Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako se doslo do kolicine elementarnog naelektrisanja?(velicine vezane za pojavu elektricnog polja)

[es] :: Fizika :: Kako se doslo do kolicine elementarnog naelektrisanja?(velicine vezane za pojavu elektricnog polja)

[ Pregleda: 1826 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LogX

Član broj: 259158
Poruke: 34
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Kako se doslo do kolicine elementarnog naelektrisanja?(velicine vezane za pojavu elektricnog polja)06.11.2013. u 16:27 - pre 127 meseci
Pozdrav ,
Posle analiziranja eksperimenta koji je izveden kako bi se izracunala kolicina elementarnog naelektrisanja sve mi je bilo logicno sem jedne vrlo , naizgled nelogicne, cicnjenice.
Naime , u opisu eksperimenta se navodi da je jacina elektricnog polja u kome je cestica posmatrana bila UNAPRED poznata. Razum mi se odmah pobunio protiv ove cinjenice jer kako su ljudi mogli da znaju jacinu polja 'E' , ili preciznije , naelektrisanje nekog objekta ako se do tada nije znalo koliko je elementarno naelektrisanje elektrona/protona koji sacinjavaju ukupnu kolicinu naelektrisanja nekog makroskopskog , "veceg" , objekta? Ok , znam da postoji logican odgovor koji je , pretpostavljam , povezan sa stvarima ciste konvencije ili pretpostavke koju su do tada naucnici koristili samo sto nigde nisam uspeo da nadjem informacije kako su ljudi do tada definisiali kolicinu naelektrisanja, po logici , izgleda da im je bilo dovoljno samo da definisu napon , potencijal i druge velicine ali opet mi se javlja "Kako?" , kada u svima njima figurise glavni nosilac pojave koje te velicine opisuju. Na primer , na osnovu cega mogu da proglasim/izracunam kolicinu naelektrisanja metalne loptice ako do tada nisam znao koliko je elementarno naelektrisanje? Mislim da kada bi mi neko opisao sta su,kako i na osnovu cega ljudi definisali ,hronoloski , ove velicine (napon,el.polje,potencijal ,jacinu struje) mozda bi mi se javio odgovor.Na osnovu cega su se svaka od ovih velicina merila? Da li su bile po dogovoru ugravirane skale koje su bile u pravilnom matematickom odnosu , tj. koje zadovoljavaju zakone?Nadam se da sam uspeo da se pravilno izrazim i da iznesem recima sta mi je na umu.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kako se doslo do kolicine elementarnog naelektrisanja?06.11.2013. u 16:49 - pre 127 meseci
Amper se definiše kao jačina struje koja prilikom proticanja kroz dva paralelna beskonačna provodnika zanemarljivog preseka u vakuumu proizvodi silu od 2*10^-7 N/m.
Kao što vidiš, za merenje struje nije potrebno da znaš elementarno naelektrisanje, nego silu koju proizvodi (dovoljni su ti metar, kilogram i sekunda). Štaviše, u CGS sistemu (centimetar, gram, sekunda) nije ni postojao kulon (ni Amper), već statkulon (dimenzija je bila 1/s), slično kao što je i ugaona brzina dimenzije 1/s (uobičajeno je da se piše rad/s - radijan u sekundi, međutim ugao je neimenovani broj).
Dakle, imali su galvanometre, mogli su da mere silu kojom struja deluje na iglu mernog instrumenta, a kasnije je došla definicija Ampera).
Slično je, recimo, sa atomskom, molarnom masom. Nisu imali pojma koliko je težak proton ili neutron, ali su znali da se 2 grama vodonika uvek vežu sa 16 grama kiseonika dajući 18 grama vode. Kasnije se došlo do Avogadrovog broja.

Evo ovde:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ampere#History
i ovde:
http://www.sizes.com/units/ampHist.htm
Kako se istorijski došlo do definicije Ampera (Amper je jačina struje koja deponuje 0.001 118 000 grama srebra po sekundi iz vodenog rastvora srebro nitrata).

Dakle Amper je bio definisan preko nekog od efekata koji struja ima na nešto što može da se izmeri...

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 06.11.2013. u 18:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

LogX

Član broj: 259158
Poruke: 34
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+6 Profil

icon Kako se doslo do kolicine elementarnog naelektrisanja?(velicine vezane za pojavu elektricnog polja)07.11.2013. u 00:43 - pre 127 meseci
Hvala vam puno na odgovoru. Mnoge ste mi stvari potvrdili i razjasnili . Pozdrav. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kako se doslo do kolicine elementarnog naelektrisanja?(velicine vezane za pojavu elektricnog polja)

[ Pregleda: 1826 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.