Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

e-poslovanje

[es] :: E-Poslovanje :: e-poslovanje
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 62466 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.dialup.blic.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon e-poslovanje31.05.2002. u 10:28 - pre 265 meseci
Sistemksko i kvaliteno ukljucivanje u Internet poslovanje treba
da obuhvati nekoliko oblasti:

- akvizacija kupaca
- narucivanje
- isporuka
- naplata

Naravno, svi ovi elementi treba da privuku kupca da postane radovan
online potrosac vasih proizvoda. Kako ?

-------------------------------------
Pametno planiranje Internet politike
-------------------------------------

Za pocetak, potrebno je izvrsiti kvalitetno istrazivanje i utvrditi
da li je vasa firma spremna za e-poslovanje, da li vasi kupci koriste
Internet i naravno da li imate potrebna financijska sredstva.

- Koja populacija koristi vas proizvod.Domaci Internet auditorijum
je 2000. godine brojao nekih 600.000 korisnika. Za dvije godine
se ta cifra mogla povecati i na nekih milion korisnika. Takodje,
ako se izuzmu tinejdzeri i studenti, vecina ostalih korisnika su
veoma zaposleni ljudi, kojima u jednom trenutku vrijeme postaje
novac.
- Faktori i stepen rizika investiranja, moguca dobit

- Neophodne investiciju u harver i softver

- Kreiranje, razvoj i odrzavanje kvalitetnog Web prostara

- Nacin nastupa na Netu, mogucnosti na domacem trzistu

- Stanje konkurencije, da li je tu, a ako nije kada ce biti

- Spremnost postojeceg sistema da se prihvati ovako definisanog
modela poslovanja (obuka kadra, modifakacije postojeceg sistema)

-----------
Statistika
-----------

Udio troskova e-poslovanja iz 2000. * srednja i velika preduzeca *

- 79% Radna snaga
- 11% Harver
- 10% Softver

---------------------------
Vrijeme otvaranja lokacije
---------------------------

(vrijeme u sekundama) (stepen odustajanja korisnika)

<< 7s -- 7%
8s -- 30%
>> 12s -- 70%

Medju korisnicima koji su imali neuspjele online naruzbe:
- 28% je prestalo s online trgovinom
- 23% je stopiralo naruzbinu na lokaciji
- 6% je postalo da bude musterija i u fizickim radnjama prodavca


-------------
Literatura
-------------

1. WWWeb
2. Djurdjica Cakic: Internet Ogledalo: April 2000
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje31.05.2002. u 14:07 - pre 265 meseci
Mungos, ovakvi tekstovi ne pomazu mnogo buducim e-trgovcima... mogu da se postuju cisto kao zanimljivosti, ali potrudi se da napises neki tekst sa savetima i iskustvima (ukoliko postoje).

Ja smisljam upravo sta i kako da stavim u novi tekst o e-trgovini... Verovatno ce tu biti vise detalja oko naplate sa kartica, mogucnost naplate money ordera, cekova.. kako automatizovati sve to.. .kako organizovati ljude u USA, tehnicki deo prodavnice, kako automatizovano izvrsiti naplatu, kako resiti 1-800 toll free brojeve u YU, kako poslati robu, kako primiti vracenu robu, refundiranja, customer relations, affiliates programi... itd itd... kad smislim sta cu sve da stavim, i da zaokruzim to na jednu celinu, onda cu da napisem to...


Bio sam sada na ovom simpozijumu o elektronskoj trgovini... sedeo 3 sata, smorio se i otisao kuci...
O svemu su pricali samo ne o e-commercu... Prvo ona otvaranja, koja da kazes, moraju biti smor.. Pa posle neki lik dosao da prica o nekoj njegovoj banci, i uzeo sat vremena da smara kako njegova banka ima 45 poslovnica sirom republike srpske, itd itd... Tek je na kraju spomenuo, kao uvesce 'revolucionarni' e-banking, preko koga neces moci nista osim da proveris stanje na racunu... i to nece moci svako nego samo biznis korisnici... stvarno genijalno i korisno nema sta....

