Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 238117 | Odgovora: 269 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)23.10.2006. u 15:01 - pre 212 meseci
Evo kao što sam obećao sjeo sam i napisao nešto za sve one koji imaju/misle_da_imaju smisla za dobre fotografije i koji žele da ih prodaju na tzv. «stock photo» agencijama.

Odmah na početku da razjasnim da ovo nije MLM (Multi Level Marketing) u kojem se prodaje magla, reklamira promaja ili neki drugi vid modernih kliktarija po internetu. Ukoliko pristupate ovome na taj način, ili mislite da je ovo prodaja magle, molim Vas da zaobiđete ovaj tekst.

Broj prodanih digitalnih aparata svakim danom raste, cijene vrlo kvalitetnih aparata poprilično opadaju a kupci svaki dan dobijaju sve više za isto ili manje novca. Sve to rezultuje da se dnevno prave stotine fotografija koje (većini) samo zatrpavaju memorijski prostor.
Princip je jednostavan. Ako imas fotke koje zadovoljavaju minimalne kriterijume (o ovome više u daljem tekstu), sredi ih i obradi da liče na nešto, pošalji na neke od agnecija za prodaju, sačekaj da pregledaju i ako im se svide fotke biće ubačene u bazu. Time i zvanično počinje prodaja :)

Takođe, bitno je da razjasnim razliku između makro i mikro stok agencija. Makro agencije su dosta starije i cijene fotografija su daleko veće nego na mikro stok agencijama (n stotina $). Onda se neko sjetio da je mnogo bolja ideja da se jedna fotografija proda 100 puta za 1 $ i time zaradi isto kao i za jednu prodaju na makro stoku na koju treba čekati puno više vremena. Prema nekim komentarima popularnih fotografa koji nisu htjeli da pređu na mikro prodaju, radilo se o pogrešnom potezu, jer sve veći broj časopisa, dizajnera, štamparija i svih onih kojima trebaju kvalitetne fotografije prelaze na kupovinu istih za tričavih 1$ (cijena jedne fotografije obično ide i znatno ispod 1$ a sve u zavisnosti od odabranog paketa). Djeluje čudno ali je tako. Ipak postoji preko 6 milijardi potencijalnih kupaca :)

Sve vodeće mikro stok agencije za prodaju fotografija imaju odlično razvijenu reklamnu mrežu, imaju veliki broj kupaca i iako imaju preko milion fotografija u bazi, postoji velika vjerovatnoća da će baš vaša fotografija biti prodana ali pod uslovom da je interesantna kupcima. Mehanizmi pretrage su poprilično napredni i ako se pravilno unesu ključne riječi vrlo je vjerovatno da će fotografija biti prezentovana kupcima.. Onda je na njima da odluče.

Evo redom opis nekih od vodećih agencija.

Shutterstock
Jedna od najvećih agencija. U bazi imaju preko 1.1 mil fotografija i ilustracija. Rade na principu mjesečne pretplate a fotografi dobijaju fiksnih 0.25$ za preuzimanje fotografije i to bez obzira na veličinu. Mnogi su bili protiv ove agencije jer su smatrali da je sramotno prodavati svoje fotografije za tako malo novca ali kada su vidjeli neke statistike brzo su i sami postali dio SS-a. Inače mjesečna pretplata za kupce je 159$ i za taj iznos im se dozvoljava da dnevno skinu 25 fotografija ili ilustracija (750 mjesečno). Računica je prosta i pokazuje da će oni biti na gubitku ako kupci skinu sve te silne fotografije ali eto ne skidaju svi kupci 750 komada mjesečno. (750 * 0.25$ = 187.5$ i toliko pripada fotografima a Shutter je naplatio 159$).
Isplata je na mjesečnom nivou preko čekova, Paypal-a ili Moneybookers-a i pri tome morate imati minimalno 75$ na računu. Ako na kraju jednog mjeseca nemate dovoljno za isplatu, zarada se prenosi u naredni mjesec (važi za sve agencije).
Inače fotografije možete slati u neograničenom broju ali morate da položite prijemni ispit. Ispit se sastoji od toga da im prvi put pošaljete svojih 10 najboljih fotografija i sačekate da ih oni pregledaju. Da bi položili morate imati minimalno 7 (od poslanih 10) odobrenih fotografija. U protivnom javite se za mjesec dana ponovo :) Podržavaju FTP upload što je jako bitno. Veliku pažnju daju kvalitetu fotografija pa nije preporučljivo da ih zatrpavate smećem. Uveli su kaznene bodove za sve one koji šalju puno loših fotografija.


