Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install

[es] :: Linux desktop okruženja :: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install

[ Pregleda: 52706 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install01.07.2017. u 22:29 - pre 82 meseci
Debian 9 "Stretch" je kako kažu, posvećen preminulom Ianu Murdocku (nek' ti je laka zemljica).
Zbog toga su se developeri potrudili da ovo stable/lts izdanje bude istaknutije od dosadašnjih na neki svoj način.
Da sve to što su izbacili jednostavno bude blizu debian filozofije: minimal, good looking, does what it says it does and it does it FAST while not getting in your way and not letting you down.

Što se mene tiče, uspeli su. Razyebali su staru Linux filozofiju sa systemd (kao i sve glavne distribucije) tako što će jedan program/paket/servis da kontroliše gro i mnoštvo ostalih "manjih" servisa, što se Ian-u možda i ne bi baš svidelo, ali šta da se radi. Ispostavlja se da je systemd koji dolazi sa deb. stable (bar ja tako smatram, za sad) kompajiran i spakovan poprilično dobro i da nije potrebno kukati za sysVinit. Kome fali stari debian, kao nekada -> Devuan project pa neka uživa.

Osim toga što su `zeznuli` staru praxu kao i ostali, ništa se više nisu setili - da zeznu. :)

Postupak instalacije:

1) Skinuti Debian 9 netinstall 64bit iso image od 290 mb.

2) Napraviti od toga butabilnu live flešku (`if` putanju i `of` x zameniti sa odgovarajućim)

sudo dd if=/path/to/debian-9.0.0-amd64-netinst.iso of=/dev/sdx


dd komanda je sasvim dovoljna, ne znam šta se desi ako se image napravi `drugojačije`, sa nekim Win alatom, itd.. verovatno neće biti razlike.

Net je dakle neophodan za ovakvu vrstu instalacije, ne znam koliko je sama instalacija sposobna da detektuje wifi adapter i da se u toku instalacije sa istim nastavi, u mom slučaju usb dongle koji koristim neće da prođe, tako da je najbolje LAN kabl prikopčati pre nego što se krene. Wireless firmware se lako dodaje nakon procesa, btw.

3) Restart i boot sa fleške, izabrati Graphic Install sa menija ukoliko nećete sve u sitna crevca preko starog CLI interfejsa (Advanced install) te vam ne treba ni miš dok instalirate.

4) Podesiti sve kao i inače, tastaturu, lokaciju, root password, ime, korisničko ime... podešavanje particija itd ....

Kada stigne do Software selection dela ...



.. ostaviti štikliranu samo zadnju stavku, kao na slici.

5) Nakon toga i instalacije GRUB-a pri kraju, sama instalacija je završena i minimalni Debian sa kernelom je spreman.

Sada sledi ono najinteresantnije.

Mora prvo da pohvalimo apt (uprošćeni apt-get sa progress-bar `inovacijom` pri dnu konzole) koji je čini se, odličan.

Logujte se kao ROOT korisnik.

I čisto reda radi provera linka

# ping -c 3 google.com


Nakon toga otvoriti /etc/apt/sources.list, dodati contrib non-free svakoj liniji



pa zatim


apt update && apt upgrade

apt install sudo


Korisnici Radeon kartica mogu (trebalo bi) odmah da instaliraju i AMD driver sa sve llvm i clang-om.



apt --no-install-recommends install firmware-linux

apt install llvm-3.9 clang-3.9

reboot


Ako je nakon restarta sve prošlo kako treba, slova u konzoli više nisu velika.
U protivnom kartica nije podržana, te verovatno mora da se baulja po backportovima, itd.
Da kažemo da je instalacija amd drajvera prošla kako valja.
Sledi KDE plasma minimalna instalacija.
Ponovo login kao root




apt --no-install-recommends install sddm kde-plasma-desktop

systemctl set-default graphical.target

reboot


Nakon završetka instalacije, onda kada preko sddm-a startujete sesiju, zauzetost radne memorije treba da bude ne veća od 290mb.

