Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li koristite m-banking?

[es] :: E-Poslovanje :: E-Transakcije :: Da li koristite m-banking?

[ Pregleda: 5726 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
*.aDSL.Verat.Net.



+39 Profil

icon Da li koristite m-banking?01.02.2014. u 00:59 - pre 123 meseci
E-banking je "odavno" postao standardna opcija u ponudama banaka. U 2013. dosta banaka je izaslo sa svojim m-banking resenjima. Neke su ponudile osnovne funkcionalnosti, neke uz dodatni nivo autentifikacije, opcije koje postoje i u e-banking resenjima.

Poslednjih dana, imamo reklamu za Erste mBanking sa fokusom na opciju slikaj i plati, Intesa je pounudila novu verziju svoje Intesa Mobi aplikacije, Societe Generale je izasla sa svojom Soge m-bank aplikacijom a od ranije su tu aplikacije, Komercijalne, Hypo, Raiffaisen i par preostalih banaka.

Ovde prvenstveno pominjem resenja za fizicka lica i generalno android platformu (nisam gledao koliko su banke ispostovale IOS i Windows).

Neke od najcescih opcija su: provera stanja, lokacija bankomata i ekspozitura, placanja. Ovde opet postoje razlike u podrzanim racunima, da li se prikazuju krediti, da li se placanje svodi na predefinisane naloge ili se mogu vrsiti i slobodna placanja.

Generalno aplikacije su mahom potekle od 3 igraca na ovom trzistu (Halcom, Asseco, Saga), mada je aplikacija Erste banke uradjena od strane firme Infinum, koja je jos ranije sve ovo uradila za Erste banku u komsiluku (resenjo koje je lepo radilo su preneli i u Srbiji). Trenutno se ocekuje da Halcom izadje sa novom verzijom M-bank aplikacije (imali su vec jedno lansiranje u banci iz susedstva).

Neke od aplikacija su organizovane u dva dela. Prvi deo u kojem su ponudjene opste opcije, bankomati, ekspoziture, kursne liste i drugi deo koji se krije iza logovanja u sta spadaju opcije pregleda racuna, placanja, sto mi je OK. Korisnik u ovom slucaju za neke osnovne funkcionalnosti ne mora da se loguje i na laksi nacin moze doci do trazenih informacija. Opcija slikaj i plati takodje nije losa, mada i varijanta sa sablonima koje sami pravite (pozivanjem sablona se popunjava nalog, preostaje samo unos iznosa i eventualno PBO broja ako se menja), zavrsava posao.


Kakva su vasa iskustva sa m-banking aplikacijama, da li vam je rad konforan na dijagonali ekrana koju pruzaju telefoni ili vam je lakse da placanja i neke "komplikovanje" stvari uradite putem racunara i klasicne e-banking aplikacije. Sta vam smeta i sta vam se svidja kod ovih aplikacija?


Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
*.adsl.verat.net.



+39 Profil

icon Re: Da li koristite m-banking?05.02.2014. u 18:26 - pre 123 meseci
Posto ste se raspisali aj da malo preformulisem pitanje :)

Da li koristite m-banking i u kojoj banci? Koji su vam mesecni troskovi, da li imate uslugu u sklopu paketa ili je placate dodatno?

Za koje potrebe koristite m-banking da li samo proveravate stanje ili koristite i za placanja?

Ima dosta tema o e-banking-a pa sam hteo da ramenimo iskustva i o m-banking aplikacijama, jer je sve vise smart telefona u upotrebi sa dijagonalama preko 4".


Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.71.*



+257 Profil

icon Re: Da li koristite m-banking?05.02.2014. u 18:52 - pre 123 meseci
Koristim, intesa mobi (banka intesa). U sklopu paketa. Uglavnom plaćam e-bankingom a ponekad i m-bankingom ali retko (teže za pisanje teksta i poziva na broj).
Najčešće koristim m-banking za proveru stanja.
Dijagonala ekrana - 3.2 inča (htc explorer), radi bez problema.


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Da li koristite m-banking?05.02.2014. u 19:02 - pre 123 meseci
Jedino sto je uopste OK kod Raiffeisen i Intesa mbanking aplikacije je placanje kroz Intesa Mobi.
Raiffeisenov mBanking je cista komedija, osim vrlo limitiranog pregleda racuna (max. 7 promena cini se, ili tako nesto, nista detaljnije, nikakav datumski okvir, itd.) i placanja preko predefinisanih naloga, ne radi nista. Gubljenje vremena iskreno. Meni je cak i njihovo e-banking resenje preko telefona prakticnije.

