Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....

[es] :: Linux :: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....

[ Pregleda: 1764 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
93.87.242.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....05.10.2009. u 16:59 - pre 178 meseci
Treba da instaliram Ubuntu linux na stariju masinu (Barton 2500+. 1 giga rama, nvidia 5200), pa sam se nasao u dilemi izmedju 8.04 lts ili 9.04 verzije. Racunar treba standardno da sluzi za kucnu upotrebu ( surf, muzika, filmovi), plus ako moze da se uglavi jos i jedna igra Heroes of Nawareth. Dilema je nastala zbog tvrdnje da verzija 8.04lts je stabilnija i trosi manje resursa, bolji framerate, sto bi itekako bilo od pomoci na racunaru sa ogranicenim resursima..... Dok sa druge strane verzija 9.04 i ext4 takodje donose ubrznaja....
Posto sam se nasao izmedju dva studenska tabora, koja svaka istice argumente za sebe, ako bi neko mogao da da pomogne bio bih mu veoma zahvalan...
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....05.10.2009. u 17:04 - pre 178 meseci
Glas za 9.04. To su solidni resursi za Linuks. Mada ext4 u celoj priči i nije toliko bitan.
(Za bolju optimizaciju - ako imaš vremena neki od "sirovijih" Linuksa: Slack, Arch... Gentoo?!)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....05.10.2009. u 17:11 - pre 178 meseci
Ubuntu 9.04, ne vidim razlog za stavljanje stare verzije OS-a, kada postoji stabilna, novija.
Radice sasvim OK sa 1GB ram-a, daj mu samo swap fajl od 1-2 giga.
 
Odgovor na temu

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
93.87.242.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....05.10.2009. u 18:07 - pre 178 meseci
Pa dilema je bila jedino zbog resursa, posto su me ubedjivali da Hardy trosi manje rama.....Mada vidim po savetima iskusnih forumasa da mozda razlike u performansama nisu velike....malo sam bacio google u pretrazivanje po istoj temi, tu su isto podeljena misljenja (hvale Hardy-a....haha), pa reko sto je sigurno sigurno je da se obratim strucnjacima za pomoc. Hvala svima na brzim odgovorima i pomoci....
P.S Sto se tice sirovijih verzija linuksa, Slack je bio u opticijaju, ali ljute obaveze mi nisu dozvoljavale da se vise dana igram sa sistemom "natenane" sto kazu...haha...a, ubuntu se brzo instalira i podesava, ali ako vreme dozvoli....
 
Odgovor na temu

Aries1404

Član broj: 208115
Poruke: 266
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....05.10.2009. u 18:56 - pre 178 meseci
Ja takodje nevidim razlog da stavis stariju verziju.Ako nebudes bio zadovoljan brzinom PC-ja stavi neko graficko okruzenje koje manje trosi resursa...openbox.fluxbox pa cak i xfce ce ti munjevito raditi.

Mada bi ti ipak preporucio da poslusas maksvel-a.

Isplatice ti se veruj mi.
CPU:Intel Quad CoreQ9400 2,6mhz
MB:Asus Maximus II Formula
RAM:Geil 2x2GB 1066mhz BlackDragaon
VGA:Nvidia 450GTS
PSU:CFT-750-14C 750W
CASE:Zalman GS1000
HDD:120GB SSD A-DATA......
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.dynamic.dsl.t-2.net.



+18 Profil

icon Re: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....05.10.2009. u 21:08 - pre 178 meseci
Evo ovako. Odma da kazem da nisam iskusan sa Linuxom, ali ako trazis neki "brzi ubunutu" mogu ti preporucit da probas eeebuntu http://www.eeebuntu.org/

to je kao neka "srezana" verzija za eee pc. Ja sam juce izgubio pola sata na instalaciju sa USB-a (standard verzija) i znaci nista nisam dirao poslije instalacije - bio je spreman za rad, imas office, za muziku, za video, aMSN skoro sve. Skroz mala razlika od ubuntu 8.10. Za igrice ne znam to ne koristim, ali vjerovatno to moze, ako nista preko wine-a...

Inace, slazem se sa maksvel-om, ako imas vremena instaliraj neki sirooviji pa ga prilagodi sebi fino, ja cu to uradit sigurno, samo kad budem imao malo vise vremena...

eto toliko od mene, nadam se da sam pomogao (bar malo) :)

pozdrav
 
Odgovor na temu

Bash1711
Milic Nemanja
student
Novi sad

Član broj: 208522
Poruke: 323
93.87.242.*

Jabber: Nikome ne moze biti bolje dok nekom ne bude gore


+29 Profil

icon Re: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....05.10.2009. u 22:00 - pre 178 meseci
Hvala svima na savetima, za sada ce da padne na Jaunty na hard (probacemo sa gnome, a ako ne budem zadovoljan brzinom lako ce se preci na xfce) , jer nazalost zbog obaveza na fakultetu nemam vremena da se igram duze sa sistemom, pa mi je potrebno brzo resenje.....Ali, duga je jesen i zima, pa cu se oprobati sa "opakim" distribucijama, dok ne nadjem koja mi najbolje lezi. A, i imam kome da se obratim za pomoc, kad budem lupao galvu zasto nesto ne radi kako ja hocu....haha.
Hvala svima jos jednom na pomoci.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Mala pomoc oko izbora Ubuntu linuxa....

[ Pregleda: 1764 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.