Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Količina naelektrisanja konture i granice integracije

[es] :: Fizika :: Količina naelektrisanja konture i granice integracije

[ Pregleda: 4034 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Količina naelektrisanja konture i granice integracije21.10.2002. u 16:30 - pre 260 meseci
Neka je data kružnica poluprečnika na kojoj postoji linijsko naelektrisanje:


Odrediti količinu naelektrisanja tj.



Zadatak je trivijalan i da skratim priču, dobije se:




Posle smene:



Ali, sve to ukoliko integralimo u granicama integracije od do .

Ukoliko integralimo od do , što je mnogo logičnije (prirodnije), dobije se rezultat nula !!!

Zašto je to tako ??? Zar je moguće da naelektrisanje neće biti isto ukoliko se promene granice integraljenja ? Zar nije logično da je naelektrisanje pod datim uslovima const. Ili je ova druga varijanta netačna ?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.48.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: Količina naelektrisanja konture i granice integracije21.10.2002. u 23:55 - pre 260 meseci
Tacan je i jedan i drugi rezultat. Zavisi kako je u zadatku definisan ugao .
Ako je definisano da ide od do onda je rezultat
a ako je definisano da ide od do onda je rezultat .

Sada cu da ti objasnim ako ti nije jasno zasto se to razlikuje. Ti verovatno mislis da je svejedno da li uzmes da je recimo ili . E pa nije jer ce biti razlicit u jednom i u drugom slucaju.

Prvi put pisem nesto u tex-u. U cemu gresim? Zasto nece da mi napise kako treba 3Pi/2 ? Napisao sam \frac {3\pi}{2}. Evo sada kada sam dodao ispred i iza $ onda radi.
Cemu sluzi $?


[Ovu poruku je menjao srki dana 22.10.2002. u 10:55 GMT]
 
Odgovor na temu

anon315

Član broj: 315
Poruke: 1657
*.beg.sezampro.yu



+13 Profil

icon Re: Količina naelektrisanja konture i granice integracije22.10.2002. u 08:10 - pre 260 meseci
Naravno, matematički mi je potpuno jasno, mora u postavci biti definisan taj ugao, to je potpuno jasno kažem. Mene više zanima ona realna (fizička) strana. To onda znači da ta kontura u stvarnosti ima razlicite količine naelektrisanja ? To je ono što me buni ...

Što se tiče texa, sa $ naznačavaš texu da počinješ da pišeš matematiku (posle završene math. formule opet staviš $), a može i ovako:

\begin {displaymath}

formule, formule, ... (sad bez $)

\end {displaymath}

Takođe, možeš primetiti kako većina formula koje si napisao "lebdi", to je izgleda neki bag, jer ako ti pređe linija texa, koju pišeš, u sledeći red, onda, čini mi se, to bude ovako ružno formatirano. Gojko ?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.verat.net



+3 Profil

icon Re: Količina naelektrisanja konture i granice integracije22.10.2002. u 08:29 - pre 260 meseci
Kontura zaista ima razlicitu raspodelu naelektrisanja u zavisnosti od toga kako je ugao definisan. Dao sam ti primer da je razlicito naelektrisanje za i za iako je to ista tacka na konturi.

U prvom slucaju je a u drugom je .

Znaci u jednom slucaju na istoj tacki dobjemo negativno a u drugom slucaju pozitivno naelektrisanje.

Znaci u zadatku mora obavezno biti definisan ugao da bi naelektrisanje bilo jednoznacno raspodeljeno.

[Ovu poruku je menjao srki dana 25.10.2002. u 12:09 GMT]

[Ovu poruku je menjao srki dana 25.10.2002. u 12:48 GMT]
 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Količina naelektrisanja konture i granice integracije22.10.2002. u 10:07 - pre 260 meseci
Citat:
seven:

Zašto je to tako ??? Zar je moguće da naelektrisanje neće biti isto ukoliko se promene granice integraljenja ? Zar nije logično da je naelektrisanje pod datim uslovima const. Ili je ova druga varijanta netačna ?


Zadatak nije trivijalan.

Obrati pažnju kako je definisan ugao! U slučaju da je ugao
, gustina linijskog naelektrisanja nije neprekidna funkcija u tački što za posledicu ima pojavu tačkastog naelektrisanja u tački pored postojećeg linijskog usled singulariteta gradijenta linijskog naelektrisanja! Granični uslovi u Maksvelovim jednačinama i sračunaj.

Ako je ugao definisan na intervalu na granicama intervala naelektrisanje je pa je sve OK.

f

 
Odgovor na temu

filmil
Filip Miletić
Oce Technologies B.V., inženjer
hardvera
Arcen, NL

Član broj: 243
Poruke: 2114
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: filmil@jabber.org
ICQ: 36601391


+3 Profil

icon Re: Količina naelektrisanja konture i granice integracije25.10.2002. u 10:37 - pre 260 meseci
Citat:
srki:
... da bi naelektrisanje bilo jednoznacno raspodeljeno.


Strogo govoreći, to nije tačno. Dokle god su granični uslovi zadovoljeni, svaka raspodela naelektrisanja je moguća.

To što je s jedne strane neke tačke linijska gustina naelektrisanja jedna a s druge druga, znači da se u toj tački pojavljuje dodatno tačkasto naelektrisanje, (osim linijskog koje je pomenuto u zadatku) koje je posledica zadovoljenja graničnih uslova. To se ne sme izgubiti iz vida.

f
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.verat.net



+3 Profil

icon Re: Količina naelektrisanja konture i granice integracije25.10.2002. u 10:51 - pre 260 meseci
Citat:
filmil:
Citat:
srki:
... da bi naelektrisanje bilo jednoznacno raspodeljeno.


Strogo govoreći, to nije tačno. Dokle god su granični uslovi zadovoljeni, svaka raspodela naelektrisanja je moguća.


Ma da, ali sam mislio konkretno u ovom slucaju da se dobija razlicita raspodela naelektrisanja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Količina naelektrisanja konture i granice integracije

[ Pregleda: 4034 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.