Pa je posle dosao neki lik da prica o EuroPay... Kako ja da slusam nekoga ko i ne zna sta prica... Prvo kaze u ponudi postoje 3 vrste kartica... kreditne, debitne, i paynow... Kreditne, kupujes na kredit, pa posle odplacujes. Ok. Debitne, 'isto kupujes na kredit, samo fixiras rok kad hoces to da platis', i paynow, platis pa ti se snimi na karticu koliko kesa imas pa to trosis... I kako sad da ta firma ima neki kredibilitet kad covek koji je predstavlja nezna razliku izmedju kreditne i debitne kartice.. znaci najosnovniju stvar u tom poslu...

I tu sam se smorio, izasao napolje, popio kafu i zapalio kuci... Znaci vise me nece videti takvi skupovi...

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje31.05.2002. u 23:26 - pre 265 meseci
Ostavljao sam link na nekoj diskusiji ovde, ali evo ga ponovo:

http://www.lux-ottica.com/e-commerce.doc

Tekst je prilicno kratak, i u 10 koraka (ko da sam brojao :) ) u opstim crtama objkasnjava kako napraviti online shop.. stavio sam u njega par telefona, linkova, recimo cisto da ne gubite nedelju dana pokusavajuci da nadjete broj IRS-a, a kad ga ja vec imam...

 
Odgovor na temu

emperor
Bojan Aleksic

Član broj: 26
Poruke: 327
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 30370501


Profil

icon Re: e-poslovanje15.07.2002. u 15:34 - pre 264 meseci
Da tekst je koristan samo koliko nas je u mogucnosti da nadje ortaka (poslovnog partnera ) u usa . Da li neko moze da kaze nesto vise o ovome ali vezano za firme koje postoje u YU , da li je uopste neophodno posedovati firmu da li mogu ja kao fizicko lice da drzim takav sajt na netu i da sve lepo funcionise ..... bilo bi lepo kada bi neko napisao nesto iz , i da preporuci neke servise za proveru kartica

hvala unapred
 
Odgovor na temu

Vukan Karadžić
NS

Član broj: 4675
Poruke: 586
*.datanet.yu



+7 Profil

icon Re: e-poslovanje15.07.2002. u 20:10 - pre 264 meseci
Zaista, postoji li neki drugi nacin za otvaranje web prodavnice za nas koji ne mozemo naci nekog u Americi i koji nemamo firmu.
Dobro, recimo i da registrujemo firmu ovde, moze li se bez ovog sa Amerikom ili bilo kojom drugom zemljom.
Ventura, ovo me izuzetno zanima, a vidim da si dobro usao u problematiku e-commerce, a i lux-ottica ti je fantasticna !
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje15.07.2002. u 20:50 - pre 264 meseci
Moguce je kao inostrana firma (van USA) dobiti merchant account i credit card processing... ALI ... Discount rate za to je 10-15% od ukupnog PROMETA, za razliku od discout rate-a od recimo 3.2% koga ja imam sa registrovanom firmom u US...

Moguce je i bez 'ortaka' u US registrovati firmu i zapoceti biznis, ali je mnogo lakse kad imas nekoga 'na licu mesta' koga mozes da nazoves i da ti odradi neke sitnice.

Ako hocete da otvorite firmu (LLC - Limited Liability Corporation) zovite telefone:

Daniel Jones & Associates (Certified public accountants) 636.464.1330
Ray Law Offices (Advokati) 636.464.6353
Nazoves i kazes 'ocu firmu', i to te sve kosta oko $1,800

 
Odgovor na temu

Vukan Karadžić
NS

Član broj: 4675
Poruke: 586
*.datanet.yu



+7 Profil

icon Re: e-poslovanje15.07.2002. u 21:25 - pre 264 meseci
Dakle, ako sam dobro razumeo, mogao bih imati web prodavnicu sa firmom koja je registrovana u Srbiji, pod pretpostavkom da mi odgovara discount rate od 10-15%
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.dialup.blic.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: e-poslovanje16.07.2002. u 12:07 - pre 264 meseci
Ili tako, ili da izbacis rad sa CC, znaci pouzece ili neki drugi vid placanja.

Mada, sta planiras da radis. Da prodajes ovdje ili vani ?

