Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sugestije oko izbora izmedju dva racunara

[es] :: PC Konfiguracije :: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara

[ Pregleda: 1814 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 844
87.116.179.*



+9 Profil

icon Sugestije oko izbora izmedju dva racunara16.12.2017. u 18:47 - pre 76 meseci
Pozdrav,
imam dva polovna racunara, jedan bih ostavio za sebe a drugi prodao
ali ne mogu da odlucim koji da zadrzim.

Napajanje, kuciste, hdd, to je manje bitno, fokusiracu se na masine.

Prva konfiguracija:

Asus P5Q Deluxe
Intel Xeon X5460 3.16GHz
LC Power LC-CC-120 kuler
8GB DDR2 (4X2)

Druga konfiguracija:
AsRock B75M
Intel i3-2120 3.3GHz
stock kuler
4GB DDR3 (1X4)

Grafika je AMD Radeon HD 6950 2GB I nju cu zadrzati u svakom slucaju
I ubaciti u racunar koji budem zadrzao.

Po vasem misljenju, koju masinu da zadrzim?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara16.12.2017. u 19:03 - pre 76 meseci
Zašto razmišljati, Xeon uvek pobeđuje...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara16.12.2017. u 22:33 - pre 76 meseci
Ja bih bas rekao Kontra !

Ovaj Xeon je zastarela Budzevina , pravljen za socket 771 , budzen uz pomoc adaptera , u socket 775 . Dinosaurus koga bi se trebalo ratosiljati !

On jeste brzi nekih 10-tak % od ovog i3 , ali to je kraj , maximum . Dok je u ovu plocu dovoljno da stavis , bilo koji i5 iz te generacija, makar i najslabiji i da Xeon , ostane daleko iza u prasini . Da ne pricam da mozes da stavis i neki brzi ili i7 i da dobijes mnogo jaci kompjuter nego taj xeon , obrnuto to nije moguce .

Na primer prodas Xeon , od dobijenog novca kupi brzi procesor i dobijes , mnogo brzi kompjuter nego sto je Xeon . Tu je i pitanje potrosnje , zagrevanja , taj Xeon neopravdano trosi 120 wati , dok su i5 Sandy bridge 95 wati , cim manje trose manje se i greju itd .

Nije sve u trenutku , bolje je malo misliti i na sutra .
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara16.12.2017. u 23:07 - pre 76 meseci
Koliko je realno da će da promeni procesor u staroj ploči?
Em ima više RAMa, veću brzinu, više jezgara. Jeste da je malo bajat. Nije rekao za šta mu treba, ali ja uvek biram više jezgara, pa teram 2-3 virtualke...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara17.12.2017. u 02:40 - pre 76 meseci
Prilicno realno je menjati procesor ako postoji ta mogucnost , sto je izuzetno moguce kod ploce socket 1155 ! Kod na primer socketa 1156 je manja verovatnoca , jer je ploca bila aktuelna samo 1 generaciju procesora . Za razliku od nje Socket 1155 ima na raspolaganju dve generacije , plus sandy bridge ima zavisno od vrste procesora , svaki ima po dve serije plus novija generacija Ivy bridge .

Radi se sve ukupno o oko 50 -tak , nisam brojao , mozda ih je vise razlicitih procesora, koje ta ploca moze da podrzi ! Naravno da nece menjati na slabije , tipa Celeron i Pentium , ali je moguce sve ostalo tipa brzi i3 , svi modeli i5 i i7 . Naravno pitanje je cene , ali ako se ratosilja Xeona od tog novca moze da kupi brzi procesor , ako mu treba odmah . Ako ne jer je razlika u realnim perfomansama mala na relaciji ovaj Xeon, ovaj i3, moze i da ceka povoljnije cene .

Naravno na kraju bi prodao i taj i3 procesor dok ima dobru cenu. i5 te generacije je skuplji u proseku oko 25 Eura trenutno . Iduce godine bice oba verovatno jeftinija .

Xeon vec sada ne vredi nista narocito . Ovaj konkretni primerak bez obzira na malo vecu snagu , je oko duplo jeftiniji od ovog i3 koji trenutno ima . Sam procesor .

Od novca od prodaje , ce lako kupiti dodatnu memoriju DDR3 , koje je Jeftinija od DDR2 ! DDR 3 memorija je duplo jeftinija !
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara17.12.2017. u 02:55 - pre 76 meseci
Prvo, vrlo je bitno za sta ce se racunar koristiti. Nisu samo sirove performanse bitne. Intel u tim "enterprise" i serverskim procesorima koristi ring strukturu jezgara a u standardnim, "za normalne korisnike" mesh. Danas su tu recimo X299 i Z370 platforme, koje su potpuno razlicite i na istom clocku sa istim jezgrima bas zbog strukture. O tome treba malo procitati ukoliko nekoga interesuje. Naravno, i ring struktura je dobra za gejming i slicno kada je procesor dovoljno jak. Ali stari xeoni sa ring strukturom nikako nisu dobar izbor danas.

