Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7989722 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 10:57 - pre 135 meseci
Selvangivelsen:

Pises sledece: 3.3.1.standardfradrag for utenlandske arbeidstakere. (to 3.3.1.-je sifra).
Naravno da je sve individualno i neko ima i neke druge povlastice koje treba da trazi ali ova nam je zajednicka za prve dve godine.Tako da samo to upises i vratis im papir nazad,dobices obracun konacni avgusta...moze i malo ranije,sve zavisi...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 11:01 - pre 135 meseci
Citat:
sofi1976:
Imam jedno pitanje molim vas pa kome nije tesko da mi odgovori,imam autorizaciju za helsefagarbeidera,sada bi da saljem papire u SAK za sestru pa me interesuje sta ste vi sve prevodili iz velikog nastavnog plana i programa,sve bi doista bilo puno,imam visu medicinsku skolu opsti smjer pa da pokusam pa sta bude,dobicu neki odgovor..Izvinjavam se ako na forumu ima vec negdje odgovor,pratim forum u nazad par mjeseci konstantno,ali nisam to procitala,pozz za sve...


Imas Visu,opsti smer,i treba da probas.Ali za to bi ti bilo jako pametno da prevedes ceo plan i program s obzirom da se hvataju za sve zivo.Znam da je izdatak ali bi trebalo prevesti,jer jedno je slanje za helsefaga i to je nivo srednje skole,a drugo je za sykepleiera.Sama odluci.Ja sam samo akcentovala to da sa detaljnim planom i programom ce imati uvid u sadrzaj predmeta,ali posalji uz to i srednju med.skolu ono,svedocanstva sva cetiri i onaj skraceni samo pobrojani plan i program sa brojem casova teorije i prakse.Posalji to obavezno zajedno i u kompletu da imaju uvid da imas vise od 4 godine,tj.6-7 ne znam po kojem si programu za Visu isla.Dakle,ceo paket.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 11:03 - pre 135 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
tijanam: Policiji! :)

Mozda ja nisam lepo formulisao pitanje, policiji u Oslu (gde inace predajemo papire za dozvolu) ili policiji u Kongsbergu gde je poslodavac?


SAMO na jednoj lokaciji.Dakle,vi predajete u Oslu i u toj policijskoj stanici predajte sve.Jedna policijska stanica!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 11:06 - pre 135 meseci
Citat:
Nesh-co:
Moze li da se uplati polaganje Norsk prove 3 ispita online?
Dobili smo instrukcije za Norveski platni sistem, ima li nacina da se to uplati odavde.
Rok je 8. april, mimoilazimo se za 2 dana sa datumom odlaska.


Probaj da od Folkeuniversitet-a trazis instrukcije za uplatu iz inostranstva.Treba da ti daju IBAN i SWIFT i ides u banku i resis to.Drugi nacin iz Srbije ne znam...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dukeStepa
design, prepress
KG, Leka's puddle

Član broj: 44560
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 11:28 - pre 135 meseci
Za početak, puno hvala na svim korisnim savetima.
Moja supruga (medicinski tehničar, pedijatrijski smer, ima iskustvo i preporuke sa dečje hirurgije, iz obdaništa i nege starih) se od jeseni prošle godine sprema za put u Norge. Trenutno završava drugi nivo jezika, poslala je papire na autorizaciju (za bolničara), itd... Polako spremamo i teren tamo - drugare koji su već tamo, prijatelje prijatelja, imamo i neku dalju rodbinu...

