Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izracun broja radnika

[es] :: Ekonomija :: Izracun broja radnika

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5868 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hrg
ime i prezime
zg

Član broj: 336335
Poruke: 7
*.dynamic.amis.hr.



+3 Profil

icon Izracun broja radnika08.10.2018. u 20:56 - pre 66 meseci
dobar dan.

Imam 5 pekara. A B C D E

Ponedjeljak do petak (radni dan)

3 pekare (A,B,C) / 3 smjene
2 pekare (D,E) / 2 smjene

subota
3 (A,B,C) pekare / 3 smjene
1 (D) pekara / 2 smjene

nedjelja (praznik)
2 (A,B,C) pekare / 3 smjene
1 (D) pekara / 1 smjeni

Svaki radnik nakon 5 ili 6 radnih dana mora imati 2 slobodna dana,
ako imam bolovanja onda po zakonu nakon 6 dana mora imati barem 1 dan odmora.
Svaki radnik mora imati 20 dana godisnjeg odmora (subote i nedjelje se ne racunaju) to je 4 tjedna 28 kalendarskih dana.

Pitanje:
Koliko trebam radnika zaposliti.
hvala
Mesi, mesi neće ništa da ti škodi (Varljivo Leto 1968)
 
Odgovor na temu

eembedded
student
novi sad

Član broj: 338914
Poruke: 49
*.dynamic.vipmobile.rs.



+8 Profil

icon Re: Izracun broja radnika08.10.2018. u 22:16 - pre 66 meseci
Ako vec imas 5 pekara, pa zaposli jednu osobu da bude zaduzena za radnike, pa nek ona racuna.

A ako je ovo zadatak pa bar pocni da ga radis pa ako stanes pitaj.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Izracun broja radnika09.10.2018. u 07:50 - pre 66 meseci
Čekaj, ovo neki zadatak iz srednje škole, ili realni problem ?


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Izracun broja radnika09.10.2018. u 13:07 - pre 66 meseci
Čiko, je li sav ovaj lebac tvoj?
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Izracun broja radnika09.10.2018. u 14:52 - pre 66 meseci
da li u smeni radi samo jedan radnik?

da li mogu isti radnici da rade u razlicitim pekarama?

da li smeju da budu slobodni duze od 2 dana?

nedjelja (praznik)
2 (A,B,C) pekare / 3 smjene
A, B, C ako se ne varam su 3 pekare, ne 2?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Izracun broja radnika09.10.2018. u 20:40 - pre 66 meseci
A šta kad radnica ode na porodiljsko ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

hrg
ime i prezime
zg

Član broj: 336335
Poruke: 7
*.dynamic.amis.hr.



+3 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 11:59 - pre 66 meseci
Ugodno sam iznenaden da se ovako dosta ljudi javilo i to vrlo brzo.
Zaposlen sam pa nemogu odmah reagirati, a i pisem sa dva prsta i trazim slova na tastauri pa se zna desiti da neka slova progutam ili poduplam. Evo na ovo dole potrosio cijelo slobodno vrijeme.
Citat:
eembedded:
Ako vec imas 5 pekara, pa zaposli jednu osobu da bude zaduzena za radnike, pa nek ona racuna.
A ako je ovo zadatak pa bar pocni da ga radis pa ako stanes pitaj.

Pokusavam to rijesiti vec duzi period, no bez uspijeha. Zapoceo sam tako sto sam u excelu stavio dane 1 do 365 i radnike 1 do 20 pa stavljao krizice, ali odustao nakon 10 radnika i 100 dana.
Nakon toga sam u google uneo pojmove: ekonomija proizvodnje, izracun broja radnika za proizvodni proces, kalkulacija broja radnika u proizvodnji, upravljanje ljudskim resursima itd itd. Poskidao nekih 50-tak seminara, maturalnih i ostalih skripti.
Kod citanja stoga svega nailazim na rijeci koje i ne razumijem pa dodatno trosim vrijeme na njihovo objasnjenje. primjer: bilance, racuni dobitka gubitka, metode najmanjih kvadrata, prosijecni proporcionalno promijenjivi trosak itd itd. Puno toga nisam razumio a i shvatio da nije potrebno.
Iz silnih seminarnih radova pokusao za strojeve i rad na njima preoblikovati za pekaru no nisam uspio.
Najblize sto sam nasao je ovo:
Metodologija izracuna potrebnog broja radnika u planiranju proizvodnje
...Svrha metodologije je definiranje modela izracuna i utvrdivanje ovlasti i odgovornosti za odredivanje potrebnog broja radnika proizvodnje:
-za poslovnu godinu unutar godisnjeg plana
-za operativni period unutar operativnog plana .
Polazni podatak je neto potrebno vrijeme proizvodnje koje se izracunava na temelju opisanih proizvodnih sastavnica i ruta proizvodnje ... bla bla bla
NPVP= (PP/N)*BRUR * 28800
NPVP (neto potrebno vrijeme proizvodnje)=preracuna se u broj neto normi koje treba odraditi mjesecno . NPVP je vrijeme koje je potrebno za proizvodnju kolicine proizvoda iz plana i ne ukljucuje gubitke
PP=plan prodaje,
N=normativ kolicina proizvoda koju je moguce proizvesti za 8 sati bla bla bla
BRUR broj radnika u ruti je broj radnika koji sudjeluju u proizvodnom procesu itd itd
28800 ukupan broj sati na godisnjem nivou

