Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rust programming language

[es] :: Ostali programski jezici :: Rust programming language

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16708 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Rust programming language04.06.2016. u 20:09 - pre 95 meseci
Radi se dakle o ovome -> The Rust Programming Language

Da li je to Mozillin odgovor na GoLang ili ne, ne znam, ali u pitanju je dakle jedan još uvek novi igrač od strane meni poprilično gotivne ekipe. Sve što Moz. research (ili bilo koji njihov) tim izbaci za raju iz svojih `laboratorija`, meni bude nekako skroz ok. Jednostavno gotivim njihove proizvode. No, da kažemo da Rust nije odgovor na GoLang, jer i nisu namenjeni za iste stvari kako sam pokopčao do sad.

Isto kao i nekada, kada je došlo vreme da se sa ručnog kreiranja markup-a, prebacim na nešto malo ozbiljnije, bacao sam kockice: ASP.NET || PHP. Čitao, istraživao, tražio, gledao .. izbor je pao na PHP. I ne kajem se. Družiću se sa PHP-om, dok ne odapnem. Ja prvi ili PHP. Najverovatnije ću to biti ja. Nebitno.

Isto tako, kao nekada, bacanje kockica malo duže vreme: .. JAVA || C/C++ || Rust.
Izbor je pao na Rust. Odluka donešena pre par dana, izbori gotovi.

Dakle, toliko mnogo sam zainteresovan za ovaj jezik, da ako uskoro ne budem napravio nešto dokumentovano, iskompajlirano i korisno za široke narodne mase u Rust-u, ima d se pojedem živ. :)

Ako je verovati prelepo napisanoj online Rust dokumentaciji, koja je meni kao system language noob-u poprilično razumljiva i prihvatljiva, s' obzirom na to da mi je i sintaksa već jako dobro poznata i razumljiva, onda nema razloga da omanem u svojim namerama. Sve mi se đasvi oko Rust-a .. ali, sve. Ono što me je poprilično ohrabrilo jeste način na koji se pakuje sors. I mislim da je to ključna stvar, glavni `lepak` za novajlije. Rust packaging system/kompajler.

Ali, šta misle o Rust-u oni koji odavno nisu njubovi na ovom polju?

ES populacijo, vi koji imate finog iskustva sa kompajlerima i koji ste mnogo, mnogo ... mnogo, mnogo bitaka sa mem. leakovima (etc.) dobili .. i stigli ste da se poigrate sa `novorođenčetom` (jer, nije da nema baš nešto malo novih jezika u zadnje vreme, ruku na srce), ako vas ne mrzi, vaše mišljenje, ocena, kratka analiza, itd. - više nego dobrodošlo.

Hvala unapred.
about:networking
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
..47.195.dynamic.cablesurf.de.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Rust programming language05.06.2016. u 00:19 - pre 95 meseci
Dobar jezik, bar po onome što sam čitao. Recimo Dropbox je radio na novoj platformi koja menja postojeću u pythonu. Prvobitno su krenuli sa GoLangom ali su trošili previše memorije. Onda su se u sred tranzicije prešaltali na Rust i uspeli.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language05.06.2016. u 01:28 - pre 95 meseci
Da .. nabasao sam bio i na taj info u međuvremenu ... :) Dosta govori o samom jeziku i o budućnosti koja ga čeka. Takođe i ovo -> Servo, the Parallel Browser Engine Project ..
Mozilijanci se izgleda opet naoštrili da poteraju novog `hulka` i da propisno postave stvari na svoje mesto, baš kao nekada. Ne samo to .. Geany, moj omiljeni i nenadmašni, ima .. :) .. out-of-the-box lexer podršku za Rust.
Ono što mi se takođe jako dopada, samo zbog built-in kompajlera/package managera, IDE praktično nije potreban, već dobar text editor i teraj ... pa ko kako voli, terminal u sklopu gui editora .. ili G/vim i slično tome.
about:networking
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.248



+1064 Profil

icon Re: Rust programming language05.06.2016. u 13:32 - pre 95 meseci
Ja sam se igrao sa rustom jos od pocetka ali tek od ne davno je postao stable. Jedno par godina sam odustao zbog cestih izmena u jeziku koji su lomili sve sto sam uradio. Komitovao sam i par patcheva u kompajler....
Jezik je prelep, ali pravila su malo rigidna pa ce pocetniku biti malo teze da se navikne ... u svakom slucaju jezik koji obecava, ali jos to nije zavrseno... ne preporucujem za bilo kakav ozbiljan rad jos, samo za igranje...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language05.06.2016. u 15:17 - pre 95 meseci
Code:
Komitovao sam i par patcheva u kompajler....


