Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta je to matematika ?

[es] :: Matematika :: Šta je to matematika ?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51576 | Odgovora: 175 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?11.06.2003. u 16:48 - pre 254 meseci
pa to mi je nelogicno, sto ne bi to bila algebra, ili mozda logika :)

i dalje me zanima sta bi rekli pred decom a da im objasnimo cime se to bavi matematika.


CHUPCKO
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Sta je to matematika?11.06.2003. u 17:23 - pre 254 meseci
Pa to „umetnost izbegavanja računa“ može biti i „bežanje sa časova“, „slikanje“, „kuvanje“, „spavanje“, „filo[s|z]ofija“, „sport“, ...
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

n_e_w_m_o_m_e_n_t
Beograd

Član broj: 10481
Poruke: 23
*.lafantana.co.yu.

ICQ: 341971824
Sajt: www.novavaros.com


Profil

icon Re: Sta je to matematika?11.06.2003. u 17:38 - pre 254 meseci
towk, ono sto sam ja rekao moze se posmatrati i sa dozom humora, ali moze i ovako: vecina problema koji se javljaju u matematici (naravno onoj matematici koja se moze primeniti, i koja je 'opipljiva') svodi se na racunanje, a moze se reci da neko zna matematiku ako je u stanju da sa najmanje moguce racunanja resi problem. Mozda jos treba dodati da se matematika razvijala kroz istoriju (i da joj je to vremenom postalo svrha i cilj) u pokusajima pronalazenja sto elegantnijih i preciznijih teorija za resavanje raznih vrsta problema.
--
come out and play!
 
Odgovor na temu

stanojevic zeljko
teslic rs

Član broj: 12316
Poruke: 1
217.23.196.*



Profil

icon Re: Sta je to matematika?21.07.2003. u 01:48 - pre 252 meseci
Citat:
n_e_w_m_o_m_e_n_t:
Matematika je umetnost izbegavanja računanja.

da li je matematika isto sto i racun?
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?21.07.2003. u 10:26 - pre 252 meseci
Ali i dalje mi nije jasno sta je zajdnicko za sve oblasti matematike koje za sada postoje ?

Da nisu to brojevi (ako jesu sto i fizika nije matematike ?)?

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Kolins
Kolins Balaban
Zavidovici

Član broj: 12646
Poruke: 2
*.as3.za-1.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Sta je to matematika?02.08.2003. u 22:35 - pre 252 meseci
"MATEMATIKA je apstraktna i egzaktna prirodna nauka koja proučava količine i odnose među količinama kao i prostorne forme realnog svijeta po zakonima LOGIKE!" Ovo je najjednostavnija defnicija koja se može naći!
Collins
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
195.252.80.*

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Sta je to matematika?19.08.2003. u 19:47 - pre 251 meseci
neko ovde rece da "od filozofiranja nema vajde". recimo da sam zbunjen!? sta li su radili svi ti matimaticari koji su bili filozofi?

takodje neko rece da matematika nije prirodna nauka "zato sto se u gimnazijama..." zbunjen sam opet!?
------------------------------
"novi nacini ljudskog rada izazvali su nove probleme, a kad bi ih resili, ljudi su uvek razvijali nove matematicke discipline"
Matematika, Irving Adler

zlatni rez i prirodni brojevi su itekako dokaz da matematika jeste prirodna nauka.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?20.08.2003. u 08:06 - pre 251 meseci
Pa da, lepo je sto svremena na vreme neko da neki odgovor, doduse mene zanima kako ce iko da poveze sve one "objekte" koje izucava matematika a i jednu lepu osobinu da se sve to izuvaca u tri etape:
1. Proucavanje osobina objekata, kao i ekstrakcija nekih vaznijih/lepsih cinejnica i pravila zakljucivanja.
2. Konstruisanje formlane teorije i otudjenje od objekata koje smo posmatrali (bar od onoga kako ih mi prirodno dozivljavamo)
3. Spajanjem tacke 1 i 2 u smislu da "nauke" opisane u 1 i 2 opisuju u stvari iste objekte :).

Naravno ne hvatati se za svaki rec u ovim recenicama, mozda ce neko nekada da ih sredi.

Da li su formalne teorije zajednicko za sve oblasti matematike ? Da li je sve u cemu ima formalnih teorija matematika ? Da li je racunarstvo matematika ili samo jedan obican zanat ?

Recimo da me zanima ovo poslednje, da li je racunarstvo (mada ne u smislu: igram CS, i klikcem po delphiu, ...) nauka i da li se moze podvesti opd neku granu matematike.

