Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?

[es] :: Cryptocoins :: Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?

[ Pregleda: 5875 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Crypto

Član broj: 323005
Poruke: 6
82.114.82.*



+6 Profil

icon Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?15.06.2014. u 16:10 - pre 119 meseci
Zdravo svima,

Eto mene opet : )

Vidim da je na netu prava pomama za coinima. Međutim, dok jedni kupuju i prodaju coine, drugi ih "štampaju", što nije tako loša ideja. Ili možda grešim?
Na pragu sam odluke da uložim kapital u pravljenju jedne kripto valute. Vidim da na netu postoji i sajt koji nudi uslugu generisanja kripto valute za "sitne pare" (oko 0,2 BTC).
Ja sam još uvek početnik u ovom polju, jer još dobro ne razumem one parametre (block rate, block halving rate, initial value per block, itd...), ali mi se čini da generisanje krypto valute nije tako loš biznis.

Ima li neko iskustva na ovom polju? Koliko bi minimalni kapital trebao da se uloži da bi se imala jedna kripto valuta? Kako se valuta plasira na berzu? Ima li tu nekih specijalnih zahteva (registrovana firma, licenca,...) ili ...? Kako se valuta "pusta u pogon"? Šta treba da se uradi da bi ljudi mogli da je "kopaju"? I šta još treba da znam u vezi ovoga, a što nisam napomenuo?

Eto, postavih puno pitanja, nadam se da neću biti razočaran odgovorom : )


 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?15.06.2014. u 16:40 - pre 119 meseci
Kriptovaluta već ima mnogo više nego što je realno potrebno tržištu (čak imamo i takve poput Dogecoin, koje su nastale kao šala).
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?15.06.2014. u 22:36 - pre 119 meseci
@bojan_bozovic

Ne bih rekao da ih ima vise nego sto je potrebno, vec ih ima tacno onoliko koliko ih ima. :) U pitanju je slobodna odluka svakog coveka da li zeli da pravi coin ili ne.
Dok god bude onih koji zele tako nesto, nastajace novi coini. Dok god bude postojala potreba za nekim novim tipom coina, nastajace novi. Dok god ne bude zabranjeno kreiranje novog, nastajace novi.
Razlozi iz kojih ce neko da pravi novi coin su potpuno nebitni i ograniceni su iskljucivo znanjem, slanazljivoscu i zeljom pre svega.

Ne bi me cudilo da za par godina svako dete sa par klikova besplatno moze da napravi svoj coin kako bi sa drugarima iz razreda mogli da "trguju" kao sto sada trguju slicicama.



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?15.06.2014. u 22:45 - pre 119 meseci
@Crypto

Na srecu ne postoji neko centralno mesto gde se "stampa" coin. :) U tome i jeste cela stvar oko crypto valuta danas - DECENTRALIZOVANOST - ne postoji mesto gde se odlucuje koliko ce se novih coina "emitovati", vec je to u samom programskom kodu zapisano.
To sto ces ga ti "smisliti" i pustiti u rad, ne znaci da ces ti "stampati/emitovati" tj. pustati u promet i odlucivati o tome. Na srecu takve stvari ce postati deo istorije i praksa su centralnih banaka koje zele da kontrolisu i vestacki odredjuju vrednost valute u svojoj nadleznosti. Cripto valute su dobar korak u tranziciji menjanja zastarelog i vrlo loseg finansijskog sistema koji kontrolise/manipulise mali broj povlastenih.

Dugacka je prica, mrzi me da ti objasnjavam kako moze da se zaradi od kreiranja sopstvene kripto valute, ali pre svega moras malo savladati osnovne principe neke od postojecih coina, pa kasnije ako vidis potrebu/rezon/finansijski motiv, kreirati svoj.
Pre svega, da bi tvoj coin postao vredan, mora biti zainteresovanih koji bi ga koristili. :) Jer, kao i kada je bilo koja druga roba u pitanju, ukoliko je niko ne zeli, ona vredi tacno 0 (nula), pa tako i neki tvoj coin - ukoliko ga niko ne zeli, on nema vrednost.


Osobine "block rate, block halving rate, initial value per block" imas i kod Bicoina, pa prouci malo sta koji znaci da bi ti bilo jasnije kad/ako budes kreirao svoj.
Ostali odgovori na pitanja:
-Koliko bi minimalni kapital trebao da se uloži da bi se imala jedna kripto valuta?
Moze i nula (ili skoro nula, moras platiti bar "ruke" nekome ako ne znas da programiras :) ili plati tih 0.2 na sajtu ;)), a moze i stotine hiljada/miliona dolara.

-Kako se valuta plasira na berzu?
Dogovoris se sa vlasnikom direktno (uz neku nadoknadu ili procenat) ili mozes mnogobrojne poklonike tvog coina da uputis da zatraze dodavanje coina na odredjenu berzu ili ce oni to sami traziti ukoliko im koriscenje tvog coina bude umnogome olaksavalo radnje koje im drugi coini ne pruzaju. :)

-Ima li tu nekih specijalnih zahteva (registrovana firma, licenca,...) ili ...?
Nikakvih prepreka nema, nema sertifikacionih tela, licenci i slicnih gluposti, svako je slobodan da ima svoj coin/valutu/novac. Danas. Odmah.

-Kako se valuta "pusta u pogon"?
Jednostavno pokrenes program na svom racunaru i omogucis drugima isto.

-Šta treba da se uradi da bi ljudi mogli da je "kopaju"?
Da omogucis pristup programu.

-I šta još treba da znam u vezi ovoga, a što nisam napomenuo?
Mnogo toga, svasta.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?15.06.2014. u 23:10 - pre 119 meseci
@bojan_bozovic

Zaboravih jos da napisem u prethodnoj poruci upucenoj tebi, pa dodaj i ovo:




Ko si ti da odredis koliko je "realno potrebno" trzistu, tj. kako ti znas koliko je "realno potrebno trzistu"??


Sto se tice Dogecoina... to kako je on nastao ili koji mu je zastitni znak, ne menja (niti umanjuje) cinjenicu da taj coin IMA VREDNOST i da se taj coin KORISTI kao sredstvo placanja, kao valuta za donacije, kao sredstvo za sponzorisanje (NASCAR npr.).

Zamisli da si rodjen u kolonijalnoj Africi i da na svom novcu vidis kako stoji lik neke matore babe sa krunom na glavi... kakvu vrednost za tebe ima lik neke matore babe?! Kakvu bitnost za tebe ima matora baba sa krunom na papiru kojim ti placas hranu?!
E sad zamisli, umesto matore babe, lik psa na tvom novcu :) , osim sto mozes vise da se povezes sa plemenitom zivotinjom, velike razlike nema. Matora baba ili pas - isti racku za tebe koji tim papirom treba da platis hleb i mleko.





- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

[es] :: Cryptocoins :: Kako kreirati svoju kripto valutu, kako je podići na berzu?

[ Pregleda: 5875 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.