iStockphoto
Jedna od prvih mikro stok agencija. Fotografima daje svega 20% od prodajne cijene ali se opet nakupi. Imaju veliki broj kupaca, odlično razvijen sajt sa forumom kojeg posjećuje i poneki dizajner koji kupuje fotografije. Cijena fotografije zavisi od veličine fotografije i kreću se od 1$ pa na dalje što znači da je početna cifra koju fotograf dobije 0.20$. Najčešće se prodaju male i srednje veličine (zarada 0.20 ili 0.60$). Ukoliko se odlučite da fotografije prodajete samo na iStockphoto tj da budete njihov ekskluzivni fotograf imate bolji marketing za svoje fotografije i dobijate više za prodane fotografije ali treba odlučiti da li je bolje prodavati na taj način ili ih poslati na više sajtova.
Isplata je takođe preko čekova, Paypal-a i od skora preko Moneybookers-a. Minimum za isplatu je 100$ i svaki put morate slati zahtjev za isplatu. Mana im je limit za slanje fotografija od 20 komada sedmično i obično im i treba sedmica da ih pregledaju. Čini mi se da imaju najdetaljnije pregledavanje fotografija od svih sajtova i vrlo detaljno objašnjavaju zašto su odbili određenu fotografiju. Nemaju FTP upload nego forsiraju Imagemagic koji po meni ne valja ništa.

Fotolia
Jedna od najvećih agencija sa preko 1 500 000 fotografija u bazi. Fotografima daju 33% (procenat se povećava kako raste broj prodaja) od prodajne cijene koja je slična ostalim agencijama (1$ za male, 2$ srednje, 3$ velike itd.). Isplata je preko čekova, Paypal-a ili Moneybookers-a. Inače imaju posebno razvijen mehanizam pretrage pa je potrebno da pri unošenju ključnih riječi pazite na njihov redoslijed. Najbitnije ključne riječi stavljajte na vrh. FTP upload prisutan. U početku su nastojali da što prije popune bazu pa se i malo smeća nakupilo ali...

Dreamstime
Fina agencija koja fotografima daje 50%. Cijene za kupce su slične kao na ostalim agencijama. Sve je tu. FTP upload, isplate kao i kod ostalih. Limit 100$, čekovi, Paypal. Mjesečno se organizuje tzv assignment gdje se postavi jedna tema i svi koji šalju fotografije za tu temu mogu da odaberu prelazak na drugi nivo gdje se u slučaju prijema fotografije dobija veći procenat ili da potpuno prodaju fotografiju za 25$. Takođe imaju nagrade za svaku 10 000-tu primljenu fotografiju. Interesantno u svakom slučaju.

Featurepics
Ovo nije najpopularniji, nije ni najveći ali je sigurno jedan od najboljih sajtova što se tiče odnosa prema fotografu. Cijene fotografija postavlja sam fotograf i od toga dobija 70%. Na žalost nisu još dovoljno razvijeni da bi postali ozbiljan igrač među konkurencijom ali su raspoloženi za svaki vid saradnje sa fotografima i podržavaju svaki vid promocije. Generišu frejmove sa fotografijama koje možete ubaciti na svoje sajtove i tako sami sebe promovisati. (tako sam ja uradio :) ) .

Neću navoditi više agencija jer je princip manje više isti. Još je možda korisno spomenuti 123rf, stockxpert, bigstockphoto, canstockphoto itd.