Ova minimalna instalacija podrazumeva konqueror, konsole, kwrite, dolphin i ništa više od "K" programa.
Čak ni systemsettings5 :)

Dakle, sleduje dodavanje potrebnih programa .. i plazmoida.
Ko šta voli i kome kako treba.

kwin neka bude prvi.
ili openbox
ili oba .. ?

Ja sam odmah napucao htop i kwin-a.

man apt

pa udri ko voli na stari/"moderni" način

ili
apt install apper


ili
apt install muon


ili 'oba troje'

U svakom slučaju, ovakva minimalna instalacija, vredno je truda i vremena, jer 12 godina i kusur matori notebook sa 1.5gb rama i kršnom intelovom integrušom radi isto ako ne i brže nego xfce4 (zavisi koliko ste vični da obogaljite i utišate mogućnosti kwin-a, između ostalog).
Testirano, oprobano.

Moj zaključak je da se konačno desila KDE plasma5 u svom pravom, dobro zategutom i pokrpljenom izdanju.
Koja može da radi (kada se doda kwin, zazetost radne memorije je oko 320mb naspram 290 (samo!)) i na starudijama sa 512 rama (vući će se naravno, ali neće da posustane. :) ).

Debian 9 je opasna živuljka.
Mungos.
about:networking
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 00:08 - pre 82 meseci
Radi WiFi ako mu poturiš firmware

https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch06s04.html.en

Ako i zaboraviš da dovučeš pre početka instalacije, može i kad dođeš na korak za podešavanje mreže. Osim ako nije nešto ultra novo, ukapira da je WiFi i da mu treba fw, pa te lepo zamoli da mu ponudiš. Onda ti lepo nađeš drugu fleškicu, SD, hard, flopiku, skineš fw na medijum ( na drugom kompjuteru) Ja ga odmah raspakujem u /firmware direktorijum. Vratim se na prvi kompjuter, prebacim u drugu konzolu, kreiram neki /mnt/trtmrt i na njega montiram medijum. Sledeća pretraga u instaleru ga nađe i dovrši posao.


Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 01:08 - pre 82 meseci
Eto. :) Znam da može. I sve piše uostalom, ali kasnije je lakše,
u mom slučaju apt install firmware-atheros wicd reboot i vadim kabl.
about:networking
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 09:19 - pre 82 meseci
Ma, naravno da može. Kod Debiana sve može, samo treba malo da se zagreje stolica.

Ovo za WiFi može da bude korisno u nekoliko slučajeva. Imaš na USBu samo čistu instalaciju, a treba da instaliraš na kompjuteru/laptopu koji nema LAN, ruter nema slobodne priključke, ili...

stari Acer Ferrari, ima BCM4318. Ima možda 5-6 različitih fw, od kojih samo jedan radi normalno. Ako ga raspakuješ pa tako instaliraš, on se iskopira na kompjuter, ali se ne ažurira sa sistemom. Što je i dobro, jer samo taj i radi. ;-)

Daj još jedan savet.
Ako touchpad ne radi kako treba, to je zato što su prešli sa synaptic Xorg drajvera na noviji, libinput. Samim tim, synclient i syndaemon komande ne funkcionišu. Dovoljno je iskopirati /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf u /etc/X11/xorg.conf.d, i promeniti redosled startovanja u odnosu na 90-libinput.conf. Nakon toga je opet moguće koristiti syn* za svakakve pervezije ;-)

PS
Imaš dva loša "contrib" nq slici
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 18:16 - pre 82 meseci
^^

E, vala svaka čast. Imaš oko sokolovo. Pazi kad bez pardona nisam konstatovao ni conrib i a ni contirb. :D
Sad... š'a da radimo sa slikom? Jel' da stoji, ovakva kakva je ..? Neka stoji ..

