Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programi za 3D modelovanje

[es] :: .NET :: WPF Programiranje :: Programi za 3D modelovanje

[ Pregleda: 3276 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Programi za 3D modelovanje08.06.2010. u 16:44 - pre 168 meseci
Mogli bismo da ovde podelimo preporuke i iskustva sa pravljenjem 3D modela za WPF.

Moje iskustvo:
Sam Visual Studio nema nikakvu podrsku za ovo. Ni 2008 ni 2010.
Expression Blend ima podrsku za manipulaciju postojecim modelima (rotacija, skaliranje..). Pravljenje modela, koliko (ni)sam video - ne postoji.
Solidworks (moj omiljeni za modelovanje) je odlican program za modelovanje i ima podrsku za export u xaml ali to ne radi dobro. Vizuelno je eksportovani model odlican, ali je kod ocajan. Na primer, prilikom export-a kocke, dobija se 6 mesh-ova umesto jednog.
3DS Max nema podrsku za export u xaml. Nasao sam neku skriptu koja puca ali se moze delimicno koristiti.
ZAM 3D nisam provalio kako se koristi. Nisam nista uspeo da napravim u njemu. Ali ima Copy XAML opciju za gotov model.

Neko je ovde pominjao neki program za konverziju iz Max-a, ne mogu se sada setiti kako se zove, ali nije besplatan a nisam nasao ni "narodnu" verziju.

Trenutno radim tako sto u Max-u napravim model, pa ako ne vuce teksture iz spoljnih slika sacuvam kao .3ds fajl, zatim taj fajl otvorim u xam 3d pa kopiram xaml kod. Ako koristi teksture iz slika, onda kombinujem sa onom skriptom jer mi xam3d ne daje TextureCoordinates.


Kako vi stojite sa ovim?
 
Odgovor na temu

Boško

Član broj: 32679
Poruke: 62
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Programi za 3D modelovanje09.06.2010. u 15:55 - pre 168 meseci

Jesenas sam morao nešto hitno, a efektno da pridodam svojoj aplikaciji. Napipao sam negde ZAM 3D, odradio posao i oduševio se. Međutim, kada sam se kasnije vratio da malo bolje upoznam program video sam i njegovu drugu stranu, pa evo mojih iskustava:

Nekako mi se čini da je isuviše komplikovan za rad. Iako nemam mnogo iskustva sa radom u programima za 3D modelovanje, mislim da je logika kojom se kreiraju objekti loša. Što se tiče osnovnih objekata (sfera, cilindar i sl.) stvar je potpuno u redu, ali kada dođu na red složeniji, tu nastaju muke. Naravno, nije nemoguće napraviti nešto složenije, ali kao što rekoh, sve je nekako konfuzno i bez nekog logičkog reda.
Međutim, opcija za import objekata, iako nudi samo AutoCAD-ov .dxf format (tu su još i 2D formati .eps i .ai), radi kako treba, tako da se ova "loša" strana ovog programa može zaobići na taj način.

U ostalim delovima programa logika je, čini mi se, nekako "ispravnija". Dodavanje materijala objektima je prilično jednostavno. Moguće je, naravno kreirati i svoje materijale, snimiti ih i koristiti kasnije. Dodavanje svetala na scenu, kao i kamere, je takođe prilično lako i nema se šta puno reći o tome. Deo za kreiranje animacija je, čini mi se još bolje odrađen. Animirani objekti se mogu grupisati, a onda svakoj grupi dodeliti nova animacija pri čemu se prethodna zadržava, tako da je moguće napravti i složene animacije.

Ono što me je oduševilo je export u xaml. Kompletna scena je do detalja prenesena u xaml. Sve je funkcionisalo i izgledalo baš onako kako sam zamislio. Pri tom program nudi i mogućnost izbora tipa kontrole koju će kreirati prilikom exporta između Viewport3D, Viewboxa i Canvasa, kao i toga da li ćete scenu koristiti kao Control Template ili Resource.

Sve u svemu ZAM 3D je ostavio solidan utisak na mene, a njegov rezultat (animirani 3D logo firme) i na mog klijenta. Za neke složenije stvari ne znam, ali za neko "lagano vizuelno obogaćivanje" aplikacije mislim da je sasvim OK.
 
Odgovor na temu

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
85.158.32.*



+13 Profil

icon Re: Programi za 3D modelovanje12.06.2010. u 19:09 - pre 167 meseci
Nisam jos probao taj "kolac". Nesto malo jesam, tek da vidim sta se moze uraditi.

Evo liste nekih od XAMl konvertera.



http://www.wpftutorial.net/XAMLConverters.html
 
Odgovor na temu

Mortifera

Član broj: 272932
Poruke: 10
*.ze2.dlp255.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Programi za 3D modelovanje03.01.2011. u 10:51 - pre 161 meseci
Sto ne probate sa programom na sljedecem linku...

http://www.erain.com/Products/Plug-ins/

Rijec je o Swift 3D MAX V4 :)
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: WPF Programiranje :: Programi za 3D modelovanje

[ Pregleda: 3276 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.