Stari i3 procesori KIDAJU i danas. Znaci bukvalno se nista posebno nije promenilo dok god su DDR3 procesori bili aktuelni, performanse su ostale identicne gotovo do Haswella koji je poslednji koristio DDR3. Jedino se efikasnost poboljsala i maksimalni klok. U ovom slucaju ne bih ni razmisljao vec uzeo i3. Na ovom lap topu imam i5 trece generacije, koji moze da se poredi sa desktop i3 procesorom jer ima 2 jezgra i HT, i sve leti na njemu.

Ademare je upravu, samo sto ja ne bih razmisljao o kupovini i5 odmah, vec ako nesto naleti zestoko jeftino, dosta ljuti se sad ratosilja tih dinosaurusa. Ali npr. 2500k i 2600k su danas ITEKAKO konkurentni na trzistu. Kada bismo poredili brzine jezgara, tj single core performanse, uopste ne bi bile losije od danasnjih Ryzena ili slabijih intela, o FXu koji licno imam i da ne pricam, 2600k ga razbija u mnogim aplikacijama - iako sinteticki testovi pokazuju drugacije.

Uzmes i3, prodas Xeon, kupis jos 4GB DDR3 jer je sada jeftin u odnosu na DDR4 i miran si. Nista ja tu vise ne bih dirao dok ne naleti neka lepa ponuda za i5 ili cak i i7, ali do 100EUR. Samo gledaj da uzmes memoriju da bi ti sve radilo u dual-channel modu jer tu gubis dosta performansi.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 844
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara17.12.2017. u 15:18 - pre 76 meseci
Kao prvo, hvala svima sto ste se ukljucili u temu.

A tek sto sam sredio moju Asus konfiguraciju, naidje mi ova druga i eto teme za razmisljanje :)

Pre par meseci pocela je da me zeza moja stara Asus ploca, P5QL-E,
nju sam prodao i uzeo ovu P5Q-Deluxe
imao sam neki prastari Core2Duo procesor, cujem za Xeon i pazarim i njega,
vec pripremljen za socket 775, i odusevim se kako radi.
U testovima sam imao skoro 50% vece rezultate nego sa starim procesorom i plocom.
Znam da testovi bas ne oslikavaju realni rad, ali se primecuje poboljsanje i u svakodnevnom radu.
A i bas neposredno pre zamene stare ploce i procesora sam radio testove, pa je bilo realno
da ih uradim i sa novim i da uporedim rezultate :)

Kakve su ove AsRock ploce, nisam imao iskustva sa njima, uvek sam imao Asus ili Gigabyte?

Racunar se koristi za razne namene, i za gaming mada ne svakodnevno,
ali volim da odigram Far Cry, Crysis, Tomb Raider, Max Payne...

Ukljucen je svaki dan oko 12-15 sati, uglavnom net, filmovi, Youtube, a dosta vremena provede i u idle time-u (ne rudarim :))

Ako zadrzim AsRock, za sada bih dodao samo memoriju, procesor bi malo sacekao.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara17.12.2017. u 17:49 - pre 76 meseci
Znaci ako neka ploca u prodavnici kosta X eura , za taj novac ces dobiti stvar koja vredi X eura , ma sta na njoj pisalo ! ASUS je pre 15 godina pravio samo skupe Hi end ploce, posle je poceo da pravi sve ! Sada se cesto moze videti , da ima i najjeftinije ploce !

Imas ovde u temi stare postove , gde su "strucnjaci " tvrdili da cak i po istoj ceni Asus nudi Neizmerljivo bolji kvalitet ?! To je naravno budalastina . Sada nema razlike u istoj cenovnoj klasi . Asrock je najmladji od poznatrih proizvodjaca , masovno je poceo da pravi za svetsko trziste , 2004 godine . U prvo vreme se cak Spekulisalo da je to Asusova firma ?!

Mada u svakoj bajci ima i nesto istine Jer mnoge Egzoticne modele su imali samo Asus i Asrock ? Hibridne modele . Sad ne znam bas kojoj klasi pripada ta stara ploca Asrock . ali u ekonomik klasi je totalno svejedno ko je proizvodjac , i da li je cena 1 ili 2 Eura gore dole .

Nekada davno je bilo 30-tak proizvodjaca ploca , sada 3-4 na nasem trzistu . Postoje ogromni proizvodjaci , koji se ne bave maloprodajom , prave ploce za HP , Dell itd , ali oni nisu zanimljivi u ovoj prici .

Procesor naravno ne moras da kupujes odmah , moci ces to da uradis i za 1- 2 , x godina , a taj Xeon je vec sada antika . Jos on zbog stavljanja u 775 plocu , objavljivao sam slike kako to Kinezi prerade procesor , da ne treba adapter , ima i malo bolju cenu . Inace najmanje vrede , cak i jaci za 1366 socket , jet to su serverske ploce i jako ih je tesko naci . A Xeone za njih ljudi prodaju i po 500 din . Jer to nece niko da kupi , jer nema plocu za njih .

Tako kako ti koristis , bolji ti je ovaj i3 , zbog manje potrosnje i grejanja . Razliku u igrama neces osetiti .
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Sugestije oko izbora izmedju dva racunara

[ Pregleda: 1814 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.