Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Asus H81 - kaput

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Asus H81 - kaput

[ Pregleda: 1170 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

potta20
Potic Dusan
Bgd, Dusanovac

Član broj: 223467
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Asus H81 - kaput31.01.2017. u 08:14 - pre 87 meseci
Dakle problem je sledeći.

Čovek mi je doneo komp koji je radio normalno do pre dva dana. Kaže neće da se upali. Ja sam sumnjao na napajanje, ali zamenio sam ga i ništa, ploča (Asus H81-M-R) i dalje mrtva. Neće da zavrti kuler, baš ništa.
Kada sam izvukao ploču napolje da testiram, dešava se sledeće. Ploča ostaje mrtva bez obzira na paljenje, ali čipset kuler je konstantno vruć, čim se ploča nakači na napajanje. Pretpostavljam da je chipset crkao. Ako sam u pravu, interesuje me zbog čega je to moglo da se desi. Gledam kućište koje je, jadno svo izlomljeno, pa su prednji portovi za USB gole žice.
Ima li šanse da je nešto gurano u taj prednji port i da je napravljena spojka pa da je to spržilo chipset?
Ima li smisla popravljati ili može u kantu?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.dynamic.sbb.rs.



+3778 Profil

icon Re: Asus H81 - kaput31.01.2017. u 22:04 - pre 87 meseci
Ima smisla ako znaš šta je u pitanju i možeš brzo da osposobiš plojku, sa minimumom uloženog truda i novca, mada moguće da je sam čipset u spoju, a u tom slučaju možda je bolje kupiti novu ploču istog čipseta i ne mučiti se sa tom. Nešto je definitivno u spoju... E sad šta... možda ovde ima entuzijasta koji su spremni da pomognu (gilopile ili Slave82 )...
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Asus H81 - kaput01.02.2017. u 09:26 - pre 87 meseci
Najverovatnije je chipset kaputnuo. Moze biti i zbog tog front USB...Ne sme da se greje dok se ne startuje ploca, pogotovo ako je bas vruc kad se poveze napajanje.

Na toj ploci je apsolutno neisplativa zamena, jer ce kostati opravka koliko i 2 takve ploce :)

Kanta i kupis istu, ako ne treba nista bolja, bar neces da se zezas sa drajverima. Zamenis, i na prvu sve radi kako je i radilo.
P.S. Ne radim zamenu cipseta. Nemam ja alat za takve zahvate :D
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Asus H81 - kaput01.02.2017. u 12:56 - pre 87 meseci
Naravno da moze usled kratkog spoja prednjeg USB da dodje do crkavanja bilo cega na Kompjuteru !

Ja sam licno prisustvovao takvom dogadjaju uzivo Bio kod prijatelja i njegova supruga , htela da dopuni mobilni , preko prednjeg USB -a. Kako je bila pospana okrene Micro USB i Ubaci u obican USB ! Tacno pasuje !

Bum , eksplodira komjuter ceo , ajde posto sam bio tu , odmah da vidimo sta je . Kod njega je na svu srecu otislo napajanje i prednji USB , oba ne rade , znaci taj deo cipseta . Ostalo je O.K. , pa sve zavisi od srece kad se desi kratki spoj . USB u sebi ima struje , komp , na spavanju pod naponom i tih +5 V moze da napravi rusvaj.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Asus H81 - kaput01.02.2017. u 13:08 - pre 87 meseci
Sreca pa je na USB portovima ogranicena struja na nekih 500mA.
Da si video, brate, kada sam jednom prilikom ubacio TV karticu i ustekao onaj IR kablic za daljinac u TV karticu u predvidjeno mesto, kablic bio u kratkom spoju.
Znaci, ceo kablic se bukvalno zapalio i ostao tako uzaren nekih par sekundi dok nije zica potpuno izgorela i ostala samo gomilica nekih mrvica od njega :D

Komp se nije ugasio, niti stucnuo, jer su te zice u tom IR dosta tanke i nije odreagovala zastita u napajanju.

Eto, pozar ko kuca da je taj kablic bio negde iza u blizini nekakve zavese i sl. Ludnica.

Da USB 5V nema ogranicenja struje bilo bi pozara svaki dan, mada tu je uvek i SMD Fuse...Al, aj ga znaj.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

potta20
Potic Dusan
Bgd, Dusanovac

Član broj: 223467
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Asus H81 - kaput02.02.2017. u 20:44 - pre 87 meseci
Hvala svima na odgovorima. Preznojio sam se dok sam proveravao da nije kojim slučajem pustilo i na CPU. Na svu sreću nije, cpu šljaka. Gre`ota za ploču, a poseban problem je što sada ne mogu da nađen neku sličnu polovnu, normalnu. Ja ne znam kako ljudi uspeju da pokrive pinove na ležištima.
A kao za inat, sada kako sam ovo pomislio i napisao, sledeća ispravna koja mi dođe u ruke, garantovano ću joj ja na neki smotani način iskriviti pinove pa ću sam sebi dati odgovor. :)
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Asus H81 - kaput02.02.2017. u 22:02 - pre 87 meseci
Budi dobar pa i nama reci kako si uspeo da ih iskrivis ako do toga dodje :D

Salim se. Ma samo pazljivo i kad znas sta radis, vrlo tesko da mozes sta da ostetis. Neki od preduslova su da imas dobru kommociju pri radu, da imas dobro svetlo i da ploca nije zatrpana kablovima u kucistu i da nije tesno i nema problema.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Asus H81 - kaput

[ Pregleda: 1170 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.