Šta se dobro prodaje? Vrlo teško pitanje ali ukratko može se reći: korporativne fotografije, koncepti orjentisani na posao i biznis, fotografije sa modelima bilo da su sa bijelim pozadinama ili u interakciji, kvalitetni pejzaži, kvalitetne ilustracije, fotografije hrane, medicinski orjentisane teme i slično.
Nemojte slati fotografije kućnih ljubimaca, gomile fotografija sa zadnjeg ljetovanja, mutne i blurovane fotografije, fotografije sa lošom kompozicijom, sa puno šuma, loše kompresovane i sl.
Prije slanja dobro pogledajte najbolje fotografije na svakom sajtu i pokušajte da imate približan kvalitet. Nemojte krasti od drugih i poturati pod svoje. Prije slanja pogledajte o minimalnim yahtjevima u veličini. Recimo na Shutteru je 4Mpix, Dreamstime – 2.5Mpix, Featurepics – kraća strana ne smije biti ispod 600 piksela, Fotolia – 1600x1200 itd. Ne smijete uvećavati fotografije, kompresima mora biti minimalna tako da kvalitet bude zadovoljavajući.

Uvijek se postavite u poziciju kupca i razmislite da li se ta fotografija može iskoristiti.

Još informacija i linkova o prodaji fotografija na www.mangiaphoto.com

Inače tekst je pisan u nekoj žurbi pa ako se pokrala koja greška slobodno javite. Uskoro ću dodati malo neke osnovne fazone za što brže slanje i regulisanje ključnih riječi. Kako doći do njih i slično.



 
Odgovor na temu

goran638
tuzla

Član broj: 70279
Poruke: 93
*.PPPoE-92.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)23.10.2006. u 17:16 - pre 212 meseci
e svaka čast majstore, sigurno si se namučio kucajući...fin tekst..i ako ima koja greška ja je nisam primijetio ;-)

[Ovu poruku je menjao goran638 dana 23.10.2006. u 18:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.3dnet.co.yu.



+1342 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)23.10.2006. u 17:33 - pre 212 meseci
Koristan informativni tekst za početak.

Podržavam ideju da se ubaci još više detalja i ličnih iskustava karakterističnih za pojedine microstock agencije.

Ako zaživi tema, ići će u TOP
 
Odgovor na temu

maki101
Niš

Član broj: 44944
Poruke: 152
212.200.223.*



+1 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)23.10.2006. u 19:04 - pre 212 meseci
Svaka cast tarla, nadam se da ce da se razvije konstruktivna diskusija,
evo i ja sam tu da pomognem ako ima nejasnoca
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)24.10.2006. u 10:15 - pre 212 meseci
Hvala na komentarima !

Evo malo detaljnije oko Fotolie
Code:

Velicina               oznaka        cijena             rezolucija
__________________________________________________________________________
M Standard           M                S               ≥ 1.9 MP
L Standard           L              2*S                ≥ 3.7 MP
XL Standard          XL               3*S             ≥ 7.8 MP
XXL Standard        XXL             4*S               ≥ 15 MP 
Extended                            X               Original Size     
Exclusive buy-out                    E                Original Size     


Objasnjenje:
S standardna cijena
X cijena za prosirenu licencu (kupac ima veca ovlastenja nego kod klasicne licence)
E cijena ekskluzivne kupovine (fotografija se nakon toga povlaci iz slobodne prodaje)
Ove cijene postavlja sam fotograf ali u odredjenim granicama koje zavise od toga da li je fotografija eksluzivna na Fotoliji, popularnosti fotografa (broj prodanih fotografija) i velicine same fotografije.

Informacije oko rangiranja fotografa:
Code:

Broj prodaja                        rang
_____________________________________
manje od 100                   White
od 100 do 1000                  Bronze
od 1000  do 5000             Silver
od  5000 do 10000            Gold
preko 10000                   Special


Detaljniji pregled procenta za neekskluzivne fotografije sa maksimalnim cijenama koje fotograf moze da postavi:



Pregled za ekskl.