Respect.

Inače, još jedan dokaz da tu gde pametan Srbin umeša prste, to bude ako ne odlično, onda mnogo bolje nego što je bilo.
Možda je to zbog R1A1 gena, ja to ne znam, zaista.

Citat:
Jezik je prelep, ali pravila su malo rigidna pa ce pocetniku biti malo teze da se navikne ...


E, to je ono što meni treba, baš takva pravila. S' obizrom na to da dolazim iz scripting sveta, prihvatanje pravila koja moraju da se poštuju, dublje razmišljanje o sitnicama koje obitavaju mnogo ispod onoga što se dešava na `površini`, neće biti nikakav problem. Jer ja i bez tih takvih pravila, unazad već xxx godina, pišem svoj kod na najkorektniji mogući način u okviru ličnih mogućnosti, gde postoji jedno jasno pravilo u mom development okruženju: error_log fajl sme da ispiše samo kada je server startovan/restartovan/ugašen i ništa više pod milim bogom.
Čak šta više, rigidna pravila, to može da se tretira i kao osveženje, ako uzmemo u obzir šta jedna PHP ili JS skripta sve može da istrpi od strane autora i čak da stigne da na kraju ispiše rezultat na ekranu, to postaje toliko tužno da te potera da napišeš članak o tome kako "Entire IT sucks hard on a Chernobyl level".

Citat:
ne preporucujem za bilo kakav ozbiljan rad jos, samo za igranje...


Taman. I ne verujem da ću napraviti nešto `uBer` dobro za manje od .. godine.. (možda se i potcenjuem previše) ali, kao što napisah - taman (iz mog ugla).

Elem, pre par meseci mi bilo baš onako dosadno.. i ajde da vidimo šta će da se desi, ako uzmemo malo od bash-a, malo od pitona i onda sve ostalo od PHP-a.. sa JS-om.. Može li to da izgleda kao Desktop za linux?
Odgovor: može.

Dakle, pozove se bash skripta, koja unutar sebe ima pitonov kod (kroz bash funkciju) koji je zadužen za kreiranje gtk desktop elementa i pakovanje paškavog (dabome, paškavog) webkit endžina (eg: import sys, gtk,webkit) koji izbacuje generisani html od strane PHP-a sa svojim ebeded serverom.. koji je takođe pozvan, logično, kroz - bash funkciju i sve to uredno i lepo smešeno u singl proces sa svojom dječicom koja se gase i nestaju onda kada se - ugasi, jel' te ..

Koga interesuje, mogu da okačim sors i u kratkim crtama, šta kako, itd.. pa se igrajte.

E sad.. ta ideja me još uvek nije napustila, dakle da napravim novo Linux grafičko okruženje... i možete misliti kakvo bi to njesra bilo sa php-om koji je onako, solidno brz i žilav.. ali .. Javaskripta?!? .... to je sve samo ne dovoljno brzo. 'bem ti ja takav jezik koji je nastao za 10 dana i kojeg sam primoran da čukam zato što potpada pod domen u kome obitavam. (Zašto bre luaJIT nije nekako upakovana umesto te javaskripte <script type="appication/lua">, da mi je znati ?!? Ne može?? Racq moj ne može/nije moglo, al' nema veze.)

Dakle, Rust - savršen kandidat za moju viziju *(jednu od vizija ).
Yet another Linux DE. Primarely.

about:networking
 
Odgovor na temu

Arnie
localhost
Sam svoj gazda
Beograd, Srbija

Član broj: 329038
Poruke: 43



+3 Profil

icon Re: Rust programming language22.06.2016. u 21:23 - pre 94 meseci
Budućnost u IT-u je nešto što se veoma teško može predvideti. Koliko god da je Rust dobar, C i C++ će još dugo dominirati na tržištu jer je jednostavnije naći kvalifikovan kadar, biblioteke, a i mnogi sistemi ih koriste koje dalje treba održavati i sl.