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Sta je to matematika?20.08.2003. u 10:47 - pre 251 meseci
Citat:

Recimo da me zanima ovo poslednje, da li je racunarstvo (mada ne u smislu: igram CS, i klikcem po delphiu, ...) nauka i da li se moze podvesti opd neku granu matematike.

To jeste nauka za sebe. Zna se tacno cime se ona bavi. Bavi se racunarima i njihovoj primeni. Zasto bi inace postojali smerovi Computer Science svuda na zapadu...a matematiku mislim da ne stavljaju u nauku jer nema sve osobine nauke. Zna se metod ali se ne zna sta je predmet tih metoda....mada ovo sa formalnim teorijama mi zvuci dobro, osim ako i to nije definisano u matematici...

[Ovu poruku je menjao srki dana 21.08.2003. u 05:02 GMT]
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?20.08.2003. u 14:12 - pre 251 meseci
Pa slazem se ja da je nauka i ucenje istorijskih cinjenica napamet, ali se ne slazem sa tim na matematika nije nauka, ja cak ponekad mislim da je matematika jedina nauka :) (bar jedina ima dobru naucnu osnovu).

E sada sto se tice racunarstva, zanimljivo je da ono sto se uci na tim raznim CS (computer science) smerovima nije uvek bas neka nauka vise gomila recepata (kao sto je arapska matematika bila samo spisak recepata kako se nesto radi bez puno nauke oko toga sta se nalazi unutra).

Uostalom ko jos radi dokazivanje korektnosti programa i cita radove o tome :))).

Preciznije me zanima da li je ono sto se izuvaca na nekim CS smerovima stvarno nauka ili samo gomila recepata kako sta i kada uraditi :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Sta je to matematika?20.08.2003. u 15:08 - pre 251 meseci
Citat:
chupcko:
Pa slazem se ja da je nauka i ucenje istorijskih cinjenica napamet

Pa nije istorija samo to. Ipak ima svoj metod kako utvrdjuje istorijske cinjenice i autenticnost dokumenata...Povezana je i sa arheologijom a i sa fizikom (npr merenje starosti pomocu izotopa C-12). Pa onda dugo vremena nisu znali o istoriji Egipta dok nisu uspeli da desifruju heroglife pomocu nekog starogrckog prevoda neke table sa heroglifima, tako da to nije samo bubanje datuma nego jeste nauka.

A inace na CS na zapadu se rade te stvari koje si pominjao a oni uz to imaju i Computer Systems (vise se bave hardverom) a imaju i Software Engineering.

A ja mislim da matematika nije nauka vec je jednostavno disciplina za sebe. Naravno pod tim ne mislim nista lose o matematici vec upravo suprotno. Matematika je nesto posebno. Nju koriste sve ostale nauke. U stvari moglo bi se reci da je matematika jedan od metoda koje koriste ostale nauke sto znaci da je nauka metod.

A zasto ti mislis da je matematika nauka? Kako se ona uklapa u definiciju nauke?
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?20.08.2003. u 15:35 - pre 251 meseci
Pa eh, da si kojim slucajem ikada citao fomenka, video bi da istorija je samo slepo slusanje autoriteta :).

Cak sam i ja poceo da verujem da je fomenko u pravu.

Eh, na tom zapadu se bas sve lepo radi, pa opet se svi lome da imaju kojeg naseg elektroizninjera ili fonovca.

Naravno dosli smo do novog pitanja, sta je to nauka :).

Po meni nauka nije samo posmatranje stvarnosti i zapisivanja zanimljivih cinjenica (to jest samo analiza) nego i vestacka sinteza cinjenica i naravno dokazivanje da analizirano i sintetiozvano jedno te isto.

Ali ajde da ipak definisenmo sta je to nauka uopste i da li ej matematika nauka ili ensto iznad ili nesto ispod :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Sta je to matematika?21.08.2003. u 01:05 - pre 251 meseci
Citat:
chupcko:
Uostalom ko jos radi dokazivanje korektnosti programa i cita radove o tome :))).


Pa to se radi na Matematičkom fakultetu u 1. godini studija iz predmeta „Osnovi programiranja“ :-)

Naravno, ne kod svih profesora, i ne baš detaljno, ali C. A. R. Hoara su morali da znaju svi ;-)

Citat:
Preciznije me zanima da li je ono sto se izuvaca na nekim CS smerovima stvarno nauka ili samo gomila recepata kako sta i kada uraditi :).

Mislim da u uvodu knjige „A=B“, koji je napisao DEK (samo uvod, ne i celu knjigu), stoji nešto ovako (prevodim „art“ kao „veština“, i koristim tvoje izraze):
„Rešenje postaje sastavni deo ‘nauke’, a prestaje da bude ‘veština’ kada se za njega utvrdi ‘recept’“.

