Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001330 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 01:44 - pre 147 meseci
I moram da napisem jos nesto!
Ovde cu u prvom redu napisati svoje ime,DAKLE JA, pa onda Kelly,Medicman i ostali ljudi koji rade u zdravstvu ovde u Norge.

Stvari se ovde menjaju silovitom brzinom,a mi nismo juce dosli.Dakle,da se bilo ko ne bi zbunjivao prvo mi moramo da pratimo desavanja da bi neko dobio korektnu info.
Stvari se menjaju jako brzo i stalno treba nesto novo,sto nama nije trebalo ili je nesto sto je nama trebalo sada ukinuto.
Ja vise se ne usudjujem da kazem sta je to tacno sto se salje od dokumenata i slicno.Menjaju se zahtevi.
Konkretno sam na Univerzitetu ovde pitala sta se podrazumeva pod onim Licenca jer stoji na sajtu SAFH da se salje i to sada(radili dopunu novembra 2011),a ovde se poklali na forumu oko toga svi mi zajedno,i rece mi zena ovako:Postoje zemlje u kojima moras da imas licencu da bi radio,tj.ides na kurseve,skupljas bodove i npr.u Litvaniji svake cetiri godine produzavas tu licencu.Nama to znaci pre svega da ta osoba koja trazi posao ovde je zaposlena u svojoj zemlji i ima tamo licencu za rad.
Dakle,znaju svasta nesto.Menjaju se vremena.
Zato su i dopunili da ukoliko imas prazan period u stazu moras da ga naznacis.
To nije bilo pre dve godine.

U Beogradu su sa licencama konkretno kod mene krenuli negde 2009-te,na Zvezdari,ako se dobro secam.
Rece jos zena da je tu licencu moguce zanemariti ukoliko imas pismenu potvrdu sa posla da si u radnom odnosu ili slanjem radne knjizice.
Tako da ja opet kazem,prvo sam sebe stavila ovde pa onda druge da smo mi ti koji moramo da tvrdimo nesto sa malo zadrske jer stvari i zahtevi se menjaju jako brzo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 02:27 - pre 147 meseci
hmmm pa nikad nije ni moglo da ne prikazes prekinuti staz iz maticne zemlje.... uvek si morao da prikazes ako je prekinut od tada do tada,cak su negde trazili i razlog prekidanja.... al se uvek moralo navesti da se taj deo nije radio, i obicno je stvaralo probleme oko verifikacije istog....

sto se tice te licence ja pojma nemam sta je to vama u Srbiji,niti za sta vam sluzi... mi to u Bosni nemamo uopste,tako da taj deo nemam blage veze ni kako norvezani kotiraju....

a ovo praksa pre medikamentregninga... to je oduvek moglo samo ako imas izrazito ljubaznog i tupavog sefa,pa da ti da da odmeravas morfin i slicno a nemas medikamentregning.... zbog toga se i nije mogla uzimati praksa pre tog polozenog ispita... mojoj cimerki su jos 2008 ponistili komplet praksu jer je uzela pre medikamentregninga, i ja bi napismeno od SAFH-a trazila konkretno za svoj slucaj da mogu da uzmem pre medikamentregninga.... mi na poslu imamo cak i zakon izlistan da ne smemo da primamo praktikante bez polozenog medikamentregninga na høyskole,i cak smo pre mesec dana jednu devojku morali da odstranimo s prakse jer nije imala polozen medikamentregning,jer poslodavac nema pravo da je kao takvu drzi na poslu gde ce da raspolaze s I.V terapijom, i I.M... moze dakle samo da deli tablete iz dozete, ne moze cak ni da dozira bez toga....

Citat:
Mirjana Savicic: Izvor informacije (dobila i napismeno):Univerzitet u Tromsu.
Fagprøve nije ukinut,ali ako mora da se polaze mora to da bude i napisano na avslag-u.To je individualno.Ono sto je zajednicko za sve jeste nasjonalfag + praksa.
Nasjonalfag za spl treba da obezbedi znanje iz sledecih pet oblasti:
1)Oppbygning og organisering av helsetjenesten
2)Helse-og sosialrett
3)Medikamenthåndtering og medikamentregning
4)Kulturforståelse
5)Nasjonale satsningsområder.