Inače, ASP.NET i PHP se ne mogu porediti jer je prvi čitav web framework koji može da koristi C#, VB.NET i F# dok je PHP skriptni jezik. Što se tiče ASP.NET ne znam da li znaš da je Microsoft objavio .NET Core i da nije više ograničen samo na Windows platformu (predpostavljam da je to bio razlog odabira PHP-a jer isti ni dan danas ne radim pošto mi se sloša od njega).

Interesuje me zbog čega je izbor pao na Rust? Šta to Rust ima što nemaju Java, C i C++ pa si odlučio da kreneš da ga učiš?
Trust yourself, break some rules, don't be afraid to fail, ignore the naysayers, work like
hell and give something back!
# Software is like sex - it's better when it's free :))
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 00:34 - pre 94 meseci
Znam šta je ASP.NET. I kada se ukombinuje i upotrebi kako treba, to je jedino što može propisno da parira PHP-u danas, zato sam ga i uporedio.
Svestan sam ja mnogo dobro toga da je potrebno više od 30 godina da se zameni sve što je do sad uz pomoć c/c++ napisano.
Pre će pravi nuke war da nas zadesi, nego li zaborav i odustajanje od C/C++. LLVM. I Rust je skockan uz pomoć toga. Baš kao i C/C++.
Šta to Rust ima što nemaju Java, C/C++ .. ? Pa, upravo zato što može isto što i C++, zašto ne Rust .. ? Ovi iz DropBox-a nisu blesavi na kraju krajeva.

Samo jedan od glavnih razloga koji je mene naterao, jeste References and Borrowing . Ownership, borrowing and lifetimes. Dakle, memory safety.
Drugi je recimo match (switch na steroidima).. i mnogo finih zanimljivosti kojih nema drugde, bez kojih može da se `živi`, al' eto.

Lično smatram da Rust ima poprilično lepu budućnost. Mnogo lepšu i vedriju od D jezika, npr.

E sada.. to što je m$ objavio .NET core i da sada i pingvini mogu da se zainteresuju ako žele.. paaa, dal' žele.. ? Sa sve Visual Studiom u GNU/free fazonu koji ima neke čudne opcije u samom GNU/v.studio kompajleru.. hmmm.. -> http://www.elitesecurity.org/t491107-Visual-Studio-kompajler-ubacuje-telemetry-code ... baš, baš zanimljiv period za odluku da .NOT bude pušten s' lanca.

Onoliko koliko je jaka želja prosečnog linux korisnika da instalira spyware 10 i da iz toga koristi Bash shell i da se oseća kao kod kuće, toliko su jake i želja i potreba za opensorsovanim .NOT-om u opensource svetu.

Ne znam zašto ti se sloši od PHP-a, možda si se prezasitio, a možda nisi ni jedan komplet sajt napisao u PHP, a možda si i ti jedan od onih koji su kasno saznali da PHP ima test i za equal, a i za identical, ali ... PHP je toliko lep, bogat i prijateljski nastrojen jezik (svima dostupan uvek i danas već može da se kaže, odavno) da jednostavno nije potrebno komentarisati o istom. Mogu ljudi ili da ga mrze ili da rade u njemu. Jako mali broj ga mrzi. To su uglavnom oni koji ne rade u PHP-u, a hteli bi da koriste html kao prekrivač za spavanje. A svi koji vole svoje jezike, koji takođe mogu da se koriste za http/ftp itd.. a to nije PHP, nego je ruby ili python ili eto, .net fw, jednostavno neka nastave da rade u njima, bez da pljuckaju po PHP iz bilo kog razloga. Glupo je to. Vreme je da se hejt smiri i da se pomiri raja sa tim da je PHP postao ako ne i 100% dominatan u svojoj sferi.

Kao što Rust neće u najskorije vreme da zameni C/C++ i sve silne game endžine i ko zna koliko *byte-ova propratnog koda, tako u najskorije vreme, ni python + ruby kombinovani, po meni, nemaju mnogo šta da traže kao ultimativna rešenja za web projekte ili aplikacije u narednih 10 godina - minimum.
about:networking
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
45.56.149.*

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 07:31 - pre 94 meseci
Rust pratim već nekoliko godina, a napisao sam tokom prethodnih godina (još dok je Rust bio ispod v1.0.0) nekoliko aplikacija koje se i danas koriste u produkciji, a takođe se zabavljam vikendima pišući mali ARM kernel u Rust-u. Pritom živim od i svakodnevno pišem D kod, koji je treći od "nove trojke" (Go, Rust, D).