A sto se rice discount ratea od 10-15% imati toliko je stvarno ludost, pored tolkog izdavajanja dje je tu tvoja zarada i kako imati cijene nize od konkurencije, a 1.800 $ i nije neka lova a imas svoju firmu u USI

Ventura, jel malo mozes pojasniti kakve jos imas mogucnosti sa registrovanom
LLC firmom.

Dalje, kakvi su kod vas u Srbiji uslovi za registrovanje "normalnih firmi" ?

Kod nas ima vise nivoa:

1. Kucna radinost - za poljoprivrednike, etc. - oko 20 EUR
2. Samostalna radnja - oko 100 EUR
3. Pravo preduzece, import-export, - to tacno ne znam ali minimalno 4.000 EUR

Koliko sam cuo, kod vas su dosta uslovi povoljniji. Mada kod nas u RS, npr. opstina u kojoj sam ja (Laktasi) u odnosu na susjednu Banjaluku (20 km) ima 3,4 puta jeftinije cijene registracije.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje16.07.2002. u 12:20 - pre 264 meseci
Registracija DOO preduzeca u srbiji (preko kojeg mozes da obavljas export-import) kosta oko 1000dem, stim sto mora da se polozi depozit od $5000 na ziro racun, i to predstavlja osnivacki ulog.

15% discount rate je strahota... Zamislite da vi prodajete neku stvar za $100, i dodje kupac i plati vam. I vama na racun legne $85. E to je discount rate.

Mislim realno gledajuci... Investicija u osnivanju firme u US se vrlo brzo isplati samo kroz discount rate, a da ne kazem koliko se isplati na druge nacine, i koje su sve druge pogodnosti,...

Recimo ja imam otvoren business account u US Bank, i imam viza karticu, kojom ovde podizem kes u realtime-u sa smesnim provizijama...

 
Odgovor na temu

Vukan Karadžić
NS

Član broj: 4675
Poruke: 586
*.datanet.yu



+7 Profil

icon Re: e-poslovanje16.07.2002. u 23:14 - pre 264 meseci
Pa, hteo sam da krenem sa online shopom. U pitanju su neki novi proizvodi gde ne postoji konkurencija, te mi je, stoga, taj DR od 10-15% manje vazan nego nekim drugim trgovcima.
Zato sam i hteo da registrujem firmu u YU i da krenem tako.
Jednostavno, pokusao bih da izbegnem rizik ulaganja 1800$, ako je otvaranje firme u YU i taj nacin funkcionisanja online shopa adekvatna alternativa LLC u US, sto se tice samog funkcionisanja.
Inace, ventura, citao sam negde na nekom forumu da planiras neke nove online shopove (nesto "sanirana roba", sr.nac. proizvodi,...). Sta je sa tim?
Kako ide lux-ottica?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje17.07.2002. u 02:15 - pre 264 meseci
Pa Da bi ovde osnovao export-import preduzece kostace te vise od $5500, i imaces neko polovicno resenje. U US celokupno resenje, sa svim sto ti treba ne bi trebalo da te kosta vise od $2000 (mene je kostalo 1800 ali ti mozda nadjes i za manje...)

Biznis racun u banci otvaras sa $300 depozita (US Bank), i to ti stoji na raspolaganju uvek, mozes gomilu garticza da otvoris na isti racun i da im delis privilegije.. isto i za cekove...

Za druge online shopove jos razmisljam, za sad sam se posvetio Lux Ottica-i i mnogo dobro napreduje posao... bas onako kako sam ocekivao...
Imam trenutno neke manje probleme sa fabrikom oko copyright-a, ali se nadam da cu to resiti do kraja sledece nedelje, pa da u avgustovskom broju US Cosmopolitana izadje moj oglas... Inace Cosmo cita 2.1 Miliona ljudi, od cega je 1.6 Mil zena... Savrsena reklama...


Samo jednu stvar da ti napomenem... Za robu gde nemas konkurenciju veoma je verovatno da nemas ni potraznju... Ako si mislio na domace proizvode tipa sljivovica, prsuta, kajmak i ostalo... Na to odma zaboravi.. prvo sto nista od toga nemozes da uvezes u US bez kontigenta, a druga stvar sto bi eventualna prodaja toga isla na sitno..