Ekskl. kupovina je moguca samo za fotografije koje se nalze SAMO na Fotoliji i procenti koje dobija fotograf su:
Code:

opseg cijena            % za fotografa
___________________________________
100 - 200                 60
201 - 500                 65
501 - 1000                70
1001 - 1500               75
1501 - 2000               80


Nastavice se... :)



 
Odgovor na temu

Seslak
Sinisa Seslak
Doboj, Republika Srpska

Član broj: 19885
Poruke: 223

Sajt: www.seslak.tk


Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)01.11.2006. u 13:29 - pre 211 meseci
Ok. Super je. Samo ako mozes malo da pojasnis i sistem placanja. Ja se vodim onom da nije glup onaj ko ne zna vec onaj ko ne pita pa evo pitam kako se to sve moze kod nas isplatiti. Evo, sad da hoce da mi isplate ja ne bih znao kako. Jedino sto mi je delimicno jasno je ovo za cekove. Paypal i Moneybookers nista ne razumem pa ako nije problem da svih troje objasnis korak po korak kako funkcionise.

Inace, kad je u pitanju kvalitet slike, ovi na fotoliji imam osecaj kao da uopste ne kontrolisu. Makar se tako cini. Iako vec imaju bazu od 1.5 milion slika ne znam koliko je tu kvalitetno. Toliko su mi pouzdani da im vise i ne saljem slike jer ono sto na dreamstime lagano odbiju oni prihvate bez problema pa nemam nameru da se zavaravam. Ja sam npr. dve svoje najbolje slike (makar sam tako tada mislio) poslao na dreamstime i jednu su mi kao od sale odbili. Sad ja vidim da to ima logike zasto su je odbili i naucio sam da vise ne pravim takve greske ali je strasno sto su oni na fotoliji te slike prihvatili bez problema.
Parental Advisory
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)01.11.2006. u 14:28 - pre 211 meseci
Dakle sistem naplate iliti "Hoću svoje pare, nećete da me prevarite.!!!"

Sistem naplate je uglavnom isti za sve sajtove.
Svi podržavaju isplatu preko čekova, Paypal-a i Moneybookers-a. Neki podržavaju i Ikobo.

Na svim sajtovima postoji minimum zarade do koji se mora doći da bi bili plaćeni. Na iStockphoto, Dreamstime i Fotolia je to 100$, dok je na Featurepics-u 50$ a Shutteru 75$ ali se mora ručno prebaciti u podečavanju naloga jer je po defaultu postavljeno na 100$. Kod Fotolie isplata na Moneybookers se može zatražiti uvijek ali se tek za isplate preko 50$ ne plaća taksa od 1$.
iStockphoto ne isplaćuje automatski nego morate sami zatražiti isplatu. (Request payment opcija).

Ček putuje oko 7 dana ali često i mnogo duže. Princip naplate je mukotrpan. Uglavnom ide na incasa metodu koja znači da ček položiš u banku na svoj devizni račun za šta dobiješ potvrdu i biće naplaćen u roku od 45 dana. Prvi ček koji sam unovčavao bio je naplaćen za 45 dana, drugi za 30 i onda sam prešao na Moneybookers jer mi je dosadilo čekanje. Tačnije dolar pada i svaki dan imas manje para :)

Paypal nema potreba da objašnjavam kad većini ne znači ništa. Prelijepa stvar ali dostupna samo razvijenim zemljama.

Moneybookers je odlicna stvar za zemlje koje nemaju Paypal. Princip je sličan. Najbolje je otvoriti nalog u onoj valuti u kojoj je i isplata jer se tako izbjegavaju dodatne konverzije.
Pri otvaranju naloga i prijemu prve zarade, moguće je poslati max 15-20 $ na račun jer je prva isplata ujedno i verifikaciona. Uz tu isplatu će biti poslan i verifikacioni kod kojim se potvrđuje identitet osobe koja je otvorila nalog. Prilikom podizanja uplate potrebno je od službenika tražiti kompletnu prateću dokumentaciju koja je došla uz uplatu. Ovde je najveći problem objasniti im šta ti treba.
Kod mene je bilo problema sa početnom isplatom jer su mi dali pogrešan broj računa pa je uplata kasnila mjesec dana. U međuvremenu sam zatražio verifikaciju preko pisma jer ako se pri prvoj isplati ne primi verifikacioni kod onda oni ne mogu da ga generišu ponovo neg oostaje opcija verifikacije preko pisma (tako mi oni rekli).
Nakon što se račun verifikuje može se pristupiti normalnim isplatama.

