Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla

[es] :: Vodič za posao :: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 50990 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 17:08 - pre 163 meseci
Ima bar godinu dana kako se spremam da pokrenem temu, ali sve se nadao proci ce me, ali.....

Ono sto je bitno je da ovde iznesete svoja iskustva iz firmi u kojim radite ili u kojima ste radili da biste time dali nekome do znanja da li da uopste konkurise za posao u datoj firmi.
Cinjenica je da ogroman broj firmi, pogotovu malih, ne postuju Zakon o radu. Najcesce se placaju porezi i doprinosi na osnovicu od 17.000,00 din. sto predstavlja "beli deo", "crni deo" je deo koji ide direktno na ruke; nema naknade za prevoz, toplog obroka, regresa, negde i po vise godina godisnjih odmora, nema placenog prekovremenog. Ako ne prihvatas uslove takve kakvi jesu - "ima ko ce da radi" ili "nisi nezamenljiv"...
Dalje, prava radnika niko ne stiti i niko ne sankcionise krsenje Zakona o radu.
Moj slucaj je da sam dobi otkaz dok sam bio na bolovanju (pre oko godinu dana). Pojavljujem se jednog dana, osim doznake, a oni meni prekinuli radni odnos nekoliko dana pre toga.
Isao sam u Gradsku inspekciju rada, tamo totalno nezainteresovani, znaju da se sve to desava, ali ne mogu ili nece nista da ucine (ne mogu da dignu zadnjicu sa stolice).
Naime, u mom slucaju se radi o firmi Micro Business Solutions gde sam radio na implementaciji ERP resenja. Radnici su u firmi trpeli teror od strane vlasnika firme, vredjanje, ponizavanje, omalovazavanje.... Bili su prisutni svi faktori koji bi se sada sankcionisali Zakonom o sprecavanju zlostavljanja na radu. Radnici se u firmi zadrzavaju od nekoliko meseci do godinu - godinu i po dana, jer niko ne moze da izdrzi i podnese ophodjenje direktora (vlasnika firme) i njegove zene.
Ovo je samo deo iz mog iskustva.
Ocekujem iskustva i od drugih zaposlenih i bivsih zaposlenih koji su u istoj ili slicnoj situaciji.



[Ovu poruku je menjao andjelovic dana 01.11.2010. u 21:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kozbi

Član broj: 184054
Poruke: 274
*.dynamic.sbb.rs.



+54 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 17:14 - pre 163 meseci
Nema potrebe da se navodi ostale firme.Svi su povezani kao creva u svinjskoj utrobi u ovoj zemlji.I da ih tuzis,placas dzabe advokata.

Sertifikat o Engleskom jeziku,par videa na youtube-u par dobrih projekata i referenci,osmeh od zuba do zuba i pravac beli svet.

Sve ostalo je bespotrebno cepanje listova na kalendaru u narednih 5-10 godina mozda i duze.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 17:28 - pre 163 meseci
Pogresno! Upravo sam hteo da se iznesu iskustva i nazivi firmi da neko ne bi prosao kao bos po trnju.

Citat:
kozbi: Sertifikat o Engleskom jeziku,par videa na youtube-u par dobrih projekata i referenci,osmeh od zuba do zuba i pravac beli svet.


Ovo je povrsna misao. Beli svet nije raj... Ne mozemo svi bezati iz zemlje, treba se bar malo trgnuti i boriti za svoja prava. Zasto dozvoljavati da neko gazi po nama?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 17:30 - pre 163 meseci
Citat:
andjelovic
Cinjenica je da ogroman broj firmi, pogotovu malih, ne postuju Zakon o radu. Najcesce se placaju porezi i doprinosi na osnovicu od 17.000,00 din. sto predstavlja "beli de", "crni deo je deo koji ide direktno na ruke"; nema naknade za prevoz, toplog obroka, regresa, negde i po vise godina godisnjih odmora, nema placenog prekovremenog.

U čemu je poenta naknade za prevoz, toplog obroka, regresa i sl? Na kraju krajeva ako dobiješ to, samo će ti se umanjiti glavnica plate pa je za poslodavca isto.

