Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

linux za servere

[es] :: Linux :: linux za servere

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4918 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: linux za servere30.11.2010. u 21:41 - pre 163 meseci
Citat:
maksvel: ^Slekver je ipak za malo iskusnije, ne?


Ne mora da znači. Meni je Slekver bio prvi Linux, i to upravo zato što sam ga najjednostavnije instalirao. Nije me davio sa grafičkim idi-mi-dođi-mi instalacijama koje puknu negde na pola ili na samom početku, već me je bacio na komandnu liniju i pljunuo mi uputstvo šta i kako treba da radim, i ja ga instalirao bez problema.

Citat:
_cipiripi_: - ovaj ''testni server'' ima nekoliko diskova razlicitih velicina,mene zanima da li cu ja moci da te diskove u WIN-u dodam kao network diskove ako me razumijes.


Nakon što ih šeruješ u Sambi, moći ćeš.

Citat:
_cipiripi_da li ce dolaziti do nekog konflikta u slucaju da su obe mrezne kartice aktivne i da li moram nesto podesavati naknadno

Neće ukoliko im daš različite IP adrese.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.otpbanka.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: linux za servere01.12.2010. u 10:01 - pre 163 meseci
Citat:
pisac: Neće ukoliko im daš različite IP adrese.

ili ih bridžuješ u jednu ip u zavisnosti od potrebe...
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
178-223-57-143.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: linux za servere03.12.2010. u 17:38 - pre 163 meseci
@cipiripi:
E, izvini, isprečio se privatan život, pa me nije bilo na ES-u ;) elem :

mislim da je windows na javnoj IP kao seks na železničkoj stanici bez gume - igranje sa vatrom... ja ovo iz ličnog iskustva, ne iz poriva da izazivam zealot-e; elem, naravno da postoji potreba da ti server nečega bude win, ali ja bih tu i tada stavio sve iza mikrotik rutera - mikrotik dobije javnu IP, svi ostali serveri dobiju lokalnu, i maskarada onima kojima treba, takođe dst-nat kao način pristupanja serverim slave-ovia spolja, popularnije nazvano "otvaranje portova". preporučujem RB750 zbog cene.

8 servera pod Linuksom - ništa lakše: na svaki instaliraš Webmin, jedan od njih ti bude (nešto kao) master webmin server, ostali (kao) slave-ovi, i kad pristupiš glavnom imaš pregled svih servera, a plus što webmin možeš da instaliraš i na windows, pa da onda kontrolišeš i njega :)

torente bih ja prebacio na lindžu - deluge radi i iz komandne linije, sa sve web interfejsom, a transmission takođe ima web interfejs - a time oslobodiš win mašinu; još kad bi lepo dodelio prioritete u mikrotiku, da torenti imaju niži prioritet saobraćaja (ja sam to u mikrotiku uradio po destination port pravilu, i uradio markiranje paketa)

Šerovanje diskova na linuksu, da bi ih win video u my network places - servis se zove samba, i veoma lako se instalira i podešava iz webmin-a. ako želiš baš da se poigraš, možeš da nateraš windows da se kači na nfs šerove na linuksu - čini mi se da je manje zahtevan i brži protokol od windows networking-a.

Dakle, ovako ako uradiš, imaćeš jednu javnu IP adresu, koja će biti u mikrotik ruteru, ruter će u zavisnosti od podešavanja preusmeravati saobraćaj ka serverima, u zavisnosti od ip porta na kome dobija zahtev, pa ćeš i moći da vidiš sve servere spolja, i radiće kako treba, a i u slučaju da ti vrisne bilo koja mašina, nabrzaka prekonfigurišeš neku drugu mašinu da privremeno radi taj posao, i samo u mikrotiku dodaš novo pravilo za NAT - kada bi ti windows bio na javnoj IP i radio internet connection sharing, koliko bi ti vremena trebalo da osposobiš mrežu ako baš taj komp gekne/ili ako moraš da ga ugasiš-restartuješ posle svakog update-a?

elem, javi ako zapne - pomoći ćemo ti.

edit: evo kako izgleda webmin pristup za kontrolu više servera, klikneš i podešavaš, zahteva samo jedan port da bude dst-nat-ovan, ka samo jednoj mašini - ostale mašine ne moraju da se uopšte vide sa javne ip.



[Ovu poruku je menjao newtesla dana 03.12.2010. u 18:49 GMT+1]
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: linux za servere

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4918 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.