Studijski plan je priznat novembra 2004.



pa ovo pise na sve i jednom avslagu... ali mi koji smo imali fagprøve plus a to je uvedeno 2009 smo to dobili na posebnom listu odmah iza ovoga.... tu su odma pisale i knjige koje su trebale za sva tri ispita i ostalo... nije Miro fagprøve bio individualan,jer je to uvedeno bilo 2009 i svi koji su predali od ne secam se kog meseca 2008 su dobili na avslagu i fag prøve, no se pricalo sad ovde u Oslu na zadnjem nasjonalefagu sto je bio da ce fagprøve høyskole u kooperaciji sa SAFH-om da ukine, jer je to dupli ispit.... zato sam rekla da je mozda ukinut vec.... s tim da visa skola Crnogorska nije nikada imala fagprøve jer je to bio njihov deo Lovisenberg høyskole s ispodstavom u Crnoj Gori... ali su isto imali nasjonale fag,ali nisu imali medikamentregning kao ni praksu....

a ni praksu ne dobiju svi... znam par ljudi koji nisu dobili dana prakse.... a pri tom ni kod nas nisu imai neko iskustvo,nego jednostavno njihov saksbehandler je odredio da im ne treba praksa.... cak je bio jedan slucaj dva druga iz klupe, jedan radio 7 godina na hirurgiji, drugi nije radio dana samo drzavni polozio.... ovaj jadan sto je radio na hirurgiji dobio prakse 4 meseca a ovaj sto nista nije mrdnuo prstom nije ni dana prakse dobio....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 08:43 - pre 147 meseci
Kelly,

Poenta nije da teramo mak na konac,vec u tome da stvari osciliraju prilicno dosta,a ljudi se dosta vezu info sa foruma.
Licence su uvedene u dosta zemalja i to je tacno.Ja sam u trenutku kada se to uvodilo startovala sa pricom oko Norveske i nisam se bavila time ni malo,ali to je aktuelno.Kod nas se ona produzava na 7 godina,u Litvaniji je na 4 godine.Ok,nema u Bosni.
Ovo je forum i ne mozemo stvari da gledamo jednostrano.
Dakle,ja prva sam mislila da ne znaju oni nista o tome ali znaju.Bavim se opptak-om sto se tice onog studijskog mesta na rendgenu pa sam iskoristila priliku da svratim na odsek za spl i da pitam.

Dakle,licenca funkcionise na sledeci nacin:Dobijes je u startu,ali da bi je zadrzao moras da ides na kurseve,seminare,kongrese i svaki od navedenih nosi razlicit broj bodova,zavisno da li je sa medjunarodnim ucescem ili ne,sta je tema koliko traje,da li si ti predavac(potrebno 10 god staza za to),ili slusalac i sve to nosi razlicit broj bodova.Moras da ispunis normu bodova na godisnjem nivou,i tako svake godine da bi produzio licencu.Ako to ne radis,licenca ti se oduzima i ides ponovo na polaganje ispita,mislim drzavnog ili jos neka zezancija,rad pod nadzorom.E ta su pravila bila 2009-te,da li su nesto menjali ne znam,ali to je princip.
Licence izdaje Komora,mislim i da se placa i clanarina za to na mesecnom nivou ali nisam sigurna.

Dakle,ovo pisem da ne bi bilo i sa moje strane a i od drugih ma sto se postavlja glupo pitanje,jer sam nakon Draganinog posta ovde videla stvarno da pise Licenca fra hjemmelandet i da je to zvanicno na sajtu SAFH.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 08:57 - pre 147 meseci
Poenta skupljanja tih bodova za licencu jeste faglig oppdatering/strucno usavrsavanje,ili ti pracenje aktuelnih desavanja iz struke.
Ja sam isto odreagovala na pitanje o licenci da je to izmisljanje tople vode i komplikovanje slucaja ali su oni to stvarno stavili na sajt,dakle imaju info sta je to.
Sve normalno u cilju da se zastite od malverzacija,jer SAFH je doziveo najvecu sramotu oko autorizovanja stranih diploma zbog one zene sto je dobila otkaz na celnoj poziciji te institucije.
Dakle,Kelly...malo kasnite za nama ali ce ufatite taj voz iz Banja Luke direkt...ha ha ha.
Veliki pozz!

