Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu

[es] :: Fizika :: Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu

[ Pregleda: 2179 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

AstroDule
Dule Astro
Programer
Beograd

Član broj: 78877
Poruke: 244
*.ptt.rs.

Sajt: www.dusanpopovic.com


+6 Profil

icon Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu05.12.2013. u 10:40 - pre 126 meseci
Ako je u stanu od 50 kvadrata 20 stepeni, a vlažnost vazduha je 20%, koliko vode treba da ispari da bi dostigli vlažnost od 50%?

Naravno pretpostavljamo da su prozori zatvoreni, a da je pritisak (ako je uopšte potreban za račun) na niovu prosečnih vrednosti za Beograd.




Nisam ja onaj Astrodule sto se pojavljuje na TV. "Astro" je od astronom, a ne od astrolog.
www.dusanpopovic.com
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu05.12.2013. u 11:54 - pre 126 meseci
Prvo, za obračun koji tražiš bitna je ZAPREMINA stana a ne kvadratura. Ako pretpostavimo da je visina stana 2.5m, tada je zapremina 125 kubnih metara.
Drugo, u pitanju je RELATIVNA vlažnost vazduha, a ne APLSOLUTNA, tako da treba znati koliki je parcijalni pritiska vodene pare u vazduhu na datoj temperaturi kada je relativna vlažnost 100%. Formila je data ovde (aproksimativna): http://en.wikipedia.org/wiki/Relative_humidity#Measurement
Na osnovu toga, može se naći parcijalni pritisak vodene pare pri 20% i 50% relativne vlažnosti vazduha.
Treće, kada se zna parcijalni pritisak (tj razlika parcijalnih pritisaka između vlažnosti 50% i 30%) može se odrediti relativna količina vlage u vazduhu (kao odnos parcijalnog pritiska i ukupnog pritiska), pa po Daltonovom zakonu, količina vodene pare je srazmerna ovom odnosu.
Četvrto, kada se sazna odnos parcijalnog pritiska vodene pare (procentualna količina vodene pare u ukupnoj količini vazduha) potrebno je znati koju zapreminu zauzima jedan mol vodene pare. 1 mol vodene pare ima masu od 18 grama i zauzima 22,4 decimetra kubna na normalnoj temperaturi i pri normalnom pritisku (mislim da se normalna temperatura definiše kao 20 stepeni Celzijusa, a normalni pritisak kao 101.3 kPa). Iz formule pV/T = const može se naći V jednog mola na pritisku koji nije normalan i temperaturi koja nije normalna.
Peto, sada to sve lepo obračunaš (što meni ne pada na pamet da uradim), pa dobiješ tvoj beskorisni podatak koji si tražio...
 
Odgovor na temu

AstroDule
Dule Astro
Programer
Beograd

Član broj: 78877
Poruke: 244
*.ptt.rs.

Sajt: www.dusanpopovic.com


+6 Profil

icon Re: Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu05.12.2013. u 12:15 - pre 126 meseci
Sve te formule sam ja pročitao, ali ne baratam dobro sa pojmovima.

Podatak nije uopšte beskoristan jer imam suv vazduh u stanu i muku mučim da podignem vlažnost u njemu, pa hoću da vidim da li ima smisla koristiti razne ovlaživače prostorija.

Šta više mislim da bi ovakakav zadatak bio odličan za školski program jer zahteva poznavanje mnogih stvari, a i poenta školskog sistema bi trebalo da bude povezivanje stečenih znanja.
Nisam ja onaj Astrodule sto se pojavljuje na TV. "Astro" je od astronom, a ne od astrolog.
www.dusanpopovic.com
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu05.12.2013. u 12:37 - pre 126 meseci
Uh, kakv si programer, kada ne znaš da barataš formulama. Masa vazduha u 125 m3 je oko 84 kg, a da podigneš vlažnost vazduha sa 20 na 50 posto ti treba oko 9% te mase vazduha da zameniš vodenom parom, što mu izađe oko 8 kg vode (ako nisam negde omanuo za red veličine, a čini mi se da jesam, pre će biti 800 grama i razlika od 1%, ali me mrzi da ponovo računam)

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Relative_Humidity.png

(po ovom grafikonu bi se reklo da je potrebno 8 grama vode po kilogramu vazduha i relativnoj vlažnosti 50%, pa onda ispadne da ti treba 70g vode).

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 05.12.2013. u 13:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

AstroDule
Dule Astro
Programer
Beograd

Član broj: 78877
Poruke: 244
*.ptt.rs.

Sajt: www.dusanpopovic.com


+6 Profil

icon Re: Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu05.12.2013. u 12:54 - pre 126 meseci
Hvala,

to se otprilike uklapa u neke moje laičke procene.

Iskreno sam se nadao da će ovo moje pitanje naterati nekog srednjoškolca da malo vežba na praktičnom primeru.
Nisam ja onaj Astrodule sto se pojavljuje na TV. "Astro" je od astronom, a ne od astrolog.
www.dusanpopovic.com
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Dostizanje određene relativne vlažnosti u sobi, tj stanu

[ Pregleda: 2179 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.