Intesa Mobi je vec nesto drugo, posto se jako lako placa bilo koji nalog, ne mora biti predefinisan. (napomena: nisam isprobao, samo sam video da ima takvu opciju). Pregled racuna i kartica se svodi na pregled stanja.
Nisam nasao izmedju racuna/kartica da moze da radi prenose, tako da, po meni, opet nista korisno.
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
*.adsl.verat.net.



+39 Profil

icon Re: Da li koristite m-banking?05.02.2014. u 22:57 - pre 123 meseci
@Jbyn4e

Da li si vrsio sablonska placanja ili slobodna placanja?
Koliko sam procitao, potvrda slobodnog placanja se vrsi pinom, dok je dodatna autentifikacija obezbedjena pri samoj instalaciji aplikacije tj. ne moze se skinuti direktno sa google play-a vec se dobija link i potrebno je aktivirati aplikaciju unosom aktivacionog koda (ako sam dobro razumeo). Ovo generalno olaksava proces slobodnog placanja, jer ne zahteva dodatne hardware-ske/software-ske tokene ali pravi problem ukoliko promenite telefon ili ga resetujete na fabricka podesavanja.


@Dexic

Koliko sam pregledao upustvo izgleda da postoje jedino placanja i menjacnica, ne i opcija internog prenosa. Interni prenos bi mozda mogao da se uradi i slobodnim placanjem ili sablonom gde bi ti naveo svoj racun napr. racun stednje kao racun primaoca, doduse ovo nije najelegantnije resenje.


Raiffaisen m-banking vidim kao nudjenje osnovnih funkcionalnosti tj. kao neka vrsta back-up-a sa klasican e-banking u slucaju kada niste pri racunaru. Nisu se smarali oko pokrivanja slobodnih placanja (dodatna autentifikacija) ali su mogli da ubace menjacnicu, interne prenose i kartice.


Pogledao sam par demo-a m-bankinga, generalno Erste m-banking je sasvim zanimljivo resenje, nekako najkompletnije. Svidja mi se organizacija, gde su neke opste funkcije dostupne i bez logovanja (bankomati, ekspoziture, kursna lista..). Logika je OK, jer su nabacali brdo opcija a opet je sve pregledno jer nije sve prikazano na jednom mestu, nakon lgovanja.

Jedino ozbiljno koriscenje "na zivom" imao sa m-banking-om Societe Generale banke (soge m-bank). Generalno pokriva sve opcije, stanje po racunima (racuni, kartice), pregled kredita, interne prenose, menjacnicu, slobodna i predefinisana placanja. Za razliku od Intesa Mobi aplikacije instalira se jednostavnim preuzimanjem sa google play-a ali pri slobodnom placanju zahteva potvrdu pinom koji se generise na hardware-skom tokenu. U pitanju je token koji se koristi i za e-banking resenje. Nosenje tokena se moze izbeci dodavanjem najcescih racuna u spisak predefinisanih racuna. Pored tokena, zamerka moze biti i nedostatak pregleda pustenih naloga.


Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
95.180.71.*



+257 Profil

icon Re: Da li koristite m-banking?06.02.2014. u 07:00 - pre 123 meseci
Ona koja sam definisao u e-bankingu, znači šablonska.

Plaćanje (i logovanje pre toga) se vrši unosom pina. Nisam probao nedefinisana plaćanja m-bankingom.

Aplikacija ima na google play... ne sećam se kako sam je aktivirao, ali sam pre toga u banci morao da kažem da ću koristiti m-banking i to na kom broju telefona, pa su oni to verovatno vezali u bazi sa mojim brojem... tako da mislim da nema problema sa zamenom telefona ili resetom na fabrička...


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Da li koristite m-banking?01.12.2016. u 13:39 - pre 89 meseci
Malo nekropost, ali ovde mu dođe ta tema.
Izuzetno iritirajuća činjenica je da moraš da ideš u ekspozituru ako reinstaliraš aplikaciju, zameniš telefon i sl. Resetovao telefon, instaliram program: traži QR kod, koji moraš da dobiješ u banci, kao i dva neka PIN-a i plus neke papire još potpisuješ. I ti kodovi i to je jednokratno. Da li je ovo stvarno neophodno? Zar nije bolje da npr. imaš trajan QR kod, a da preko onlajn aplikacije generišeš PIN-ove ili tako nešto?

BTW, za plaćanja koristim isključivo komp, Mobi samo za pregled i za mToken.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: E-Transakcije :: Da li koristite m-banking?

[ Pregleda: 5726 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.