ili nesto ovako
U jednom malom preduzeću, gde je proces proizvodnje organizovan po obradnom sistemu, izrađuju se 3 proizvoda. Na svakom proizvodu izvode se tri vrste obrade. Redosled vrsta obrade i podaci potrebni za izračunavanje broja radnih mesta su:

izračunati broj potrebnih radnika na ekstruziji, radnika na sečenju i radnika na ojačavanju, utvrditi njihov raspored po smenama i odrediti broj potrebnih radnih mesta po vrstama.


Nakon sto sam pregledao sa domace scene, u google translator uneo sam iste te pojmove pa pretrazivao strane stranice i pokusao naci jednostavan zadatak tipa:
koliko trebam radnika za toliko i toliko toga
Ekonomija je citava nauka koju ljudi studiraju i uce godinama tako da je meni tesko naci formulu vec bi mogao to onako prema procijeni :
Desilo mi se to da sam prosle godine imao previse radika pa sjedili a primali placu, a kada je manjak onda uskacemo ja i sinovi.
Citat:
Java Beograd:
Čekaj, ovo neki zadatak iz srednje škole, ili realni problem ?

realni problem

Citat:
SlobaBgd:
Čiko, je li sav ovaj lebac tvoj?


Je, dugogodisnji rad uz zivot na lebu i vodi, a sunca vidio nisam .
malo se šalim,

Rasprodo djedovinu pa napravio prvu pekaru. Prva napravila drugu, a onda prva i druga napravile trecu. Sve islo lako i glatko a onda drzava malo stisla zakonom o radu i fiskalizacijom pa se usporilo globalno sirenje.

Citat:
član:
da li u smeni radi samo jedan radnik?

Postoji glavna pekara u kojoj se sve pece pa se prevoze pekarski proivodi do pekara - ducana A,B,C,D,E
- U pekari-ducanu A u jednoj smjeni radi jedan radnik
Citat:
član:
da li mogu isti radnici da rade u razlicitim pekarama?

mogu
Citat:
član:
da li smeju da budu slobodni duze od 2 dana?

mogu, ali nesmiju imati fond sati manji od propisanog za taj mjesec. Manje radnika -> manje slobodnih dana -> vise prekovremenih i obrnuto
Dozvoljena su manja odstupanja, ako nekom fali 1 dan nije problem, zapamti se pa ga odradi drugi mjesec
Citat:
član:

nedjelja (praznik)
2 (A,B,C) pekare / 3 smjene
A, B, C ako se ne varam su 3 pekare, ne 2?

da

Citat:
Java Beograd
A šta kad radnica ode na porodiljsko ?


Sto ide u formulu:

Za bolovanje moze se uzeti nekakav postotak, ali ga ne znam odrediti jer ne znam ukupan broj radnika. Po meni svaki radnik bi se mogao razboljeti 2x godisnje po 7 dana za nekakvu virozu.
Kada radnica ode na porodinski uzima se nova radnica na odredeno, a ova stara se ne racuna. Kada zavrsi porodinski ako zeli moze se vratiti a onoj na odredeno prestaje ugovor. Znaci u formuli uvjek imamo isti broj, a na platnom spisku moze biti veci broj radnika. Recimo ako se neki radnik ozljedi kod kuce na nekom stroju, ili padne sa krova kuce i ostane duze na bolovanju prima se radnik na odredeno dok se ovaj stari ne vrati.

Ostale situacije koje ne ulaze u formulu za izracun potrebnog broja radnika.
Svaki radnik ima pravo na ne dolazak na posao 1-2 dana u 3 mjeseca za vanredne situacije. Sprovodi, svadbe, vadenje dokumenata, pretrage u bolnicama, napio se pa ne moze doci na posao. Te dane ja i sinovi odradujemo.
Unapred se zahvaljujem na svakoj pomoci, a i šale su dobrodošle da se malo razbije monotonija.

