Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kupoprodaja informacija (podataka)

[es] :: E-Poslovanje :: Kupoprodaja informacija (podataka)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)

[ Pregleda: 1332 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mirman
Miroslav Manic
Student
Pirot

Član broj: 311991
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Kupoprodaja informacija (podataka)11.02.2013. u 19:13 - pre 136 meseci
Zdravo svima.

Posto mi je ovo prvi post na forumu, unapred se izvinjavam ukoliko negde pogresim prilikom postavljanja. Pokusacu da budem sto precizniji i kraci.
Planiram da pokrenem sajt koji ce vrsiti uslugu povezivanja dve strane korisnika. Obe dve strane su samo fizicka lica. Korisnici medjusobno razmenjuju inforimacije tj. podatke (u vidu tekstualnih fajlova i slika). Ja, kao servis sam tu da povezem te dve strane, i od jedne kupim taj podatak, uzmem procenat i prodam ga drugoj strani. Interesuje me sledece:
1. Na koji se nacin ja trebam registrovati kao preduzetnik (ukoliko se moram registrovati), i koja je najbolja sifra delatnosti koju treba da uzmem za ovakav vid trgovine? Da li je to: 4791 - Trgovina na malo posredstvom pošte ili preko interneta; ili: 63 Informacione uslužne delatnosti... ili mozda neka treca?
2. Kada se registrujem kao preduzetnik, po kom osnovu cu ja vrsiti kupovanje i prodaju ovih podataka? Za prodaju smatram da je ok izvrsiti naplatu (preko uplatnice npr), ali se plasim da sa stranom od koje kupujem tu informaciju, ako posmatramo taj podatak kao intelektualnu svojinu, ne treba potpisati Ugovor o delu, pa pritom trebam uplacivati i doprinose toj strani? Sme li taj podatak za koji ja placam fizickom licu da se tretira kao proizvod, a ne kao uslugu koju je fizicko lice meni, kao preduzetniku izvrsio?

Nadam se da nisam mnogo upetljao stvari...

Hvala unapred svima na odgovorima!
 
0

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kupoprodaja informacija (podataka)12.02.2013. u 21:14 - pre 136 meseci
Izvini a kakve to informacije kupoprodaješ? Teško je definisati šifru delatnosti i način kupoprodaje ako se ne zna o čemu se radi.
 
0

mirman
Miroslav Manic
Student
Pirot

Član broj: 311991
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Kupoprodaja informacija (podataka)12.02.2013. u 21:25 - pre 136 meseci
Informacije u smislu podataka ciji je tvorac fizicko lice od koga ja to treba da otkupim i prodam drugom fizickom licu. Recimo, kao da je potrebno kupiti seminarski rad od jednog, i prodati ga drugom licu...
 
0

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kupoprodaja informacija (podataka)13.02.2013. u 17:18 - pre 136 meseci
Ne razumem se baš u te tematike ali čini mi se da su u pitanju autorska dela. Taj seminarski rad nije ni informacija ni podatak nego autorsko delo. E sad je pitanje da li će autor na tebe da prenosi licencu za korišćenje sa mogućnošću da je ti prodaješ dalje ili ćeš ti samo da budeš posrednik, to je pitanje. Ovo treba razmotriti sa nekim ko se razume u promet autorskim delima. Sam taj zakon o autorskim delima nije ni malo jednostavan i kad god sam ga čitao uvek me je bolela glava.
 
0

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Kupoprodaja informacija (podataka)13.02.2013. u 17:24 - pre 136 meseci
Preprodaja maturskih/seminarskih radova je krivično delo i u vezi toga ne možeš tražiti informacije na ovom sajtu.

Hvala na razumevanju.
 
0

[es] :: E-Poslovanje :: Kupoprodaja informacija (podataka)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)

[ Pregleda: 1332 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.