Verovatno ljudima koji nisu iz oblasti zdravsta je muka da vise citaju sve ovo ali ipak je ovo jakooo velikim delom forum zd.radnika,pa moramo malo da tupimo po slucaju,a i onako nam je slozen,ha ha!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 11:37 - pre 147 meseci
hehehehehhe Hvala Mirka za obavest sta je licenca u Srbiji ... ali ja bre juce pricala s covekom oko autorizacija i dokumentacije i on mi ne rece l od licence ni za bosnu ni za srbiju,cak nije spomenuo ni svedocanstva za 4 godine nego samo i iskljucivo samo diplomu o zavrsenoj skoli... pitala sam cak i treba li apostile,kaze ne treba... sada, ili *ebe lud zbunjenog ili za neke zemlje treba za neke ne... ja u to da ulazim ne mogu, niti zelim,ali ako me nateraju cu da se zalim,ali sad za kumu nemam nameru nista da predajem sto mi covek juce nije rekao... pa ce da vidimo sta ce da bidne
njegov odgovor na konkretno pitanje za licencu kad sma rekla da im to pise na sajtu bio je... a ne ne nije to to,to je nesto drugo, i objasni mi da je to za ljkude koji npr imaju licencu da rade na dijalizi odredjeno vreme, a posle toga moraju ili da poloze ispite ili da prestanu... e ja detalje o toj vasoj licenci nisam sama znala pa nisam mogla ni da pitam... al on mi tako rece covek... a za svedocanstva mi rece,da mi ne upisujemo fakultet tamo te da ih nas prosek ne zanima, u planu i programu imaju koje mi to ispite imamo i koliko i koliko prakse imamo i to im je dovoljno.... oni nisu institucija koja nas prosek obrazlaze.... e pa sad ko je lud ko nije videcemo al tako mi rece
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 14:51 - pre 147 meseci
Evo malo koristi za sve, a ne samo za medicinare ;-)

Kako mnogi od nas vole neku srpsku hranu do nje se može doći i "kupovinom iz fotelje", ali bukvalno tako!
Evo ovako, nazovete nekog svog najbližeg i Srbije i kažete mu kupi mi to, to, to....i to od hrane i pošalji na moju adresu u Norge, tj: ØÅÆ vei 007 ;-).
Onda taj vaš najmiliji ode kupi sve te namirnice, odnese u poštu, teta ili čika sve to lepo pregledaju, popišu i zapakuju, pa proslede na carinjenje (u BG se naprimer carini na licu mesta). Nakon toga se šalje vama paket u Norge i gle čuda, za nekih 8-10 dana u vašem stomaku usred Norveške eto vama npr. "zlatiborca" direkt iz lepe nam Srbije.
Težina paketa ne sme biti veća od 20kg (mada ja znam prijatelja iz Bergena kome je poslat i teži paket, no mislim da tu hrane nije bilo). Cena po kilogramu bude u proseku nešto oko 330 din.
E sad carinici iz lepe nam Srbije malo zatežu, pa kao ne može preko 1-2kg hrane, pa kao ne može dva ista artikla...ali iz mog iskustva evo primera jednog paketa: 15-ak različitih supa u kesici, 2 velika pakovanja plazme (po 600gr), tri "pruta" različitih kobaja (naravno vakumiranih), 15-ak bonžita, jafa keks...i da ne nabrajam više. Naravno o sadržini paketa treba voditi računa da ne izgleda kao šverc, pa ubaciti i npr. po neki odevni predmet...i to je to.

