Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983666 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 08:26 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23:
update, u ponedeljak predao za radnu dozvolu, danas dobio tidlig arbeidsstart, presrecan sam... juce sam isao u skate ost i moljakao, i danas isto, pregledali mi i onda poslali u policijsku stanicu prekoputa po dokument woohooo...

Malo je nejasno iz poruke. Bio si u Skatt Øst u Oslu i dobio si poresku kartu za koliko dana ukupno? Juce sam cuo od coveka iz Osla da se trenutno tamo ceka oko 60 dana na poresku kartu i da tu ne pomaze nista osim cekanja bez obzira na pasos koji imas.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 08:38 - pre 132 meseci
Potreban smestaj u Oslu za jednu osobu tj. mene, pocev od danas. Ako ima nekog ko zna nekog ili je voljan da iznajmi neku sobu/podeli stancic ili bilo sta (moze i 2x2 :) bio bih i vise nego zahvalan. Ako postoji opcija za dve osobe tj. za mene i suprugu i to dolazi u obzir ali najbitnija je ona prva opcija. Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 09:10 - pre 132 meseci
ne, ne bio sam u skatte ost ali u onaj centar za strane radnike to je u stoj zgradi, gde se predaju dokumenta za radnu dozvolu, i tu sam dobio dozvolu za rani start od policije, da mogu da krenem da radim dok cekam radnu dozvolu...a sada idem u skatte ost opet ali na drugi salter da trazim poresku karticu...60 dana je previse, ja sam januara dobio za 6 radna dana na kucnu adresu, to mi malo cudno...ali pitacu ih da li mogu tu staru da koristim za ovaj novi posao...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 09:52 - pre 132 meseci
opet update od mene...posto sam imao vec skattekort dok sam radio na univerzitetu, mogu da koristim tu staru skattekort bez obzira sto menjam poslodavca i sto je plata drugacija... medjutim ona mi je ostala kod njih a univerzitet je zatvoren tako da sam narucio kopiju kartice preko neta i stize na adresu za 5 radna dana...spas da ne protracim dan u skatte ostu...

inace ovde mozete naci info za skatte kort, a sa desne strane je kopi av skattekort da online porucite kopiju
http://www.skatteetaten.no/no/...ema-for-a-bestille-skattekort/
a za svaki info zovite 800 80 000 bas su usluzni
cheerz :D
 
Odgovor na temu

nana13oslo

Član broj: 315755
Poruke: 6
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 10:17 - pre 132 meseci
PP.
Stefanko, dobi li ti mail? :)
Mihaleks-vrsnjak, i ja trazim. :)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 10:18 - pre 132 meseci
dobih, nego vidis da ne postizem i o tome da brinem pored ovih stvari :D evo sad odgovaram ;)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 10:45 - pre 132 meseci
ja sam danas isao do poreske da podnesem zahtev za preseljenje u norge. sada cekam da mi dodje personal nummer na kucnu adresu.samo su mi trazili radnu od udi i ugovor kao i pasos. niko nije pitao da li sam dosao u norge pre 6 meseci i slicno.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 10:59 - pre 132 meseci
kakav je to zahtev za preseljenje kad si ti vec u Norveskoj?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 11:05 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23: kakav je to zahtev za preseljenje kad si ti vec u Norveskoj?


ma ti nemas valjda nista sa tim. kada dobijes d-nummer ne ostavljas adresu gde zivis vec samo gde ti salju postu. onda dobijas odobrenje od udi pa ides da podneses zahtev za useljene u norge. tek onda dobijas personal nummer. kapis sada ?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

luka bobicic
Podgorica,Crna Gora

Član broj: 255818
Poruke: 8
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 11:07 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23:
zokii ja imam i personalni broj i bankovni racun tako da ne verujem da mi treba taj D broj koji spominjes... ici cu u svakom slucaju sa ugovorom, tidligem, i pasosem i aplikacijom, cenim da ce to biti dosta... :) luka za studije moras reci nesto o sebi imas li neki bachelor, kakav ti je engleski?