Kriteriji zaposljavanja:
Vjerojatno kada zaposlim strucnjaka za upravljanje ljudskim resursima on ce napraviti pitanja po kojoj ce zaposljavati radnike te zaposliti radnike za koje smatra da ce najmanje biti odsutni.
Ja sada zaposljavam radnike po molbama ljudi, socijalnom statusu ili necem trecem:
-evo ne moze naci posao a zna mijesiti tijesto, dobar je radnik , nepije nepusi
-udala se, muz joj slabo zaraduje a podstanari su pa bi htjela neki posao
-ostala udovica a skoluje djecu

eto, pitajte ako vas jos sto zanima
Mesi, mesi neće ništa da ti škodi (Varljivo Leto 1968)
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 13:35 - pre 66 meseci
Odgovori koje si dobio su normalni odgovori koje si dobio od informatičara, koje oni postave kada im neko ko nije informatičar postavi da reše nedovoljno definisani problem.

Evo da probam da ti rešim, odnosno uputim na to kako da sam rešiš

Iz tvog primera, pekare A,B,C rade 365 dana u godini u tri smene 24 časova dnevno.
Ukupan broj radnih časova je 365*24 = 8760

Radnik radi (puno radno vreme) 40 časova (8*5). Jedna godina ima 52 nedelje (sedmice), tako da radnik u toku godine može maksimalno da radi 52*5 - 20 dana (ono 20 je broj dana godišnjeg odmora), odnosno 240 dana. Ovde nisu uračunati praznici (ne znam kako rešavaš rad praznikom, nedeljom, da li 3. smena ima neke privilegije itd.).

Dakle, pekara A radi 8760 sati godišnje, a jedan radnik 240*8=1920, pa je broj radnika za pekaru A 8760/1920 = 4.56, što znači da bez rada u više pekara, za svaku od A,B,C ti treba po 5 radnika (jer ne možeš da zaposliš 4.56).
Pekara D radi radnim danima i subotom u dve smene, a nedeljom u jednoj. Dakle 6 dana nedeljno po 16 sati, nedeljom 8, pa je ukupno radno vreme 52*16*6+52*8=5408 časova
Pekara E radi samo radnim danima u dve smene, dakle 52*5*16 = 4160 časova.

Svih 5 pekara rade 3*8760+5408+4160 = 35848 časova, pa ti treba 35848/1920 = 18.67 radnika, što znači minimalno 19.

Proveri cifre, ali to je otprilike računica.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 13:41 - pre 66 meseci
Koliko sati je smena, ako je 8h, to znači da da pekare koje imaju 3 smene rade 24h?
Da li u nekoj pekar moraš imati 2 radnika u smeni zbog obima posla?


Imaš ukupno 83 smene za 7 dana, ali radnik treba da radi 5 ili 6 dana sedmično, dakle treba ti ili 83/5 ili 83/6 radnika, odnosno od 14 do 17 radnika, ne računajući godišnji odmor.

Za godišnji odmor je najbolje da na prelazu ju-avgust, kad većina firmi ionako ne radi i kad su mnogi na odmoru, zatvoriš pekare i pošalješ sve radnike na odmor, osim ako su ti pekare u turističkom mestu pa baš u tom periodu imaš najveći promet, ali onda možeš godišnji odmor u nekom drugom periodu. Najlakše ti je za poslovanje, ili kao u nekim firmama, da radnici koriste odmor iz 2 dela, po 2 sedmice, ali to je moguće samo ako u nekim radnjama imaš po 2 ili 3 radnika, pa ostali mogu malo da budu "vredniji" kada je jedno od njih na odmoru. U suprotnom imaš problem, ali uvek možeš imat 1 ili 2 radnika "viška" koji pokrivaju te koji su na odmoru, vikende, praznike, bolovanja.
Bolovanja ne možeš da predvidiš, tako da moraš imati bar 1 ili 2 radnika više nego što daje idealan proračun, a taj radnik može u "normalnim" situacijama (kada nema bolovanja i sl.) da pomaže u pekarama gde je najveći promet ujutru, da pokriva vikende kad neki imaju slobodno, i sl.