Novac može biti isplaćen na devizni račun (potrebni SWIFT kod banke i IBAN broj računa.) IBAN je skraćenica od International Bank Account Number i državljani BiH nemaju ove brojeve jer BiH nije još dobila jedinstvene brojeve. Isplate se vrše preko korespodentnih banaka pa je i provizija malo veća.
Isplata može ići i direktno na kreditnu/debitnu Visa karticu. Tada liježe odmah ali je i provizija malo veća.

Naknada za isplate je 2.20$ za isplatu na račun i nešto više za isplatu na karticu. Takođe Moneybookers može slati i čekove ukoliko neka od agencija nema isplatu putem čekova.

Nastaviće se...


 
Odgovor na temu

miloske2002
srdjan milosevic
nis

Član broj: 20071
Poruke: 36
*.sbb.co.yu.

ICQ: 330725806
Sajt: www.dresurapasa.net


Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)07.11.2006. u 16:28 - pre 211 meseci
Primili su mi danas prvu fotografiju na Dreamstime, nije mi samo jasno kad odem na trazenje po nekoj kljucnoj reci koju sam uneo u keywords moje fotografije nema u listi.A ako je nema kako ce je neko videti i kupiti a u portofiliu se vidi.Neznam sta je u pitanju,HELP!
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)07.11.2006. u 18:49 - pre 211 meseci
Odgovorio sam ti na private ali evo i ovde da ne bude nejasnoca.

Nakon sto vam prihvate fotografije potrebno je odredjeno vrijeme da se fotka ubaci u bazu. Obicno je to oko 24h ali zna nekada i duze da potraje ukoliko imaju problema. Treba imati na umu da dobijaju hiljade fotografija sedmicno i da nije nimalo lako odrzavati servere sa hiljadama fotografija.

Puno srece sa prodajom




 
Odgovor na temu

Seslak
Sinisa Seslak
Doboj, Republika Srpska

Član broj: 19885
Poruke: 223

Sajt: www.seslak.tk


Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)08.11.2006. u 19:56 - pre 211 meseci
Tema je super! Definitivno zasluzuje STICKY. Nego, nije mi jasno kako da postavim slike na shutter stock. submit.shutterstock.com? ako je to, onda nesto nije u redu ili sa njima ili sa mojom malenkoscu. Ne znam. Niasm glup ali ovo pocinje malo da iritira. Ajd, step-by-step ako ti nije tesko za shutter stock. Iz ugla nekoga ko je tek dosao na www.shutterstock.com

Hvala unapred ;)
Parental Advisory
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)08.11.2006. u 21:07 - pre 211 meseci
Za shutter je postupak poprilicno jednostavan.

Odes na http://submit.shutterstock.com/?ref=52500 gdje ces biti registrovan kao moj referral i ja cu dobiti 0.03$ za to :) Ukoliko neko ne zeli da bude moj referral (mada ne vidim razlog) onda neka ide na http://submit.shutterstock.com

Kad se registrujes moras da im posaljes probnih 10 fotografija ali pazi da to budu tvoje najbolje fotke. Da bi mogao prodavati kod njih morace da odobre barem 7 komada od poslanih 10. Ukoliko ne prodjes onda ces morati cekati mjesec dana pa slati ponovo. Svaki dan je baza sve veca i samim tim je sve teze proci. Minimalna velicina za slanje je 4Mpix. (prije je bilo 3.2Mpix).

Preporucujem da pogledas top fotke koje se prodaju pa da na osnovu toga zakljucis sta se otprilike trazi.
Preporuka je da ne saljes pejzaze, kucne ljubimce, zidove i te zajebancije jer toga imaju gomilu i ladno ih odbijaju.


