j***em li ga. Capture One mi je OK, em je brz ko munja, em je jednostavan za koriscenje (mada u poslednje vreme su i ostali programi svedeni na nekoliko klizaca) i krajnji rezultat je odlican. Jednom recju nemam zamerke
 
Odgovor na temu

maxa11
Marko Stanojević
Nis

Član broj: 142573
Poruke: 295
195.222.98.*



+1 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 13:23 - pre 193 meseci
Citat:
dzura: Ok nije problem, mada mislim da su programi toliko razliciti i da se obelezavanje samih parametara razlikuje da vrednosti parametara datih za jedan program skoro da su neupotrebljive u drugom. Sama ideja oko otvaranja ove teme (barem moja) je da ljudi vide sta se sve obradom moze dobiti, eventualno da saznaju koji je program koriscen ili koji bi oni sami mogli da koriste, a na kraju mozemo da damo i konkretne parametre za konkretan primer.

svi mi znamo ŠTA se može uraditi obradom, ali malo nas zna KAKO.
barem 90% ljudi koristi PS za obradu fotografija i još 2-3 programa za konverziju RAW-JPEG, tako da ne stoji ono za parametre.
ja sam ovu temu shvatio više kao gomilu nasumičnih tutorijala za nas sa jeftinijim ulaznicama ;-), tako da u potpunosti podržavam Nebojšin predlog.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 14:05 - pre 193 meseci
Citat:
marinowski: Ja sam koristio Capture One PRO ranije, dok nije izasao Lightroom. Od onda, Lightroom caruje, barem meni :)


Oba su dobra. Prvi bolje radi manualno a drugi ima bolju automatiku.
Lightroom zahteva jaci racunar (2 jezgra).

U detaljima su podjednaki. Drugim recima oba su vrhunska.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 14:13 - pre 193 meseci
Kad obradjujem samo jednu sliku, a treba mi ljuta obrada, onda koristim Nikonov Capture NX, na njemu ima podesavanja brdo i radi stvarno opako, jedino sto je spor. Mozda ga je proizvodjac testirao na nekom japanskom sedmijumu

Okacicu jedan primer popodne, ostale su mi fotke sa Ade od pre neki dan kod kuce.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija09.05.2008. u 16:32 - pre 193 meseci
Molim da ne kvarite temu offtopic raspravama.

Obrisao sam 10 poruka sada sa raspravom 'da li treba deliti znanje', sto je ovde offtopic. Dakle ko zeli da deli znanje neka to cini na ovoj temi, ostale niko ne primorava na to, i tako... Prijatan vikend.
 
Odgovor na temu

dzura

Član broj: 165704
Poruke: 610
212.62.49.*



+4 Profil

icon Re: Obrada digitalnih fotografija10.05.2008. u 07:58 - pre 193 meseci
Sinoc smo nesto diskutovali u drustvu oko ove teme i slozili se u jednom. Ne znam ko kakvu opremu ima, ali ako imate kompaktni aparat, pa cak i onaj koji ima mogucnost snimanja u RAW formatu, nemojte ocekivati da obradom mozete da dobijete slike koje su kao one (obradjene ili ne) sa DSLR-a. Rezultati ce u nekim slucajevima drasticno popraviti samu sliku (recimo, kompakti najcesce omase WB), ali nema carobnog stapica, koji bi sliku sa kompakta (i cipa od 8x6 mm) napravio da bude identicna onoj sa (recimo) 5D. U nekim sucajevima gde su uslovi svetla takvi da je sama slika u malom dinamickom rasponu, onda takva slika moze da lici na DSLR, ali samo tada. Tamo gde je scena koju snimate u vecem dinamickom rasponu DSLR ce dati (naravno) mnogo bolje rezultate.

Inace cipovi zapisu mnogo vise informacija nego sto mozemo da vidimo, a pogotovo u tamnim podrucjima (shadows). Evo to se vidi na ovom primeru.



Ovako obradjena slika bas i nema nekog smisla... ali se lepo vidi drvece (cak ima i boju) koje na gornjoj slici popuno crno!!!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Obrada digitalnih fotografija
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 131404 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.