Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Inventar u kuhinji restorana

[es] :: Office :: Excel :: Inventar u kuhinji restorana

[ Pregleda: 4300 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

drasko1

Član broj: 84633
Poruke: 16
*.108.42.178.hallsys.net.



Profil

icon Inventar u kuhinji restorana24.09.2015. u 17:15 - pre 104 meseci
Poštovani,
Zamolio bih vas za pomoć u vezi sledećeg: radim svakodnevni inventar u kuhinji jednog restorana. Želeo bih da to sve bude evidentirano u excelu. Potrebne tabele su: ulaz robe, utrošak robe, stanje robe. Date su i pomoćne tabele poput: sastavnica i prodato. U kuhinji postoji „lista kuhinje“ u koju se beleži ulaz, potrošnja i stanje robe (misli se na tzv. Sirovine). Medjutim, za potpunu kontrolu zaduženja i potrošnje to nije dovoljno. Ja sam to hteo da kontrolišem na sledeći način. Kada konobar od gosta primi narudžbu on je tada unese u kompjuter koji izbaci blok za kuhinju na kom piše npr: 2 pljeskavice, 1 mešano meso i taj blok predaje u kuhinju. Moja je zamisao da imam jednu tabelu u koju bih svakog dana unosio svaku tu narudžbu, a da se pri tom sa stanja sirovina umanjuje odredjena količina robe u zavisnosti od sastavnice za tu robu. Npr: kada se ukuca 2 pljeskavice, to znači da se u listu Utrošak umanjuje količina mlevenog mesa za 0,300 kg, a za 1 mešano meso se u istom listu umanjuje količina mleveno meso za 0,250 kg, belo meso 0,150 kg, roštilj kobasica za 0,100 kg i sirova slanina za 0,050 kg.
Možda je ovo suviše konfuzno objašnjeno, pa ako nije jasno, pojasniću...
hvala
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Inventar u kuhinji restorana24.09.2015. u 19:10 - pre 104 meseci
Teško da ćeš uspeti da vodiš ovo u excelu. Ima specijalizovanih programa koji vode evidenciju o ovome i mnogo više. Potraži po netu
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Inventar u kuhinji restorana26.09.2015. u 08:05 - pre 104 meseci
Evo ti primjer kao ideja, pa ako ne nađeš neko rješenje probaj na ovaj način ako nemaš puno proizvoda. Ako vodiš imalo ozbiljniji restoran tada stvarno razmisli o profi programu za te stvari
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

drasko1

Član broj: 84633
Poruke: 16
*.108.42.178.hallsys.net.



Profil

icon Re: Inventar u kuhinji restorana26.09.2015. u 12:48 - pre 104 meseci
Upravo sam se spremao da napišem sledeće:

"Da, znam da postoje specijalizovani programi koji vode evidneciju o ovome i mnogo više od toga. Ali to su programi koji obuhvataju sveukupno poslovanje ugostiteljskog objekta uključujući tu i knjigovodstvo i sve ostalo, a meni je potreban samo jedan manji segment (iz takvog programa) i to ne kao pravnom licu tako da kupovina jednog takvog programa za mene ne bi imala smisla. Zato sam uputio svoj zahtev za pomoc na ovom forumu, očekujući da će se, kao mnogo puta ranije, naći ljudi za koje će ovaj moj "problem" biti inspiracija da uključe svoju maštu i ispolje kreativnost u iznalaženju rešenja. Pa i ako ga ne bude, šta da radim, pokušao sam..."

a onda sam dobio odgovor od Ivek33 (za koga inače, već godinama, smatram da je vrhunski!) koji sam nakratko pogledao, ali mislim da će moći za zadovolji moje zahteve. Narednih dana ću testirati kako to sve funkcioniše...

Mnogo hvala!
 
Odgovor na temu

drasko1

Član broj: 84633
Poruke: 16
*.108.42.178.hallsys.net.