Ali kazem, ako imas neku lepu ideju, probaj, sto da ne... Ako ne uspe, za sledecu ces vec imati sve spremno...
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: e-poslovanje17.07.2002. u 04:04 - pre 264 meseci
kako se salje roba iz Jugoslavije odnsosno naocare preko?
pozdrav Zoran
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje17.07.2002. u 12:26 - pre 264 meseci
Pa kako ti plate musterije... Postom, UPS ili DHL...

Kad saljes u posti, zapretis carinicima da ces im ruke odseci ako pipnu naocare, i uglavnom stignu..

 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: e-poslovanje17.07.2002. u 15:39 - pre 264 meseci
A ako ne stignu, jesi vec nekom odsekao ruke?
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje17.07.2002. u 18:44 - pre 264 meseci
Pa nisam jos, i nadam se da necu morati :)


Zimus mi je nestalo oko 50-tak paketa... I digli smo frku, i samo su odpustili - prevremeno penzionisali nacelika tamo.. i nista drugo..

Ali koliko vidim sad su se malo unormalili... Nisam jos dobio primedbe da mi je nestao paket, ali odprilike ovih dana bi trebale da stignu prituzbe ako ih bude bilo jer sam tada slao najvece serije..
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: e-poslovanje17.07.2002. u 23:18 - pre 264 meseci
Svaka cast ventura !
Nisam verovao da postoji neko nas ko se ugurao medju sve te americke internet zverke .
Iskreno, svaka cast !
Sta mislis gde bi mi mogli biti konkurentni ? U kojim robama ?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje18.07.2002. u 00:01 - pre 264 meseci
U cemu bi mogli biti konkurenti...

Pa to je sad tesko pitanje... Zavisi na sta se cilja.. u Principu nikad nemozemo biti konkurentni u prodavanju computer hardvarea i slicnih elektronskih spravica...

Moda je jedna od stvari gde mozemo da dobro konkurisemo amerikancima... Pogotovo sto u YU ima veoma mnogo sanirane robe... Ja sam razmisljao o takvom nekom poduhvatu, ali sam odustao jer ti tu treba dosta para da napravis magacin, jer bez magacina nemozes da prodajes, a meni trenutno pare trebaju da ih ulazem u Lux Ottica... Ali tu ima zavrzlama, jer ti recimo imas neki odredjen model Chanel haljine... I kupac hoce da kupi bas taj model, i ti ga imas u 5 velicina, a nemas ga u bas onoj u kojoj kupac trazi... To je jedino zeznuto sa prodajom odece... A i mislim da su tu returnovi veliki, jer ce ti neko uzeti recimo XL majicu, i kad mu stigne probace, videti da je velika i vratice ti nazad za manju...


Ceo fazon je u tome da se vidi sta se po americi trazi i po kojim cenama... A to nemozes dok ne odes u USA, i ne zivis tamo barem par meseci...
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: e-poslovanje18.07.2002. u 00:12 - pre 264 meseci
Kako bi funkcionalo sve ako bih uzimao robu od nasih uvoznika. Da li bih morao da imam u svom magacinu svu tu robu ili bih mogao, kad dobijem narudzbinu sa neta da pokupim robu od uvoznika i posaljem naruciocu. Pitam te to zbog toga sto bi firma bila registrovana u USA. Verovatno moze.
A to sa saniranom robom da li bi to moglo da se izvede, sto se tice legalnosti. kako i gde i da li se prijavljuje izvor robe ako je firma registrovana u YU ?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: e-poslovanje18.07.2002. u 00:31 - pre 264 meseci
Pa moze tebi roba da stoji kod uvoznika... Samo trebas videti sa njim dali bi on to privatio, i koliki magacin on ima.. da se ne desi da ti kaze da ima nesto, ti to nesto prodas, i dodjes sutra da kupis od njega, i on kaze da je prodo, i da mora da poruci, i da ce da stigne tek za mesec dana...

A sto bi inace prijavljiao izvor robe? :)
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: e-poslovanje18.07.2002. u 01:23 - pre 264 meseci
Pa, ne znam. Mislio sam da mora da se prijavi izvor. Pa, zar se (barem kod nas) ne mora registrovati poreklo robe.
Da li si ti negde upisao poreklo robe ?
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: e-poslovanje
(TOP topic, by Aleksandar Marković)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 62466 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.