Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

360° sferne i ostale uspešne panorame

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: 360° sferne i ostale uspešne panorame
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265205 | Odgovora: 1388 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon 360° sferne i ostale uspešne panorame17.09.2010. u 15:08 - pre 164 meseci
360* panorame su još sveže njihova tehnika i nije jače zaživela kod nas, ali pruža ogromne mogućnosti i nalazi sve veću primenu na obogaćivanju www sajtova, pravljenju interaktivnih tura, itd...

Ovo je KOMPILACIJA DO SADA OBJAVLJENIH VR PANORAMA NA ES:

1. Acco (Acre), Israel
Podzemni prolazi za brzi beg iz tvrdjave. Nastali su u periodu krstaskih ratova dok je Acra jos bila u rukama krstasa
Klaustrofobija zagarantovana :-)
Link
Namerno sam ostavio vidljiv tripod. Probacu da ga uklonim kasnije.



2. Bethlehem, palestinske teritorije, pecina ili "grotto" crkve Church of the Nativity, po predanju mesto rodjenja Isusa Hrista
Link
Low light, duge ekspozicije, pa je i logicno da ima duhova. Ipak najbitnija je atmosfera. Dole u grottu vlada opsti haos, guranje, stiska, reka ljudi neprestano kulja...ali ipak u skoro apsolutnoj tisini. Tmina je poprilicna. Znatno tamnije nego na panorami. Nisam mogao sa svom onom skalamerijom prici blize ali ipak sam zadovoljan rezultatom



3. West Wall (Zid Plača) - Jerusalem
Link
Cuveni zid placa. To je sve sto je ostalo od tkzv "Drugog Hrama". Najveca jevrejska svetinja. Plato je podeljen na veci levi deo za muskarce i manji desni deo za zene. Kipa (ono sto se stavlja na teme) je obavezna. Za one koje nemaju kipu pripremljene su papirne na samom ulazu (moja je spala posle par sekundi a to nisam ni primetio ;-)
Pre dve godine je plato bio krcat sa vojnicima naoruzanim do zuba. Ove godine nisam primetio ni jednog.
Fotografisanje je zabranjeno za vreme Sabata.



4. Greek Ortodoh Church, Jerusalem
Link
Boravak u Izraelu smo iskoristili i da krstimo malog. Na moje veliko zadovoljstvo to se desilo u Church of The Holy Sepulchre (Crkvi Svetog Groba) i to u jednom njenom delu gde je i smestena Greek Ortodoh Church. Neko me sa foruma pitao da li su pravili problema oko tripoda. Mozda bi i pravili problem ali posto je sve to placeno - samo su se vrlo ljubazno osmehivali ;-)



5. Katedrala Imena Marijinog, Novi Sad
Link
Jedna od ranijih panorama



6. Rastureni centar Novog Sada
Link
Ovo je bio pokusaj punog HDR u VR panorami. Duhova ima poprilicno zbog sporog breketinga. *bem li ga, ne znam zasto sam toliko gnjavio. Steta



7. Napusteni zeljeznicki tunel ispod Petrovaradinske Tvrdjave
Link
Jos jedna od ranijih panorama. Radjena je bez tripoda i pano glave, dakle "iz ruke"



8. Manastir Hopovo - Fruska Gora
Link



9. Crkva na Tekijama, Petrovaradin - pogled sa balkona
Link



10.Kafica na Djavi
Link
Uradjeno uz asistenciju moje supruge, kao i uz znatizeljne poglede okoline




 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame19.09.2010. u 16:33 - pre 164 meseci
Church of all Nations, Olive Mountain, Jerusalem

Link

Church of all Nations, sagradjena 20ih godina xx veka na ostacima stare crkve sagradjene od strane krstasa. Nalazi se van zidina starog grada i to na obroncima maslinove gore sa koje se pruza spektakularan pogled na stari grad. Obavezno pogledati cuveni plavi svod posut zvezdama.
Fotografisanje je bilo potpuno slobodno bez ikakvih ogranicenja.
Ko planira posetu neka se prethodno raspita o terminima poseta koje se vremenski ogranicene


 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame20.09.2010. u 16:57 - pre 164 meseci
Jel ovo radis sa onim 360 objektivom ili sklapas posbno slikane fotografije?

