Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Everybody aplikacija za identifikaciju poziva

[es] :: Anonimnost i privatnost :: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31601 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoki_85

Član broj: 48660
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Everybody aplikacija za identifikaciju poziva02.01.2019. u 22:46 - pre 63 meseci
Pre par dana mi burazer pokazao aplikaciju "Everybody" za android domaceg porekla. Koliko sam razumeo ta aplikacija vam prilikom nepoznatog dolazeceg poziva pokazuje ciji je to broj. Postoji i opcija da se kucanjem pretrazuju vlasnici brojeva. Zanimljivo mi bilo kad sam video kako aplikacija prepoznaje moj broj i ime i nadimak. Odmah sam provalio da su to tih podataka dosli od drugih korisnika te aplikacije, cije imenike aplikacija kopira u svoju bazu.

To me je jako iznerviralo jer ja nikad nisam koristio ovu aplikaciju, niti sam nekom dao saglasnost da moje podatke ucini javno dostupnim. Kontaktirao sam firmu koja je odgovorna za aplikaciju i dali su mi link da obrisem svoje podatke. Procedura je takva da ukucate svoj broj, onda vam stigne sms kod, koji ukucate tamo i tek onda vam da opciju da vidite svoje ime u bazi i da ga obrisete. Navodno je ovo napravljeno da bi se utvrdilo da sam ja vlasnik broja i da ne mogu da obrisem tudji broj. Ovo je paradaksalno da mi traze potvrdu da sam ja vlasnik broja, a istu nisu trazili kad su uzimali moje podatke i javno ih objavili.
Kasnije sam proverio brojeve telefona mojih ukucana i svi su bili u njihovoj bazi. 100% mogu da tvrdim da niko od mojih nije ostavljao brojeve nigde, cak koriste telefone starije generacije bez smart mogucnosti.

Po meni ovo je najgrublje krsenje privatnosti korisnika, cudi me da niko do sada nije reagovao. Da li imate iskustva sa ovom aplikacijom i sta mislite o ovom?
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva02.01.2019. u 23:33 - pre 63 meseci
Ubuduce treba da pripazis kada instaliras aplikacije na smartphone. Izmedju ostalog, kroz samu instalaciju te pitaju da li si saglasan da imaju pristup tvom imeniku...
Naravno, moze se desiti i da se sama aplikacija instalira kroz neku desetu koju si instalirao, nista cudno. Prihvatis jednu i ustvari si automatski saglasan da ti se instalira jos deset i da imaju pristup imeniku.
Mislim da trenutno i ne postoji aplikacija koja ne zahteva, izmeju ostalog, da ima pristup imeniku. Sve je povezano i uglavnom se radi o reklamnom sadrzaju, a neretko i o krdji podataka i sl.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

zoki_85

Član broj: 48660
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva02.01.2019. u 23:52 - pre 63 meseci
Citat:
gilopile: Ubuduce treba da pripazis kada instaliras aplikacije na smartphone. Izmedju ostalog, kroz samu instalaciju te pitaju da li si saglasan da imaju pristup tvom imeniku...
Naravno, moze se desiti i da se sama aplikacija instalira kroz neku desetu koju si instalirao, nista cudno. Prihvatis jednu i ustvari si automatski saglasan da ti se instalira jos deset i da imaju pristup imeniku.
Mislim da trenutno i ne postoji aplikacija koja ne zahteva, izmeju ostalog, da ima pristup imeniku. Sve je povezano i uglavnom se radi o reklamnom sadrzaju, a neretko i o krdji podataka i sl.



Mislim da nisam bio dovoljno jasan. Ja nikada nisam imao tu aplikaciju na svom telefonu. Za nju sam saznao od burezera koji je ima na telefonu, i on mi je pokazao kako radi i koje moje podatke imaju. Moje ime i nadimak koje se dobija pretragom ja nikad ne koristim, tako da nijedna aplikacija sa mog telefona nije mogla to da posalje. Burazer me nije tako memorisao u njegovom telefonu, tako da su to mogli da dobiju samo od drugih ljudi koji su mene su tako memorisali u svom telefonu. Pretragom brojeva svojih ukucana na njihovom sajtu u formi za brisanje podataka saznao sam da su i njihovi brojevi memorisani sa imenima tipa Cika Steva... sto nagovestava da je broj preuzet iz necijeg imenika.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva02.01.2019. u 23:58 - pre 63 meseci
Ok. Negde postoji informacija, tj. tvoj broj telefona. Ne postoji, jesam - nisam. Ili postoje negde tvoje info ili ne, a u ovom sllucaju itekako potoje - logicno. Sve jedno ko je instalirao aplikaciju. Uglavnom, aplikacija ima pristup imeniku i tvoj broj se tamo nalazi, a neko je dao punu saglasnost aplikaciji da moze da pristupi i koristi te kontakte.

