Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BackBox Linux - primer rasipanja hardverskih resursa

[es] :: Linux desktop okruženja :: BackBox Linux - primer rasipanja hardverskih resursa

[ Pregleda: 10653 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon BackBox Linux - primer rasipanja hardverskih resursa10.03.2017. u 19:36 - pre 85 meseci
Pozdrav svima,

Ovo moje pisanje ima za cilj da pomogne onima koji se razmišljaju o instalaciji ili testiranju BackBox Linuxa (BB) i da saznam mišljenje već postojećih korisnika pomenute distribucije o ovome, što ću pokušati u najkraćem mogućem opisati ovde.

Prilikom procesa instalacije (instalacija sa DVD-a) primetio sam prilično dugo učitavanje sa samog medija (5 min i 10 sek) i začudilo me da se hvale (ekrani sa porukama prilikom same instalacije) kako je pomenuta distribucija pravljena tako da zahteva skromne hardverske resurse i minimalno 5,9 GB prostora na disku. Ovo je kako će se kasnije pokazati netačno i ostalo je izgleda sa XUbuntu Linuxa koji je osnova BB.

Po instalaciji BB radi stabilno i prepoznaje gotovo sav hardver i WIFI adapter na mom nimalo jednostavnom Toshiba Satellite C55-C-14G latopu (na kome Bluetooth radi samo pod MS Windows-om i to sam "mečku rodio dok sam ubo odgovarajući driver"), što je za svaku pohvalu.
Brzina rada pojedinih aplikacija na 4-jezgarnom procesoru Pentium N3700 i 4 GB Ram memorije je osrednja, rekao bih malo sporije od Minta 18.1 a nešto brže od OpenSuse Leap 42.2 sa Plazma grafičkim okruženjem. Kako sam na DVD-u imao verziju 4.0 pojavila se odmah potreba update-a (aktuelna verzija 4.7), označio sam samo security update i posle instalacije istog veza sa internetom (iako podešavanja nisu dirana) je postala osetno sporija, a primetio sam mali pad i u ostalim aplikacijama.

Dao sam si zadatak da malo istražim pomenuto, napravio sliku ekrana o zauzetosti diska (iz LinuxMint-a) i ponovo formatirao particiju i instalisao pomenuti BB da bih mogao uporediti šta se dešava i bio ne malo iznenađen osobito brojem paketa posle update-a, evo slika:

Pre update-a:

http://www.upslike.net/images/...44f6aec74e0659d7291a6b22d1.png

Posle update-a:

http://www.upslike.net/images/...171f757af4f7a825c50768403c.png


Kod ponovnog instalisanja BB nisam isti ažurirao sa svim update-vima jer mi se činilo da nisu svi security update-ovi pa sam radi pravilnijeg poređenja sa Linux Mint-om ove izostavio:

http://www.upslike.net/images/...3e70c307ab5f6dc7797c5939f3.png

I pored ovih izostavljenih paketa kada sam podigao BB sa DVD u live modu da bih BB na hard disku uporedio sa ostale dve distribucije na istom hard disku opet je BB Linux imao ubedljivo najviše paketa i zauzimao najviše prostora na hard disku:

http://www.upslike.net/images/...4359255ae7346e1c739ec01b0b.png


Ako mogu da skromno iznesem svoj zaključak na osnovu ovoga - bojim se da je BackBox Linux distribucija "skrpana" bez reda i bilo kakve optimizacije, već se paketi "trpaju" bez veze što katastrofalno utiče na hardverske zahteve, a prednosti jedne nezahtevne i vrlo brze distribucije - XUbuntu, koja je osnova BB (imam je na netbooku HP mini 5101 iz 2010 godine sa Intel Atom procesorom i 2 GB rama i radi na istom odlično - naravno 32-bitna), su u ovom slučaju degradirane.

Vaše mišljenje?

Hvala.

blaki
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

vinted

Član broj: 320599
Poruke: 601

Sajt: https://sigurnostnamrezi...


+53 Profil

icon Re: BackBox Linux - primer rasipanja hardverskih resursa10.03.2017. u 20:07 - pre 85 meseci
prvo BackBox nije ni distribucija koja je namenjena "širokim narodnim masama" i za svakodnevni rad na njemu. Može sve, ali...
na primer često koristim Kali Linux i od kada je postao roling relaese, poslednji updejtovi su kao kod Microsofta. Po 1Gb i više !!!
Po mom mišljenju ovo su specifične distribucije koje su takve kakve su, nisu za široku upotrobu, pa stoga mogu i da se tako ponašaju.

 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
185.137.18.*

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: BackBox Linux - primer rasipanja hardverskih resursa12.03.2017. u 09:28 - pre 85 meseci
Citat:
vinted: prvo BackBox nije ni distribucija koja je namenjena "širokim narodnim masama" i za svakodnevni rad na njemu. Može sve, ali...
na primer često koristim Kali Linux i od kada je postao roling relaese, poslednji updejtovi su kao kod Microsofta. Po 1Gb i više !!!
Po mom mišljenju ovo su specifične distribucije koje su takve kakve su, nisu za široku upotrobu, pa stoga mogu i da se tako ponašaju.


Jasno mi je da je BackBox Linux specifična distribucija. Ipak malo optimizacije, čini mi se, ne bi bilo naodmet, zbog zadovoljstva svojih korisnika.
Inače ima i lepih stvari kao što je Anonymus mod prilikom surfovanja internetom iako, "ruku na srce", ova opcija, doduše ne tako pregledna, dobija se i prostom instalacijom Tor browser-a u bilo kojoj Linux distribuciji. Napredne opcije i programi za proveru sigurnosti i otkrivanja upada na mrežu i sistem, čini mi se, potpuna su kopija onoga što je prvi uveo BackTrack pa posle nasledio Kali Linux, ali nisam dovoljno stručan oko ovoga pa je moguće da to i nije baš tako.
Prilično usporavanje interneta koje sam spomenuo u prethodnom postu vezano za ovu distribuciju rešio sam promenom DNS servera potpunim isključivanjem postavljenog DNS servera provajdera i postavljanjem Google-ovog, dakle ne samo dodavanjem narednog DNS servera na važeću automatsku konekciju, kao što sam to uradio kod Linux Minta i Open Suse i koji se sa ovim vrlo dobro snalaze, ovde je morala ići potpuna manuelna konfiguracija i sada je to OK.


Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: BackBox Linux - primer rasipanja hardverskih resursa

[ Pregleda: 10653 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.