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame20.09.2010. u 17:57 - pre 164 meseci
Citat:
mr. ako: Jel ovo radis sa onim 360 objektivom ili sklapas posbno slikane fotografije?


ne, ovo je radjeno sa fisheye 10,5mm na crop telu.
U ovakvoj konfiguraciji potrebno je 6 snimaka horizontalno + zenit + nekoliko nadira. Ukoliko se koristi jos siri objektiv, recimo Peleng (cini mi se i Samyang) na 8mm dovoljna su 4 horizontalna + nadir (dakle bez zenita) sto je interesantno kod scena sa dosta ljudi. Sa druge strane "duzi" objektivi daju kvalitetniju sliku sa vecom mogucnoscu naknadnog zumiranja. Moja Tokina 11-16mm je izuzetno ostra na f8 (daleeeeko bolja od fisheye Nikkora), ali tu se opet javlja drugi problem kad radite na otvorenom prostoru sa recimo cistim plavim nebom, cesto se desava da "uhvatite" sliku sa potpuno uniformnim delom neba, pa softver prilikom sticovanja lako zabrljavi panoramu :-(
Treba pomenuti i to da je za 11mm na crop telu potrebno oko 20 fotki
Dakle, duzi objektivi za zatvoreni prostor BEZ LJUDI

[Ovu poruku je menjao zorroz dana 20.09.2010. u 19:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame20.09.2010. u 18:26 - pre 164 meseci
Laik sam u ovome, pa za pola naziva nisam ni cuo (npr. Peleng, Samyang)... Ja sam radio neki projekat viruelne setnje, ali nisam detaljnije ulazio u problematiku... radio sam sa tim 360 objetiv-ogledalom, a i to mi je oduzimalo dosta vremena iako je jedan skljoc i par sekundi u programu za sklapanje - pa se pitam koliko li treba tek za nekoliko slika i posle "pasovanje" u programu... jos ako se radi HDR... :S

Inace vrlo su ti interesantne lokacije, lepi "kadrovi".


Poz,
Marko

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame20.09.2010. u 19:29 - pre 164 meseci
Citat:
mr. ako: pa se pitam koliko li treba tek za nekoliko slika i posle "pasovanje" u programu... jos ako se radi HDR... :S



Najvise vremena mi oduzima "ubadanje" prave ekspozicije na prvom okidanju. Primetio sam da moj D300 mnoooogo podeksponira i kada je u Aperture priority modu ali i u M modu. Neznam dali je tako i kod drugih primeraka i drugih brendova ali ponekad moram bas da napipavam ekspoziciju. Histogram naravno obavezan. Dakle, ako odmah "ubodem" ekspoziciju onda brzo...minut, dva. Ali ako napipavam i trazim ekspoziciju za pocetnu, onda, sta ja znam...desetak minuta, mozda i duze...izgubim predstavu o vremenu. Ako jos shvatim da je neophodno raditi i bracketing od 5 sa sve dugim ekspozicijama...e onda do u beskraj. Desavalo se i da pop**dim pa sve iznova.
Naravno ne treba zaboraviti ni dodatna okidanja za nadir.
Na PS za stichovanje 360* panorama zaboravite. Eventualno moze da posluzi za izradu klasicnih panorama
Sve u svemu prilicno dug proces
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.ptt.rs.



+187 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame21.09.2010. u 20:58 - pre 164 meseci
evo nekih toturiala sa youtube za spajanje koriste uslugu sa sajta "panomonkey". Probacu da odradim nesto, kolko vidim usluga im je besplatna za sad. Problem je samo sto najsiri objektiv koji imam je 18-55mm pa cu morati vise od 4 fotki.

Pitanje za @zorroz : koji software koristis za spajanje fotke, ili mozda koristis neku slicnu internet uslugo ?
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame22.09.2010. u 06:07 - pre 164 meseci
Citat:
labicko1: Pitanje za @zorroz : koji software koristis za spajanje fotke, ili mozda koristis neku slicnu internet uslugo ?


Panomonkey i 360 Cities su "posestrinski" sajtovi izasli iz iste kuhinje. Namenjen je za dobijanje instant gotovih panorama, a sve sto je instant i brzo to je i kuso. Nisam bas ubedjen u neki visoki kvalitet dobijenih panorama. Kol'ko mi se cini panoramu dobijas u niskoj rezoluciji sa njihovim logoom a ako hoces nesto vise to se placa (ponavljam - ako se ne varam). Dalje, postoje izvesne restrikcije kada su same sekvence fotki u pitanju, i ta ogranicenja moras da ispostujes da bi uopse mogla da se izradi panorama, a to je da se zahteva da sve sekvence budu snimljene ne samo istom f stopom nego i istom ekspozicijom, a nakon aplouda na njihov server nikako nemozes uticati na izgled finalnog proizvoda. No da ne govorim napamet i da nebude samo pljuvanje, bice interesantno isprobati taj servis pa cemo znati iz prve ruke
Sto se softvera tice na trzistu postoji veliki broj softverskih kuca koje nude svoja programska resenja kako za stičovanje fotki tako i za izradu virtualnih tura. Ima kako komercijalnih tako i free varijanti, mada se sve ovo jako lako moze naci (znate gde i kako) i svi oni manje vise uspesno rade kako klasicne tako i vr 360* panorame. Treba isprobati sto vise pa odabrati favorite.
I jos nesto za 360Cities sve pohvale. Hostovanje 360* panorama je potpuno besplatno uz to saradjuju i sa GoogleEarthom pa se panorame i tamo vide. Postoji doduse i komercijalna varijanta naloga u kojoj se dobijaju dodatne pogodnosti
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame22.09.2010. u 14:45 - pre 164 meseci
Church of Holy Dormition, Jerusalem