Mozda ti sve ovo zvuci nelogicno. Tvoj broj se nalazio tamo, covek se slozio, serveri to obrade za sekundu, nadju mail koji si reg sa tim brojem ili koga si zvao, kada si dostupan, kada nisi...kome saljes poruke...
Znaju sata googlas, ko su ti prijatelji, sta najcesce googlas da ti plasiraju reklame...

Nocna mora, jbg. Cim izadjes na net tvoja privatnost je u neku ruku narusena, a ovim odobravanjem samo oni mogu legalno da prate.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 03.01.2019. u 01:21 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 00:12 - pre 63 meseci
Tu se zapravo ne mora serovati tvoj imenik ali seruju se tudji tako da je do broja uvezanog sa nekim imenom relativno lako doci.
Google tu aplikaciju drzi u svojoj prodavnici tako da se verovatno ne kosi sa pravilima privatnosti.

Pitanje je da li je u opste zabranjeno da ja nekome dam neciji broj telefona bez njegove saglasnosti, jer se sve na to svodi.
Napredne tehnike koriscenja internet resursa, samo se trebalo setiti, cudi me da se nisu setili i avatare da preuzmu.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

zoki_85

Član broj: 48660
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 00:14 - pre 63 meseci
Jasno je meni kako sve to funkcionise. Ali to ne znaci da je to legalno. Cudi me s obzirom da je to domaca aplikacija (bar mislim da jeste). Cak je i telenor preporucuje na svojoj facebook stranici. Verovatno je mnogi koriste i ne sluteci da salju tudje podatke bez dozvole trecim licima ili ih boli uvo za to. Da smo uredjena drzava pa da imas kome da se zalis na ovakve stvari, ovako...
 
Odgovor na temu

zoki_85

Član broj: 48660
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 00:20 - pre 63 meseci
Citat:
bakara:
Tu se zapravo ne mora serovati tvoj imenik ali seruju se tudji tako da je do broja uvezanog sa nekim imenom relativno lako doci.
Google tu aplikaciju drzi u svojoj prodavnici tako da se verovatno ne kosi sa pravilima privatnosti.

Pitanje je da li je u opste zabranjeno da ja nekome dam neciji broj telefona bez njegove saglasnosti, jer se sve na to svodi.
Napredne tehnike koriscenja internet resursa, samo se trebalo setiti, cudi me da se nisu setili i avatare da preuzmu. :)



Nisam pravnik, ali mi se cini da se ne radi o tome da li neko daje nekome broj, vec kako se taj broj koristi. Ako se objavljuje javno zajedno sa drugim podacima onda bi valjda trebala saglasnost za to.

Danas je ovo u pitanju, sutra ce neki licniji podaci da dodju na red. Dok se mi opasuljimo sta kompanije znaju sve o nama, i dok se neko seti da reaguje, bice kasno.
Mada je mozda i sad vec kasno.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 00:28 - pre 63 meseci
Druze, ne znas ti jos na sta su te kompanije spremne i sa kakvim advokatima raspolazu, hehhe
Zakon je uvek na njihovoj strani :)

Cim imas smartphone, da bi mogao da ga koristis, moras da napravis gmail profil. Zatim play store, zatim skidanje nekolio neophodnih aplikacija i svaka ce da trzazi pristup imeniku i ostalom da bi funkcionisala i kada se slozis sa tim, ti si u neku ruku vec nagrebusio sto se privatnosti tice.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 03.01.2019. u 01:40 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 01:27 - pre 63 meseci
To je sve OK dok si ti tamo pod nekim ID-om ka korisnik NNNNN koji voli to i to, posećuje te i te sajtove, voli tu i tu muziku ili hranu, itd., a u cilju serviranja reklama i sl.

