Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bravar je bio bolji

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bravar je bio bolji
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 136859 | Odgovora: 920 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.gogethosting.com.



+443 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji21.11.2010. u 21:09 - pre 164 meseci
Ej Ljubo, ajme iskopiraj još jednom.
 
0

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.51.*



+744 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji21.11.2010. u 21:28 - pre 164 meseci
@Odin:
Pa ti mu oda dodjes ko neki Rom chergar, pa jos plus i nacionialni kameleon. Nit' imas zemlju, nit' narod, nit' jezik, nit' kulturu - al' ok je to sve, dokle god je tebi stomak pun :)

Nego, sve je to ok, ako je tebi ok... samo je problematicno kad pocnes druge da svrstavas u neke grupe, na osnovu tvojih "shvatanja" i dodeljujes im neke epitete, a kojima to ni malo nije ok - i koji su malo osetljiviji na te nasilne seobice, posebno iz oblasti gde su im cukundedovi rodjeni (pod istim pravilima koja u ostalom vaze na velikom delu iste te planete po kojoj se ti tako bezgranicno i slobodno, pretpostavljam bez viza i pasosa, setas).
 
0

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji21.11.2010. u 21:59 - pre 164 meseci
Citat:
kandorus: Ej Ljubo, ajme iskopiraj još jednom.


Šta je pisac hteo da kaže sa tom zapetom?
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji21.11.2010. u 22:53 - pre 164 meseci
Citat:
a1200: Nit' imas zemlju, nit' narod, nit' jezik, nit' kulturu

Pa ja vjerujem, da sa stanovista vas "vjekovnih ognjistavista" ja i ne postojim. Vjerovatno cu za vas biti nevidljiv sve dok mi neko uzarenom zicom ne utisne neki zig na guzicu, mozda 4C, ili neki drugi pogodan znak obiljezavanja pripadnosti, sto po vama valjda oznacava imanje tih identitetova.

Citat:
a1200: i koji su malo osetljiviji na te nasilne seobice, posebno iz oblasti gde su im cukundedovi rodjeni

Na sta je ko osjetiljiv njegov je problem. Ko je osjetljiv ne mora da cita ovo, ja nikog ne prisiljavam da ovo cita.
A vjerujem da te osjetljive cukununuke, kao ni mene, niko od vas koji ste rjesavali medjusobne vjekovne razmirice nije pitao jesu li osjetljivi na glad, hladnocu, zedj, gelere, siromastvo i sl. tako da ni mojih par postova sigurno nece narocito naskoditi njihovom zdravlju.



 
0

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.51.*



+744 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji21.11.2010. u 23:39 - pre 164 meseci
Citat:
Pa ja vjerujem, da sa stanovista vas "vjekovnih ognjistavista" ja i ne postojim.

Mogao bi to da probas na granici, bilo kojoj, ono kazes da si ti neki specijalni slucaj, da nemas nacionalnost, samim tim ni pasos... a onda oni kazu, ma uredu je Odine prijatelju stari... znamo mi da ti cenis samo svoj stomak, trbuhom za kruhom, pa ajde ti nama polako dodji ovde u ovu nasu npr. Holandiju, da punis taj tvoj stomak... mi cenimo tebe kao licnost, a ne kao neku tamo jedinku koja mora da ima zemlju, poreklo, drzavljanstvo, a samim tim i istoriju - i na koju se zbog toga primenjuju i neki zakoni i medjudrzavni sporazumi. A ako ti se svidi ova nasha Holandska istorija, pa dacemo ti odmah na tanjiru da se upishes u knjigu drzavljana, bez znanja jezika, poznavanja nase istorije, polaganja nekih tamo ispita... cisto da ti bude lakse zbog tih nekih formulara... mi strasno volimo napredne ljude... naprednih shvatanja... kojima takve stvari nista ne znace.

...
U stvari, bolje otidji odmah sad i ispishi se iz drzavljanstva, posto ti ono ni ne treba, jer ti ne pripadas nigde, niti te interesuju obaveze, deljenje sudbine, istorija ili neka tako boranija... sta ce ti to - to ne puni tvoj stomak. Bre ceo svet pun tih retrogradnih s'vatanja, gde god se okrenes neke zastave, praznici, spomenici, takmicenja, gluposti... jasno je da je za tebe svet poceo tvojim rodjenjem i zavrshice se kad ti umres, sve ostalo je nebitno - osim naravno da ti taj period prodje sa sto punijim stomakom.




[Ovu poruku je menjao a1200 dana 22.11.2010. u 00:55 GMT+1]
 
0

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 00:14 - pre 164 meseci
Odin se smatra kosmopolitom. Sta je tu problematicno?
Citat:
Kosmopolitizam (od grčkog: kosmos = svet i polites = građanin) je ideja po kojoj humani i prosvećeni ljudi uspostavljaju odnose bez obzira na nacionalne, verske i državne granice i unapređuju opšteljudske odnose; zagovaranje zajedništva, sloge ljudi i naroda celoga sveta kao nadvladavanje nacionalnih, međunacionalnih i drugih podela. To je stav po kojemu su svi ljudi pre svega „građani sveta“, a ne pripadnici različitih kolektiva poput lokalnih, regionalnih, nacionalnih i drugih zajednica. Pristalica kosmopolitizma se naziva kosmopolita.

http://sr.wikipedia.org/sr/Kosmopolitizam
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 00:33 - pre 164 meseci
Citat:
a1200: U stvari, bolje otidji odmah sad i ispishi se iz drzavljanstva, posto ti ono ni ne treba, jer ti ne pripadas nigde, niti te interesuju obaveze, deljenje sudbine, istorija...
E, a gde se kupuju formulari za to, evo i ja da se ispisem? Niko me nikad nije ni pitao da budem drug clan, samo me upisivali tamo. Nisam ni znao da to moze, da se ispises.