Hvala. :)

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 02.07.2017. u 21:10 GMT+1]
about:networking
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 18:21 - pre 82 meseci
Ovo ispade komplikovanije nego Arči po propisu. Biće da i dalje neće da bude mesta za njega na mom kompu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 18:43 - pre 82 meseci
Pa to sa firmware-om kog nema na instalacionom disku, to je posledica politicke korektnosti ;p
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 19:04 - pre 82 meseci
Citat:
Ovo ispade komplikovanije nego Arči po propisu.


Ovo dole, ne može da bude komplikovanije. :D


# as root
apt update && apt upgrade
apt install sudo
apt --no-install-recommends install firmware-linux # <-- ne mora
apt install llvm-3.9 clang-3.9 # <-- ne mora ni ovo ..
apt --no-install-recommends install sddm kde-plasma-desktop
systemctl set-default graphical.target
reboot

about:networking
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
c-bg-d-p1-76.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 19:09 - pre 82 meseci
bolje set-default multi-user.target pa onda isolate graphical sa linije, zbog kojecega tipa nece da se podigne X ;)
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install02.07.2017. u 19:40 - pre 82 meseci
Citat:
Ovo ispade komplikovanije nego Arči po propisu. Biće da i dalje neće da bude mesta za njega na mom kompu.

Citat:
Pa to sa firmware-om kog nema na instalacionom disku, to je posledica politicke korektnosti


Ima u non-free repou iso koji ukljucuje firmware: https://cdimage.debian.org/cdi...on-free/cd-including-firmware/

Ko ne zeli minimal install, uvek moze da izabere DE po zelji sa liste, tako da je instalacija prilicno jednostavna, a mislim da ni u ponudjenom primeru nije previse komplikovana. Svakako jednostavnija nego kod Arch-a.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install03.07.2017. u 20:11 - pre 82 meseci
Ja koristim skriptu koju si preporučio i jedino što moram da uradim je
Code:
    Increase cowspace partition: mount -o remount,size=2G /run/archiso/cowspace
    Get list of packages and install git: pacman -Sy git
    get the script: git clone git://github.com/helmuthdu/aui

i posle
Code:
./fifo
./lilo
Za razliku od ove debijan instalacije, posle skripte imam uglavnom sve što mi je potrebno, dodam nekoliko sitnica i to je to.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install05.07.2017. u 09:58 - pre 81 meseci
Ako vidis na slici u uputstvu koje je postavio plus_minus, imas ponudjena desktop okruzenja koja mozes da instaliras. On je izabrao standard system utilities, tj. opciju koja instalira neke korisne pakete kao sto je manpages (https://www.debian.org/doc/man...-pkg_basics.en.html#s-priority). Ko zeli, moze i to da preskoci pa posle instalira samo one pakete koji su mu potrebni. U tvom slucaju, mozes da izaberes KDE opciju i instalirace ti kompletno KDE desktop okruzenje. Ovo gore je samo u slucaju da zelis da instaliras nesto sto nije ponudjeno, na primer neki minimalni desktop ili server. Takodje, mozes da skines ISO sa linka koji sam postavio, a koji ukljucuje firmware.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install05.07.2017. u 13:55 - pre 81 meseci
Ma ok, postoje i ful instalacioni diskovi koji rade kao i većina ostalih, mislio sam na ono sa početka i mnogo kuckanja. Debian mi se ne sviđa, mnogo toga na šta sam navikao ne radi ili radi problematično, ne sviđa mi se pristup u kome im stabilna grana kasni jedno godinu dana u odnosu na neki bleeding edge a ona sa novijim je unapred proglašena nesigurnom ... previše se ograđuju. Meni linux ne služi za neke ozbiljnije poslove, nema nikakvog problema da nekad i pukne pošto podaci ostaju a uvek imam rezervni koji će da nastavi pa me zato ovakve varijante ne zanimaju previše.
Arči koristi sve najnovije ali ipak testirano, imao sam nekoliko puta sitan problem kada se neki apdejt ne odradi jer nešto drugo nije rešeno ali mi nikada nije napravio problem.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install06.07.2017. u 10:11 - pre 81 meseci
^^

Ima jedan mnogo dobar razlog zašto mi neki volimo debian-a više od ostalih.