Jos vazna napomena za Fotolia-u. Pazljivo sortirajte keyword-e jer ukoliko ih nasumice nabacate prodaja ce da ide lose. Kod njih je jako bitan redoslijed kljucnih rijeci jer imaju neki svoj mehanizam za pretragu.

Bice jos tekstova samo da se malo vremena uhvati


 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)09.11.2006. u 20:49 - pre 211 meseci
Mali update za Shutterstock vezan za isplate preko cekova.
Da bi bili isplaceni preko cekova potrebno je umjesto 75$ da nakupite 300$. Ovo su uradili da bi natjerali ljude da predji na neki od elektronskih nacina naplate (Moneybookers ili Paypal).

Ko nam je kriv kad zivimo u zemljama terceg svijeta. :(



 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.adsl.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)12.11.2006. u 13:58 - pre 211 meseci
Hvala puno na informacijama. Prihvatili su me zasad na Featurepics a na Shutterstocku odbili. :-)

Tarla, jel bi mogao jos mozda da objasnis koja je razlika izmedju licenci:
Royalty free
royalty free extended
royalty free editorial
rights managed
rights managed editorial
???
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)12.11.2006. u 18:18 - pre 211 meseci
Objasnjenje licenci je moj sledeci korak. Prevescu najbitnije dijelove i postovacu ih ovde. Za dan dva bice gotovo. :)


 
Odgovor na temu

goran638
tuzla

Član broj: 70279
Poruke: 93
*.PPPoE-1834.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)12.11.2006. u 19:10 - pre 211 meseci
mene su isto odbili na shutterstock....i to prije mjesec dana evo sada su mi ponovo dopustili da uploadujem svoje slike tu pa cu skupiti finih slikica i ponovo probati....primljen sam na dreamstime i fotolia...bez znacajnijeg ucinka samo par prodatih slika..ali ne predajem se ;-))

p.s.
na fotoliji se moze promijeniti redoslijed rijeci ali se ne moze dodati nova rijec...

[Ovu poruku je menjao goran638 dana 12.11.2006. u 20:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.adsl.beocity.net.



+67 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)13.11.2006. u 09:49 - pre 211 meseci
Nesto razmisljam da li je meni kao fotografu stvarno bolji shutterstock od recimo featurepics-a
1. Feature daje bolje uslove (ti sam postavis cenu i dobijes 70%)
2. Tamo su me odbili ili jedva primili znaci da tamo ima boljih fotografa znaci da su meni manje sanse
3. Ljudi razmisljaju kao jaci je sajt pa dolazi vise ljudi; Dolazi vise ljudi ali ima proporcionalno vise i fotografa pa onda ustvari treba gledati samo odnos prema fotografu.

Sta fali ovom rezonovanju?
 
Odgovor na temu

Seslak
Sinisa Seslak
Doboj, Republika Srpska

Član broj: 19885
Poruke: 223

Sajt: www.seslak.tk


Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)13.11.2006. u 14:27 - pre 211 meseci
Ma, nece ti kupiti ni na featurepics ako im se slika ne svidja. Mozes da napravis sam svoj sajt i na njega pokacas sve svoje slike i reklamiras se na sve strane da imas veliku posetu, opet niko nece dati svoje pare za nesto sto im se ne svidja. Dakle, ako slika valja nemas problema da je prodas a ako ne valja dzaba trazis sajtove. Npr. idi na Fotoliu i primice ti "sve" slike ali se one nece prodavati. To je iz prostog razloga sto se ljudima ne svidjaju. Ja i ne stavljam slike koje nisu prosle i na drugim sajtovima (osim ako izuzmem slike koje na nekim sajtovima po dimenzijama odgovaraju kriterijumima a na drugim ne) jer cemu to? Ako se ne svidja jednima, verovatno se nece svideti ni drugima pa makar mi je i prihvatili na sajt (kao na Fotolii).
Parental Advisory
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)13.11.2006. u 16:02 - pre 211 meseci
Citat:
Vole Domu: Nesto razmisljam da li je meni kao fotografu stvarno bolji shutterstock od recimo featurepics-a
1. Feature daje bolje uslove (ti sam postavis cenu i dobijes 70%)
2. Tamo su me odbili ili jedva primili znaci da tamo ima boljih fotografa znaci da su meni manje sanse
3. Ljudi razmisljaju kao jaci je sajt pa dolazi vise ljudi; Dolazi vise ljudi ali ima proporcionalno vise i fotografa pa onda ustvari treba gledati samo odnos prema fotografu.

