Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3921940 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zule123

Član broj: 323764
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.07.2014. u 16:20 - pre 120 meseci
Dugo ti traje taj godisnji :-) , idi unazad ti odgovaras na postove 00-24 . Ljudi ja pricam iskljucivo iz mog iskustva . Gospodine arhivatore Visnjicu jel to Vi iz iskustva predavanja zahteva ili , prvo pokusaj da predas pa prepricavaj putasestvije ? Zemljace , traze dlaku u jajetu da odbiju , takav sam bar ja imao utisak ... razumem ono osnovno madjarski (vremenska prognoza , kratke vesti na TV, crtane filmove) i zivim u mesanoj sredini . Ja sam predavao 2 puta ,ucio jezik i sa 2 razl. prof i sam kod kuce sa komsijama madjarima i opet nista.
 
Odgovor na temu

Sisoko
Bgd

Član broj: 324232
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.07.2014. u 18:21 - pre 120 meseci
Citat:
visnjicmilos: G

E bas si glup, ne govori vise jer se sve vise ispaljujes. Da si ucio zakon o radu a verovatno nisi. Do 31. juna mozes da iskoristis stari odmor a posle toga odmah nov, prema tome mogu sve spojeno da odem 2 meseca bez prekida. Lepo sam ti rekao da nisi kompetentan. Zaobidji me u sirokom luku. Uzmi digitron i pomnozi 2 puta 23 radna dana da vidis koliko moze da se spoji. U slucaju da ne znas sta je to radni dan i kako se racuna u jednoj nedelji javi se na pp.


Kada se vec pozivas na, trenutno, vazeci Zakon o radu - trebalo bi da znas da nije moguce uzeti 2 puta po 23 dana. Ne vredjaj ljude na forumu jer ni sam ne poznajes pomenuti zakon.

Obrazlozenje:
godisnji odmor se moze koristiti iz dva dela s tim da prvi deo mora biti iskoriscen u toku tekuce godine i ne sme biti kraci od 15 radnih dana.

Zakljucak:
prosle godine si morao iskoristiti 15 dana godisnjeg odmora sto znaci da ti je ostalo samo 8 dana.
To znaci da mozes uzeti 23 dana ovogodisnjeg odmora plus 8 dana proslogodisnjeg (do kraja juna se mora iskoristiti) a to ukupno cini 31 radni dan kombinovanog godisnjeg.

Sve sto se razlikuje od gore navedenog znaci da je doslo do krsenja Zakona o radu!

Izvinjavam se forumasima jer ovo nije tema.
Pozdrav svima.

Profesionalno deformisani
clan odbora poverenika sindikata u
privatnoj firmi
 
Odgovor na temu

milos.hu
milos blabla
student
beograd

Član broj: 304572
Poruke: 244
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+388 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.07.2014. u 19:28 - pre 120 meseci
evo danas sam bio na zakletvi, pa da prepricam. Oko 12h, je izasla sluzbenica iz ambasade i pozvala nas unutra, gde se nakon stepenica ulazi u hol. Tu nam je pozelela dobrodoslicu, i objasnila citav program zakletve. Nakon toga je po abecednom redu pocela da proziva kandidate, a mi bismo prilazili stolu i davali LK ili pasose, ko je kako vec i gde predavao, uz neko neobavezno pitanje, gde ste predali, gde ste ili kada ste rodjeni, cak i u kom keruletu u BP ste predali za jednog momka. Nakon toga je trebalo da se potpisem na dva papira, sa po dva potpisa, a ljubazna sluzbenica vam lepo pokaze i gde. Tada vam ta ista sluzbenica daje i dva spojena papira, Nyilatkozat i neki papir vezan za statistiku. Posto nas je bilo poprilicno, a svako bio nakon potpisa seo za prvi prazan sto i popunjavao te papire, nije vise bilo sl.mesta ni u tom holu za stolom na zidu, kao u pekari, a niti u prostoriji leevo od hola, gde je bilo cetiri, pet stolova, pa su preostali kandidati morali da se snalaze ili da cekaju ove prve da zavrse. Citavo to popunjavanje je teklo pomalo smotano jer je bilo dosta ljudi koji nisu znali kako se sta popunjava, pa bi se to teglilo. Momci iz osoblja su izneli case sa vodom, tako su ljudi mogli da se posluze. Nakon toga je opet ona sluzbenica odrzala kraci govor o pasosima, o mogucnosti preseljenja u Madjarsku i sl. a naglasila je i cenovnik pasosa u BGu i u Madjarskoj kao i podatak da ako danas zakazemo predaju zahteva za pasos u ambasadi, prvi slobodan termin je tek krajem novembra! Na kraju govora nas je zamolila da pogasimo mobilne i da udjemo na klizna vrata iza nje, koja su otvorila dvojica momaka, a iza vrata je bila svecana salam koja se nalazi u cosku zgrade i najbliza je Kalenic pijaci, da biste se lakse orijentisali, tako da je ona prostorija sa stolovima tranzitna, odnosno nalazi se izmedju hola i sv.sale.