- Nema bržeg distroa.

Pogotovo ako se instalira ovako `minijaturno`, a ipak ispadne desktop na kraju i taj desktop nije slitaz ili puppy, nego ima čime i da se pohvali. A može da liči i na `štence` i ostalo.
Dakle, da. Glavni razlog. Debian je - brz. Sve radi brže, brže se odaziva (kod mene makar) nego Arch. Koristim dakle ili ovaj ili onaj.
Obe instalacije su doterane i spremne za tešku upotrebu i podjednako bitne.
A kad krene Linux (ako krene ikad) da ti služi za ozbiljne poslove, onda neće baš da ti se sviđe kad nekad nešto - pukne ..
about:networking
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install06.07.2017. u 13:50 - pre 81 meseci
Imam Debian i Arch instaliane na vise racunara, i ne vidim u cemu je Debian brzi? Kod mene podjenako brzo rade i jedan i drugi sa istim ili slicnim podesavanjma. Ono gde jedino mogu da vidim primetnu brzinu je pacman vs apt. Pacman je dosta brzi sto se vidi i pri samoj instalaciji sistema.

Sto se tice stabilnosti, samo ime Debian stable sve govori. Kome treba pouzdan sistem i ne smetaju mu stariji paketi, izabrace stable. Ko zeli nesto novijie pakete i nesto manje pouzdan sistem, izabrace testing. Ko zeli probleme, izabrace unstable. ;) Arch, kao rolling release distribucija, moze vise da se poredi sa Debian testing i unstable.
Citat:
Meni linux ne služi za neke ozbiljnije poslove, nema nikakvog problema da nekad i pukne pošto podaci ostaju a uvek imam rezervni koji će da nastavi pa me zato ovakve varijante ne zanimaju previše.

Onda instaliraj testing ili unstable ;). Samo izmeni stretch u testing ili unstable u /etc/apt/sources.list, na primer:

Code:
sudo sed -i.backup '/^deb/ s/stretch/testing/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install06.07.2017. u 17:12 - pre 81 meseci
Ma jok, nekada sam ga probao, njega i klonove i nešto mi se sistemski nije sviđalo. Sama brzina mi nije bitna jer se ne trkam, ni stariji paketi ne bi bili problem da nije ono prvo. A i ne vidim zašto neki KDE debian a ne recimo Kubuntu koji je nastao od njega sa nekim razlikama.

Pošto sam malo oladio sa plazmama, ostao je samo Arči i Manjaro kao rezerva, Kubuntu instaliram samo da bude tu negde a ostale sam uglavnom probao i odustao od svih.

Sve u svemu, meni se ne sviđa a ne kažem da mu nešto fali.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install06.07.2017. u 18:50 - pre 81 meseci
Citat:
A i ne vidim zašto neki KDE debian a ne recimo Kubuntu koji je nastao od njega sa nekim razlikama.


Debian distribucija neće da ostavlja svoje `lične` tragove u MBR-u, kao što to *ubuntu (zapravo cannonical) zna da uradi.
Imao sam iskustvo i prilike da na računaru gde je trčao Kubuntu ručno uklanjam nepoznate ali definisane (njihove) zapise.
Sam ubuntu je davao warning o tome svaki put onda kada bih odradio sudo update-grub.
Kopkalo me je šta je to, našao na netu šta je, taj sektor (ima i naziv ali sam zaboravio) i izolovao/obrisao/`diFoltnuo` ga bezbolno.
To se zbivalo na 14.04.

Meni je to dovoljan razlog da kod sebe na hard nikad više ne stavim bilo koji derivat.
about:networking
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install14.09.2017. u 13:26 - pre 79 meseci
A da li se to nije mozda zvalo FlexNet? :D

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 14.09.2017. u 14:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install07.10.2017. u 17:37 - pre 78 meseci
.. ne znam, jel' jeste?
about:networking
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux desktop okruženja :: Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install

[ Pregleda: 52706 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.