To o čemu ti pričaš su neki ostatci iz komunističke prošlosti koji trebaju pod hitno da se ukinu... Sa radnikom treba dogovoriti bruto platu, i prebaciti obavezu plaćanja poreza i doprinosa na radnika. Mi se lepo dogovorimo da ti mene koštaš 1500 evra mesečno, a šta ćeš ti da radiš sa tim parama to je isključivo tvoja stvar. Da li ćeš da plaćaš porez ili ne, koliko ćeš sebi odrediti za prevoz, koliko za topli obrok, a koliko za platu, to je isključivo tvoja stvar. Sada je situacija totaln nakaradna. Sa radnikom se dogovara neto plata, a firma mora još 70% da doda na tu neto platu da bi dobila bruto, pa još plus ti nekakvi topli obroci, regresi i šta ti ja znam... I šta kada se povećaju porezi, kada dođu do apsurdnog nivoa od 70%? Pa ništa, pošto to radnik ne oseti, radnika boli uvo, tako da sada i imamo ovu situaciju da su nam porezi i doprinosi na platu 70%, i da narod generalno boli uvo da tu bilo šta menja jer ga se ne dotiče.
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 17:37 - pre 163 meseci
ventura, ne salazem se sa tvojim stavom. To sto ti kazes nije nigde tako definisano, niti se o tome razmatra, bar ja imam takav utisak. Ovde sam hteo veci akcenat na odnos vlasnika firme prema radnicima: vredjanje, omalovazavanje, separatisanje radnika jednih od drugih....
Govorim o MOBINGU!

Dakle, firme sa kojima ste imali negativna iskustva i koje ne biste preporucili drugima, poznanicima, prijateljima!

[Ovu poruku je menjao andjelovic dana 01.11.2010. u 18:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 18:14 - pre 163 meseci
Mobing je jedna prilično nezgodna stvar za regulaciju... Ako tebe neko na poslu vređa, ponižava, omalovažava, lepo daš otkaz i tražiš drugi posao.. Kada ta osoba koja to radi shvati da ne može da nađe radnike, moraće da promeni ponašanje...

Usvajanje zakona protiv mobinga je besmisleno, jer to je kao da se usvoji zakon da svako bar jednom u životu treba da dobije na lotou... Sve je to super, jako plemenita ideja, ali u praksi neizvodljiva.
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 19:04 - pre 163 meseci
ventura, batali se filozofije ili nadji neko drugo mesto za to, nije to ideja teme! U prethodnom postu sam konkretno napisao sta je ideja.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 19:09 - pre 163 meseci
To o čemu ti pričaš je filozofija (nešto što ne može da se provede u praksi), a ono o čemu ja pričam je realnost.
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 19:13 - pre 163 meseci
A, da ti nisi kojim sllucajem poslodavac?
Kako ja filozofiram, ako trazim da ljudi iznesu svoja iskustva sa firmama u kojima su radili ili rade?
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 19:56 - pre 163 meseci
Citat:
ventura: U čemu je poenta naknade za prevoz, toplog obroka, regresa i sl? Na kraju krajeva ako dobiješ to, samo će ti se umanjiti glavnica plate pa je za poslodavca isto.

To o čemu ti pričaš su neki ostatci iz komunističke prošlosti koji trebaju pod hitno da se ukinu... Sa radnikom treba dogovoriti bruto platu, i prebaciti obavezu plaćanja poreza i doprinosa na radnika. Mi se lepo dogovorimo da ti mene koštaš 1500 evra mesečno, a šta ćeš ti da radiš sa tim parama to je isključivo tvoja stvar. Da li ćeš da plaćaš porez ili ne, koliko ćeš sebi odrediti za prevoz, koliko za topli obrok, a koliko za platu, to je isključivo tvoja stvar. Sada je situacija totaln nakaradna. Sa radnikom se dogovara neto plata, a firma mora još 70% da doda na tu neto platu da bi dobila bruto, pa još plus ti nekakvi topli obroci, regresi i šta ti ja znam... I šta kada se povećaju porezi, kada dođu do apsurdnog nivoa od 70%? Pa ništa, pošto to radnik ne oseti, radnika boli uvo, tako da sada i imamo ovu situaciju da su nam porezi i doprinosi na platu 70%, i da narod generalno boli uvo da tu bilo šta menja jer ga se ne dotiče.



