Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika

[es] :: Elektronika :: N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika

[ Pregleda: 613 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1874
*.bredband.comhem.se.



+162 Profil

icon N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika07.09.2019. u 14:29 - pre 55 meseci
Da li je neko naletao na literaturu/informacije/snimke/recept za krofne.... koji se doticu kreiranja luka pri proboju dielektricne cvrstoce u vakuumu ili obicnom vazduhu...
Interesantna mi je dinamika stvaranja luka kao i spektralna raspodela generisanog zracenja u vidljivom i bocnim delovima spektra. Na koje zračenje ide najvise energije i koje se prvo pojavljuje... Svaka informacija na tu temu mi je dobro dosla. Ceprkao sam po netu unazad par veceri ali umor radi svoje i totalno sam bez koncentracije u vecernjim satima...(kad u stvari imam malo vremena za research)....
Imam situaciju u kojoj treba da pratim uticaj radijacije na zamucenje optickog vlakna ili na stanje splajsa izmedju staklene i sinteticke zone (dva razlicita vlakna splajsovana). Ukoliko vlakno izgubi svoja svojstva mora se menjati. Kroz vlakno smem propustiti neko svetlo u svrhu testa samo ako nece okinuti PMT, dakle, moram bezati od zone osetljivosti PMT... Nakupio sam nekih LED za eksperimente koje pokrivaju ceo spektar od interesa ali moram napraviti preseke osetlivosti PMT i eventualnog senzora za prijem testnog svetla i videti, ima li tu mene...
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.ptt.rs.



+1095 Profil

icon Re: N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika07.09.2019. u 14:57 - pre 55 meseci
Mislim da se tu možeš za savet obratiti članu @Papak01, koji dobro poznaje jonizacije gasova, pošto je nuklearni hemičar...
 
Odgovor na temu

Papak01
Inzenjer
Beograd

Član broj: 199988
Poruke: 445
87.116.179.*



+37 Profil

icon Re: N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika07.09.2019. u 21:04 - pre 55 meseci
Zracenje koje elektricni luk emituje je JAKO sirokog spektra i krece se od daleke RF oblasti (radiotalasi od par Hz) pa sve do vakuumske UV oblasti (jonizujuce zracenje talasne duzine par desetina nm).
Sto se tice spektra luka on je ekstremno kompleksan i zavisi od previse faktora da bi se mogao dati neki opsti slucaj, ali recimo da postoji nekoliko entiteta koji u el. luku emituju veoma intenzivno. Prvo postoji kontinuum (pogledajte Plankov zakon zracenja) koji odgovara telu usijanom na temperaturu luka. Zatim postoje veoma intenzivne emisione linije atoma koji se nadju u plazmi i bivaju pobudjeni (obzirom da je temperatura luka oko 5000K) ovo podrazumeva posebno emisije u vidljivoj i UV oblasti Dalje postoji RF zracenje koje potice od nekoliko paralelnih efekata nastalih usled protoka struje kroz jonski kanal.
Postoje strahoviti problemi na koje cete naici pri radu sa el. lukom. Od toga da intenzivne UV emisije deluju vrlo nepovoljno na hemijske osobine materijala (plastika postaje krta i drobi se, neki tipovi stakla potamne, boje izblede itd itd) preko toga da je luk intenzivan izvor RF smetnji te sva elektronika u neposrednoj blizini mora biti jako dobro zasticena (posebno fotomultiplikator i njegov pojacavac) pa do toga da jako elektricno praznjenje pravi vrlo aktivne hemijske vrste (npr skoro sve tipove radikala, azotnu kiselinu itd itd) cije dejstvo cini rad sa elektricnim lukom jako naporan i moram dodati opasan. (Osim sto UV direktno unistava sluzokozu i kozu - od elektricnog luka u argonu se dobijaja privremeno slepilo a ako je dovoljno velika snaga - recimo kod TIG zavarivanja ili ICP spektroskopije mogu se i po nezasticenoj kozi dobiti jake i vrlo bolne opekotine...)
Ne vidim svrhu da pisem detaljan i opsti referat o elektricnom luku, njegovom nastanku i hemijskim i fizickim efektima ovako, nego Vas molim da mi na PP napisete precizan slucaj koji vas zanima pa cu vam detaljno odgovoriti.
Pozdrav!
:)
 
Odgovor na temu

DSL
Sweden

Član broj: 47290
Poruke: 1874
*.bredband.comhem.se.



+162 Profil

icon Re: N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika08.09.2019. u 06:22 - pre 55 meseci
Probudismo uspavani vulkan posle 4 godine neaktivnosti :-)
Hvala na odgovoru. Bice i PP.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika08.09.2019. u 14:49 - pre 55 meseci
Citat:
Papak01: Zracenje koje elektricni luk emituje je JAKO sirokog spektra i krece se od daleke RF oblasti Pozdrav!

Želim da pozdravim člana @Papak01,
i da mu se zahvalim na brzom odgovoru/reakciji

BRAVO !

Svako Dobro!
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: N-to pitanje, gde je n broj od 1 do k. Razvoj luka pri proboju dielektrika

[ Pregleda: 613 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.