Proračun broja potrebnih radnika nije problem, problem je "raspored", jer će većina hteti slobodnu nedelju ili subotu i nedelju, šta će nekome slobodan utorak ili četvrtak. Nemci su to prosto rešili tako što je nedeljom sve zatvoreno, a i radnim danima posle 19:00 sati retko šta radi, dok kod nas u Srbiji čak i prodavnice sportske opreme rade do 22:00 sata, čak i nedeljom.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 13:49 - pre 66 meseci
Bravo za djoka_i.
S tim, da bih ja to pomnožio faktorom 1.2 (minimalno) i dobio 22,8 tj. 23.



Ali, ako je to realan problem, malo mi je čudno da se nije rešio "sam od sebe" tokom godina, i metodom "pokušaja i promašaja".
Čudno je da je postavljač teme odjednom postao vlasnik 5 pekara, i to pekare koje nikad nisu radile.

Da je gradio tj. kupovao pekare jednu po jednu - posle prve dve bi već bilo jasno koliko radnika je potrebno za pekaru koja u tri smene i za pekaru koja radi u dve smene. I to realno, iskustveno, a ne ovi informatičke računice.
Da je kupio već postojeći lanac pekara, valjda bi tu bili neki zaposleni od ranije.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 14:00 - pre 66 meseci
Citat:
S tim, da bih ja to pomnožio faktorom 1.2 (minimalno) i dobio 22,8 tj. 23.


Uobičajeni koeficijent koji uključuje moguća bolovanja je 4-5%, dakle pomnožiti sa 1.05 onaj broj od 18.67. pa onda ispada 19.57, odnosno 20 radnika.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.avana.rs.



+10246 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 14:31 - pre 66 meseci
Ali, pazi, u pekari rade i pekari (noću i rano ujutro, mese hlab i peciva), pa zatim prodavci, a bogami, pritreba tu i pomoćnih radnika. Neko treba i u toku dana da peče noći pripremljeno testo. Ne zanemarimo ni šefove.
Mislim, nije da sam vlasnik neke, ali redovno kupujem pa vidim ko šta radi.

Dakle, nisu baš zamenljivi tek tako. Nije svejedno koji radnik i kad. Tako, oni koeficijenti treba da se primene na svaku grupu radnika, pojedinačno.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 22:42 - pre 66 meseci
Djokina racunica za one 4 pekare koje su samo prodajni objekti je dobra . 1 radnik po smeni koji je u stvari prodavac , a ne pekar .

Za 5. tj proizvodnu , gde treba da radi vise od jednog radnika , tu fali podataka da bi se moglo izracunati .
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Izracun broja radnika10.10.2018. u 23:16 - pre 66 meseci
Verovatno bi koštalo poprilično, ali za jednu IT firmu iz BG-a sam baš čitao vest kako su prodali svoj informacioni sistem za knjigovodstvo nadograđen modulima prilagođenim za pekare, gde se čak na osnovu dnevne prodaje računa koliko je potrebno čega za sledeći dan (brašna, kvasca, ostalih sastojaka ako proizvode peciva sa voćem ili čokoladom itd.), verovatno su uradili i taj deo za radnike, ali mislim da osnovna verzija košta reda milion dinara ili čak više.

Uglavnom, stvar je jednostavna i već posle par sedmica može zaposliti još nekog radnika, ili u vreme praznika i godišnjih odmora radnike na privremeno.

Ali, kao što rekoh, računao sam bez godišnjeg odmora uzimajući da su pekare tada zatvorene, pa na postojeći račun (poprilično pojednostavljen u odnosu na Djokin) treba dodati 1-2 radnika, ali Djoka je uzimao da svaki radnik u toku sedmice može imati 2 slobodna dana, dok se pominje i da može imati samo 1 slobodan dan, pa sad nije jasno da li će onda svake druge sedmice imati 2 slobodna dana, odnosno 1.5 dana sedmično, tj. 52*1.5 = 78 dana godišnje, pa bi svaki radnik godišnje radio 287 umesto Djokinih 240 dana.

To da li imaju 1 ili 2 slobodna dana sedmično je važno, ali je svakako potrebno imati bar 2 radnika više, jer postoji varijanta da neko uzme slobodan dan (koji se, recimo, odbija od odmora) zbog neodložne obaveze zbog koje ne može samo da promeni smenu, potom praznici, itd.


Ovde kod mene neki lanac prodavnica praktično funkcioniše tako što se radnici sami dogovoraju oko eventualne zamene smene ili čak odrade duplu smenu ako su samo po jedna radnica u smeni, a samo obaveste šeficu koja je zadužena za 10-ak prodavnica, tako da ona prima platu praktično nizašta, jer radnici rade i popis i poručivanje robe... da sam vlasnik, ja bih pre tu njenu platu preraspodelio ostalim radnicima.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

hrg
ime i prezime
zg

Član broj: 336335
Poruke: 7
*.dynamic.amis.hr.



