Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?

[es] :: Security :: Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?

[ Pregleda: 25819 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?19.02.2017. u 10:42 - pre 86 meseci
Pozdrav svima,

Nadam se da sam pogodio forum, ako nisam molim administratora neka premesti ovu moju diskusiju gde treba.

Juče mi se Thunderbird kojim poruke skidam na računar sa više e-mail adresa nešto "pokarabusio" i počeo da "štuca" baš na Yahoo e-mail-u. Batalim Thunderbird pa se na isti e-mail ulogujem preko browser-a i kako me Yahoo već čini mi se možda i više od godine, smara onom svojom porukom kako bih trebao povećati sigurnost i upisati broj mobilnog telefona (neretko se kačim i preko Tor-a pa mi na rezervni mail stiže upozorenje i pitanje da li sam se to ja "kačio" ili neko hakuje mail),a kroz glavu mi sinu da sam pre nekog vremena čitao o tome da su navodno hakovani ponovo neki serveri yahoo-a i da su verovatno ukradene neke mail adrese (profili), odlucih se i na taj korak. Upisah novu lozinku (sve lozinke pamtim pa mi ovo pada dosta teško, jer nešto nisam pobornik softvera koji za vas čuva navodno lozinke, a vi pamtite samo jednu - možda grešim?) i posle upisivanja broja mobilnog, čekam po nekom mom razmišljanju, poruku sa jelte, pinom kojom ću izvršiti tu tzv. "duplu autentifikaciju" kad ono "ŠIPAK"! Poruka nikakva ne stiže??? Kao i ranije na isti i rezervni mail mi uredno stiže poruka kako sam dao broj mobilnog i druga da sam promenio lozinku.

Naravno, u prvi mah, po*****h, upitah se kakva je to sigurnost i kakva bezbednost je u pitanju???
Posle, kada sam malo razmislio, tešim se, obzirom da baš tada nisam koristio Tor, da su "pročitali" MAC adresu pa nije bilo potrebe za potvrdom, jer ionako sam pripejd korisnik telefonskog broja pa ne znam šta bi time proverili od mojih ličnih podataka?
Onda se ponovo upitah, šta da je neko uspeo pre mene da provali lozinku i da registruje svoj broj mobilnog telefona kao validan - pa ne bih povratio svoj e-mail nalog nikada, osim da stavim pasoš u džep, ponesem laptop i "zapucam" lično u sedište Yahoo-a i dokazujem da sam to ja i da je to moj e-mail nalog???

Ovo pišem iz razloga što me interesuje mišljenja stručnijih ljudi na ovom forumu o tome šta je cilj uzimanja broja telefona ako ne pomenuta "dupla autentifikacija" i da li je trebalo da dobijem neki pin kojim bi bar potvrdio ispravnost ukucanog broja telefona ako ništa drugo?

blaki
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?19.02.2017. u 11:05 - pre 86 meseci
nije mi poznato da treba da ti stigne potvrda na telefon ako menjas lozinku ili si ostavio telefon za autentifikaciju... na telefon stize pin ako zahtevas isti u slucaju da imas problem sa logovanjem, npr. zaboravljena lozinka... to je mnogo konformnije resenje nego da ti salju podatke na rezervni mejl, da upisujes odgovore na sigurnosna pitanja itd...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?19.02.2017. u 14:35 - pre 86 meseci
Gmail salje SMS poruku sa nekakvim slovima i brojevima i to upisujes kao potvrdu .

Yahoo , posle jednog fijska nisam im vise davao broj-brojeve , imam vise yahoo mejl adresa . E sad to je bilo pre jedno godinu dana , po upisivanju telefona , malo posle zvoni telefon. Javlja se sa druge strane nekakav automat koji je potpuno nerazumljiv i " diktira" nekakva slova i brojeve , nijedan nisam razumeo, totalni robotski glas , uzas . Tako da od toga nista nije bilo na kraju.

Posle vise nisam pokusavao , a moguce da su i oni ukapirali da to ne valja pa su izbacili to javljanje Robota.

Ms outlook takodje nema nikakve verifikacije , potvrde, ali trazi broj telefona.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16341



+2920 Profil

icon Re: Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?19.02.2017. u 15:49 - pre 86 meseci
Poruka stize ako je aktivirana dupla autentifikacija.