Pitanje se odnosi na mene:
više od 15 godina se bavim dizajnom i pripremom za štampu, a kompjuterima skoro ceo život. Radio sam dosta u zemlji i ponešto za inostranstvo - logotipe, flajere, brošure, knjige, monografije... jednom rečju - skoro sve, i to naravno mogu da priložim kao reference. Imam i solidno iskustvo u digitalnoj štampi, kao i sublimacionoj štampi na textilu (ploteri). Održavam par sajtova rađenih u Joomla-i (za neke sam radio i dizajn). Od programa: Photoshop, Illustrator, InDesign, Adobe Acrobat, Raster Link Pro, pomalo CorelDraw, plus gomila pomoćnih softvera. Iskustvo u filmovanju i CTP-u. Proces štampe poznajem dobro: od ideje, preko "papirološke" obrade, dizajna i pripreme, pa sve do praćenja štampe i dorade.
Moj (potencijalni) problem u eventualnom pridruživanju supruzi za godinu-dve je škola. Završio sam samo gimnaziju, prirodno-matematički smer. Da li je neko imao iskustva sa sličnim "problemima"? Da li je potrebna neka autorizacija diplome i da li je uopšte moguće da tamo radim ovo što znam, a za šta očigledno nemam formalno obrazovanje?

Engleski znam vrlo dobro (položio IELTS pre par godina 8-7-7-6), francuski čitanje i razumevanje solidno - komunikacija slabo.
Norveški krećem od juna ove godine (nisam mogao pre).

Unapred hvala na svakom savetu i sve najbolje svim ljudima dobre volje sa ovih prostora koji su odlučili da probaju živeti bolje.

[Ovu poruku je menjao dukeStepa dana 04.04.2013. u 07:25 GMT+1]
"Try walking in my shoes, you'll stumble in my footsteps"
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.banetele-cust.com.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 11:31 - pre 135 meseci
Pod tackom 3.2.8 je moguce koliko sam ja shvatio dobiti povracaj poreza zato sto ides kolima na posao,da li sam to dobro skapirao? Citao sam nesto i u novinama o tome,ali nisam siguran da sam dobro skontao. Da li je to neko trazio od vas?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 11:57 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Probaj da od Folkeuniversitet-a trazis instrukcije za uplatu iz inostranstva.Treba da ti daju IBAN i SWIFT i ides u banku i resis to.Drugi nacin iz Srbije ne znam...


Citat:
Mirjana Savicic: SAMO na jednoj lokaciji.Dakle,vi predajete u Oslu i u toj policijskoj stanici predajte sve.Jedna policijska stanica!


Hvala!!

 
Odgovor na temu

Goxy pfc

Član broj: 310700
Poruke: 51
*.med.bg.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 12:20 - pre 135 meseci
Cao Svima.Da li moze da prodje kao staz 6 meseci hitne?Da bih sto pre poslao dokumenta ovo mogu da sredim,da ne idem 6 meseci na dom zdravlja i kliniku a necu biti tu u narednih pola godine pa sam mislio da posalje dokumenta da se to obradjuje polako.Hvala unapred
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 12:58 - pre 135 meseci
Citat:
dukeStepa:
Pitanje se odnosi na mene:
više od 15 godina se bavim dizajnom i pripremom za štampu, a kompjuterima skoro ceo život. Radio sam dosta u zemlji i ponešto za inostranstvo - logotipe, flajere, brošure, knjige, monografije... jednom rečju - skoro sve, i to naravno mogu da priložim kao reference. Imam i solidno iskustvo u digitalnoj štampi, kao i sublimacionoj štampi na textilu (ploteri). Održavam par sajtova rađenih u Joomla-i (za neke sam radio i dizajn). Od programa: Photoshop, Illustrator, InDesign, Adobe Acrobat, Raster Link Pro, pomalo CorelDraw, plus gomila pomoćnih softvera. Iskustvo u filmovanju i CTP-u. Proces štampe poznajem dobro: od ideje, preko "papirološke" obrade, dizajna i pripreme, pa sve do praćenja štampe i dorade.
Moj (potencijalni) problem u eventualnom pridruživanju supruzi za godinu-dve je škola. Završio sam samo gimnaziju, prirodno-matematički smer. Da li je neko imao iskustva sa sličnim "problemima"? Da li je potrebna neka autorizacija diplome i da li je uopšte moguće da tamo radim ovo što znam, a za šta očigledno nemam formalno obrazovanje?