Nekoliko utisaka:

- Cargo menadžer odličan, bar dok se ne krene sa ne-default targetima i pozivanjem drugih linkera. Onda manjka dokumentacije, ali i dalje radi. Bolji od dub-a (D menadžer), IMHO, kada dođe do dependency resolvinga.
- Ownership/borrowing/lifetimes - ko je imao iskustva sa RC sistemom, npr. u C++-u, ovo dolazi prirodno. Mana je što, da bi sve bilo enforcovano, nekada je potrebno ručno pisati lifetime, što se, bar u mom iskustvu, pokazuje kao viralno. Međutim, najavljeno je da Rust ponovo dobije GC, što donosi sigurno upravljanje memorijom, i trebalo bi da je sasvim u redu za prosečne aplikacije. Moje mišljenje je da jezik mora podržavati RC i GC da bi danas bio konkurentan (pa tako D ekipa trenutno razvija RC, a Rust ekipa GC).
- Hype. Prisustvovao sam nekoliko Rust meetupa u Berlinu, i mišljenja sam da je hype prevelik. Rust se prestavlja kao deus-ex machina (bukvalno se ljudi kunu u njega), uglavnom od ljudi koji zapravo nikada nisu ni imali probleme koje Rust rešava, niti znaju kako se manifestuju, itd. Potpuno drugačije od ljudi u mojoj firmi koji pišemo sistemski softver. Nekad ide na živce, ali utiska sam da je to ipak dobra stvar, znajući da Rust zbog kompleksnosti i ciljanih aplikacija ne može postati novi Node.
- ML uticaj - e to je što je mene privuklo Rustu. Imao sam prilike da pišem ML i, uprkos tome što je značaj istog za sistemski softver blizu 0, svidelo mi se
- Neko je spomenu pre neki dan nepostojanje type level integera. Dakle, nema ništa od Vec<int, 3> - vektora od tri elementa. D i Rust se razdvajaju kada dođe do type polimorfizma. Nisam siguran šta mi se više sviđa. Najviše bi mi se svidela kombinacija.

U svakom slučaju, zabavićeš se mnogo i verovatno će ti se svideti, ako imaš vremena da petljaš :-).

Citat:
Pre će pravi nuke war da nas zadesi, nego li zaborav i odustajanje od C/C++. LLVM. I Rust je skockan uz pomoć toga. Baš kao i C/C++.


http://dlangcomicstrips.tumblr.com/image/146221576112
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 09:41 - pre 94 meseci
Citat:
plus_minus: Znam šta je ASP.NET. I kada se ukombinuje i upotrebi kako treba, to je jedino što može propisno da parira PHP-u danas, zato sam ga i uporedio.


Ne bi da gadim temu ali cisto da neko od mladjih ne bi shvatio ovo kao tacno. Ovo sto si napisao je najobicnija glupost - ne znam u cemu ASP.NET treba da parira PHP-u? Prvo ASP.NET je framework, ne jezik, jezik biras sam (no to je manje vise C#), drugo sam jezik C# i PHP nema smisla porediti, iako C-olik i ima dosta mana C# nije ni priblizno slican PHP-u i paradigme se kompletno razlikuju. Najveca mana C# od newbie web developera je ista ona zbog koje je svojevremeno C++ postao kompleksan i zastareo jezik iz prostog razloga jer se programiranje uci za 2 dana i sve ostalo je bespotreban kompleksan visak. PHP i slicni jezici su, na zalost, jezici brute-force-a, svode se na fizikaliju, umesto da se ide u kontra smeru (thanks MS i ostali, posuknuli pred hype-om i wanabee programerima).
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 11:30 - pre 94 meseci
^^ Ti ne bi da gadiš temu, ali jesi. A nisi baš lepo ni raspoložen.

Šta je onda Stack Overflow ako je to što sam ja napisao obična glupost? Pitaj mladunčiće (ili svog guru-a) koji `arhitekturišu` u C# i u V.studio zašto im je toliko bitan market share PHP-a .. ?
Pa zato što ih pojede, taj market-share/usage-share/UnameIT-share PHP-a, sve koji hoće da prave nešto za stateless protokol, a da to nije opensource u pozadini.