Ali, kad te kompanije ili autori nekih aplikacija omoguće trećem licu da dođu do tvojih kontakt podataka i odredi tačno koja osoba je u pitanju ukrštanjem podataka (broj telefona, e-mail adresa, ime i prezime, adresa stanovanja, broj fiksnog telefona, itd.), onda to može biti problem.

Na primer, u Telekomov online imenik je dovoljno da uneseš grad i nečije prezime, naći ćeš adresu stanovanja i broj fiksnog telefona, osim ako postoji više osoba sa istim imenom i prezimenom. Ali, nemaš JMBG i još neki podatak koji bi te doveo do tačno jedne osobe, ali nekad je dovoljno da znaš otprilike u kom delu grada ili ulici neko živi, i prema tom imeniku možeš pronaći adresu te osobe ili broj fiksnog telefona.

Da li to spada u kršenje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti? Ne znam, jer u samom tekstu Zakona nigde nije jasno precizirano o kojim se tačno podacima radi. Znam iz iskustva da se ne smeju javno postavljati dokumenta koja sadrže JMBG, odnosno mogu, ali JMBG se ne sme videti (može biti osenčen/ofarban, prekriven crnim pravougaonikom, zamućen, itd.). Stvar je u tome što su ime i prezime javno dostupni podaci, kao i nečija adresa stanovanja, ali JMBG nije, plus je u pitanju jedinstveni broj koji jednoznačno određuje osobu na koju se podatak odnosi.

Gde u ovoj priči spada broj telefona potpuno je nejasno, ali je činjenica da nam je potreban zakon ili neka uredba o tome kako bi se izbegle zloupotrebe.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 10:50 - pre 63 meseci
Citat:
zoki_85:
Ako se objavljuje javno zajedno sa drugim podacima onda bi valjda trebala saglasnost za to.

Cim instaliras aplikaciju oni te vec pitaju za saglasnost koju moras dati da bi koristio aplikaciju koja se bavi time.
I oni ne objavljuju tvoje ime, ali ako nadju tvoje ime u tudjem imeniku a neko treci bas njega trazi nema prepreka da mu ne prikazu tvoje ime :)

vesto su iskoristili mogucnost pristupa imeniku.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 10:59 - pre 63 meseci
Ne znam za zakone ali odgovornost je na onima koji podele svoj imenik jer su oni ti koji tudje brojeve daju nekoj kompaniji (i prakticno svima drugima).
To je isti idiotluk kao kad das nekom sajtu (npr. linkedin-u) svoj gmail (ili koji god) account i oni onda krenu da spamuju sve iz tvog imenika. Isto samo je ovo sa telefonskim brojevima umesto mail-ovima.
Za takve nemam ni malo tolerancije. Kao i za one koji salju mail na 100 adresa i sve stave u "To" umesto "Bcc" polje pa svi imaju adrese svih iako jedni sa drugima nemaju veze.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 11:03 - pre 63 meseci
Sad vidim u opisu da pise:
Citat:
How does it work? It's actually quite complicated. We use machine learning, web crawling and also something called "wisdom of the crowd".

Ne kazu da se deli imenik. Ukoliko se ipak deli, to bi onda trebalo da je ilegalno jer se radi bez znanja korisnika. Doduse, mozda pise u samoj aplikaciji (ne pada mi na pamet da instaliram).
Po opisu bi se reklo da oni pretrazuju net i tako nalaze brojeve.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 12:34 - pre 63 meseci
Ljudi imaju Pogresnu predstavu , da Mobilni telefon , predstavlja neku Nevidljivost , Anonimnost u odnosu na fiksni telefon !

Cak je u startu isla prica kada su se pojavili GSM mobilni telefoni, da je to kodirana komunikacija , koju je nemoguce probiti itd. Mnogi kriminalci su uhvaceni upravo preko mobilnih telefona, pa kada su to ukapirali , onda su jedno vreme koristili one telekomove javne govornice , jer su imali vise anonimnosti nego na mobilnom !

Sa dolaskom i masovnoscu Smart telefona , svako moze da kaze zbogom Privatnosti !

