Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Električni piano ili Midi kontroler

[es] :: Muzička produkcija :: Električni piano ili Midi kontroler

[ Pregleda: 3225 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mr nice
gustav gustavson
Backi Jarak

Član broj: 129424
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Električni piano ili Midi kontroler15.02.2018. u 20:41 - pre 74 meseci
Oduvek sam želeo da imam klavir. Skupio sam nešto para i sad se dvoumim da li da kupim elektricni piano ili midi kontroler. Želeo bih da komponujem i da eksperimentišem sa programima kao što su : Ableton, Cubase, Reason...
Interesuje me da li mogu da prikopčam električni piano na komp i da sviram pomoću tih programa na kompijuteru. Naravno jasno mi je da moram imati neku muzičku karticu ali me interesuje konkretno da li el. piano može da služi i kao midi kontroler?
Evo par modela koji me zanimaju pa vas molim i da prokomentarišete nešto o njima:
Korg B1 Digital Piano https://www.kupujemprodajem.co...6966982-oglas.htm?filter_id=60
Casio CDP-130 BK https://www.kupujemprodajem.co...2699865-oglas.htm?filter_id=60
Casio CDP 230 RBK https://www.kupujemprodajem.co...6864705-oglas.htm?filter_id=60
Akai MPK88 https://www.kupujemprodajem.co...2-oglas.htm?filter_id=39188682
M-Audio Oxygen 88 https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=110419535
Nektar Impact LX88 https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=110419535
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler15.02.2018. u 21:42 - pre 74 meseci
Teško je odgovoriti na ovo pitanje, ako se ne zna šta ti očekuješ od klavijature.

Prvo, svi ovi modeli koje si stavio spadaju u nižu kategoriju. Nijedan od njih nije za neku profesionalnu upotrebu.
Koliko sam video, svi modeli koje si naveo imaju klavijaturu koja imitira akciju na klasičnom klaviru, odnosno potreban je isti pritisak kao na pravom klaviru da bi se postigao ton, a ako jače udariš, dobiješ i jači zvuk. Pitanje je da li ti to treba, ili su ti dovoljno dobre klavijature sa "plastičnim" dirkama.
Ni jedan od ovih klavira ne daje zvuk koji je identičan klavirskom zvuku. Ako si početnik, delovaće dovoljno slično, ako imaš iskustva, smetaće ti.
Razmisli i o težini (masi). Električni piano na kojem je moja ćerka završila muzičku školu ima masu (sa postoljem) od 60+ kilograma. Jednom kada se montira, ne mrda se bez preke potrebe. Ako planiraš da ideš na neke svirke ili da premeštaš klavijaturu iz sobe u sobu, razmisli o modelu koji ima rasklopive mogare i znatno manju masu.
Svi električni klaviri imaju sada USB port za povezivanje sa kompjuterom. MIDI izbegavaj, USB je brži. Neki od ovih modela imaju i druge načine povezivanja, ali gledaj da uzmeš USB, da ne bi morao da kupuješ neke dodatne kartice za komp. Naročito izbegavaj kineske budževine tipa MIDI na USB ili obrnuto.

Ne kupuj preko oglasa, idi u neku muzičku prodavnicu da bi na licu mesta mogao da probaš, pa tek onda odluči da li ćeš da uzmeš neki od tih modela preko oglasa, ili glanc nov iz prodavnice.
 
Odgovor na temu

Mr nice
gustav gustavson
Backi Jarak

Član broj: 129424
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler15.02.2018. u 22:11 - pre 74 meseci
Hvala na odgovoru! Pocetnik sam i ne mislim nigde da nastupam vec bih svirao i pravio muziku iz hobija. Nisi mi odgovorio da li moze el piano da se poveze recimo na ableton?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler15.02.2018. u 22:18 - pre 74 meseci
https://help.ableton.com/hc/en...774265-Using-external-hardware

Citat:
MIDI/Audio over USB: If your device supports either of these protocols then a USB cable can be connected to your computer and used in place of either a MIDI interface or Audio interface respectively