Šta stack overflow dokazuje? Upravo to što sam napisao. Nije rađen u PHP-u, nego je rađen u `nekim drugim tehnologijama`. Između ostalog .NOT je kod njih u igri..
I dokazaše da šta.. C# `arhitekte` imadu konja za trku.. dobar sistem, veliki skup zajednica, velika mreža dakle, može da se napravi i sa nečim drugim a da to nije omraženi Apache/PHP i da radi kako treba.
I to jako dobro. Eto, `pariranje`. Parirajte onda. Malo pljuc, pljuc, malo sreća što nisi `fizikalac`, pa šta ćeš bolje i lepše od toga? :)

Nemoj biti bukvalista, preleti preko teme kad već ima tek nekoliko postova, pa onda piši.
Ali o Rust-u. Neka to bude primarno, ako je moguće.
about:networking
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 11:45 - pre 94 meseci
@Burgos

Dankešen na odgovoru.

Citat:
U svakom slučaju, zabavićeš se mnogo i verovatno će ti se svideti, ako imaš vremena da petljaš .


Imam njuh. Dobar. Kao kuca.
about:networking
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 12:55 - pre 94 meseci
@plus_minus
Ja se slazem da treba da se pise o Rust-u ako je vec to tema ali onda kreni od sebe, nemoj zato sto si ti pokrenuo temu da pises o drugim stvarima, pogotvo sto si pomesao elementarne stvari (jezik i API) plus sasvim pristrasno "objasnio" kako su drugi donekle dorasli PHP-u, s cim samo demonstriras svoje neznanje. Ukazao sam samo sta nije tacno i to je to. Za dalju raspravu mozemo i na nekoj drugoj temi, nemam nista protiv.

BTW. Sto se tice market-share-a, niko nije gadljiv na pare i ljudi neka rade u cemu hoce ako to donosi pare. Ako krenes vec o tehnickim stvarima da pricas, onda sorry, onda market-share ne igra nikakvu ulogu ali spocitavati drugima da su jedva dorasli nekoj inferiornoj tehnologiji zato sto su hype i pritisak ogromni, to bar na tehnickim diskusijama treba nazvati pravim imenom.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 13:55 - pre 94 meseci
Piši onda o rust-u, ako se slažeš i uopšte nemoj da se sekiraš ko je koliko potkovan znanjem. To što sam se ja nadovezao ponovo na PHP, to je zato što ne, maltene ne može .., a da ne prođe neka tema gde neko ne popljuje php, bez obzira dal' se radilo o istom ili ne. Pismenom i ozbiljnom sagovorniku može da bude poprilično jasno ono što sam izneo u prethodnom postu. Ako si pak zavistan od toga da tražiš dlake na jajetu i da se čudom čudiš kada neko upotrebi asp.net na način koji sam ja upotrebio, ja onda ovde objašnjavam nešto wannabe-arhitekti njuboslavu, kome je jako dosadno. Jer je opšte poznata stvar da C, C++, Java, pa čak i Perl.. a kamoli C# bez adekvatnih dodataka (izuzmimo perl), jednostavno ne mogu ništa da urade brže i bolje od `fizikalca`, a hoće da se trkaju. Zaključak je da baš zbog toga, asp.net bez obzira dal' je to framework (neki koji znaju bolje od tebe i mene zajedno, u komunikaciji sa drugima to zovu lib) ili veliki modul/crate, može da se upotrebi kao `stvar` za poređenje.

Što se tiče market share-a, dok sam pisao taj deo, ni na 1ms nisam pomislio na novac, već na čistu - dominaciju.
Što se tiče demonstracije mog neznanja, ko je sudija, ti? I ko si ti, inače? Kako bi se predstavio drugima?
Neko ko uči m$ standarde i pravila lepog ponašanja i izražavanja u AjTi svetu .. ?

Nemoj da odgovaraš/pišeš ništa - ukoliko imaš/nemaš primedbe/pohvale na Rust.
Sve što ti ne godi, imaš pp.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 23.06.2016. u 15:20 GMT+1]
about:networking
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 14:04 - pre 94 meseci
Za sada o Rustu mogu samo da citam, ne radim u njemu, generalno programske jezike volim i delimicno radim svakodnevno low-level na kompajlerskom API-u (C#, Roslyn). Sto se tice znanja, ne brigam ja tudju brigu, nego samo zelim da ispravim kada neko nesto kaze netacno kako je to - netacno.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 15:07 - pre 94 meseci
Zašto C# ? Zašto ne čist C++ .. ?
Nekako je prirodnije čukati kod u C# na windozi, jel' da? Bolje radno okruženje, bolja podrška, uprošćeno mnogo toga, kontam.
Pitam zato što evo, Objective-C kao da hoće da mre, teraju ga da .. mre.. furaju i viču u korist swift-a uzduž i popreko.