Tu nas je cekao konzul i kako smo seli, jedna zena je odrzalaa kraci govor, nakon cega je intonirana himna. Nakon toga nam je konzul odrzao kraci govor od oko minut, dva, nakon cega je odmah pocela i dodela koja je isla kao po loju jer smo sve papire vezane za to potpisali jos na pocetku, da ne bismo gubili vreme ovde i pravili guzvu. Onda je konzul odrzao govor od oko 15tak minuta i pricao o raznoraznim stvarima, kako ovime ne samo da postajemo drzavljani Madjarske nego i EU i u njoj imamo ista prava kao i nemci, spanci, francuzi itd. Zatim o izborima koji su bili u aprilu, ali je naglasio i mogucnost da i sami glasamo na nekom od sledecih. Nakon tog govora je usledilo intoniranje Szozata, koji ujedino oznacava i kraj ceremonije nakon cega po automatizmu oni isti momci otvaraju ona ista klizeca vrata i posluzuju prisutne sampanjcem ili kokakolom ko ne pije alkohol. Konzul je isao od coveka do coveka i nazdravljao sa svima. Nakon toga je zakletva tehnicki bila gotova i ko je hteo, mogao je odmah da podje, ko je hteo mogao je da ga sa konzulom uslika fotograf, a ko je hteo mogao je da ostane na "caskanju" u onoj prostoriji izmedju.

Sve u svemu prigodna svecanost, sve je utabano i uigrano, a vi samo treba da se pojavite.

Rezime:
27 feb, predao u Rumi
23 maj, mi je potpisano drzavljanstvo
20 jun, nakon 3m i 21dana dobijam pismo iz ambasade da mi je drzavljansvo odobreno, kao i to da ih nazovem da bih zakazao zakletvu
15jul, zakletva!

Zeleo bih da se zahvalim:
-Zaposlenima u Subotickom konzulatu
-Zaposlenima i Osoblju ambasade u Beogradu
-Forumasima, a pogotovo onima koji su strpljivo odgovarali na beskonacan broj mojih pitanja
-i specijalna zahvalnost jednoj Osobi koja je imala strpljenja i najzasluznija za moje drzavljanstvo
-i kondukteru koji me je svojevremeno pustio da se prosvercujem od Segedina do Reskea

Uciti, uciti i samo uciti!

P.S. moj izvod iz MKR je dana predaje bio star oko dve godine

Pozdrav svima i srecno!


P.S. moj izvod iz MKR je dana predaje bio star oko dve godine
asdf
 
Odgovor na temu

coja12
jovan saric
odrzavanje masina
yura corporation
smederevska palanka

Član broj: 323175
Poruke: 33
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.07.2014. u 19:46 - pre 120 meseci
Znaci milose konacno si uspeo,znam kroz sta si prosao. CESTITAM CARE.
 