Sa kim bre da delim sudbinu, sa ovom stokom? Nemam ja sa njima nista. Sto bih ja uopste trbalo da zelim da delim sudbine sa bilo kime? Bas mene zabole za sve njih. Jedino moze da delimo sudbinu tako sto cu ja da budem Omega men, a oni druga strana. I zasto bi ja trebalo da hocu da pripadam bilo gde? A posebno medju ove ovde koji trose jednu pastu za zube godisnje po glavi stanovnika. To su stvarni statisticki podaci, nista je ne izmisljam. I sta god neko napredno do donese, oni su protiv toga, a samo su za neke zaumne stvari koje nemaju veze sa stvarnim svetom. Ja se bre takvih gnusam, i zao mi je sto su moji sugradjani a ne sugradjani nekih mojih neprijatelja. Smesni ste kad pocnete tako da emotivisete. I svi bre isto pricate vec 25 godina, to nesto o nekim stomacima i slicne gluposti. Pa ako ima neko ko voli da proteruje kroz guznje crevo to su vajni patriote. Zato ljudi koji nesto razmisljaju i nece sa takvima da imaju nista. Cim on pocne da prica o nekim uzvisenim ciljevima i tim stvarima, odmah je jasno koliko je sati i o cemu se tu radi, i odmah se drz za novcanik jer ubrzo ima da ostane prazan.

I kakva bre istorija? Ma kome je vazna ta vasa istorija? U istoriji Evrope ta vasa istorija o kojoj guslate se pominje u nekoliko recenica, i to je to. Ova koju negirate doduse ima malo vise recenica, ali vi o njoj ne guslate, nego selektivno guslate. A to o cemu guslate, pa to nikome van ove teritorije nije bitno ni zbog cega, ne mislim na obicne ljude nego na one koji se istorijom bave. To je vazno jedino mitomanima koji se vucaraju ovde, a i nima je bitno samo kao sredstvo da bi se preko tih gluposti docepali drzavne sise. Mada, nisu jedini, eno i Nice pisao knjigu O koristi i steti istorije za zivot, pa dokazao da je to za takve stetno, zato sto i njega nervirali njihovi koji guslaju svijetlu istoriju na mitomanski nacin. Sve dok im nije dobrano razbijena njuska pre 65 godina pa ih oducili od toga.
 
0

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.51.*



+744 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 00:43 - pre 164 meseci
Pa aj'mo onda da raspustimo ovu "nashu" prciju... sta ce nam zemlja, drzava? Bre, siguran sam da je to nastalo totalno slucajno, sigurno ce svakome od nas biti bolje ako nastupimo "kosmopolitski", ili ti trbuhom za kruhom.

Tako to u ostalom rade veliki, koji su postali veliki ignorisuci svoju istoriju, ne uceci nista iz nje, i ne praveci planove koji dosezu daleko ispred njihovih prolaznih zivota... sta vishe, siguran sam da su gledali samo sebe, trenutnu kratkorocnu dobit, i drzali se maksime - trbuhom za kruhom. Zato su i gradili one silne spomenike po Evropi, da ih podesecaju na nista. Zato i dan danas neki postuju instituciju kraljevine, cuvaju neke bezvredne stvari u muzejima, imaju grbove... mozda bi trebalo da ih pametni Srbi obaveste o bespotrebnosti takvih stvari.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 00:59 - pre 164 meseci
Prvo, kosmopolite nisu klasicni Srbi, bar ne u onom smislu u kom to "biti Srbin" definisu ovi vajni patriote. Drugo, masis jednu veoma vaznu stvar. Vi niste veliki, niste bili veliki i nikad necete biti veliki. Vi ste niko i nista. Balkanski dzudze. Saka jada i gologuzija koja nikome ni zbog cega nije vazna, pa cak niko nece ni da dodje na silu da je uljudjuje. I kako se svet razvija, ta saka jada postaje sve manje vazna. Doduse, niko vama ne brani da se u vasoj bednoj rupici koja moze da se predje kolima za dva - tri sata zabavaljate tim stvarima, ali onda prestanite da rovarite po komsiluku, zatim prestanite da prosite po svetu, onda operite zube, i kao najvaznije, pocnite sami da zaradjujete za lebac.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 01:09 - pre 164 meseci
Eto i to kad si pomenuo, te neke spomenike i to. Interseantno da svi ovdasnji patriote, od lokalpatriota do ovih patriota nacionalnog karaktera, kad predstavljaju ovu zemlju, ili svoje mesto, grad ili nesto slicno, jedino umeju da slikaju neke sume, spomenike i puste ulice, crkve i tako te stvari. Dok neki drugi kad predstavljaju svoju zemlju ili grad, uvek stavljaju fotografije ljudi, obicno nasmejanih, ali bude tu i zanimljivih izboranih faca. Ima i slika gradjevina, ali akcenat je uvak na ljudima. Sto dovoljno govori o jednima i o drugima. Ovdasnjim patriotama ljudi su dobri samo kad su mrtvi, da mogu da ih prebrojavaju sa drugim patriotama istog kalibra, i tu se zavrsava njihova briga o ljudima i ovome svetu. Njima su vazni spomenici, da ostanu sto duze. Za sto vise mrtvih ljudi je napravljen spomenik, to je on njima bitniji dokaz o sopstvenoj velicini. Sto bre ne pocnete da pravite piramide? Sad je to lakse nego ranije, izlijes je od betona do jedno 500m visine, a onda ce one da traju jos nekoliko hiljada godina, kad vi nestanete.