U, ovo je kapitalizam u najgorem obliku. Kod nas je situacija skoro pa ovakva. Srbija je u nekom prelaznom periodu izmedju feudalizma i prvobitne akumulacije kapitala, samo nam je neko upalio struju pa se osecamo kao da smo u 21. veku. Prosecan srpski "veliki gazda" jos uvek nije naucio da kaze dobar dan. Verovatno zato sto nije imao priliku da upozna druga Brusa iz neke sindikalne organizacije... Umesto da pogledamo na sever gde je 'ladno al'... cesto gledamo preko bare gde su uslovi koje si opisao ali za obicnog radnika. Strucnjak ce dobiti odredjeno zdravstveno osiguranje, bonuse... cak i parking mesto, ali sve te zemlje su u 21. veku.

Meni se ideja neke liste firmi koje nisu korektne prema zaposlenima svidja. Nikad se ne zna gde ce te put navesti i dobro je imati neku informaciju.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 20:10 - pre 163 meseci
Možemo mi da gledamo na sever koliko god hoćemo, ali niti ležimo na 6.68 milijardi barela nafte, niti imamo mali delić ostalih prirodnih bogatstava koje imaju severne zemlje, a kako smo vredan i radan narod, sa našim mentalitetom možemo samo da se uhvatimo za uši i igramo.
 
Odgovor na temu

ZvezdanaD

Član broj: 269411
Poruke: 15
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 20:19 - pre 163 meseci
Ma "jadni" tzv. radnici ubiše se od produktivnosti, zato sve i cveta...
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 20:53 - pre 163 meseci
Dok ih jadni poslodavci svo vrijeme tetose i ubijaju se da obezbjede dzakuzi po glavi radnika, jel da?

Jasno je da ce se ova tema polarizovati na dva tabora.
A ne mora da bude tako, samo kad bi svi bili malo iskreniji - prema sebi na prvom mjestu.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 21:01 - pre 163 meseci
Evo vam sajt, pa udri :D

http://www.oceniposlodavca.com/
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 21:16 - pre 163 meseci
stvar je u sustini veoma prosta i isto funkcionise u celom svetu.

Brutalno receno na bilansi firme radnik je gazdi trosak. Znaci radnik gazdi mora da najamnje zaradi svoju platu, pri tom ne samo NETO platu, ne cak ni samo BRUTO platu vec i one troskove koje on ukupno kosta firmu. E sad ima par varijanti.

1. Gazda ima posla (citaj: ima love) i zadovoljan je radnikom (citaj: radnik mu ostvaruje profit) => tutto bene, sve OK !
2. Gazda ima posla ali NIJE zadovoljan radnikom. Ovde ima vise varijanti. Najcesce gazde odlucuju da daju sansu za popravak. Ovo je sasvim razumljivo. Prvo verovali ili ne nije tako lako ni naci radnika i ko zna kako ce se sledeci ponasati. Mozda posle medenog meseca i sticanja poverenja bude jos gori. Drugo, taj radnik je vec neko vreme u firmi i ne bi bio tu da nije nekad vredeo, a ko zna sta mu se sada desilo. Mozda ima problema u braku, mozda mu je umro otac, mozda - ko zna. Zato se uglavnom ne ide na varijantu da se covek odmah sutne. Nego opomena, pa zuti, pa drugi zuti, pa crveni.

Medjutim, sada ide ono glavno. Mnogi kod nas u Srbiji kazu pa ovo nema u EU, to se u Svedskoj, Svajcarskoj (dopisi) nikad ne bi desilo. A ja kazem i podvlacim:

NEMA TE SILE, NEMA TE ZEMLJE I NEMA TOG ZAKONA KOJI OBAVEZUJE VLASNIKA DA ZADRZI RADNIKA SA KOJIM NIJE ZADOVOLJAN.