+3 Profil

icon Re: Izracun broja radnika11.10.2018. u 10:12 - pre 66 meseci
dobar dan.

morat cu malo pogledati kako se direktno uploada slika ili fajl na forum i nemogu naci tipku multi citati. Puno vremena izgubim dok svakoga posebno citiram->prebacim u notepad pa drugoga, trecega i tako do zadnjega a onda kopirat sve na forum.


Citat:
djoka_l:
Odgovori koje si dobio su normalni odgovori koje si dobio od informatičara, koje oni postave kada im neko ko nije informatičar postavi da reše nedovoljno definisani problem.

Evo da probam da ti rešim, odnosno uputim na to kako da sam rešiš

Iz tvog primera, pekare A,B,C rade 365 dana u godini u tri smene 24 časova dnevno.
Ukupan broj radnih časova je 365*24 = 8760

Radnik radi (puno radno vreme) 40 časova (8*5). Jedna godina ima 52 nedelje (sedmice), tako da radnik u toku godine može maksimalno da radi 52*5 - 20 dana (ono 20 je broj dana godišnjeg odmora), odnosno 240 dana. Ovde nisu uračunati praznici (ne znam kako rešavaš rad praznikom, nedeljom, da li 3. smena ima neke privilegije itd.).


rad praznikom == rad nedjeljom.
Sto se tice privilegija, samo je dnevnica veca za 100%.
Trenutno sam u nedoumici dali zadrzati sadasnji nacin a to je:
1 i 2 dan =nocna,
3 i 4 dan=srednja,
5 i 6 dan=ujutro,
7 i 8 dan=odmor.
Neki su mi radnici umorni, a nekima odgovara. Razmisljao sam o cijelom tjednu kao smjeni.
1 tjedan=nocna, 2 tjedan =srednja, 3 tjedan=ujutro. Unutar tjedna su dani za odmor.

Bitno mi je da kada dodu kupci da vide prodavacice nasmijane i ljubazne, a ne namrgodene duhove.
Jer kada su radnici nezadovoljni onda odbijaju kupce, ali to je tema za neki drugi dio foruma.

Citat:
djoka_l:

Dakle, pekara A radi 8760 sati godišnje, a jedan radnik 240*8=1920, pa je broj radnika za pekaru A 8760/1920 = 4.56, što znači da bez rada u više pekara, za svaku od A,B,C ti treba po 5 radnika (jer ne možeš da zaposliš 4.56).
Pekara D radi radnim danima i subotom u dve smene, a nedeljom u jednoj. Dakle 6 dana nedeljno po 16 sati, nedeljom 8, pa je ukupno radno vreme 52*16*6+52*8=5408 časova
Pekara E radi samo radnim danima u dve smene, dakle 52*5*16 = 4160 časova.

Svih 5 pekara rade 3*8760+5408+4160 = 35848 časova, pa ti treba 35848/1920 = 18.67 radnika, što znači minimalno 19.

Proveri cifre, ali to je otprilike računica.


To je sigurno to, uopce ne sumnjam jer je racun slican onima na koje sam naletio ali mi nije bas sve bilo jasno.

ukupno sati= broj radnih dana u godini * broj smjena

ukupno radnih dana u godini po radniku = (broj sedmica u godini * broj radnih rana radnika u sedmici) - (godisnji odmor)

ukupno radnih sati u godini po radniku=ukupno radnih dana u godini po radniku * 8

broj potrebnih radnika = ukupno sati / ukupno radnih sati u godini po radniku

Citat:
mjanjic:
Koliko sati je smena, ako je 8h, to znači da da pekare koje imaju 3 smene rade 24h?
Da li u nekoj pekar moraš imati 2 radnika u smeni zbog obima posla?

nemoram

Citat:
mjanjic:
Imaš ukupno 83 smene za 7 dana, ali radnik treba da radi 5 ili 6 dana sedmično, dakle treba ti ili 83/5 ili 83/6 radnika, odnosno od 14 do 17 radnika, ne računajući godišnji odmor.


znaci formula bi bila:

potreban broj radnika= broj smjena u tjednu / radnih dana po radniku

i to cemo uzeti u razmatranje.