Engleski mi je odlican,tecno govorim ga!Imam 2 god zavrsenog fakulteta,geografija!Sami znate kakva je situacija ovdje,ali dodajte tome da su mi oba roditelja srcani bolesnici pa od 16 god radim,imam iskustva u maloprodaji,radio sam u Nike butiku,menadzmentu vodio sam taj isti butik 2 god,veleprodaji prehranbenih artikala,bio sam taxi vozac god dana,imam iskustva u radu sa djecom sa posebnim potrebama.Igrao sam kosarku 8 god,u sustini sve i svasta,naravno samo da je posteno da se prezivi.Pa mi je sve ovdje dosadilo,pa sa rdom koji ovdje radim imam 300e mozda bi tamo mogao vise.Pa ako iko zna najlaksi nacin da podjem,pa da radim prvo,pa nakon toga da studiram,ili bilo kako drugacije znacilo bi mi mnogo!!!
Hvala!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 11:19 - pre 132 meseci
pa ovako, ja koliko znam nema bachelor studija na engleskom, samo na norveskom tako da ili otpisi, ili se spremi za bergens test koji je B2/ C1 nivo... imas master programe na engleskom ali za to ti treba zavrsen bachelor u srbiji...koliko bi bilo izvodljivo da zavrsis tu geografiju?

zoki kapisi, nego sam vise paranoicn oko tih dokumenata i pravila :D ja sam ovde dosao kao student i onda sam preskocio taj proces kojim vi idete sa D numerom i tim zahtevom za preseljenje, pa nisam upoznat sa tematikom, i onda se istripujem da nesto propustam :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 13:16 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23: pa ovako, ja koliko znam nema bachelor studija na engleskom, samo na norveskom tako da ili otpisi, ili se spremi za bergens test koji je B2/ C1 nivo... imas master programe na engleskom ali za to ti treba zavrsen bachelor u srbiji...koliko bi bilo izvodljivo da zavrsis tu geografiju?

zoki kapisi, nego sam vise paranoicn oko tih dokumenata i pravila ja sam ovde dosao kao student i onda sam preskocio taj proces kojim vi idete sa D numerom i tim zahtevom za preseljenje, pa nisam upoznat sa tematikom, i onda se istripujem da nesto propustam


kako mi je teta danas objasnila d-nummer dobijaju samo oni koji rade ili ce raditi manje od 6 meseci. svi ostali dobijaju personal. u prevodu kada mi dodju zena i klinac ovde podnosimo zahtev udi ali dok cekamo odobrenje nece moci imati d-nummer. mada ako krene da radi dobice ga preko ugovora ali klinac ce morati da ceka par meseci sto po meni bas i nije dobro.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 14:28 - pre 132 meseci
Svi koji borave u Norveškoj do 6 meseci dobijaju privremeni broj koji se dobija tako da se na prvu cifru dana rođenja dodaje 4, tako da privremeni broj počinje sa 4,5,6 ili 7.
Ko boravi duže od 6 meseci, dobija PN i taj broj počinje sa 0,1,2 ili 3.
Kada dobiješ dozvolu obavezan si da se prijaviš u Folkeregisteret i oni ti dodeljuju PN ili PPN u zavisnosti od dužine boravka.
Ko radi popunjava i obrazac o poslodavcu i prihodima i na osnovu tog papira određuju porez.
I prvi i drugi obrazac se predaju u kancelariji poreske uprave.
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 14:30 - pre 132 meseci
Opet zvala teta iz UDIJA kaze da postoje skiled worker vize i da se mogu vezati za poslodavca ili biti opste .Tj kao kuvar mogu dobiti da radim za jednog lika ili uopste zbunise me skroz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 14:31 - pre 132 meseci
ukoliko mi zena i klinac predaju zahtev za spajanje porodice u ambasadi norveske u srbiji da li ce moci da dodju pre odluke o positivu u norvesku na osnovu sengen vize? takodje da li postoji mogucnost da se papiri predaju u beogradu a da se positiv podigne u hammerfestu i da se tu odradi slikanje i slicno? reko da postavim prvo pitanje ovde pre nego sto se budem cimao sa UDI.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 14:32 - pre 132 meseci
Evo odgovora iz SAK-a

Hei,

SAK må ta stilling til både autorisasjon og lisens spørsmålet ved slike søknader. Vi må uansett foreta en jevngodhetsvurdering av din utdanning selv om du søker om lisens.

Saken er oversendt faglig rådgiver ved Høgskolen i Oslo og Akershus. Du får svar fra oss så snart vi får tilbakemelding fra vår faglig rådgiver.