To je znaci bila caka, cuti kad sam ukapirao posle 25 godina. Antisrbi se bave ovozemaljskim problemima, recimo da moze slobodno da se ide gde hoces sa nasim pasosem, posto je lebac i pivo, i te stvari, i zato znaci oni ne valjaju, a ovi prosrbi sa manijom velicine ce da prave spomenike vo vjek i vjekova, i zato su oni dobri. Sacuvaj boze. Bolest je to.

Evo i u vezi ove teme, verovatno im zato bravar ne valja, sto su za bravareva vakta ovde ljudi bili zadovoljni onoliko koliko je to moguce. Nisu dozivljavali multiple orgazme, nego su bili srecni koliko je moguce, druzili se, isli na izlete, izlazili, smejali se. A sta ima tu ti da se smejes kad nisi napravio piramidu i nisi odbranio kolevku.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 22.11.2010. u 02:23 GMT+1]
 
0

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.51.*



+744 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 01:22 - pre 164 meseci
Zato i imamo toliko spomenika, samo ih stancujemo - bre niocemu drugo ni ne mislimo ... pozavidela bi nam jedna Francuska... a cekaj... sve da nabijemo na jednu gomilu ne bi zasenilo centar Pariza :)

Nego da, moze to sve i drugacije da se gleda - mi smo prcija i ostacemo prcija, dokle god nam je jedini cilj, samo sopstvena koza i pun trbuh... ocigledno je da neki tamo, imaju mnogo drugaciji pogled na svoju istoriju i poreklo, zemlju i zajednicu, od nas samih - gde se to smatra gubljenem vremena i krajnjom gluposcu, u krajnjoj liniji ne jede se - niti sipa u traktore - a bogami, ni u sobi 4x4 ne moze da ti zasvira na uvce. No dobro, vidi se gde smo mi, a gde oni... i kakav ko ima odnos prema cemu.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 01:24 - pre 164 meseci
Vi ste tu gde vam je i mesto. Ni levo ni desno, nego bas tu gde ste zasluzili. Supak svijeta. A tako ce i ostati.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 01:30 - pre 164 meseci
Citat:
Česi i Poljaci
naše nadmenosti

Mnogo je priča o tome kako djeca umiju biti surova. Oslobođena ideje morala i društvenih obzira, ona ispoljavaju brutalnost koja u odraslom čovjeku postoji, ali je socijalni strahovi drže potisnutom. U vrijeme kriza i ratova ona pak izbija iz čovjeka, kao bijesni pas pušten s lanca, i tada odrasla osoba liči na sebe u djetinjstvu - splet od krvi i mesa koji pokreću nagoni. Stvari koje učini u djetinjstvu čovjek se kasnije često stidi. Moj veliki grijeh djetinjstva nije bilo mučenje pasa ili mačaka, grozni sadizam malodobnih dripaca. Ne: moj grijeh bila je pogrešna riječ.

Priča koju vam želim pripovijedati dešava se sredinom osamdesetih godina. Tito je mrtav, ali mi živimo kao da toga nijesmo svjesni. Čitava zemlja nada se najboljem dok u redovima čeka šećer, kafu i hljeb. U mračnim salonima beogradskih "disidentskih" zvijezda prave se zlokobni planovi o ratovima, crtaju se buduće granice. Krv će uskoro poteći, plamen će suknuti, kao oslobođen iz pakla. Mi o tome ne znamo ništa. Umorni smo od kolektivnog Predsjedništva, nadamo se novom lideru. Uskoro, on će i doći.

U blizini naše porodične kuće u Ulcinju poljska porodica podigla je malu, montažnu vikendicu. Otac je bio iz ovih krajeva te je, vođen nostalgijom, teško ušteđeni novac odlučio uložiti u skromnu građevinu na imanju koje je naslijedio. Imao je dvojicu sinova, čijih se imena ne sjećam. Pamtim da smo ih zvali Lolek i Bolek, po crtanom filmu koji je u obrazovnom programu tada emitovan na socijalističkoj televiziji. Sljedstveno tradicionalnom gostoprimstvu kojim se tako rado hvalimo, primili smo ih u društvo, neprekidno im se podsmijevajući iza leđa. Njihove frizure bile su demode; njihova odjeća bila nam je komična; zbog njihovih platnenih, ruku na srce odvratnih, patika smijeh nas je doslovce obarao s nogu, te smo se u orgiji ruganja valjali livadama na kojima smo sa malim Poljacima igrali fudbal.