Citat:
mjanjic:

Za godišnji odmor je najbolje da na prelazu ju-avgust, kad većina firmi ionako ne radi i kad su mnogi na odmoru, zatvoriš pekare i pošalješ sve radnike na odmor, osim ako su ti pekare u turističkom mestu pa baš u tom periodu imaš najveći promet, ali onda možeš godišnji odmor u nekom drugom periodu. Najlakše ti je za poslovanje, ili kao u nekim firmama, da radnici koriste odmor iz 2 dela, po 2 sedmice, ali to je moguće samo ako u nekim radnjama imaš po 2 ili 3 radnika, pa ostali mogu malo da budu "vredniji" kada je jedno od njih na odmoru. U suprotnom imaš problem, ali uvek možeš imat 1 ili 2 radnika "viška" koji pokrivaju te koji su na odmoru, vikende, praznike, bolovanja.
Bolovanja ne možeš da predvidiš, tako da moraš imati bar 1 ili 2 radnika više nego što daje idealan proračun, a taj radnik može u "normalnim" situacijama (kada nema bolovanja i sl.) da pomaže u pekarama gde je najveći promet ujutru, da pokriva vikende kad neki imaju slobodno, i sl.

da, ovo sa godisnjim mi zadaje problem svake godine. Pekare-ducani su na frekventnim mjestima (autobusni kolodvor, zeljeznicki kolodvor) tako da je uvijek netko gladan.

Citat:
mjanjic:

Proračun broja potrebnih radnika nije problem, problem je "raspored", jer će većina hteti slobodnu nedelju ili subotu i nedelju, šta će nekome slobodan utorak ili četvrtak. Nemci su to prosto rešili tako što je nedeljom sve zatvoreno, a i radnim danima posle 19:00 sati retko šta radi, dok kod nas u Srbiji čak i prodavnice sportske opreme rade do 22:00 sata, čak i nedeljom.


Svaki bi trebao dobiti 1 nedjelju u mjesecu minimalno, ali s obzirom da placam 100% vise nedjelju radnici ju vole odraditi.

Citat:
djoka_l:
Citat:
S tim, da bih ja to pomnožio faktorom 1.2 (minimalno) i dobio 22,8 tj. 23.


Uobičajeni koeficijent koji uključuje moguća bolovanja je 4-5%, dakle pomnožiti sa 1.05 onaj broj od 18.67. pa onda ispada 19.57, odnosno 20 radnika.


znaci sa 1.05 pomnozim i to je 5% bolovanja, 1.10 => 10% itd

broj potrebnih radnika = (ukupno sati / ukupno radnih sati u godini po radniku) * 1.05


Citat:
mjanjic: Verovatno bi koštalo poprilično, ali za jednu IT firmu iz BG-a sam baš čitao vest kako su prodali svoj informacioni sistem za knjigovodstvo nadograđen modulima prilagođenim za pekare, gde se čak na osnovu dnevne prodaje računa koliko je potrebno čega za sledeći dan (brašna, kvasca, ostalih sastojaka ako proizvode peciva sa voćem ili čokoladom itd.), verovatno su uradili i taj deo za radnike, ali mislim da osnovna verzija košta reda milion dinara ili čak više.


zvuci zanimljivo.


Citat:
mjanjic
Uglavnom, stvar je jednostavna i već posle par sedmica može zaposliti još nekog radnika, ili u vreme praznika i godišnjih odmora radnike na privremeno.

Ali, kao što rekoh, računao sam bez godišnjeg odmora uzimajući da su pekare tada zatvorene, pa na postojeći račun (poprilično pojednostavljen u odnosu na Djokin) treba dodati 1-2 radnika, ali Djoka je uzimao da svaki radnik u toku sedmice može imati 2 slobodna dana, dok se pominje i da može imati samo 1 slobodan dan, pa sad nije jasno da li će onda svake druge sedmice imati 2 slobodna dana, odnosno 1.5 dana sedmično, tj. 52*1.5 = 78 dana godišnje, pa bi svaki radnik godišnje radio 287 umesto Djokinih 240 dana.


mogu imati 2 dana slobodno u sedmici, ali i nemoraju.
Ono sto moraju je 1 dan slobodno u sedam dana rada.


Citat:
mjanjic

To da li imaju 1 ili 2 slobodna dana sedmično je važno, ali je svakako potrebno imati bar 2 radnika više, jer postoji varijanta da neko uzme slobodan dan (koji se, recimo, odbija od odmora) zbog neodložne obaveze zbog koje ne može samo da promeni smenu, potom praznici, itd.