No naravno na početku bi da uštedimo...a posle...posle će nam možda biti užitak da kupijemo skupu hranu u Norge...a i sramota da nas najmiliji iz Srbije hrane ;-)
Aj pa prijatno vam bilo
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 15:00 - pre 147 meseci
Hvala Steffan za info, hteo sam ovako nesto da probam, jer znam ljude koji su slali ovako, al hvala na prakticnoj potvrdi i podeljenom iskustvu
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 15:18 - pre 147 meseci
Ja sam isto vise puta dobijala pakete iz Srbije sa slatkisima i hranom, moji su samo napisali da su slatkisi i stiglo je bez problema,mislim da je bilo oko 5kg, nije ni carinjeno. Ja sam isto tako slala vise puta pakete odavde i samo napisem da su slatkisi i garderoba i da je to poklon i nikada nije bilo carinjeno. Jednom sam poslala usisivac-robot mojoj mami na poklon za rodjendan, e to su ocarinili u Srbiji sa nekih 5000 din, otvarali su da vide sta je.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 15:48 - pre 147 meseci
U martu sam za rodjendan mami slala dva paketa.Platila po paketu 375 kr,znaci za dva 750 kruna.Ona tamo platila 8000 din oba paketa.Napisala da je to rodjendanski poklon i okvirnu vrednost paketa.To mi trazili.
Kad covek se sracuna...200 evra na slanje.
Ali za hranu sve vredi,da kosta ne znam koliko.Pa koliko covek bude srecan sa tim nasim proizvodima...ja bih sada recimo jela krem bananice one nase Soko Stark...
Ali moji "parazitici" se nesto ni ne sete da ponude da salju neki paket...ali se sete da im se posalju pare.Tu nema da mase...koga briga sto se meni jedu krem bananice...sad sam morala malo da kukuriknem ovde na forumu.
Stvoris neke pare,sredis se a gladan opet.Sad sam ga bas kukuriknula...necu vise.

Sad si me Viki ukebala skroz...moja majka kada vidi da i aparati mogu da se salju...ima da slavi rodjendan tri puta godisnje...
Nema te osobe iz Srbije koja mi ne kaze:"Blago tebi,ovde je strasno".A ja crnkinja na plantazi pamuka.Ali niko ne veruje...
Evo prestajem da kukuricem.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 16:01 - pre 147 meseci
cokoladne bananice za narucivanje:

http://balkanbuy.com/shop/index.php?l=product_detail&p=246
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 16:22 - pre 147 meseci
Nije sve od hrane dozvoljeno, a šta može, a šta ne može ne definiše zemlja odakle se šalje već ona u koju se paket isporučuje. Ima o tome, onako nedovoljno definisano, i na sajtu Pošte Srbije...pa bacite pogled.
Inače, kako reče i Viki, ja nisam nikada u paket gurao više od 5-6kg hrane, da ne bi umesto u srpski stomačić bonžita završila u neki norveški ;-)
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 17:21 - pre 147 meseci
Jeftinije je da se posalje jedan veci tj tezi paket nego dva manja, sve informacije i cene stoje na www.posten.no ja sad pripremam jedan paket sa stvarima i obucom koju moja cerka vise ne moze da nosi pa sam se preracunavala. Bice tezak oko 20kg, toliko najvise i moze koliko vidim na njihovom sajtu. Problem mi je samo naci dovoljno veliku kutiju mozda cu ipak morati da podelim na dva. A kupila sam i one vakum kese da bi mogla bolje spakovati jer su stvari kabaste pa kad ih vakumiras dodju manje, lakse za zapakovati. Miro, bas mi je zao sto si zeljna svega, poslacu ti ja odavde plazme i medeno srce, imaju i napolitanke,ne znam da li ih volis , ali bananice nisam videla. Ja sam zeljna samo naseg jogurta, o tome sam vec pisala, ali to nazalost ne moze da se posalje
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 17:29 - pre 147 meseci
Draga Miro, zasto ne pokusas sa nekom turskom radnjom u tvojoj okolini? Tucin ovde u Sandnesu srecom ima dosta nasih stvari koje mi volimo, pa mogu reci da skoro nemamo taj problem nostalgije, osim jogurta kako rece Viki. Dosta ostalih stvari ima. Pa vredi pokusati... :-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 18:09 - pre 147 meseci
Turke nemamo..ali stigao Bugarin.
Otvorio covek radnju i ima kore za pitu...a ja se obezbedila preko Kelly sa pet pakovanja.Ali eto ima i on...
Ma nadjem krastavce u tegli kisele i paprike,ima i neka kobasica fina djavo ce je znati odakle je,ali ovde ima tri Arapina i sada Bugarin.Nemaju kao na jugu sto ja slusam od vas taj izbor.Ima zato za Kineze i za taj deo sveta sta hoces.Ova trojica Arapa sve imaju za njih.E da nasla sam nas eurokrem Takovo.Ali Bugarin ima izjavu:Poruckujem...sto mu dodje da ce da naruci stosta...pa cemo videti.
I cene su im jake dosta jace nego na jugu ali se pravdaju transportom.