I nije bas tacno da neces moci da povratis nalog...
Cak i ako se neko uloguje, oni ce te obavestiti da se desavaju "cudna" logovanja neuobicajena za nalog, i trazice potvrdu.

Treba bas puno da ne reagujes i dozvolis da ti sve ode niz vodu...

To sto nije stigao sms, nije nesto neobicno jer je to medjunarodni sms a oni mogu da kasne i po vise sati ili nikad ne stignu, pa obicno postoji jos nacina za povrat naloga.

Kod mene je recimo na gmail nalogu aktivirana dupla autetifikacija, i kad pristupam sa istog racunara nema problema, ali sa bilo kog drugog naaloga trazice sms potvrdu ili da unesem neki sa liste jednokratnih kodova koje sam dobio ranije, a istovremeno ce i da poslaje obavestenje da potvrdim ili zabranim takav pristup sa druge strane.

Treba previse stvari da ignorises da bi ti neko ukrao nalog.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?20.02.2017. u 10:56 - pre 86 meseci
Citat:
ademare
Yahoo , posle jednog fijska nisam im vise davao broj-brojeve , imam vise yahoo mejl adresa . E sad to je bilo pre jedno godinu dana , po upisivanju telefona , malo posle zvoni telefon. Javlja se sa druge strane nekakav automat koji je potpuno nerazumljiv i " diktira" nekakva slova i brojeve , nijedan nisam razumeo, totalni robotski glas , uzas . Tako da od toga nista nije bilo na kraju.

Posle vise nisam pokusavao , a moguce da su i oni ukapirali da to ne valja pa su izbacili to javljanje Robota.



Hvala na objašnjenju, izgleda da su to izbacili, a ni poruku na telefon ne šalju, bar po mom iskustvu.


Citat:
bakara: Poruka stize ako je aktivirana dupla autentifikacija.

I nije bas tacno da neces moci da povratis nalog...
Cak i ako se neko uloguje, oni ce te obavestiti da se desavaju "cudna" logovanja neuobicajena za nalog, i trazice potvrdu.

Treba bas puno da ne reagujes i dozvolis da ti sve ode niz vodu...

To sto nije stigao sms, nije nesto neobicno jer je to medjunarodni sms a oni mogu da kasne i po vise sati ili nikad ne stignu, pa obicno postoji jos nacina za povrat naloga.

Kod mene je recimo na gmail nalogu aktivirana dupla autetifikacija, i kad pristupam sa istog racunara nema problema, ali sa bilo kog drugog naaloga trazice sms potvrdu ili da unesem neki sa liste jednokratnih kodova koje sam dobio ranije, a istovremeno ce i da poslaje obavestenje da potvrdim ili zabranim takav pristup sa druge strane.

Treba previse stvari da ignorises da bi ti neko ukrao nalog.


Da. Verovatno bi, hipotetički gledano, ipak bila ključna ta reakcija na obaveštenje od strane Yahoo-a da je broj telefona dodat za taj e-mail nalog, ako to nisam ja učinio? Posle toga bi sve bilo mnogo komplikovanije.

Hvala na odgovoru.


blaki
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?21.02.2017. u 09:21 - pre 86 meseci
Evo da zaokružimo diskusiju, testirao sam Yahoo duplu autentifikaciju e-mail-a tako što sam se konektovao preko Tor browsera.

Ponuđene su mi tri opcije dodatne autentifikacije.

http://www.upslike.net/image/4CDFk

Pogađate, kliknuo sam na prvu (telefonska poruka) i stigla je poruka za svega par sekundi. Bez problema sam se ulogovao ali je svejedno stiglo i obaveštenje u vidu e-mail poruke.

http://upslike.net/image/4C5c5

Ovim je i potvrđena konstatacija da prilikom upisa broja telefona ne šalju nikakvu poruku sa pinom na telefon, radi verifikacije, već samo obaveštenje na e-mail da je telefonski broj dodat nalogu.

Pozdrav svima,

blaki
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

[es] :: Security :: Sigurnosna lakrdija sa brojem telefona?

[ Pregleda: 25819 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.