Ovde kod mene neki lanac prodavnica praktično funkcioniše tako što se radnici sami dogovoraju oko eventualne zamene smene ili čak odrade duplu smenu ako su samo po jedna radnica u smeni, a samo obaveste šeficu koja je zadužena za 10-ak prodavnica, tako da ona prima platu praktično nizašta, jer radnici rade i popis i poručivanje robe... da sam vlasnik, ja bih pre tu njenu platu preraspodelio ostalim radnicima.


evo vidimo odnos 40 i 48 sati rada tjedno.
Za 40 trebam 20, a za 48 trebam 18 radnika. Neznam sada dali je bolje imati vise radnika pa drzavi placat doprinose za ta dva ili placati prekovremene na tjednoj bazi, ali to je prica za neki drugi puta.





hvala jos jednom na odgovorima i sudjelovanju u temi.

Sada jedno pitanje , a vezano sa ovime je:

Kada bi Vi radili raspored za te radnike za mjesec unapred. Napravili bi to u accessu, excelu, vb6, vb.net ili nekom drugom programskom jeziku.
Uvjet je da Vasa aplikacija ima mogucnost izvoza u csv fajl, a taj csv fajl ce se aplodati na server u bazu koju koristi web stranica napravljena u wordpressu. To bi onda radnici mogli logirati se i vidjeti svoj raspored rada.

Meni bi to koristilo za detektiranje sumnjivih radnika kod kojih se pojavljuje veci manjak. Recimo nesto kao u mysql-u upisemo upit da nam pokaze radnike koji su radili u pekaram u kojima je manjak.

pozz


Mesi, mesi neće ništa da ti škodi (Varljivo Leto 1968)
 
Odgovor na temu

bokinet

Član broj: 29844
Poruke: 574



+50 Profil

icon Re: Izracun broja radnika11.10.2018. u 12:26 - pre 66 meseci
(da ne pametuje posto su ostali vec naveli sve nasta treba obratiti paznju sto se racunanja tice)

U vezi poslednjeg dela.

Ako planirate da imate i web site tj. web servis onda bi najbolje bilo da sve to odradite u recimo PHP-u kao mali web servis za vase licne potrebe.

Vi i na obicnom racunaru mozete da napravite mali web server koji ce da ima i web servis i bazu i da se to posle ako je to potrebno automatski sinhronizuje na web server koji koristite

ILI

da vam sve bude na jednom web serveru gde bi ovaj deo sto je vama licno potreban bude zasticen koristeci neku varijantu admin panel-a za te potrebe kao deo pristupa. Takodje radnici bi isto imali svoje korisnicko ime i sifru kao vi ali razlika bi u tom slucaju bila sto bi oni samo mogli da vide ono sto vi odlucite a vi kao administrator da vrsite izmene i dodajete nove stvari.

Sto se tice vec gore pomenutih alata u zavinosti od slozenosti zadataka koji zelite da pokrijete tim resenjem zavisi i odabir alata.
Od svih pomenutih, neki redosled (od lakseg ka tezem) bi bio Excel, VB6, dot.net, Access.
Ovde je uzet u obzir i deo oko TCO, distribucije i ostalih faktora koji prate i koriscenje i razvoj pomocu pomenutih.

Excel vam u sustini uvek treba zbog proracuna te tako ako je zadatak jednostavan (ono sto se hoce) onda imate alat koji vam zavrsava vise stvari.
Access recimo eto samo sluzi za rad sa bazama ali takodje sve sto je napisano kao aplikacija u njemu zahteva i da bude instaliran na racunaru (vise racunara vise licenci i sl.)

VB6 i dot.net recimo, vi ili neko drugi vam odradi aplikaciju, napravi instalaciju i nemate vise potrebe ni za jednim od ova dva alata. Razlika je sto je VB6 malo stariji ali za dobar deo stvari vrsi posao dok dot.net je noviji, napredniji ali robusniji u svakom pogledu.


Za pocetak, vi bi trebalo da definisete ceo idejni projekat sta zelite kako bi se posle preslo i na tehnicki deo i realizaciju istog kao i da vidite koju tehnologiju izrade bi koristili.

PHP i web servis za te stvari bi bio najprakticnije resenje, sad opet na vama je.








 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Izracun broja radnika11.10.2018. u 15:10 - pre 66 meseci
Citat:
hrg:

rad praznikom == rad nedjeljom.
Sto se tice privilegija, samo je dnevnica veca za 100%.
Trenutno sam u nedoumici dali zadrzati sadasnji nacin a to je:
1 i 2 dan =nocna,
3 i 4 dan=srednja,
5 i 6 dan=ujutro,
7 i 8 dan=odmor.
Neki su mi radnici umorni, a nekima odgovara. Razmisljao sam o cijelom tjednu kao smjeni.
1 tjedan=nocna, 2 tjedan =srednja, 3 tjedan=ujutro. Unutar tjedna su dani za odmor.