Ovo ne mogu da ti kažem iz prve ruke, električni piano sam koristio isključivo kao piano, preko zvučnika ili preko slušalica. Čisto sumnjam da neki od vrhunskih softvera neće da podrži 99% klavijatura koje su danas na tržištu.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler15.02.2018. u 22:22 - pre 74 meseci
Ja imam el. klavir, mase je oko 30 kg i nije bas prenosiv, dok po zvuku ne može da se meri sa pravim klavirom (pijanisti najčešće neće ni da koriste ništa što nije Steinway od 400kg, za žive svirke i studijske snimke ni jazz ni rock pijanisti ne biraju drugo, ako ne mora). Ako ti treba da onako učiš da sviraš pod stare dane, OK, za tezge po svadbama i proslavama ti treba nešto lakše i biraj Yamahu.
U principu čim izađe iz radnje vredi upola cene, tako da ekonomski nije dobro uložiti u taj instrument. Radi kao MIDI kontroler, i to dobro. DODATO radi i kao MIDI uređaj sa MuseScore GPL i sa Finale i Sibeliusom koji su pro software. Radi se o Casio modelu.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler15.02.2018. u 22:40 - pre 74 meseci
Da, podseti me Bojan. Dok sam vodio ćerku u muzičku školu, stalno su na oglasnoj tabli bili različiti instrumenti. Deca krenu, pa odustanu.
Uglavno, ako imaš neku muzičku školu u blizini, baci pogled na tablu, možda možeš da nađeš nešto jako povoljno. Ako možeš, povedi nekoga ko se razume da sa tobom pogleda instrument.

Ja sam recio piano platio 600EUR, ali možeš da prođeš i znatno jevtinije. Imak, razmisli, da li želiš da kupiš instrument koji košta manje nego tvoj smartfon. Ako ti je hobi, radiće ti posao bilo šta. Ja sam svoju el. gitaru (Squire by Fender) platio 60EUR, sa sve pojačalom manje od 100EUR, ali u mojim rukama zvuči kao Fender Stratocaster, ne zato što je toliko dobra, nego sam ja toliko loš da i Stratocaster ne zvuči bolje kada ga uzmem u ruke.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler16.02.2018. u 14:04 - pre 74 meseci
U danasnje vreme se ne koristi zvuk sa klavijature (bilo koje) u radu sa bilo kojom DAW varijantom jer postoji sirok spektar VST instrumenata sa skoro bukvalno beskonacnim brojem boja / preseta / zvukova... i svi su kvalitetniji nego bilo koji zvuk sa klavijature, narocito je to izrazeno kod zvuka klavira. (hint - Kontakt...)

Uglavnom se koriste MIDI kontroleri a u zavisnosti od potreba se bira vrsta dirki. Na primer, za sviranje klavira (kao pojma) je potrebno imati dirke koje su sto pribliznije utisku sviranja akustickog klavira radi dinamike sviranja karakteristicne za taj instrument + bar jedna pedala. Takve dirke su u principu zahvalne ne samo za sviranje klavira nego za bilo koji instrument koji je u osnovi dinamickog nacina sviranja (gudaci, duvaci, udaraljke...) dok su za „klasicno sintisajzerske” zvuke dosta losije. Naravno, to se resava iskljucivanjem velositija tako da se uvek dobija maximalna vrednost ma kako se dinamicki pritisne dirka.

Svakako je potrebna neka zvucna kartica ako se koristi bilo koja DAW varijanta (Cubase, Nuendo, ProTools...). Ja uvek preporucuje Focusrite Scarlett 2i2 (https://us.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-2i2) za kucnu upotrebu jer se pokazalo da je u radu cak i u profesionalnim Studijima moguce raditi bez ikakvog problema sa tom varijantom zvucne kartice. (ako treba vise ulaza, uglavnom ne treba ali eto..., imaju varijante 4i2, 6i2...) Jednostavna je za koriscenje, instalira se drajver i to je sve. U DAW-u setovati ASIO za tu karticu jednom i samo se radi, kartica se odlicno prilagodjava promeni rezima rada (44.1, 48...) tako da nema dodatnih intervencija, odlicno radi sa audio fajlovima.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler16.02.2018. u 21:46 - pre 74 meseci
Ako je bitan zvuk, može da se koristi i neki sempler, a onda nije bitno koje su klavijature (osim podešavanja dirki ako je bitno da se mogu podesiti kao pianino/klavir ili kao klasične klavijature), kao npr. ovaj (muzika je bez veze, našao sam ovaj video, ali pretpostavljam da može da zvuči kao bilo kakav instrument uz odgovarajuće semplove na kartici ili šta već):


Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Filip_
Dr.mr. tonac u pokusaju
Kraljevo - Beograd

Član broj: 269350
Poruke: 100
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Električni piano ili Midi kontroler03.03.2018. u 13:03 - pre 73 meseci
Citat:
Mr nice:
Oduvek sam želeo da imam klavir. Skupio sam nešto para i sad se dvoumim da li da kupim elektricni piano ili midi kontroler. Želeo bih da komponujem i da eksperimentišem sa programima kao što su : Ableton, Cubase, Reason...
Interesuje me da li mogu da prikopčam električni piano na komp i da sviram pomoću tih programa na kompijuteru. Naravno jasno mi je da moram imati neku muzičku karticu ali me interesuje konkretno da li el. piano može da služi i kao midi kontroler?