Da li je takva zamena i za C# na vidiku?
Uopšte ne razumem filozofiju korporotokratije (i tako treba i da ostane).

Rust, ako ga skineš za linux, zove se Rust i pravi izvršne fajlove.
Ako ga skineš za M$, zove se Rust i pravi (.exe/.msi) izvršne fajlove.
Ako ga skineš za zatvoreni unix, takođe se zove Rust i pravi izvršne (.app) fajlove.

To je jako lepo. Jel' da? Naravno, nigde ne piše da za xx godina, neće da se pojavi, lupam.. uprošćena i ispolirana `Durbidium` varijanta Rust-a za m$ ili `Aluminium` varijanta za Apple.
Mada, eto.. poenta priče je da C++ može da se radi i u m$, ne mora da se koristi C# i isto tako C++ da se radi u Apple-u.

Zašto ne bi koristio nešto što je alfa i omega i vrlo je živo i ne ide nigde još dugo, dugo vremena?
Zašto bi ja koristio Ubuntu, kada je Debian tu i kada od tog Debiana mogu da napravim šta god poželim?

Sad, dal' ljudi više ne mogu da gledaju u dobro poznatu sintaxu i izgled sourca, te im treba malo osveženja.. to ima logike.

Rust online manual kao i C++ doc., ima svoj Run code opciju za svaki code snippet, takođe kao i ti čitkam s' vremena na vreme i zezam se sa tim.
Instalirao sam ga, ali još uvek ništa konkretno i korisno nisam napisao u istom.
about:networking
 
Odgovor na temu

Arnie
localhost
Sam svoj gazda
Beograd, Srbija

Član broj: 329038
Poruke: 43



+3 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 16:37 - pre 94 meseci
Ne bih da odem van teme, ali ovo moram da prokomentarišem.

Citat:
Znam šta je ASP.NET. I kada se ukombinuje i upotrebi kako treba, to je jedino što može propisno da parira PHP-u danas, zato sam ga i uporedio.


BS. Pre svega, koliko sam ja shvatio, ti ovde govoriš o PHP-u kao o izvanrednom jeziku samo zato što se koristi na većini web servera u svetu. Na stranu to što na brdovitom Balkanu večito kasnimo za svetom, te priče kako je PHP najbolji odavno više ne piju vodu skoro ni kod koga. PHP ima svoje prednosti i svoje mane kao i svaki jezik, ali je daleko od najboljeg za web razvoj. Facebook je debelo platio time što je koristio PHP u razvoju (Hack i HHVM su stvoreni upravo zbog toga). Da, tada u suštini i nije postojala neka alternativa koja bi priličila takvoj vrsti mreže, pa bi im se i moglo oprostiti. Sada nemaju kud jer bi prepisivanje u drugi jezik koštalo mnogo i ne bi ničemu dovelo.

Citat:
Šta to Rust ima što nemaju Java, C/C++ .. ? Pa, upravo zato što može isto što i C++, zašto ne Rust .. ? Ovi iz DropBox-a nisu blesavi na kraju krajeva.


Dakle to što je Dropbox počeo da koristi Rust znači da svi treba da ga koristimo? Aha, dobro, a jel' znaš i da je Twitter prešao na Scala-u? Nisu valjda ovi iz Twitter-a ludi da vrte RoR, piii! LinkedIn je prešao na Node.js - nisu valjda ludi da koriste metuzalem od jezika kad sve muke može da im reši JavaScript!

Oni koriste Rust zato što im u tom trenutku zadovoljava potrebe. Iz istog razloga WhatsApp koristi Elixir.

Citat:
E sada.. to što je m$ objavio .NET core i da sada i pingvini mogu da se zainteresuju ako žele.. paaa, dal' žele.. ? Sa sve Visual Studiom u GNU/free fazonu koji ima neke čudne opcije u samom GNU/v.studio kompajleru.. hmmm.. -> http://www.elitesecurity.org/t...mpajler-ubacuje-telemetry-code ... baš, baš zanimljiv period za odluku da .NOT bude pušten s' lanca.