Profil

icon Re: Inventar u kuhinji restorana27.09.2015. u 15:02 - pre 104 meseci
Uradio sam simulaciju tabela, sve funkcioniše izvanredno. U list Izlaz ubacio sam formule, i kada se u listu Prodato unesu prodate količine sve promene se vide u listu Izlaz i u listu Stanje. Medjutim, ostaje i dalje prisutan „glavni“ problem koji se sastoji u sledećem: naime, (vidim da sam pomalo i sam kriv za nastalu situaciju) tražio sam pomoć da se evidentira prodaja na osnovu bloka kojeg izdaje konobar, to sam i dobio i to odlično radi posao. Ali, u praksi se dešavaju i druge stvari koje treba nekako iskontrolisati. Radi se o tome da je potrebno svakodnevno (a ne samo mesečno – kolona SUM u listu Izlaz) imati pravo stanje robe u kuhinji, jer dešava se i ovo:
• Meso (svinjsko, riba) se iskoštava – treba bruto količinu umanjiti za težinu odbačenih kostiju;
• Neke „sirovine“ (npr. mleveno meso) se u nepromenjenom obliku šalju u drugi objekat;
tako da i za ova dva navedena slučaja treba umanjiti zalihe robe na stanju. Samo, kako?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Inventar u kuhinji restorana27.09.2015. u 16:06 - pre 104 meseci
Citat:
drasko1: Uradio sam simulaciju tabela, sve funkcioniše izvanredno. .............. Ali, u praksi se dešavaju i druge stvari koje treba nekako iskontrolisati...................tako da i za ova dva navedena slučaja treba umanjiti zalihe robe na stanju. Samo, kako?
Tako je to kada se problem ne opiše u samom startu kako treba. Kasnije je gore promijeniti nego napraviti novo.
Meni nije jasno što bi ti trebao otkoštavati ribu i sv. vrat.
Pa tvoj ulaz je određene količina i ti to stavljaš na vagu a ako kupac traži bez kostiju ti skineš kosti i naplatiš svoju količinu. No dobro neću ulaziti u propise i zakone već mogu sugerirati (s obzirom da si se krenuo s ovim zezati u excelu).
U principu ti moraš skinuti sa stanja točnu količinu a otkoštavanje (valjda računaš kao otpad ili "KALO")

Postavi 4 vrste sirovine i određen broj jela za izdavanje. Specificiraj za svako posebno gramažu i izdaješ po komadima (kao u prilogu primjera)

sirovine
- riba šaran
- riba som
- svinjski vrat

vrsta jela
- riba šaran
- riba šaran otkošteni
- riba som
- riba som otkošteni
- svinjski vrat kotlet
- svinjski vrat otkošteni


normativ
- riba šaran 300 gr
- riba šaran otkošteni 270 gr
- riba som 300
- riba som otkošteni 270
- svinjski vrat kotlet 300
- svinjski vrat otkošteni 200
itd itd

Dakle, kada prodaš porciju šarana i upišeš 1 porcija, excel skida sa stanja normativnu gramažu za šarana. Ako prodaš šarana BK, skidaš gramažu za takvo jelo.
No međutim meni to nije OK, jer će ti se pojaviti višak

Nadalje, ja stvarno nemam ideje. A vjerujem da će ti se ovakvi problemi i slični javljati i dalje. Proći će puno vrmena dok to ne dovedeš u stanje tebi prihvatljivo za rad.
Također savjetujem automatsko snimanje tokom rada za određeno vrijeme (npr. neki VBA dsa snimi kopiju u arhivu nakon svakog unesenog prodanog jela na sheetu "prodano"

btw: onaj CF boja ćelija ako je stanje neke sirovine u MINUSU i upozorava korisnika da nemože upisati prodanu količinu jer na stanju nema dovoljno sirovine. Može se to ograničiti i pomoću VBA ali to je za već stvarno mučenje uz dosta truda i rada na cijeloj aplikaciji.
Pogledaj malo ovaj tutorijal Faktura u Excelu (tu imaš primjer automatskog ulaza skladište, skidanje sa stanja i stvarno stanje, automasko snimanje i arhiviranje).
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

nemkeal
Nemanja Jankovic
Aleksinac, Srbija

Član broj: 223597
Poruke: 20
147.91.199.*



Profil

icon Re: Inventar u kuhinji restorana10.11.2017. u 07:44 - pre 78 meseci
Pozdrav Drugari, da oživimo temu. Jel uradio neko noviji excell?
Nemke
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Inventar u kuhinji restorana

[ Pregleda: 4300 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.