Nikada nijesam želio biti u timu sa njima dvojicom. Budući da smo odrastali u uvjerenju da je jugoslovenski fudbal najbolji, da niko ne dribla bolje od Safeta Sušića, niko ne šutira bolje od Blaža Sliškovića, da niko i nikada nije bio brži od Dragana Džajića, budući, velim, da smo odrastali u uvjerenju da je sudijska nepravda i urota jedini razlog zašto svako prvenstvo svijeta ne osvaja naša reprezentacija, s prezirom smo gledali kako nesretni Poljaci nespretno šutiraju loptu. Bili su užasni igrači, ali su se trudili. Kad bolje razmislim, za ekipu su bili korisniji od "tehničara" poput mene, za koje je cilj igre bio da u jednom napadu predribla sve protivničke igrače, nakon čega bi utakmicu smatrao završenom i nezainteresovan za krajnji ishod podjebavao protivničku ekipu, koja bi, u međuvremenu - pobijedila.

Jednom, dok smo se znojavi i umorni vraćali kući nakon utakmice, pohvalio sam se Loleku i Boleku kako mi je mama juče kupila nove "adidas" patike. Pokazivao sam im novi model obuće, a zatim se pohvalio i "puminim" šortsem i majicom. Nijesam vodio računa o tome da tu odjeću nije bilo moguće kupiti u Poljskoj. Na pamet mi nije palo da te tri stvari vjerovatno koštaju više od mjesečne plate njihovih roditelja.

Sjutradan, Lolek i Bolek su me u uobičajeno vrijeme, uobičajenim načinom - dozivanjem preko kapije - pozvali na fudbal. Obojica su bili obučeni u "adidas" komplete. U bijelim patikama, šortsu i majicama izgledali su kao olimpijski tim neke zemlje Istočnog bloka. U trenutku sam sve shvatio i osjetio stid koji me je paralisao. Za njih je moje prazno hvalisanje bilo teška uvreda. Koju su sprali time što su njihovi roditelji, ko zna odakle, izvukli može biti posljednju ušteđevinu i kupili im glupavu odjeću kojom sam se hvalisao.

Kada je Jugoslavija izgorjela u plamu etničke mržnje, javili su mi se iskrenim prijateljskim pismom. Nadali su se, pisali su, kako će rat brzo stati. Ponovo sam ih vidio tek '96. Prošli su pored mene u sjajnom "pasatu", dok sam se sa kesama punim povrća peo uz brdo ka kući. Parkirali su se pored našeg "vartburga", koji smo rijetko vozili, jer nijesmo imali novca za gorivo. U godinama koje su protekle, naučio sam jedno: sve što smo mislili da znamo o sebi i drugima, bilo je pogrešno.

Sve one priče o "našim ljudima" koji su putovali u Prag i Varšavu i tamo za deset maraka "živjeli kao kraljevi", dok su ih siromašni češki i poljski konobari dvorili a taksisti zahvaljivali na velikim napojnicama, nijesu bile drugo do hvalisanje budala. Oni, koji su dolazili na naše primorje u smiješnoj odjeći i na plažama jeli paradajz, nijesu imali ništa a stvorili su sve. Mi smo imali sve i završili smo u ništavilu.

Nije ekonomska bijeda ono što je strašno. Ono što ubija jedno društvo jeste bijeda duha. Duh koji je svoj ultimativni izraz našao u ruševinama Vukovara i masovnim grobnicama Srebrenice nije, kao u bajkama, pušten iz boce. On je njegovan generacijama, uljuljkivan neradom i mediokritetstvom. Isti duh koji se kroz mene rugao siromašnim poljskim komšijama, isti duh koji se kroz Njegoša u Gorskom vijencu podsmijeva "smradnoj" Veneciji i za Baha i Mocarta bez gusala "ne bi paru tursku dao", isti duh koji se sprdao sa prostitutkama iz bivšeg Sovjetskog saveza koje su se pijancima podavale za jednu "črvenu", isti taj duh je na kraju uništio ovu zemlju oholih i samoljubivih ljudi. Istorija Jugoslavije i zemalja koje su nastale njenim raspadom istorija je ničim utemeljene oholosti. Može se dugo živjeti u krivom uvjerenju o vlastitoj veličini, ali račun koji valja platiti uvećava se svakim danom.

Poljska mojih Loleka i Boleka sada je, sa devet drugih zemalja, postala članica Evropske unije. Dan kasnije, meni i nama koji smo se Poljacima decenijama rugali, poručeno je da se prijemu u EU "možemo nadati 2015". Nakon što proces pridruživanja završe Makedonija i Albanija (a kako smo se slatko i njima rugali), mi se "možemo nadati". Što je najteže u našem porazu? To što mu nema kraja, što se propadanje nastavlja? To što nam se Havijer Solana u ime EU povremeno obraća novinskim tekstovima koji su intonirani poput saopštenja uprave u zavodima za retardirane? Ne. Najteže je to što poraz odbijamo priznati. To što se ovdje ne pravi razlika između onoga čega se treba stidjeti i onoga čime se valja ponositi. To što se ovdje najveće zablude sistematski proglašavaju za dogme, zločinici promovišu u svece a brane se jedino ideje koje valja sa stidom napustiti.

Zbog svega toga, Evropa za nas nije nešto čemu se "možemo nadati". Ona je ogledalo kojem istovremeno zavidimo i mrzimo ga. Ogledalo u kojem se ogleda istina o nama, naš pravi lik. U koji odbijamo pogledati. Jer, samo dok ne vidimo imaćemo najvećeg pjesnika, najboljeg fudbalera i najčasnije i najhrabrije ljude. Cijena naše veličanstvene predstave o sebi samima je sljepilo i tupost. Tu cijenu smo ne oklijevajući mnogo puta platili. Vidi li iko razlog zašto je ne bismo platili ponovo?


