Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Opravka motherboard-a...

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Opravka motherboard-a...

[ Pregleda: 1540 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EvilMax
Marjan Omasta
Home Sweet Home....
Offenbach am Main

Član broj: 152290
Poruke: 163
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.facebook.com/EvilMax


+5 Profil

icon Opravka motherboard-a...21.12.2015. u 14:29 - pre 101 meseci
Pozdrav prijatelji...Vec duze vreme guglam da nadjem neke slicne teme, ali ih nazalost ne nalazim...
Pogledao sam vec toliko hindu video snimaka za opravku maticnih ploca sa youtube-a da pocinjem da kontam njihov jezik...
Naime, vec izvesno vreme vrsim "prostije" opravke na plocama tima kondrnzatori ili vidljivo sagorele komponente,
no imam zelju da radim i ostalo...Skontao sam, recimo kod procesora, pracenje napona od samog ulaza, preko zavojnice,
kondenzatora za filtriranje, mosfeta, opet zavojnica i opet filter kondenzator pa na procesor...Ili recimo napajanje
koje ide na southbridge (ICH), na taster za paljenje kompa, napon koji ide na konektor od PSU-a, pa napon koji pali northbridge..itd...
E sad, ima tu neke finese koje nisam skontao, pa ako neko hoce da posavetuje, bio bih presrecan...
Imam duvaljku, zavrsavam BGA mashinu, lemilice, vakuum stanica i mnogo volje za sve to....
Primer:
Maticna ploca A960G+, ukljucuje ventilatore, nema bios post beep-a, na bios post kartici ne ispisuje bas nista...
Ukljucuje se preko tastera, ali se preko njega ne moze vise ugasiti...
Kada ne ispise nista, uglavnom je procesor mrtav ili ne dobija napajanje preko mosfetova ili 4 pinskog konektora za procesor...
Medjutim, ima napajanje, zamenio tri procesora, ali i dalje nista, sledece sto mi pada na pamet je northbridge...
Proveravam njegovo napajanje, no nema ga...! Pa me interesuje kako se mosfet ponasa kada crkne...
Znam ga ispitati kada mi je u ruci, ali ne znam kako "in circuit", tako da pratim samo napone, nadam se da je to dovoljno...
Hvala na svakoj sugestiji...Dostavljam i sliku sa oznacenim delom gde ja "mislim" da je napojni deo za "severni most"...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

EvilMax
Marjan Omasta
Home Sweet Home....
Offenbach am Main

Član broj: 152290
Poruke: 163
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.facebook.com/EvilMax


+5 Profil

icon Re: Opravka motherboard-a...26.12.2015. u 10:15 - pre 101 meseci
Nije valjda da sam postavio previse komplikovano pitanje...? Zar ne postoji osoba poput ove na videu
samo u "domacoj izvedbi"...? Covek savrseno objasnjava sve, samo ga ponesto i ne razumem,
al najbitnije da da mu ne mogu postaviti pitanje kao nekome sa ovog foruma...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Opravka motherboard-a...26.12.2015. u 10:21 - pre 101 meseci
To ovi iz elektronike mogu da prokomentarisu.Pitaj njih u tom delu foruma.
 
Odgovor na temu

EvilMax
Marjan Omasta
Home Sweet Home....
Offenbach am Main

Član broj: 152290
Poruke: 163
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.facebook.com/EvilMax


+5 Profil

icon Re: Opravka motherboard-a...27.12.2015. u 00:57 - pre 101 meseci
Ja se u tom slucaju izvinjavam, a bas sam se pitao u koji deo foruma da postavim pitanje,
ovde ili u elektronici, pa se odlucih za ovde....
Hvala, no moze li se onda ovo prebaciti u taj forum...?
Ne znam kako to ide...Ili da copy/paste tamo....
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Opravka motherboard-a...27.12.2015. u 01:10 - pre 101 meseci
I ja bih imao milion pitanja u toj oblasti, ali znam da necu dobiti odgovor. Par puta sam nesto googlao i odustao od toga i uzeo stvar u svoje ruke.

Ono, standardica, kao sto si rekao, kvarovi tipa, nema napona na V Core, ploca se gasi kada udenes 4pin 12V...Nece da startuje...u biti resavam.

Ono sto se da proveriti, proverim, pa ako i dalje ne radi dve su mogucnosti, ili je hladan lem na chipset-u ili je isti crko...Takva ploca ide za delove...

Ne isplati se gubiti zivce i vreme kad su cene ploca bud zasto danas. Jedino se isplati raditi neke egzotike, kontrol ploce neki industrijskih masina i sl.

Maticne ploce PC racunara, nikako. Otprilike to je to sto radis, menjas kondove, po koji mosfet i to je to.

YT klipove odavno ne gledam...Ono kao, opravka monitora, tip otvori, zameni 2 naduvana kondenzatora, promumlja nesto na pitaj boga kom jeziku i to je to :D Sve ostale male tajne velikih majstora se skrivaju ko zmija noge i tesko je naci to na izvolte.

Naoruzaj se dobrom literaturom, skontaj do detalja kako MB funkcionise i ostalo ce doci samo. Vidim imas dobar alat, znanje, volju...samo napred.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Opravka motherboard-a...

[ Pregleda: 1540 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.