Zar stvarno neko misli da bi u Bankama i slicnim institucijama , trazili od vas Samo mobilni telefon , kada bi on znacio anonimnost i privatnost ?

Slicno je i na Internetu . Privatnosti i anonimnosti , nema nigde . I ovo sto ja sada pisem , Sigurno nisam Anoniman , kako nekome na prvi pogled izgleda !
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 12:55 - pre 63 meseci
I sve to nema nikakve veze sa temom. Problem o kojem se radi je da ljudi daju tudje brojeve telefona.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 12:59 - pre 63 meseci
Da ovde je razlika u tome sto se te stvari *zloupotrebljavaju*. E sad facebook, google i ostali rade to isto... i trece strane radosno prosledjuju podatke istima... jel ima tome kraj ili je tek pocetak?
 
Odgovor na temu

Space Beer
ISS

Član broj: 325788
Poruke: 107
185.96.210.*



+93 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 14:41 - pre 63 meseci
To je danas normalno. Neko instalira aplikaciju, ona traži pristup imeniku, čovek dozvoli i eto ga. Kompanija dobije pristup svim kontaktima bez problema. I može da radi sa njima sve što je u skladu za zakonom. Ako ne čitate politiku privatnosti i zakone, nemojte se čuditi posle
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
62.96.135.*



+148 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 16:16 - pre 63 meseci
Da je Srbija u EU, prilicno sam siguran da bi ovo krsilo GDPR. :) Medjutim, iako to nije slucaj, cini mi se da GDPR moraju da postuju i firme koje saradjuju ili drze podatke gradjana u EU. Ne znam kako to tacno funkcionise, ali recimo kod mene u firmi smo imali kratko predavanje gdje su nam savjetovali da obrisemo cak i stare mailove, jer bilo kakva informacija koja omogucava identifikovanje trece strane ne smije da se cuva bez eksplicitnog pristanka te strane.

https://eugdpr.org/the-regulation/gdpr-faqs/

 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 17:11 - pre 63 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Da ovde je razlika u tome sto se te stvari *zloupotrebljavaju*. E sad facebook, google i ostali rade to isto... i trece strane radosno prosledjuju podatke istima... jel ima tome kraj ili je tek pocetak?

Drugo je fejsbuk. Na fejsbuk si se i ti prijavio i pristao na pravila.
A ova app koliko razumem ima moje podatke i šeruje svim korisnicima bez mog znanja i dozvole, a sada prvi put čujem za nju.
To je za zatvor.

OK bi bilo da sam je i ja instalirao kao Viber, pa onda kao viber pretrazi moje kontakte i kaze mi ko jos ima viber. Ali to ovde izgleda nije slucaj.

Sad me živo interesuje da li ima moje podatke :D
 
Odgovor na temu

fangorn
Beograd

Član broj: 112318
Poruke: 844
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 17:18 - pre 63 meseci
Meni je drugar rekao za tu aplikaciju i instalirao sam je.
E sad, taj moj drug se zove Dragan a kad me zove izlazi Tatjana (i neko prezime).
Ja ga imam u imeniku pod Dragan (sigurno ne pod Tatjana),
ima ga i njegov sin i njegov cale i njegova zena i svi imaju Everybody instaliran.
Taj broj je kod njega vec oko 20 godina tako da iskljucujem mogucnost
da je mozda prethodni vlasnik broja bila neka Tatjana.

Hocu da kazem, ako kopiraju sve nase imenike koji imamo instaliranu aplikaciju,
zasto onda svima nama izlazi Tatjana umesto Dragan?
Ustvari, samo ja i njegov cale ga imamo pod Dragan, kod sina je memorisan kao "cale" a kod zene kao "Ljubav Moja" :)

Mozda i jeste nesto ovog tipa:
"How does it work? It's actually quite complicated. We use machine learning, web crawling and also something called "wisdom of the crowd".
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva03.01.2019. u 17:30 - pre 63 meseci
Mozda se švaleriše pa ga švalerka u telefon memorisala kao Tatjana, umesto kao Dragan da je ne pita muž ko je Dragan. :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Anonimnost i privatnost :: Everybody aplikacija za identifikaciju poziva

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 31601 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.