Link

Church of Holy Dormition, benediktanska crkva, manastir, nalazi se van zidina Starog Grada u neposrednoj blizini kapije Zion Gate. Impresivne i spoljasnjosti i unutrasnjosti koje sam samo delimicno uspeo da zabelezim iz razloga sto veoma neblagonaklono gledaju na fotografisanje (jedan od razloga je sigurno i velika radnja sa suvenirima koja se nalazi u samom dvoristu).
Ispod same crkve nalazi se i impresivna kripta koju na moju veliku zalost nisam stigao da zavrsim (imao sam "bliski susret" sa jednim zajapurenim benediktanskim svestenikom koji me je na pola "posla" i to na prilicno ubedljiv nacin...osujetio :-(
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame24.09.2010. u 08:24 - pre 164 meseci
Pescana plaza u smiraj dana

Link

Qiryat Yam, piktoreskno predgradje Haife. Sunce, pesak, palme, talasi, surferi... Nase omiljeno mesto za izlezavanje
 
Odgovor na temu

Bančilo
Zemun

Član broj: 124656
Poruke: 387
188.120.96.*



+33 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame24.09.2010. u 15:36 - pre 164 meseci
@ Zorroz, odlice su ti panorame.

Ja se pomalo zezam s'tim, evo danas sam jednu okinuo Link
Radjena je iz ruke uz pomoc viska i naravno Sigma 8mm Fisheye.

Sto se tice ekspozicije, prvo u Av modu za zeljeni otvor blende proverim kolika je ekspozicija u svetlijem i tamnijem pravcu. Nadjem neku sredinu pa dobijene rezultate prenesem u M mod. Fokus rucni ili ga zakucam "palcom"

Od sveg posla najteze mi pada sredjivanje nadir fotke. Najradije odradim kuglu :)
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame24.09.2010. u 16:13 - pre 164 meseci
@Bančilo

Bančilo, ovo odlicno izgleda.
Dok sam radio panorame "iz ruke" imao sam ogromnih problema sa pucanjem. Sa viskom nisam ni stigao da probam - stigla mi je pano glava. Cini mi se da ponegde imas problem sa zenitom (vidljiv je spic). Mozda da okines jos jednu dodatnu vertikalno, pa da onda sticujes?
Ja fokus stavim na beskonacno. Na f8 sve je ostro. Ti sa tvojom Sigmom 8mm slobodno mozes da uradis isto.
Sa ekspozicijom i dalje imam problem, narocito kod vrlo kontrastnih scena. Probao sam nekoliko pristupa ali nijedan nije univerzalan. Nista... ucimo, usavrsavamo :-)
 
Odgovor na temu

Bančilo
Zemun

Član broj: 124656
Poruke: 387
188.120.96.*



+33 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame24.09.2010. u 17:31 - pre 164 meseci
Danas sam procesljao onaj procesljao panomonkey, tamo vidjeh kako to Jeffery radi sa viskom pa probah isto tako. Prakticno to mi je prva uspjesna iz ruke.

Sam sam sklepao panohead

panohead

link

pa sam sa njim odradio jednu virutelnu turicu od 80 panorama. U pitanju je jedna virtuelna setnja kroz, ratom poruseno, mjesto u kom sam rodjen.
Cisto da se zemljaci, rasijani po svijetu, mogu prosetati svojim rodnim krajem.

evo i Link


Da dodam da je dosta bitno pravilno izbeci sopstvenu senku kao i senku tripoda sa aparatom. Naravno, finalni jpg malo provucem kroz fotoshop, standardno malo podesim shadows-highlights

[Ovu poruku je menjao Bančilo dana 24.09.2010. u 18:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame24.09.2010. u 18:02 - pre 164 meseci
Citat:
Bančilo:

pa sam sa njim odradio jednu virutelnu turicu od 80 panorama. U pitanju je jedna virtuelna setnja kroz, ratom poruseno, mjesto u kom sam rodjen.
Cisto da se zemljaci, rasijani po svijetu, mogu prosetati svojim rodnim krajem.