Andrej Nikolaidis
 
0

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.51.*



+744 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 01:30 - pre 164 meseci
Citat:
Vi ste tu gde vam je i mesto. Ni levo ni desno, nego bas tu gde ste zasluzili. Supak svijeta. A tako ce i ostati.

Sigurno da ce i ostati, kako i nebi sa ovakvim komentarisanjem vaznosti istorije, drzave, zemlje, porekla...

Narod koji ne zna da postuje svoju proslost, nema ni svoju buducnost.
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 01:51 - pre 164 meseci
Pazi, to su parole a evo kako idu stvari. Ti veliki, nisu oni postali veliki tako sto su rekli, aha, hajde mi sad da budemo veliki. Nego su se ponasali normalno, radili, proizvodili, zaradjivali sami za sebe, pa su polako ojacali, pa se tu naslo i za te spomenike, i za kulturu i za nauku i za sve, pa i za ratove, dok je bilo vreme osvajackih ratova. A ovdasnji patriote hoce sve suprotno. Prvo hoce da budu veliki, da pricaju o nekim istorijskim misijama, o nekim dostojanstvima, o nekoj pravdi, da govore svako malo historijsko njet, i ko zna o cemu sve ne bi oni pricali (samo ih stvarni svet ama bas ni malo ne zanima) , a onda tamo za koju stotinu godina, kad se sve namesti kako njima odgovara, e onda ce oni da se brinu o obicnim stvarima. A to tako ne moze. Ide prvo baza pa nadgradnja, rek'o drug Marks.

Ali dobro, ako nista drugo bar sam bar konacno posle cetvrt veka ukapirao koji su to antisrbi i po kom kriterijumu se odredjuje ko ili sta je antisrpstvo. To je kad te vise brine stvarni svet nego da udjes u svijetlu historiju. Samo, za takve koji se brinu o svijetloj historiji kad se pojave u raji "veliki" imaju institucije zatvorenog tipa. A i ove druge, ako su mislim politicari ili nesto koji bi da ulaze u istoriju, obicno brzo pojede demokratski mrak tamo kod velikih, u poslednje vreme.
 
0

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 05:44 - pre 164 meseci
„Klonim se i zazirem od tog izraza „istorijski“ za koji se u ovom regionu sa gotovo neizdržljivom količinom istorije po glavi stanovnika hvata često, gotovo često koliko i za pušku.“
Boško Jakšić, novinar „Politike"

A da je u pravu, prilog:

Kakvo je vreme, Dživs?
Izuzetno blago, gospodine.
Šta kažu novine?
Sukobi na Balkanu, gospodine. Ništa posebno.

P.G. Woodhouse, The inimitable Jeeves, 1928.


I još jedan, lični.
Bio sam u JNA u Rijeci 1967.g.
Kao svršeni (tada) nastavnik muzike, dobijam dom JNA i mesto u vojnom orkestru, a u kasarni vodim svoj četni orkestar.
Imao sam dobrog harmonikaša, Paraćinac, svirao i kola i Art van Dama.
Dobijem prekomandu, dom JNA Pazin, potom Umag...da i tamo formiram orkestar, da zaživi neka zabava, ali moj uslov je da vodim Paraćinca sa sobom. Zajedno spavamo, sviramo, 24/7...već godinu dana. Čekamo svaki dan da nas puste u februaru kućama.
U Umagu proleće, sednemo na terasu privatne gostione. Konobarica zgodna, ljubazna, sa nekom pločicom na džepiću sakoa-uniforme: Irena Kozma. Oslovim je na mađarskom jeziku i dobijem odgovor - na mađarskom.
Moj Paraćinac pljune, začuđen, ljut, iznenađen, razočaran..." Jbte, pa jel' Ti znaš da su Madžari ubijali sve živo po Vojvodini, okupatori, fašisti ********!!!!!!
I više ni reči nismo progovorili, ja sam se vratio u Rijeku, da se razdužim i za 10 dana otišao iz JNA, a da Paraćinca više nisam ni video.

Istoriju nisam nikada ni voleo, ali posle toga mrzeo.
------------------------------------------------------
Patriotizam: u svakoj Enciklopediji>pod slovom P.
Između definicije i emocija veliki prostor!

Znam samo da je za vreme J.B.Tita u svakom segmentu života&rada, patriotizam imao vidno mesto.
U vaspitanju, u literaturi, filmovima, školskim programima, muzičkom&umetničkom stvaralaštvu...MPV u vojsci...
Ali, sada tek razlikujem patriotizam u dva različita društvena sistema:
u vreme stabilnosti države, institucija, izgradnje, bratstva i jedinstva, osećaja opšte sigurnosti, postojanosti - patriotizam nije niko video, niko nije pitao za njega, a kada je trebalo neku zakletvu polagati, bilo je tu i ponosa, prijatnog osećanja časti, važnosti, a Bogami i treme...

Šta sada znači patriotizam, kada je sve razjedinjeno (i SPC čak), prijateljstva, kumstva se ruše zbog odbijanja jemstva na menici za kredit, kada se ceo društveni kontakt odvija SMS porukama, deca poštuju samo kintu, kada vidiš, čuješ, osetiš da te niko ne poštuje ni u zgradi u kojoj živiš, ulici, a o svetu van granica...da i ne pričamo.

Šta će za kratko vreme značiti patriotizam, kada se stvori 7 Regiona u SR?