Moguće je ako supruga dobije posao a ti preko nje radnu dozvolu. Onda možeš da radiš šta god hoćeš a uz nešto sreće radićeš i to što umeš :) Naravno jezik se podrazumeva. Verovatno ga nećeš naučiti kako treba dok ne dođeš a kurs iz Srbije ti može biti ok osnova. Nisam siguran gde bi uopšte nostrifikovao samo gimnazijsku diplomu, koliko znam NOKUT je za visoko obrazovanje i postoje posebne institucije za zanatlije i medicinsko osoblje.
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 13:10 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Selvangivelsen:

Pises sledece: 3.3.1.standardfradrag for utenlandske arbeidstakere. (to 3.3.1.-je sifra).
Naravno da je sve individualno i neko ima i neke druge povlastice koje treba da trazi ali ova nam je zajednicka za prve dve godine.Tako da samo to upises i vratis im papir nazad,dobices obracun konacni avgusta...moze i malo ranije,sve zavisi...


Hm zar nije 3.3.7 sifra (spada pod ostalo), kolko vidim na altinn-u 3.3.1 je kamata na kredit.
 
Odgovor na temu

tristar
ing
remming
NS, RS

Član broj: 313583
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 13:13 - pre 135 meseci
Pomalo glupo pitanje(koje se verovatno postavlja po 1000ti put), a odnosi se na mašince:
Da li je potrebno master doplomu koju imam prevedenu sa engleskog zajedno sa supplementom(sistem po bolonji), autorizovati preko NOKUT-a da bi se dobila radna dozvola?

EDIT U ROKU OD 2 min I ODGOVOR SAMOM SEBI:
Ne treba-poslodavac odlučuje da li mu treba formalna autorizacija(structural engineer)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 15:05 - pre 135 meseci
Jeste,3.3.7. ja sam greskom napisala 3.3.1.Moja greska-izvinjenje.
Sto se tice ovog sto photoplasma pita vezano za pendler tj.reisefradrag...a to se zove pendler.
Ako trazis standardfradrag onda ne mozes da trazis i reisefradrag.Tu je bolje uvek traziti standardfradrag ali svako ima svoju racunicu.
Da bi dobio reisefradrag moras to naravno moci dokumentovati,i u to ne spada da vozis 5 km do posla Sto se konkretno para tice za 2012-tu je ovako.1,5 kr po kilometru do 50 km razdaljine od kuce do posla.Kada je preko 50 km onda je 0,70 kr.Ima tu jos dodataka,tj.deo koji potpada pod merutgifter hrana npr.190 kr po danu ili 293 kr po danu ako nije moguce kuvati tamo gde si ti...kazem ima tu dosta stavki ali najvaznije je da ne mozes da dobijes oboje i standardfradrag i reisefradrag.Moras se odluciti za jedno od to dvoje u prve dve godine.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 15:12 - pre 135 meseci
Sad nakon ovog pisanja od jutros valjda kako kome stize selvangivelsen...imaju ljudi dileme.Koje?
Dakle,standardfradrag nije ova racunica.Zaradio si 400.000 nok i oni ce tebi vratiti 10% i to je nazad 40.000 nok.Dakle,NIJE TO.
Vec od te sume koju si zaradio 400.000 (uzmimo taj primer),ce ti se smanjiti 40.000 i nece se oporezivati 400.000 vec 360.000 nok u ovom slucaju a ti an konto toga dobijas neke pare nazad jer ti je niza suma koja se oporezuje,dakle dobijes par hiljada ili desetak hiljada.Da se ne bune ljudi...
Ako vam sada u ovom sto su vam poslali tj.selvangivelsenu napisu til gode 5000 nok,vi trazite 10% standardfradrag sifra 3.3.7. i dobicete onda novi obracun koji se zove skatteopgjør i tada ce biti vise novca dobices umesto 5000 nok,12-13.000 npr.ili 7.000 sve zavisi koliko si zaradio i koliko ce ti se umanjiti suma koja se oporezuje.
Najvaznije je shvatiti da se ne vraca 10% od onoga sto si zaradio za ukupnu godinu.I da se ne bunimo oko toga vise.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 15:58 - pre 135 meseci
Da...proveriti obavezno sve cifre koje su napsiane u selvangivelsenu i ne uzimati zdravo za gotovo da je sve tacno.Grese i oni i to jos kako.Od njihovih sluzbenika retko kada iz prvog puta saznas ono sto te zanima,nazalost to je opste poznato ali ides tri puta pa proveris kod razlicitih sluzbenika i pokupis sve one brosure sto imaju izlozene pa malo se kuci udubis,citas kako bi razaznao barem osnovne pojmove.Mi zivimo u ovoj zemlji i moramo se informisati a ne biti Vojislav Kostunica-neobavesten
Tice se nas i zato ja skidam sve sa polica sta nadjem pa onda masiram i sluzbenike i kolege...jos nisam pocela da zaustavljam slucajne prolaznike ali nista nije iskljuceno.
Salu na stranu,skidajte brosure i prevodite ih...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.banetele-cust.com.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 16:29 - pre 135 meseci
Hvala Mirjana na pojasnjenju.
Citao sam i ono sto si pisala na sajtu "O NORVESKOJ", pa mi je malo jasnije.