Bitno mi je da kada dodu kupci da vide prodavacice nasmijane i ljubazne, a ne namrgodene duhove.
Jer kada su radnici nezadovoljni onda odbijaju kupce, ali to je tema za neki drugi dio foruma.




Kada sam poceo da citam post , upravo mi je to isto palo na pamet . Promena organizacije smena ! Ovo tumbanje svaka 2 dana , izaziva haos u organizmu , stalno prilagodjavanje , pa verovatno samo oni najmladji radnici to nekako podnose .

Ne samo da ce biti mrzovoljni , vec ce i da se brzo porazboljevaju !

Sa druge strane znas i sam , da pekari , tj. oni koji mese uvek rade nocu i da mogu i decenijama , da nesmetano rade samo nocu , jer se organizam jednom adaptira i nema niakvih smetnji .

Tako vidi , prvo anketiraj radnike , mozda neko izrazi zelju da stalno radi samo nocnu smenu . Ako se ne nadje niko takav , resenje je prelazak na sedmicne smene . Tada se organizam mnogo manje navikava bez tumbanja , pa radnici zadovoljniji i zdraviji .
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Izracun broja radnika12.10.2018. u 08:43 - pre 66 meseci
Radnike mozes prijaviti i na manje od 100% radnog vremena, a po mom misljenju bolje je imati 10% vise radnika na 90% radnog vremena i onda kad hitno trebaju tu su, a kad ne trebaju onda su srecni i zadovoljni. Tesko da radnici na poslu provode tacno 8 sati, obicno tu ima jos po pola sata pre i posle, da se preda smena, prebroji novac i roba... Sto je u zbiru 9 sati dnevno x 4 dana =36 sati, znaci tacno 90% od nedeljnih maksimalnih 40 sati. Naravno, ako sa radnicima ugovaras platu po satu, sto je iz iskustva jedino cime su ljudi zadovjni i motivisani za rad, nikako na dnevnicu ili ne daj boze fiksni mesecni iznos. I onda ako nekom treba novac, onda on tebe da zamoli moze li da radi 5-6 dana nedeljno, a ne ti njega, pa dodje i radi srecan, a ko voli da odmara, taj ima tri dana slobodna nedeljno i veoma je srecan. Ja sam u prvoj firmi gde sam radio imao 3 slobodna dana nedeljno a u ovoj firmi gde sad radim imam malo specificno radno vreme, pa imam 18 slobodnih nedelja godisnje i mogu reci da sam veoma srecan na poslu. Naravno ako mi treba novac, mogu da trazim da radim neke od tih 18 nedelja. A i poslodavac ima veoma fleksibilne mogucnosti radnika na raspolaganju u slucaju nekih iznenadnih promena.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Izracun broja radnika12.10.2018. u 09:13 - pre 66 meseci
Kakve kase se koriste u pekarama, da li su one "obične" ili su računari sa nekim namenskim softverom? Ako su računari sa odgovarajućim programom, da li se klijenti sa tih računara mogu nekako povezati (bar na početku i na kraju smene) sa nekim serverom, a da se radnici loguju na računaru, tako da računar može serveru da dostavi podatak koji je radnik trenutno ulogovan na računar/kasu?

Pretpostavljam, ako to već ne postoji, da je moguće za neku korektnu sumu dobiti program koji koriste manji lanci piljarnica koji imaju jedan zajednički magacin, pa je sve to povezano zbog prodaje, knjigovodstva, finansija, itd.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Izracun broja radnika12.10.2018. u 11:49 - pre 66 meseci
Kada malo bolje razmislim , vidim da ova Djokina racunica Nista ne valja !

Sta je on posmatrao ? Radne casove , i u pekarama sa 3 smene dobio 4,x radnika , pa zaokruzio na 5 .

E sad da nije samo matematicki gledao vec razmisljao i prakticno , video bi da za pekaru sa 3 smene je neophodno 6 radnika minimum , iako svi ne bi imali stalno posla !

Jer 3 radnika rade 5 puta nedeljno po 3 smene , a za ostala dva dana su potrebna 3 nova radnika !

Tako da racunica nije dobra , jer jedan ili dva radnika ne mogu da odrade 2 dana 3 smene !

Zato je bitno u nekakvom planu , podaci koje nisi naveo . Da li su pekare u istom mestu , tj da li se mogu posmatrati kao celina , jer tada bi bila moguca fluktoacija radnika , da ne bi bilo praznog hoda vec da dva dana rade u jednoj , a 3 u drugoj itd .

 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Izracun broja radnika

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5868 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.