Lokal-patriotizam je već nestao, jer se struktura vlasti menja svako malo, nikada ne znaš, kada će se koalicioni partneri razjediniti i stvoriti novu kombinaciju većine, a ne rade ništa osim demagoških nastupa sa mikrofonom u ruci.
Znači, imaćemo regional-patriotizam (čitaj: svako svoj), koji važi na teritoriji, koju možeš biciklom preći, danas uzduž - sutra popreko.

U prilog patriotizmu:
http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=22&nav_id=473975
Plus onih pola miliona iz ranijih perioda.
Sve neki Odin do Odina...trbuhom za kruhom.

Pozdrav




[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 22.11.2010. u 07:33 GMT+1]
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 06:40 - pre 164 meseci
Citat:
U stvari, bolje otidji odmah sad i ispishi se iz drzavljanstva, posto ti ono ni ne treba, jer ti ne pripadas nigde, niti te interesuju obaveze, deljenje sudbine, istorija ili neka tako boranija... sta ce ti to - to ne puni tvoj stomak.

Uh, ovakvu zamenu teza odavno ne videh. kakve dođavola veze jedno sa drugim imaju obaveze, deljenje sudbine i istorija. Obaveze su tekovina civilizacije i kao takve predstavljaju sasvim normalnu stvar. Znači, normalno je da plaćaš porez, jer koristiš infrastrukturu. Normalno je da plaćaš komunalne usluge ako ih koristiš. Normalno je da plaćaš struju ako je koristiš. Normalno je da plaćaš vodu ako je koristiš. Normalno je da platiš hleb u prodavnici. To nikakve veze nema sa patriotizmom, istorijom, tradicijom ili čime već.

Dalje, šta je freakin' deljenje sudbine i čemu to služi ? Da li to znači da ako neki Srbin sutra opljačka banku, trebaš i ti da ideš u zatvor sa njim, jer obojica ste Srbi ? Ili još bolje, ako neki tvoj rođak ode u zatvor, da li ćeš se i ti dobrovoljno prijaviti da odslužiš kaznu sa njim ? Predpostavljam da ćeš reći ne. A zašto bih onda ja trebao da delim sudbinu sa nekim i ispaštam zbog tuđih postupaka, samo zato što pripadamo istoj naciji ili imamo isto državljanstvo ? To je glupo. Svako neka kroji svoju sudbinu i odgovara za svoje postupke. Deljenje sudbine jedino odgovara onima koji su nesposobni da iskroje svoju.

A što se tiče istorije, to nije neka mistična sila, već zapravo samo nauka, dakle skup činjenica, teorija, dokaza, pretpostavki... koji opisuju neke prošle događaje, odnosno događaje koji su se već desili. Kao takva, ona je relevatna utoliko što može da objasni zašto se nešto desilo i sled događaja koji su doveli do nečega, recimo zašto je neka zenlja postala velesila, a neka druga šupak sveta. Međutim, meni kao pojedincu, istorija bilo kog naroda je nebitna. Istorija za mene ionako počinje pre nekih 30-tak godina kada sam rođen ili ajde da kažemo nešto kasnije kada sam postao svestan sveta oko sebe i mogao da kako tako utičem na njega. Sve što se desilo pre toga nije mnogo važno, jer bilo dobro ili loše, ja nisam mogao da utičem na to, pa samim tim ne vidim zašto bih se ja sad tu nešto ponosio time ili se stideo toga. Sve što se desilo prihvatam kao fakte i kao posledice postupaka mojih predaka, ali ja sa tim nemam nikakve veze. Sve što su moji preci radili, radili su za sebe, a ne za mene, jer mene niko nije pitao, niti je mogao da me pita šta ja želim. Možda bi meni odgovaralo da je okupacije Nemačke potrajala malo duže, pa da se koliko toliko civilizujemo, šta ga znaš. Tako da, svaka generacija radi za sebe, onako kako misli da treba. Ja svakako nemam nameru da radim nešto za svoje potomke, jer otkud ja znam šta će oni za nekih 100-200 godina želeti od života.
Citat:
Pa aj'mo onda da raspustimo ovu "nashu" prciju... sta ce nam zemlja, drzava? Bre, siguran sam da je to nastalo totalno slucajno, sigurno ce svakome od nas biti bolje ako nastupimo "kosmopolitski", ili ti trbuhom za kruhom.

Ja sam za, a vremenom će sigurno i doći do toga. U jednom trenutku u vremenu, da li za 100, 500 ili 1000 godina, granice će svakako postati stvar prošlosti, jer jednostavno više neće imati svrhu. Evo, već i danas možeš da primetiš da granice imaju mnogo manji značaj nego pre 50 ili 100 godina. Mislim, pogledaj malo strukturu stanovništva u dobrom delu Evrope, pa ćeš videti da je sve manje građana koji su čistokrvni pripadnici određenih naroda, a taj trend će se nastaviti i u budućnosti. Pa zatim, činjenicu da između određenih zemalja kao i da ne postoje granice, recimo ako si državljanin Nemačke, iz Berlina u Pariz možeš da otputuješ, a da ne primetiš da si prešao granicu. Takođe, sve je manji značaj lokalnih tržišta, a sve veći jednog ogromnom globalnog tržišta, a zahvaljujući internetu, svako može svoje proizvode i usluge da plasira u celom svetu. Sve će ovo postajati još izraženije kakao vreme protiče. Uostalom, pozivaš se na istoriju, pa nek ti ona bude učiteljica. U početku su bile pećinske zajednice, pa plemenske zajednice, pa gradovi države, pa države, a danas eto već imamo veće zajednice država poput SAD i EU. Za koju godinu, biće još takvih zajednica, jer danas jedna zemlja jednostavno ne može da bude neutralna i da funkcioniše samostalno, već svi zavise jedni od drugih, više nego ikada pre, i tako sve dok ne dođe do opšte globalizacije. To je nezaustavljiv proces. Upravo zato su mi totalno smešne priče o nebeskim narodima, vekovnim ognjištima, velikoj Srbiji i tako tim glupostima. Sve i da se to postigne, na kraju će biti džabe ste krečili. I zašto bih se ja onda oko toga opterećivao i mahao tu nekakvim srpstvom i šta ti ja znam, umesto da mislim na sebe, svoju porodicu i na to kako da donesem hleb na sto. A da li će taj sto biti na srpskoj, nemačkoj ili albanskoj teritoriji, manje je važno. Ako mi dozvole da budem tu, super, ako ne, pa velika je planeta Zemlja.
Citat:

Tako to u ostalom rade veliki, koji su postali veliki ignorisuci svoju istoriju, ne uceci nista iz nje, i ne praveci planove koji dosezu daleko ispred njihovih prolaznih zivota... sta vishe, siguran sam da su gledali samo sebe, trenutnu kratkorocnu dobit, i drzali se maksime - trbuhom za kruhom. Zato su i gradili one silne spomenike po Evropi, da ih podesecaju na nista. Zato i dan danas neki postuju instituciju kraljevine, cuvaju neke bezvredne stvari u muzejima, imaju grbove... mozda bi trebalo da ih pametni Srbi obaveste o bespotrebnosti takvih stvari.

I opet zamena teza. kakve veze imaju spomenici, grbovi, muzejski eksponati sa nečijom veličinom. Spomenik kao spomenik je obična građevina koja obično ima za svrhu da oda počast nekome i svako može da ga podigne. Eto, možeš ti sutra da odeš u gradsku upravu i tražiš dozvolu da podigneš spomenik svom pradedi u centru grada. Kao takav, taj spomenik nekome nešto znači, a neki nemaju pojma ni šta on predstavlja. Evo ilustracije radi, pre nekog vremena naletim na Google Earth-u na neki spomenik u Mičigenu koji mi je izgledao interesantan i pošto sam tada radio sa jednim klijentom baš iz Mičigena, pitam ga da mi kaže nešto o tom spomeniku i dam mu koordinate, kad čovek kaže da nema pojma kakav je to spomenik, pitao ženu ne zna ni ona, sutradan mi reče da je pitao par prijatelja i poznanika i da niko nije znao tačno šta predstavlja spomenik, jedino su znali da je vezano za neku bitku. U međuvremenu sam naravno našao na netu i šta je i kome je posvećen, pa čak i ogromnu fotografiju na kojoj se lepo vidi natpis na spomeniku koji sve objašnjava, ali eto ljudi koji žive tamo nisu našli za shodno da zastanu i pročitaju to. Da li ih to čini domaćim izdajnicima i stranim plaćenicima ? Da li oni zbog toga nisu pravi Amerikanci ? Ne, već jednostavno ljudi imaju pametnijih stvari u životu nego da obiđu svaki spomenik u USA kojih verovatno ima na milione i čitaju šta piše na njima. Jedino u Srbiji i sličnim banana državama mogu da deluju uredno registrovane grupe koje daju sebi za pravo da određuju ko je pravi Srbin na osnovu toga da li poštuje spomenike, da li poštuje tradiciju, da li je gej, koje je vere i slično, a kao što vidimo, neke patriJote smatraju i da je nepoznavanje ili nepoštovanje svih spomenika, istorije i tradicije glavni razlog zašto je zemlja propala. Ni slučajno to nema veze sa lošom politikom, inaćenjem prema svetu, ratovima...