Ostaje pitanje gde upisati-traziti-popuniti tu recenicu "3.3.7.standardfradrag for utenlandske arbeidstakere", da li pod tackom 5.0 Tilleggsopplysinger ili na posebnom papiru ( bruk eget ark )? ili mozda na nekom drugom mestu?

Zanima me vase iskustvo, kako ste vi pisali?

Hvala https://static.elitesecurity.org/smile4.gif
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 17:57 - pre 135 meseci
Ne treba ti poseban papir za to,to je samo jedna recenica.Poseban papir je za one koji imaju da napisu sto cuda na selvangivelsen-u.Mozes da koristis taj deo sa tilleggsopplysninger.Ja sam taj deo koristila prosle godine i ove cu isto tako.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 18:01 - pre 135 meseci
Moukoko se vratio.Lepo,korisno i iskreno mi je drago.Veliki pozz za tebe,druze!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-59.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 20:30 - pre 135 meseci
Citat:
Moukoko se vratio.Lepo,korisno i iskreno mi je drago.Veliki pozz za tebe,druze!

Pozdrav i za tebe Mirka, eto mene ponovo
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 20:52 - pre 135 meseci
Citat:
batinić:
Imali netko od vas koji je došao nedavno u NO iskustva sa upisom djece u školu sve me zanima vezano za taj problemčić


To nije problemčić, niti problem, već jedna od mnogih svetlih strana Norveške
Dete možeš da upišeš u koju god školu hoćeš, bilo da je blizu kuće ili ne...sam biraš. No veći gradovi imaju svoje internacionalne škole u koje idu deca prvih godinu dana...da savladaju osnove jezika, a nakon toga u školu koju roditelji izaberu. Dete se upisuje u onaj razred u kome po godinama pripada. Škole uglavnom sve imaju SFO ili ti po sprski produženi boravak...pa mladja deca u njemu mogu biti od 7.30 do 16.30h (u većini škola je to vreme). Prijava za SFO u velikim gradovima ide preko net-a. SFO se plaća nešto ispod 2000 nok-a mesečno. Nastavnici, i ostalo osoblje po školi divno radi sa decom i deca uživaju u vremenu provedenom u školi.
Da bi se dete upisalo u školu potrebna je uglavnom samo reč roditelja...nikakav drugi dokument.
Ja ukratko o tome, ako ima još nešto ti pitaj.

Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.04.2013. u 21:23 - pre 135 meseci
aj sad ja kao amater da pitam oko poreza i tih 10%...
otiso sam na www.skattekaten.no i tamo se logovao i vidim svoj taj TAx report. I ima da se odabere cuveni "3.3.7 10% standardfradrag for midlertidig opphold i Norge" ali trazi da se unese Beløp u krunama, to sad ja treba sam da preracunam koliko je to para kolko zelim da mi vrate?
Znaci nije samo da unesem da hocu tu stavku, nego mora dunesem kolko para ocu nazad.
Kako sad da proracunam to, mora li kao u sedmi razred na kontrolni da postavljam cele jednacine i nejednacine ili ima neka prosta fora?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7989722 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.