Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odabir objektiva za CV kameru - malo matematike

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Odabir objektiva za CV kameru - malo matematike

[ Pregleda: 1404 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+587 Profil

icon Odabir objektiva za CV kameru - malo matematike09.05.2018. u 16:56 - pre 71 meseci
Potrebna mi je pomoc oko izbora objektiva za computer vision sistem.
Odabrao sam monohromatsku CS mount USB3.1 kameru sa 1/1.8" senzorom formata 3:2, rezolucije 3024x2048 @ 60fps.
Ukupno ce se koristiti 4 kamere, od kojih ce dve koristiti C mount 2/3" objektive fiksne zizne daljine od 16mm, a dve od 50mm, sa 5mm prstenovima za C/CS korekciju.

Zizne daljine objektiva su izracunate na osnovu sirine i visine predmeta od interesa, udaljenosti ravni predmeta od CS mounta kamere, efektivnih dimenzija senzora, i udaljenosti od senzora do CS mounta kamere od 12,5mm, i tu nema nedoumica.

Primer:
Ulaz:
L - udaljenost od ravni predmeta do kamere
H - visina predmeta
h - efektivna visina senzora
Izlaz:
f - zizna daljina objektiva (bira se prva standardna manja vrednost, za fiksne objektive)
Z - udaljenost od predmeta do optickog centra objektiva
z - udaljenost od senzora do optickog centra objektiva

Problem je u tome sto odabrani 50mm objektivi imaju MOD od 500mm (minimal operating distance), a izracunata udaljenost predmeta od objektiva treba da bude 250mm, te nece biti moguce izostriti prikaz. Potrebno je izmedju kamere i objektiva dodati makro prsten (extension tube), koji ce smanjiti MOD.

Bez prstena je moguce izostriti sliku od MOD do beskonacnosti, a sa prstenom, zavisno od debljine istog, se gubi beskonacnost, ali se MOD smanjuje.

Moguce je izvrsiti neka izracunavanja, ako se znaju pozicije prednje i zadnje nodalne tacke objektiva, ali ovaj podatak nije dostupan.

Da li neko ima savet kako da izvrsim izracunavanja porebne debljine prstena?

 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+587 Profil

icon Re: Odabir objektiva za CV kameru - malo matematike09.05.2018. u 19:06 - pre 71 meseci
Mislim da sam shvatio.

Za podatke koje smo do sada dobili vazi 1/f=1/Z+1/z

Kada je objektiv fokusiran na beskonacnost (Z=∞), tada je z=f
Kada je objektiv fokusiran na MOD, tada je 1/f=1/M+1/(f+x),
gde je M=MOD i x = maksimalna ekstenzija objektiva.

Ako ubacimo makro prsten debljine p imamo:

1/f=1/W+1/(f+p+x)
1/f=1/U+1/(f+p)

gde je W = novi zeljeni MOD, W < M
U = maksimalna udaljenost predmeta.

Znaci upotrebljiva udaljenost od objektiva do predmeta {MOD .. ∞} ce se uz pomoc makro prstena debljine p pomeriti u {W ... U}

Za zadati W od 300mm, za objektiv F=50, M=500, imamo:

f = 50, M = 500, p≈4.44444, U≈612.5, W = 300, x≈5.55556



[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 10.05.2018. u 12:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+587 Profil

icon Re: Odabir objektiva za CV kameru - malo matematike10.05.2018. u 19:02 - pre 71 meseci
Pre nego sto zaboravim sve formule, napravio sam mali kalkulator.
http://bit.ly/cv_camera
Mozda jos nekom zatreba.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Odabir objektiva za CV kameru - malo matematike

[ Pregleda: 1404 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.