Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik pausalac -> knjigas

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik pausalac -> knjigas

[ Pregleda: 2777 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gm2004

Član broj: 27284
Poruke: 144
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Preduzetnik pausalac -> knjigas09.05.2018. u 12:46 - pre 71 meseci
Pozdrav,

sta se desava u slucaju kada preduzetnik pausalac predje limit za PDV (neizbezno)?

Recimo da se to desi u 9. mesecu godine. Znam da se od tog trenutka prelazi na vodjenje knjiga i obracun PDV-a, ali sta se desava sa periodom do tog trenutka?

Da li se ceka klasicno konacno resenje za pausalno oporezivanje za ta 9 meseca, gde pod klasicnim podrazumevam da se resenje nece drasticno razlikovati od prethodne godine, a onda se 31.12. za 3 meseca svodi bilans?

I sta ce meni biti konacni bilans za 31.12., a ujedno i akontacija za narednu godinu - dobit u 3 meseca kao knjigas?

Ukoliko se firma bavi outsorsingom (softver), gde postoji ugovor za izvodjenje usluga na nedoredjeno vreme, da li se za te usluge obracunava PDV (strani klijent)?

 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik pausalac -> knjigas17.05.2018. u 09:37 - pre 71 meseci
Preduzetnik svaku promenu od značaja za oporezivanje treba da prijavi Poreskoj upravi u roku od 15 dana od te promene.

Limit za PDV je 8 miliona u prethodnih 12 meseci (dan za danom) ali se podrazumeva promet po Zakonu o PDV-u. Pružanje usluga računarskog programiranja firmi iz inostranstva ne podleže pod PDV u Srbiji, tj. ne ulazi u promet od 8 miliona (promet za PDV je 0 dinara). Dakle taj preduzetnik ne mora da uđe u PDV.

Sa druge strane, limit za paušal je 6 miliona u kalendarskoj godini. Ovde se promet računa po KPO knjizi, tj. prema datumu izdatih računa, po srednjem kursu NBS na taj datum za fakture za inostranstvu.

Paušalc se prestaje biti od 1. januara ili od 1. jula, ne može nekog drugog datuma, osim u slučaju kada se prijavi za PDV, onda je od tog datuma knjigaš.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik pausalac -> knjigas17.05.2018. u 10:10 - pre 71 meseci
Citat:
Limit za PDV je 8 miliona u prethodnih 12 meseci (dan za danom) ali se podrazumeva promet po Zakonu o PDV-u. Pružanje usluga računarskog programiranja firmi iz inostranstva ne podleže pod PDV u Srbiji, tj. ne ulazi u promet od 8 miliona (promet za PDV je 0 dinara). Dakle taj preduzetnik ne mora da uđe u PDV.


Pogledaj ti to jos jednom ljubisal. Evo kako izgleda obrazav PPPDV:
http://www.mfin.gov.rs/downloa..._-_pppdv_-_poreska_prijava.pdf

Pružanje usluga računarskog programiranja firmi iz inostranstva ne podleže pod PDV u Srbiji, tj. to je citiram "Promet dobara i usluga koji je oslobođen PDV sa pravom na odbitak prethodnog poreza", polje 001 PPPDV, a kad pogledas nize, vidis da polje 001 ulazi u zbir (ukupan promet), znaci racuna se kao promet po zakonu o PDV.

Dalje, ako smo to konstatovali da predjemo na rokove:
"Član 38

Obveznik koji je u prethodnih 12 meseci ostvario ukupan promet veći od 8.000.000 dinara dužan je da, najkasnije do isteka prvog roka za predaju periodične poreske prijave, podnese evidencionu prijavu nadležnom poreskom organu."

Sta bi to konkretno znacilo - ako uzmemo neki konkretan datum prelaska limita u skladu sa pretpostavkom navedenom u pocetnoj poruci, naprimer izdavanjem fakture 10.09.2018 u 11:30 casova zvanicno se predje limit od 8 miliona i sad se covek pita sta da radi dalje do kraja dana, nedelje, meseca i godine...

Do kraja dana nastavis sa izdavanjem faktura kao pausalac. Generalno ja ne vidim smetnju da istog dana predjes i 10...12...15...20... miliona prometa i svaku od tih faktura izdajes kao pausalac. I ne samo tog dana, nego ako pogledamo clan 38, onda do kraja meseca... mozes dostici i promet od 100 miliona, a sve to kao pausalac. Jedino je obaveza da se do kraja meseca evidentiras za PDV u poreskoj upravi popunjavanjem obrasca EPPDV i da od pocetka sledeceg meseca pocnes sa racunovodstvom, moze prosto, a moze i dvojno, kako ko voli.

Sledece pitanje - akontacija za narednu godinu, jeste bice obracunata kao prosecna mesecna dobit u periodu 01.10.2018. do 31.12.2018. Ako dobiti nema, akontacija bez problema moze da bude nula.

Poslednje pitanje da li se obracunava PDV - da, on se u principu obracunava, sam PDV je nula, ali je osnovica upisana u odgovarajuce polje na poreskoj prijavi. I poreska prijava se mora popuniti i predati za svaki period cak i ako je promet u nekom periodu nula. Poreska uprava naravno hoce da je ti obavestis da ne dugujes nikakav porez, a ne da razmislja jesi li zaboravio da popunis koliko dugujes, ili si sa koferom novca od poreza na putu ka nekim ostrvima. Ja sad nisam siguran da li preduzetnici jos uvek mogu da predaju poreske prijave na papiru, pa ako ne mogu onda treba na vreme obezbediti sertifikat i ovlascenja za rad ako sertifikat nije izdat na ime i prezime preduzetnika.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik pausalac -> knjigas17.05.2018. u 11:22 - pre 71 meseci
Ponavljam, pružanje usluga računarskog programiranja firmi iz inostranstva ne podleže pod PDV u Srbiji, dakle promet je 0 dinara.

Provereno iz prve ruke kod nadležnih poreskih inspektora u 2 konkretna slučaja - opštine Novi Beograd i Palilula - dakle u postupku kancelarijske poreske kontrole.

Ima i službeno mišljenje, evo linka:
http://www.mfin.gov.rs/UserFil...jenja/2016/BILTEN%203-2016.pdf

strana 67 i nadalje
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Preduzetnik pausalac -> knjigas17.05.2018. u 13:04 - pre 71 meseci
Citat:
Ponavljam, pružanje usluga računarskog programiranja firmi iz inostranstva ne podleže pod PDV u Srbiji, dakle promet je 0 dinara.

Provereno iz prve ruke kod nadležnih poreskih inspektora u 2 konkretna slučaja - opštine Novi Beograd i Palilula - dakle u postupku kancelarijske poreske kontrole.

A ja ponavljam da ti to jos jednom proveris - kakve veze imaju promet i podleganje PDV-u?! Ja svakog meseca imam neke milione prometa koji ne podlezu PDV-u, ali podlezu prometu, tj. naravno da se racunaju kao promet, upisuju se u knjigu prometa, cak ima precizan naziv za to neoporezivi promet ili promet izuzet od oporezivanja...

Ti slobodno nadji gde pise da neoporezivi promet nije promet i citiraj mi, ja jedva cekam da naucim nesto novo, ali to u ovom dokumentu koji si linkovao koliko sam letimicno uspeo da vidim ne pise. Pise samo ono sto i ja tvrdim, termin "ukupan promet", a u ukupan promet kao sabirci ulaze oporezivi promet i neoporezivi promet.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik pausalac -> knjigas

[ Pregleda: 2777 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.