Vennlig hilsen

ili u prijevodu za...avaće me iovako ionako

uglavnom striček John odgovorio u roku pol sata, brz ko brzi Gonzales
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
213.160.237.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 14:51 - pre 132 meseci
@zokiruma
Nema potrebe da predajes u BG, moze biti samo komplikovanije.
Imas dvije opcije

1) Da predaju u nekom od centara za strane radnike (Oslo, Stavanger ili Kirkenes), sve treba da bude gotovo za 10 dana od datuma predaje. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

Ovo se moze organizovati tako da prenoce u Oslu i predaju papire. Koliko sam ja upucen termini za predaju dokumenata se strogo postuju tako da se moze organizovati, bitno je sam o ne zaboraviti nesto u Beogradu :-) Ne mogu da se sjetim da li je poslije dobijanja dozvole moguce zakazati termin za slikanje na drugoj lokaciji. Dozvola u svakom slucaju stize postom.

2) Da predaju papire u lokalnoj policijskoj stanici, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

3) Moze i da se preda u BG ambasadi, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norge do isteka sengena ali ne i duze. Mislim da je ova opcija inferiorna u svakom pogledu.
http://www.udi.no/Oversiktside...stider-for-arbeidsinnvandring/

PS: Baci pogled na privatne poruke.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 15:09 - pre 132 meseci
Citat:
stavasbriga: @zokiruma
Nema potrebe da predajes u BG, moze biti samo komplikovanije.
Imas dvije opcije

1) Da predaju u nekom od centara za strane radnike (Oslo, Stavanger ili Kirkenes), sve treba da bude gotovo za 10 dana od datuma predaje. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

Ovo se moze organizovati tako da prenoce u Oslu i predaju papire. Koliko sam ja upucen termini za predaju dokumenata se strogo postuju tako da se moze organizovati, bitno je sam o ne zaboraviti nesto u Beogradu Ne mogu da se sjetim da li je poslije dobijanja dozvole moguce zakazati termin za slikanje na drugoj lokaciji. Dozvola u svakom slucaju stize postom.

2) Da predaju papire u lokalnoj policijskoj stanici, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norveskoj sve dok ne dobiju odgovor (u slucaju duzeg cekanja), ali poslije isteka 90 dana sengena ne bi smjeli napustati Norvesku. Supruga nema pravo da radi, dobije d ili f broj, zdravstvenu zastitu i sl.

3) Moze i da se preda u BG ambasadi, odgovor se ceka 8-9 nedjelja. Imaju pravo da se nalaze u Norge do isteka sengena ali ne i duze. Mislim da je ova opcija inferiorna u svakom pogledu.
http://www.udi.no/Oversiktside...stider-for-arbeidsinnvandring/

PS: Baci pogled na privatne poruke.


ma nece moci doci jos recimo mesec dana. zato kontam da predaju papire sledece nedelje u bgu i da krene tih 8-9 nedelje do positiva. meni je ovo nekako logicnije. jer mozda dodju i u avgustu. iskreno meni je zelja da zavrsim pre nego sto se formira sledeca vlada u norge jer ko zna sta ce oni novo uvesti. dovoljno je recimo da uvedu obavezno polaganje jezika pre dobijanja dozvoli i da otezaju maksimalno. zato se meni malo zuri.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 15:28 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23:
bobane studiranje u norveskoj je besplatno, kakvih 4000 krona :)

imaš neku upisninu ili tako nešto 100% a to da prostiš i nije neki izdatak. Još mi je ona Nemica kod koje sam ja prvo bio objasnila da postoji ta neka uplata po godini ali da je to naj jevtiniji način da dobiješ boravište.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.06.2013. u 15:38 - pre 132 meseci
Citat:
zokiruma:
ukoliko mi zena i klinac predaju zahtev za spajanje porodice u ambasadi norveske u srbiji da li ce moci da dodju pre odluke o positivu u norvesku na osnovu sengen vize? takodje da li postoji mogucnost da se papiri predaju u beogradu a da se positiv podigne u hammerfestu i da se tu odradi slikanje i slicno? reko da postavim prvo pitanje ovde pre nego sto se budem cimao sa UDI.

Zoki mislim da komplikuješ, imaš moj br pa me nazovi da ne dužim ovde preko foruma. Nemaš razloga da to predaješ u BG ama baš nikakvog razloga a ni dobre osnove za to. Znam dosta o tome zbog ovih mojih poznanika kod kojih sam bio pa ću ti rado prepričati.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983666 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.