Mislim da su prema andjelovicu bili brutalno iskreni, onako seljacki i grupi pa on sad krivo misli da moze da se pozove na tamo neki mobing i slicne fore. Oni su bili takvi jer im se moze, ali da su pravila malo rigoroznija oni bi svakako nasli rafiniranije metode da ga sutnu. Pitanje je samo stila, ali ako padnes vlasniku u nemilost ni da si CEO ili sestric svedskog kralja ne vrediti.

Welcome to the capitalism (in recesion).
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 22:22 - pre 163 meseci
Citat:
srdjandakic: Evo vam sajt, pa udri :D

http://www.oceniposlodavca.com/

Pogrešili su domen :)

trebali su da stave www.napljujposlodavca.com :)
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 22:26 - pre 163 meseci
Citat:
Beltrammi:
1. Gazda ima posla (citaj: ima love) i zadovoljan je radnikom (citaj: radnik mu ostvaruje profit) => tutto bene, sve OK !
2. Gazda ima posla ali NIJE zadovoljan radnikom. Ovde ima vise varijanti. Najcesce gazde odlucuju da daju sansu za popravak. Ovo je sasvim razumljivo. Prvo verovali ili ne nije tako lako ni naci radnika i ko zna kako ce se sledeci ponasati. Mozda posle medenog meseca i sticanja poverenja bude jos gori. Drugo, taj radnik je vec neko vreme u firmi i ne bi bio tu da nije nekad vredeo, a ko zna sta mu se sada desilo. Mozda ima problema u braku, mozda mu je umro otac, mozda - ko zna. Zato se uglavnom ne ide na varijantu da se covek odmah sutne. Nego opomena, pa zuti, pa drugi zuti, pa crveni.


O cemu, Boga ti, pricas? Kakve veze ima ovo sa temom?

Ako vec ne pisete o onome sto je tema, prestanite sa ovakvim bljuvotinama! Znamo mi sve to, nismo pali s kruske.
Sticem utisak da se u diskusiju ukljucuju samo poslodavci, brane svoj "obraz".
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 22:41 - pre 163 meseci
naprotiv. Ja ne samo da nisam gazda vec sam tamo gde radim jos i stranac. Sto znaci da ako me sutra sutne gazda, ili propadne firma ja sam bukvalno na ulici. Eh, bar da imam kevu pa da mi ona dok jedam palacinke na kaucu potvrdi kako je gazda imbecil, nema obraz (krv, cast itd...) i kako je sistem nepravedan.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 22:44 - pre 163 meseci
Na ovakvim temama najglasniji su oni koji idu u krajnost koja im vise odgovara (bilo na stranu poslodavaca, bilo na stranu zaposlenih)
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla01.11.2010. u 22:54 - pre 163 meseci
da pogledamo:

Citat:
Naime, u mom slucaju se radi o firmi Micro Business Solutions gde sam radio na implementaciji ERP resenja. Radnici su u firmi trpeli teror od strane vlasnika firme, vredjanje, ponizavanje, omalovazavanje.... Bili su prisutni svi faktori koji bi se sada sankcionisali Zakonom o sprecavanju zlostavljanja na radu. Radnici se u firmi zadrzavaju od nekoliko meseci do godinu - godinu i po dana, jer niko ne moze da izdrzi i podnese ophodjenje direktora (vlasnika firme) i njegove zene. Ovo je samo deo iz mog iskustva. Ocekujem iskustva i od drugih zaposlenih i bivsih zaposlenih koji su u istoj ili slicnoj situaciji.


ovo ti je tipicno. Cim neko padne u nemilost gazde divljaka, ostali nagnu glavu u tastaturu i pomisle: "Oh hvala ti Boze, sto nije uzeo pik na mene"; "bas me briga za njega, bolje da cuvam i ovo malo posla sto imam", a onda kad njima dodje sut karta nema nikog jer sada drugi onako razmisljaju.

Cak i da ste doveli inspekciju opet vam niko ne bi svedocio u korist. Vi ste svakako najureni i sta sad treba i oni da ostanu bez posla ? Tako to ide. U Italiji, Srbiji, Novom Zelandu, Bangladesu ili Angoli.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Firme koje treba izbegavati prilikom trazenja posla

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 50990 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.