Boze dragi,koji smo likovi...prvo kukali kako da dodjemo ovde,sada dosli...kukamo opet sta cemo pojesti.Ali da vam otkrijem nesto...ima dobrih ljudi,pa mi poslali cvarke(prvi paket koji sam u zivotu dobila,i to licno nepoznat covek)...jao Sunce me obasjalo sa svih strana kada sam ugledala kesu sa cvarcima.
Ali Bugarin deluje obecavajuce...osecam da ce da bude i pasulja na merenje pa da konacno pojedem pasuljce.

Ali necu da kukam vise,javice mi se Davorno sa kritikama pa nece hteti da mi servisira auto kada kupim neku kantu od 45 godina starosti...he he.
Bokte...da vam kazem...iako sam zivela u Beogradu i sva ona buka i dreka i prevoz gde smo se svakog dana maltene tukli za visece mesto na vratima,covek se odvikne od toga,jer ja sam skoro dve godine u tisini i mirnoci,nema buke sve mirno...pa sada kada sam isla na Island...sva sam se sokirala u Oslu glavnom ulicom koliko ljudi ima...Kazem ja Kelly,vidi bokte koliko ljudi.Pa ne zovu nas na severu dzabe seljacima...al bas nam je fino...niti ima cestih autobusa a ni guzve.Zato i nemamo svu tu hranu internacionalnu kao vi dole...ali kupim ja teglu od 5 kg paprike i udri Mile...dosta.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.04.2012. u 19:03 - pre 147 meseci
E Miro... Nazalost, izgleda da je u nasoj prirodi da nam uvek nesto nedostaje... Secam se jedne recenice koju sam davno procitao negde: Konacna sreca ne postoji... Tek sad shvatam da je to istina. :-)
A inace, to su te razlike izmedju severa i juga... Ovde je veci izbor, cene su malo izgleda nize, jer se pravdaju vecim brojem ljudi i njihovim potrebama. Pa kad ti nesto zafali, dodji do nas nakaficu, pa u nabavku. :-) Voz i nije takoskup, ne znam samo koliko bi ti vremena oduzelo to putesestvije.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.04.2012. u 15:24 - pre 147 meseci
jao Mira moja.... dusa mala vremenom se covek navikne bez svega, verujte... pase bas obraduje kad odjedared nesto kupi.... no ja za to imam jednu finu teoriju.... stranac ovde stranac u rodjenom gradu..... i po pitanju klope,i mesta za izlaske, i oblacenja, a ponasanje tek da ne pricam itd.... tako da, sami smo birali,pa kovoli nek izvoli licno mislim da je lakse biti stranac u tudjoj drzavi nego u rodjenom gradu odoh ja da se pakujem, a vama dajem taj uzviseni predah olaksanja sto vam necu jasiti na glavi i biti najveca norvezanka foruma bar par dana ostajte mi lepi i dobri... srecno
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

DjukaDjule
student

Član broj: 302505
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2012. u 03:32 - pre 147 meseci
Prvo, pozdrav svima

Odmah zelim da naglasim da odgovor na ova pitanja nije hitan, ali se nadam da ce neki ljudi dobre volje odgovoriti.