Visual Studio Code ne moraš da koristiš ako ne želiš, ja koristim Sublime Text u kom god jeziku da radim i koristiću ga još dugo. A nije ti palo napamet da je taj period baš sad iz razloga što open source tehnologije dominiraju i što se Microsoft bori da zadrži svoje mesto na tržištu? Nije tu reč samo o "pingvinima", već i o Apple korisnicima.

Citat:
Ne znam zašto ti se sloši od PHP-a, možda si se prezasitio, a možda nisi ni jedan komplet sajt napisao u PHP, a možda si i ti jedan od onih koji su kasno saznali da PHP ima test i za equal, a i za identical, ali ... PHP je toliko lep, bogat i prijateljski nastrojen jezik (svima dostupan uvek i danas već može da se kaže, odavno) da jednostavno nije potrebno komentarisati o istom. Mogu ljudi ili da ga mrze ili da rade u njemu. Jako mali broj ga mrzi. To su uglavnom oni koji ne rade u PHP-u, a hteli bi da koriste html kao prekrivač za spavanje. A svi koji vole svoje jezike, koji takođe mogu da se koriste za http/ftp itd.. a to nije PHP, nego je ruby ili python ili eto, .net fw, jednostavno neka nastave da rade u njima, bez da pljuckaju po PHP iz bilo kog razloga. Glupo je to. Vreme je da se hejt smiri i da se pomiri raja sa tim da je PHP postao ako ne i 100% dominatan u svojoj sferi.


Ne znam odakle ti iznese sve ove zaključke iz jedne moje rečenice, no potvrđujem ti da je ovo gore napisano netačno. Radio sam u PHP-u i koristio sam ga duže vreme kao glavni jezik za web razvoj. Korisito sam i (Classic) ASP i ASP.NET (C#), Python (Django), JavaScript (Node.js) i nemam potrebe da se vezujem za neke jezike kao pojedinci jer se radi o običnim alatima koji su tu da se postigne željeni cilj. Razlozi "slošavanja" od PHP-a je što je jezik do verzije 7 bio organski razvijen i nabacan, što sa više od pola dokumentacije koju nađeš na Internetu možeš d.pe da obrišeš jer su je pisali uglavnom wannabe web programeri koji ne znaju ni šta je XSS, SQL Injection, prepared statements i ostalo. PHP zajednica ima odlične programere i ljude koji znaju da iskoriste PHP na najbolji mogući način, ali to i dalje ne pokriva ono ruglo koje nažalost ostavljaju primera radi razni "stručnjaci za WordPress" koji misle da su seniori čim napišu par priključaka i šablona za isti. To što pojedinci ne mogu da se pomire sa činjenicom da njihov omiljeni jezik nije savršen nije problem nas, već njih. PHP 7 ide u lepom pravcu i postaje jedan moderan jezik. Čekam neko vreme da postane više "mainstream" pa ću i njega da ubacim u toolset. Ne znam odakle ti samo ta suluda ideja da je PHP 100% dominantan u svojoj sferi kada se Java i ASP.NET i dalje koriste za enterprise web dev , a skoro svaki startap u Silicijiumskoj dolini kreće sa nekim brzim rešenjem poput Rails-a ili Django-a i kasnije prelazi na tehnologije koje im omogućavaju bolje skaliranje i održavanje.

Citat:
Kao što Rust neće u najskorije vreme da zameni C/C++ i sve silne game endžine i ko zna koliko *byte-ova propratnog koda, tako u najskorije vreme, ni python + ruby kombinovani, po meni, nemaju mnogo šta da traže kao ultimativna rešenja za web projekte ili aplikacije u narednih 10 godina - minimum.


Nijedan jezik nema šta da traži kao ultimativno rešenje za web projekte jer tako nešto ne postoji, bilo da je u pitanju Ruby, Python, Perl, PHP, Java ...
Trust yourself, break some rules, don't be afraid to fail, ignore the naysayers, work like
hell and give something back!
# Software is like sex - it's better when it's free :))
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 17:10 - pre 94 meseci
@plus_minus
Editovao si poruku u medjuvrmenu pa da samo dopunim...