Opet, da bi se došlo do „nauke“ (u DEK smislu), neophodno je da se iskoristi „veština“ — zatim, „nauku“ (od „naučeno“, zar ne?) mogu koristiti i oni koji nisu „vešti“ za rešavanje problema.

I baš po ovom kriterijumu, ja mislim da je matematika najbliža „nauci“ — gomile ljudi već koriste izvode, integrale, i još mnogo šta, a da ne poseduju „veštinu“ za rad sa njima, već samo znaju „nauku“.


Znači, ja bih nauku opisao pomoću jednog uslova: „iz istih početnih uslova, uvek se dobija isti rezultat na osnovu te nauke“ — pa sad, izvolite i uklanjajte sve ostale kvazi-nauke iz spiska ;-)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?21.08.2003. u 08:45 - pre 251 meseci
Eh znam da ce zvucati kao slihtanje, ali odavno sam shvatio da Danilo se jedini udubi u sustinu :).

Naravno da znam da se izucava, cak sam i ja na postdiplomskim polagao puno toga, ali je pitanje da li se koristi u praksi :).

Neki cak i Knutov The Art of Computer Programming prevode sa "Umesnost programiranja".

Doduse i po mojem i po tvojem stavu malo koja od ostalih "nauka" je nauka, vise su zanati :).

Ali da se vratimo na matematiku :). Koji bese alat koji koristi matematika (logiku) da nije to zajednicno za sve oblasti mateamtike.
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Sta je to matematika?21.08.2003. u 11:23 - pre 251 meseci
Pa jeste ali nije to zajednicko samo za sve oblasti matematike vec za sve nauke uopste. Nije problem u metodu koji matematika koristi nego to za sta ga koristi odnosno sta proucava matematika. Mada izgleda da na to nema odgovora i zato matematika nije nauka jer ne mozes da kazes sta proucava. Recimo neko moze da kaze da proucava odnose izmedju objekata a ako su nam recimo objekti tacke, prave i slicno opet ce i taj odnos biti razlicit u zavisnosti koje smo aksiome uzeli pa tako imamo Euklidsku, geometrija Lobacevskog ili Rimanovu geometriju...Znaci u matematici ne mozes da kazes sta proucavas jer cesto ti „izmislis“ to sto proucavas tako sto npr. sam „izmislis“ aksiome.

Matematika sigurno nije iznad nauke nego ispod jer nauke koriste matematiku. Matematika je jezgro (kao low level programski jezik) a nauka je omotac (high level)...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?21.08.2003. u 13:22 - pre 251 meseci
Pa i fizika proucava sve i svasta pa se zna :))) ili ja bar mislim da se zna.

Naucnu oblast mozemo izlovati ili po objektima koje proucava ili po metodama zar ne.

Matematika jeste nauka, a mozda cak i jedina nauka, a ostalo je mozda samo prosti eksperiment i zapisivanje ...

Racunarstvo je u ovom trenutku kao biologija, napises probas i mislis da radi :))).
Samim tim nema nauke :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Sta je to matematika?25.08.2003. u 08:12 - pre 251 meseci
Citat:
Kolins:
Matematika je apstraktna i egzaktna prirodna nauka koja proučava količine i odnose među količinama kao i prostorne forme realnog svijeta po zakonima logike!!!!!



Jeeeeeeee pa oduvek sam znao da je fizika ustvari matematika, a stalno mi svi govore da ja ne znam fiziku :)))).

Uzgred jel znate zasto ljudi upisuju matematiku ? Pa da znaju fiziku upisali bi ETF.
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

cuta

Član broj: 19247
Poruke: 2
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Sta je to matematika?17.01.2004. u 14:37 - pre 246 meseci
Matematika je umetnost davanja istog imena razlicitim stvarima.
 
Odgovor na temu

vsuvakov
Vlajko Suvakov
Beograd

Član broj: 20146
Poruke: 1
195.252.80.*



Profil

icon Re: Sta je to matematika?03.02.2004. u 18:10 - pre 246 meseci
Matematika je svugde oko nas i ne moze se reci zapravo sta je matematika, i nikada se nece moci reci jer je matematika posebna nauka, nauka iznad svih ostalih nauka.

Bojan Bašić: nemoj celu poruku pisati crvenom bojom!
pech
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
212.200.54.*



+33 Profil

icon Re: Sta je to matematika?03.02.2004. u 19:50 - pre 246 meseci
Prvo moras napraviti razliku izmedju prirodnih nauka i matematike. Matematika nije prirodna nauka. Fizika je filozofija prirode i pojava koje se u njoj desavaju, dok se matematika ipak bavi necim manje opipljivim.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Šta je to matematika ?

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51576 | Odgovora: 175 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.