Elektricni klavir moze sluziti kao Midi kontroler ako ima MIDI in/out, ili poseduje mogucnost USB konekcije sa odgovarajucom zvucnom karticom odnosno racunarom (sto su pojedini clanovi gore i napisali). Jeftinije Casio modele mozes zaobici, zbog kvaliteta koji nude sveukupno pripadaju nizoj klasi uredjaja. AKAI MPK serija, kao i Nektar Impact ti nije odgovarajuca posto nudi mnogo opcija za pocetnika, koje ti verovatno nece ni trebati, kako u sinergiji sa DAW-om tako ni za LIVE nastupe. Iluzorno je govoriti kako primera radi AKAI MPK serija ne pripada profesionalnim uredjajima, kada su Yamaha DX7 sint koristili Krafwerk, Jarre, Depeche Mode, a ona danas kosta oko 200e.
Oxigen serija M-Audio-a nije dovoljno dobra za sviranje klavira (pricam bas za klavir, ne pruza ni priblizan osecaj, dirke nisu jednostavno dovoljno masivne da zamaskiraju odsustvo slonovace, same mase dirki i cekica koji udara u zicu/zice). Ovo govorim posto imam seriju sa 61 dirkom koja mi sluzi samo za elektronsku muziku i sviruckanje, a ne ozbiljnu primenu (mada sam i sam presao u domen hobija kada o tome govorimo).

Uz odgovarajucu Kontakt "biblioteku" za neki klavir i nisku latenciju konekcije kvalitetna MIDI klavijatura potpuno zamenjuje klasican klavir u danasnje vreme. Razlika je cujna samo u klasicnoj muzici, ali i ona je cujna u odredjenom krugu ljudi, ili ako si svirao dugo klavir i klasiku pa predjes na MIDI ili elektriku. Licno sam se iznenadio kako Studiologic SL serija (neka starija zaboravih tacan model, ove nove su predpostavljam jos bolje), uz odgovarajuci audio interfejs i NI seriju klavir "biblioteka" zvuci. Naravno svi ostali uredjaji u lancu su pazljivo odabrani i pripadaju profesionalnoj opremi tako da i sami igraju veliku ulogu u zvuku i sveukupnom utisku prilikom sviranja.

Kako su gore neki clanovi i rekli, treba da odes i poslusas i probas licno. MIDI kontroler sa dirkama je sasvim dovoljan, ali oni kvalitetniji su i skuplji od samih el. klavira posto pruzaju vise mogucnosti kao sam audio uredjaj. Sama dinamika dirki (velocity) je danas prakticno obavezna ako sam uredjaj hoce uopste da privuce paznju ozbiljnog kupca, tako da nju ne bih pominjao dalje, osim sto i tu ima razlike u kvalitetu i osetljivosti i to se takodje mora uzivo probati i osetiti "pod prstima".

Sustain pedala koju je Sceka pomenuo je naravno obavezna sta god izabrao. Gledaj da pazaris klasicnu, pruza bolji osecaj, mada opet, to je stvar navike i licnog ukusa.

Ovde ti kao pocetniku i hobisti nisam pisao o top modelima Yamaha-e, Korg-a, Kawai-a i ostalim posto za upgrade ima vremena (cak i profesionalni muzicari ne kupuju stalno top modele nego im je navika i "prisnost" sa odredjenim modelima mnogo dragocenija od "mode" i trendova) . Dobar muzicar je kao faktor jako cesto korisniji u bendu, na bini/sceni, samoj muzici, nego da instrument bude neki vrhunski/novi model (tu sveukupno odredjeni kriterijumi naravno postoje i ispod neke granice se ne moze ici kada govorimo o ozbiljnom bavljenju muzikom i zvukom, ali to je jako opsirno, u tvojoj prici i nebitno i ne trebas se opterecivati sa time).

Pozdrav,

Ja sam svestran...sve mi je strano...
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Električni piano ili Midi kontroler

[ Pregleda: 3225 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.