Prvo, ako neko "popljuje" PHP, ne znaci da treba da ides odma djonom pa da udaras na druge, pogotovo sto ocigledno ne znas kako drugi funkcionisu i tacno sta su prednosti a sta mane (kazes da je PHP odlican, valjda ima i mane, znas li bar neke? ja za C# mogu bar 5 sad iz glave da navedem a da nisu sintax related i ostale nebitne stvari). Ako smem da primetim, sve je pocelo kada je korisnik Arnie napisao da mu se slosi od PHP-a, tada iz nekog razloga pocinje rasprava o stvarima o kojima niko nije pisao, kao da te neko licno prozivao.

Citat:

Jer je opšte poznata stvar da C, C++, Java, pa čak i Perl.. a kamoli C# bez adekvatnih dodataka (izuzmimo perl), jednostavno ne mogu ništa da urade brže i bolje od `fizikalca`, a hoće da se trkaju

Prvo, ne znam sta su "adekvatni dodaci", pa za mene izgleda nije opsta stvar. Ako mislis na biblioteke, onda je to sasvim normalno - ako hoces da kazes da je neko u PHP umuljao i gomilu biblioteka u jedan file, onda je to meni code smell jos na samom pocetku, mislim, izmesati biblioteke sa interpreterom i onako sve djuture staviti u jedan file (ovo lupam, posto ne znam sta znaci "adekvatni dodaci").
Drugo, ne postoji nacin da ja tebi objasnim sta znaci fizikalisanje, to sto rekose ljudi pre mene, nije stvar ubedjivanja, nego shvatanja, ti moras da shvatis, da razvijas, da radis, i onda vremenom da skontas zasto. Mislim, podji samo od toga da vecina i krece od javascript i PHP i "kunu" se u njih, to ti onda dosta govori. Naravno nije PHP sam po sebi kriv, ni js, oni nude nesto, ljudi nesto prihvataju i to je to ali ono sto ne mozes razumeti je cena koju placas za tako nesto (ne mislim o novcu, mada se na kraju svede na to), i opet, ponavljam, ne postji nacin da ovo razumes ako ne dodjes sam do zakljucka.

Ja sam liberalan po prirodi, i smatram da svako treba da radi u onome u cemu moze da se snadje, zna najbolje, itd. no ono sto mene dotice je kada zbog nekog glupavog hype-a pocne da ima efekta na mene jos pogotovo kada neko krene da mi boostuje taj hype. Ima nekoliko primera, recimo u onome sto ja radim, XAML, unit-tests, NodeJs itd. apsolutni bshit koji je neko ugurao zato sto je neko tamo skontao da je to cool i da masa radi (za XAML ne znam doduse koji je debilni razlog da se programira u xml-u). Sad, znam da neko moze da kaze, pa OK radi u onome sto zelis - to je sasvim u redu, ali problem nastaje kada polako ponestaje toga, jer pandan je da pises sve isto samo u tvojoj tehnologiji sto je naravno suludo, effort koji ti treba da ulozis je slican onome koji su i drugi timovi ulozili. No za neke, (poput unit testova) nema potrebe ni insistirati na pandadnu, posto je ocito nerazumevanje type systema od onih koji to guraju.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 23:03 - pre 94 meseci
Citat:
Arnie: Ne bih da odem van teme, ali ovo moram da prokomentarišem.


Citat:
negyxo: @plus_minus
Editovao si poruku u medjuvrmenu pa da samo dopunim...


Ako (ni)ste otišli sa teme i niste dopunili ono što mislite da treba i što će da bude `bitno i važno` za nepunih mesec dana, dopunjujte.
E, ali kad se ufokusirate na temu, ako vam se čini da je možda zanimljiva, biće još bolje. :=)

@negyxo

Sve mi pominji samo ne nodejs. Taj koji se setio da js treba da nađe mesto i tu, treba mu prebiti i ruke i noge.
about:networking
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Rust programming language23.06.2016. u 23:55 - pre 94 meseci
JS-u nije mesto nigde.
 
Odgovor na temu

Arnie
localhost
Sam svoj gazda
Beograd, Srbija

Član broj: 329038
Poruke: 43



+3 Profil

icon Re: Rust programming language24.06.2016. u 00:09 - pre 94 meseci
Postao je hype živi, svuda ga trpaju. Nije problem u čoveku koji je razvio Node, njemu svaka čast.
Trust yourself, break some rules, don't be afraid to fail, ignore the naysayers, work like
hell and give something back!
# Software is like sex - it's better when it's free :))
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali programski jezici :: Rust programming language

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16708 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.