Listala sam prethodne postove i pola toga nisam razumela, verovatno zato sto tek pocinjem da se raspitujem o odlasku u Norvesku. Moj decko i ja postajemo uzasno depresivni u ovoj zemlji, razmisljamo o zajednickom zivotu i buducnosti i trazimo resenja. Norvesku smo spominjali nekoliko puta, sve onako usput, ali u poslednje vreme sve vise razmisljamo o tome. Naravno, prvi korak je raspitivanje Situacija je sledeca: on ima zavrsenu srednju elektrotehnicku skolu, smer automatika, i zavrsenu Visu poslovnu skolu. Radno iskustvo mu je sledece: godinu dana u banci, tj. na kreditima, zatim ispitivanje softvera (iliti igranje neke igre online) i poslednjih nesto vise od godinu dana vozi kombi za jednu fabriku. Ja imam zavrsenu srednju ekonomsku skolu, smer ekonomski tehnicar, i trenutno sam apsolvent filoloskog fakulteta, smer srpska knjizevnost i jezik. Sto se tice mog radnog iskustva, to je sve rad po buticima i trafikama, nemam nista upisano u radnu knjizicu, jer bih time izgubila pravo na porodicnu penziju. Naravno, i privatni casovi srpskog, priprema osnovaca za prijemni ispit. Mene zanima da li nas dvoje uopste imamo cemu da se nadamo tamo? On ovde ne moze da nadje posao u struci, a ja bi trebalo da diplomiram do kraja sledece godine, ali niti me ceka posao niti imam neku vezu da ga nadjem, a svi znamo kako je tesko ubaciti se u prosvetu. Primetila sam da je tamo najvise ljudi iz medicinske struke, pa me zanima ima li tamo necega i za nas. Verujem da je za decka lakse nego za mene, zbog njegove srednje skole. Sto se mene tice, nisam gadljiva na rad, ne moram uopste da radim u struci, ali, koliko sam shvatila, tamo za svaki posao moras da imas papir da si strucan da ga radis. Ako imate neke predloge i sugestije, molim vas, napisite. Naravno, kad budete imali vremena i kad budete raspolozeni.

Obilje dobre srece. Pozdrav iz Beograda.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2012. u 18:52 - pre 147 meseci
Djuko...ovde smo uvek raspolozeni...malo nekad preteramo,ali nema veze,smirimo se brzo.
Pa kao sto si shvatila Srbija nije u EU i samim tim vaze i druga pravila.Ovo sto si ti napisala ne zvuci primamljivo u Norge,nije ni deficitarno,za zdravstvo ne mozes nista jer ti treba papir za to da si obrazovana u toj oblasti i priznanje od SAFH.
Generalno,iz mogu ugla gledanja tesko...ali imas na forumu ljude kao sto je recimo dekipro koji je programer i koji je naucio taj posao,dobio konkretnu ponudu i dosao.E sad jedino ne znam da li mu je i obrazovanje u okviru toga pa da je predavao diplomu za to.Sve u svemu,svodi se na to da treba da spojis obrazovanje sa poslom koji radis.To je najsrecnija varijanta za UDI.Ali jedna od mogucih opcija je npr.programerstvo za koje mislim da je trazeno i gde je moguce naci posao...pa ako decko zna to...A sto se ekonomije i prosvete tice...nista posebno.
Da smo u Uniji...bilo bi drugacije,mogla bi da radis bilo sta.
Imas mogucnost sezonskih poslova...npr.ski centar ili nesto drugo i to je sezonska dozvola na npr.6 meseci koja ti ne daje pravo trazenja stalne boravisne dozvole kasnije.To je mrka kapa.
Eto tako...
Veliki pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2012. u 19:00 - pre 147 meseci
Opste je poznato da je ovde po apotekama nemoguce kupiti antibiotike bez recepta (cujem da su sada poostrili to i u Srbiji),ali ranije,kada sam ja dolazila je moglo.Dakle,ovde se sve svodi na Paraset,Ibux,Pinex tu i tamo jos po nesto ali uglavnom da malo ublazis bolove i to je to.
Medjutim ima jos nesto sto je moguce kupiti.Direktno utice na placanje visokog poreza i odnosi se iskljucivo na zenski deo populacije.
O cemu se radi?
Ako zelite da placate visok porez (tj.nemas decu i zivis sam)...obavezno kupi i NorLevo(samo jedna tableta sto bi rekli Srbi za jutro posle...ovde kazu to malo finije,ali sve mu dodje na isto).
Uz paraset i ibux dodajte zenske i NorLevo i eto vam formule za skatt od recimo 45%...jer sigurno ste se obezbedili.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.04.2012. u 19:03 - pre 147 meseci
Definitivno se malo salim,ali moze da bude i korisno!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8001330 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.