Sta fali ovom rezonovanju?


Ovako. Dosta se vodila diskusija na raznim formumima oko toga ali krenimo redom. Feature daje bolje uslove to stoji ali... Ako oni uzmu 30% od prodane fotke onda vjerovatno imaju manje novca za reklamiranje, prmocije, akcije i slicno, nego neko ko uzme veci procenat. Poznajem mnogo vrhunskih fotografa koji drze fotke na Featurepics-u i imaju jako los promet jer jos uvijek sajt nije dovoljno promovisan. od svih stock sajtova iStock daje najmanji procenat fotografima a opet se zaradjuje odlicno. Recimo samo podatak da ja za 50-ak fotki na iStocku zaradim isto ili duplo vise nego sa 4x vise slika na Shutteru ili na nekom drugom sajtu. Odgovor lezi u tome da je jedan sajt popularan a drugi nije. Ameri i kupci koji kupuju fotke vjerovatno ne gledaju puno d ali je fotka 1 ili 1.5$ jer je njihov radni sat 50$ pa se razlika u cijeni vrlo brzo pojede. Kupci ce ici na sajt koji im nudi kvalitet i lakocu koristenja.
Recimo da sam ja kupac nikada ne bi kupovao na Fotoliji jer je 40% slika najobicnije smece. Pokusao par puta da nadjem nesto i ladno odustao kada sam vidio koliko smeca ispliva na prvu stranu.

Takodje treba imati na umu da je Feature relativno nov sajt u svemu ovome i da mu treba dati vremena.

Nastavice se :)


 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)30.11.2006. u 10:00 - pre 210 meseci
U prethodnim tekstovima sam spomenuo Featurepics pa evo sada malo detaljnije da se zadubimo u ovu poprilično nepoznatu agenciju.
Agencija je osnovana krajem 2005. godine i početkom 2006. je već bila poprilično aktivna na prikupljanju kvalitetnih fotografija. Od samog početka cilj je bio da se napravi “drugačija” agencija i kako mi se čini to im polazi za rukom.

Da ne kopiram dalje ostatak imate na http://www.mangiaphoto.com/fea...o-i-makro-agencija/2006/11/29/


 
Odgovor na temu

Seslak
Sinisa Seslak
Doboj, Republika Srpska

Član broj: 19885
Poruke: 223

Sajt: www.seslak.tk


Profil

icon Re: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)30.11.2006. u 12:55 - pre 210 meseci
Da. Video sam inace da si vrlo zastupljen na featurepics. Mangia hates iFrames :)

Nego, ima li iko iskustva sa Lucky Oliverom?

Meni se cine previse prefinjeni. Poslao sam im tri fotke koje nisu nesto ali tada na USBu nisam imao nista bolje. Inace, te fotke su do sada pirhvacene na svim ostalim sajtovima pa reko proce i ovde da ne cekam sad dok donesem sve pa proberem. I tako, posaljem kad oni glat me odbiju. I to fino mi i objasne sta nije u redu. Bas svojim recima a ne nekim vec od pre spremljenim tekstovima. Pa, sad da li se isplati da saljem opet. To da li se isplati se odnosi na to da li ce opet da me odbiju (znam da vi to ne mozete znati ali koliko su rigorozni u izboru) i ako me prihvate kolika mi je korist od toga. Mislim, kakva im je prodaja?
Parental Advisory
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Prodaja fotografija - kako i gde (stock sajtovi i drugo)
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 238117 | Odgovora: 269 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.