Uostalom, popričaj malo sa ljudima iz sveta, posebno iz razvijenih demokratskih zemalja (eto to bar nije teško u vreme interneta), pa ćeš shvatiti koliko nisi u pravu. Veoma veliki broj ljudi u tim zemljama na nacionalnost, poreklo, tradiciju i slične stvari, gleda kao na prost fakat, otprilike kao na to što nosi cipele broj 45 ili da se preziva Smit, dakle kao na nešto što je dobio rođenjem i ne beži od toga, ali mu nije to glavna stvar u životu. Jeste, u svakoj zemlji ima nacionalista, kojima je to jako važno, ali nigde nećeš videti ljude koji su spremni da razruše glavni grad ne bi li pokazali da je jedino njihov pogled na te stvari ispravan.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 06:58 - pre 164 meseci
Apropo teme. Da li se za vreme bravara bolje živelo ? Apsolutno, to skoro svi koji su živeli u to vreme potvrđuju. Da li je bravar bio dobar državnik ? Nije, zato što je stvorio, ili bolje reći prihvatio, loš sistem koji nije održiv na duže staze i kome je zagarntovana propast. Jednostavno, svaki sistem koji je zasnovan na diktaturi, osuđen je na propast, jer pre ili kasnije (u našem slučaju pre), na vlast će doći neko ko nije sposoban za to i ceo sistem se ruši kao kula od karata. Dobar sistem mora biti nezavisan od ličnosti. Upravo zato je demokratija najsavršeniji sistem danas, jer se bazira na nečemu što je mnogo dugovečnije od bilo kog vladara, a to je narod. Međutim problem sa demokratijom (i inače razlog zašto mi još uvek ne uživamo u blagodeti iste) je u tome što za razliku od komunizma i sličnih socijalističkih bućkuriša, ne trpi inertnost, lenjost, sporost... već zahteva inicijativu, odgovornost, aktivno učešće u životu... i tek onda daje prave rezultate. Nažalost, ljudi koji su živeli u Titovom sistemu, naučili su suprotno... da ne mora da se juri posao, jer svakoga čeka posao posle škole, da ne mora mnogo da se radi, već je plata zagarantovana, da ne mora mnogo da se trudi i razmišlja, jer država to radi za tebe, da postupci države ne smeju da se preispituju, a ne daj Bože izvrši pritisak na vlast da prihvati ili ne prihvati neki zakon i slično. Upravo zato danas imamo gomilu pedesetogodišnjaka koji ne umeju da se snađu kad ostanu bez posla, ne žele da nauče nešto novo, ne žele da se usavršavaju, već samo umeju da kukaju kako se lepo živelo u vreme druga Tite. No, to i ne bi bilo toliko strašno, kolateralna šteta, da ti ljudi i dan danas ne ke*aju svojoj deci kako se lepo živelo u SFRJ, kako si išao na posao kao čovek, sedeo, pio kaficu, pušio... a ne ko danas, samo radiš osam sati i jednom pauzom od pola sata, pa ti popi kafu, pojedi ručak i popuši paklo cigara ako možeš za 30 minuta, itd. Dakle, ja razumem vas koj ste živeli u to vreme, da pričate o svemu tome u superlativima, pogotovo ako se ima u vidu da ljudski um ima tendenciju da automatski briše loše stvari iz sećanja, a one lepe preuveličava, pa vi zapravo pričate zaista onako kako se sećate tog vremena. Ali sa druge strane, morate biti svesni da je upravo takav život tada, odnosno sistem u kome ste živeli, doveo do ovoga što je danas. To je bilo neminovno. I nemojte samo priče o tome kako je stigla demokratija, a opet ne valja. kao što reče Lesli, za demokratiju je potreban malo viši nivo svesti. Jedino što ne mogu da se složim sa Leslijem je to da trba ponovo čvrsta ruka da se šljam dovede u red. Ne zato što mi ne smeta šljam, već zato što bi čvrsta ruka rešila problem trenutno, ali bi vremenom opet na vlast došao neko ko nije sposban, pa ajmo Jovo nanovo. Zato je bolje prećei sad, pa ko preživi, pričaće.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.gogethosting.com.



+443 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 07:04 - pre 164 meseci
Ma da, u šljiviku su svi nevažni osim glavnih igrača. Ko te šljivi ako nisi "njihov". Ispisivanje iz državljanstva su izumeli nacional-šovinisti krajem 80-tih i početkom 90-tih godina XX veka. Kasnije su ispisivanje provodili kopanjem masovnih grobnica.

Šta sad znači isporučivanje Mladića i Hadžića sudu u Hagu? Zločinci se moraju isporučiti odmah jer je besmisao koji isti generišu beskonačano kolo žločina i kriminala. Momentalno isporučivanje zločinaca nije samo pravda već i sredstvo da se zaustave dalji zločini, da se spreči kriminal koji uzdiže djavolje šegrte obučene u "patriotizam" i "srpstvo". 15 godina zla neće nadoknaditi nikakva sudska presuda. Ono što je ironično neće sprečiti ni nove zločine jer su se majstori sotone transformisali u "ugledne" članove zgarišta zvanog 6 regiona (onaj 7-mi kontinent ionako nije više u zemlji čuda). Zbog vremenskog razvodnjavanja vražji Sinovi i dalje nesmetano žare i pale u paklu zvanom "srpske zemlje" i "srpske republike".

Bravar je gazio "srpstvo", gazio je i "hrvatsko proljeće", gazio je i "patriotizam". Zločince poput Hadže i Mlade bravar nebi nikome isporučio. Davno bi se ratni zločinci izvrnuli negledajućim pogledom u nebo pred neopozivim i gromoglasnim božjim pozivom putem streljačkog voda.
 
0

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Bravar je bio bolji22.11.2010. u 07:28 - pre 164 meseci
Citat:
Marko_L: Ali sa druge strane, morate biti svesni da je upravo takav život tada, odnosno sistem u kome ste živeli, doveo do ovoga što je danas.


Pogrešno.

Pa kako se onda izgradila čitava jedna država, infrastruktura, gradovi...industrija i sve ostalo, kada se samo sedilo i kafenisalo uz pušenje paklice-dve...

To se sada radi, jer se ne stigne, faktički, ni okrečiti što je već izgrađeno.
Pogledati planove i rokove:
Koridor 10
Koridor 11
Auto-put (?) Horgoš -Novi Sad- Bgd...i tako dalje, a usput sva industrija nestala, ugašena ect. ect.
I sve će biti jasno.

To što se sada nešto užurbano kreće po gradovima, ili su školarci, ili oni koji idu iz jednog kafića u drugi, ili u Banke - da sređuju minus kredite, poneko da digne nov...
Ukratko.
Još se uvek krcka ona kinta što smo je zaradili u prošlom veku, ili ova nova, pozajmljena od MMF-a.


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 22.11.2010. u 09:20 GMT+1]
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Bravar je bio bolji
(Zaključana tema (lock), by pajaja)
Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 136859 | Odgovora: 920 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.