Da dodam da je dosta bitno pravilno izbeci sopstvenu senku kao i senku tripoda sa aparatom. Naravno, finalni jpg malo provucem kroz fotoshop, standardno malo podesim shadows-highlights


Odlicna ideja! Au, bas si se naradio, strasno mnogo posla. Dali si turu radio sa Pano2VR? Cini mi se da je taj. Inace ona na naslovnoj Nebo posuto zvezdama ti je FENOMENALNA. Kako si to radio? PS ili duge ekspozicije po nebu?
Inace kada su sopstvene senke u pitanju, jednostavno stavim na tajming od par sekundi, sto mi daje dovoljno vremena da pobegnem
Na par mesta sam primetio da imas problem sa maskiranjem nadira kao i to da je kloniranje u PS suvise uocljivo. Za moj Nodal Ninja nabavio sam nadir adapter koji mi omogucuje da prilikom rada nadira pomerim ceo aparat za nekih 10ak cm u stranu i tako nesmetano uradim nadir cak i kod duzih ekspozicija
 
Odgovor na temu

Bančilo
Zemun

Član broj: 124656
Poruke: 387
188.120.96.*



+33 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame24.09.2010. u 18:35 - pre 164 meseci
^^ Mislim da je za zvjezdano nebo panoramu expozicija bila oko 20 sekundi, u pitanju su 4 okolo i jedna u vis.

Negdje sam ih optimizovao da ne budu preko 1MB, dimenzije su 3000x1500, flash deo je udradjen sa pano2vr. Dosta je dobar, jednostavan i prava je milina raditi sa njim.
Nadir me dosta zeza i uvek izbegavam "problematicne" patose. Nisam neki strucnjak za Photoshop i ostale fotografske cake pa je to dosta vidljivo na fotkama.

A da sam se naradio, jesam. Prvo sto sam se nahodao ko blesav :) pa su me zezali da sam geometar. Zanimljivo je bilo raditi nocne fotke, svi vozaci su mislili da je radar :)
O kasnijem sklapanju da i ne govorim, trebalo mi je dva samo da ih razvrstam, no nisam razocaram 360 panorame su zaista zarazne!

Inace Ovi turorijali su mi mnogo pomogli.

link

link
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame25.09.2010. u 16:14 - pre 164 meseci
Church of the Holy Sepulchre, Jerusalem

Link

Crkva Svetog Groba, Stari Grad, Jerusalem, jedna od najvecih hriscanskih svetinja. U njoj se (po predanjima) nalaze mesto Hristovog raspeca (Golgota), Hristov grob kao i druga sveta mesta. Vise puta je paljena, rusena i restaurirana, prezivljavala zemljotrese... Jos uvek je na snazi tkzv Satus Quo pa Crkvu Svetog Groba zajednicki dele i koriste pripadnici grcke pravoslavne, jermenske, koptske, katolicke, sirijske i etiopske crkve.
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.adsl.eunet.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame27.09.2010. u 12:17 - pre 164 meseci
Prision of Christ, Church of the Holy Sepulchre, Jerusalem

Link

Hristova Tamnica, deo Crkve Svetog Groba u Jerusalemu. Low light sa dugim ekspozicijama. Nadir adapter izuzetno pomaze u ovakvim situacijama. Iso 800, ali da sam bio strpljiviji mogao sam odraditi i sa 200 (zurilo mi se da sto pre zavrsim)
 
Odgovor na temu

zorroz
Novi Sad

Član broj: 42277
Poruke: 735
*.dynamic.sbb.rs.



+56 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame29.09.2010. u 15:33 - pre 164 meseci
Novi Sad, kej, obala dunava

Link

Pecarosi u akciji
 
Odgovor na temu

KinaPalestina
Denis Danicic
Extreme d.o.o.
Pancevo

Član broj: 75281
Poruke: 22
*.extreme.rs.

Sajt: www.fotoreporter.rs


+2 Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame29.09.2010. u 15:59 - pre 164 meseci
Bravo! Temeljno i dobro tehnički urađeno, ali ni 'momenti' ne izostaju. Posebno mi se dopala poslednja sa pecarošima. Dopada mi se ideja uopšte, ovako dobijaš celokupnu atmosferu, bukvalno. :)

 
Odgovor na temu

Plastika
Roma, Italia

Član broj: 16930
Poruke: 1
*.adsl.beocity.net.



Profil

icon Re: 360° sferne i ostale uspešne panorame30.09.2010. u 01:06 - pre 164 meseci
Restoran "Campo de Fiori" u Zemunu.
http://www.campo.rs/tour.html
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: 360° sferne i ostale uspešne panorame
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 265205 | Odgovora: 1388 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.