Odgovor na temu

Zule123

Član broj: 323764
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.07.2014. u 20:50 - pre 120 meseci
Citat:
visnjicmilos: G

E bas si glup, ne govori vise jer se sve vise ispaljujes. Da si ucio zakon o radu a verovatno nisi. Do 31. juna mozes da iskoristis stari odmor a posle toga odmah nov, prema tome mogu sve spojeno da odem 2 meseca bez prekida. Lepo sam ti rekao da nisi kompetentan. Zaobidji me u sirokom luku. Uzmi digitron i pomnozi 2 puta 23 radna dana da vidis koliko moze da se spoji. U slucaju da ne znas sta je to radni dan i kako se racuna u jednoj nedelji javi se na pp.


Mozda sam glup kako ti kazes, ali mislim da si omanuo kad si ucio zakon o radu , a mozda si se isto poplasio predmeta tj zakona isto kao kada sam ti pomogao da skines onaj recnik i kad si video koliko je obiman rekao si da odustajes . Ja nisam te struke tako da nisam imao razlog da to ucim , a da li znam kako funkcionise godisnji odmor to znam jer sam u radnom odnosu ,a to sto ti pricas bas i nije moguce 46 radnih danada spojis ,e moj Glavni Arhivatore ziveo ti meni .
 
Odgovor na temu

Juhuuu

Član broj: 323807
Poruke: 20
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika15.07.2014. u 21:40 - pre 120 meseci
Citat:
Zule123: Mozda sam glup kako ti kazes, ali mislim da si omanuo kad si ucio zakon o radu , a mozda si se isto poplasio predmeta tj zakona isto kao kada sam ti pomogao da skines onaj recnik i kad si video koliko je obiman rekao si da odustajes . Ja nisam te struke tako da nisam imao razlog da to ucim , a da li znam kako funkcionise godisnji odmor to znam jer sam u radnom odnosu ,a to sto ti pricas bas i nije moguce 46 radnih danada spojis ,e moj Glavni Arhivatore ziveo ti meni .



Zule bre sta se smaras sa ovim likom , ovaj kao dijamant majonez u sve se mesa ! Prica kakvo je stanje u vezi predaje zahteva , a ni sam nije ni prisao ambasadi , konzulatu ... a kamo li predao zahtev, pa je pricao o radu u inostranstvu i tu je ekspert . Ides u persun Visnjicu ti treba da radis u Vladi na mesto onog sto je podneo ostavku . Hahahah ovo je dobro `sve zna kao da ima 300 godina kao kornjaca sa Galapagosa `.
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.07.2014. u 00:17 - pre 120 meseci
Ima li neko da je u skorije vreme predavao za pasos, ne drzavljanstvo vec bas pasos?
 
Odgovor na temu

padobranac79
333333333333
xxx
xxx

Član broj: 322573
Poruke: 77



+45 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.07.2014. u 09:48 - pre 120 meseci
Svaka cast Milose predao si u Rumi 28 og februara tad smo i razgovarali i znam sta si sve prosao dobro je da si odradio sve cestitam (secas se kad je konzul rekao polozicu jezik kad budem pricao kao ti
 
Odgovor na temu

milos.hu
milos blabla
student
beograd

Član broj: 304572
Poruke: 244
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+388 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.07.2014. u 13:24 - pre 120 meseci
Citat:
padobranac79:
Svaka cast Milose predao si u Rumi 28 og februara tad smo i razgovarali i znam sta si sve prosao dobro je da si odradio sve cestitam :) (secas se kad je konzul rekao polozicu jezik kad budem pricao kao ti :)


haha, pozdrav za Tebe!

asdf
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika16.07.2014. u 15:44 - pre 120 meseci
na milos.hu primeru se vidi da je moguce dobiti drzavljanstvo i posle odbijenice. Meni je takodje zanimljivo da je odobreno u roku od samo tri meseca.

Takodje predaja na konzularnim danima ima efekat kao i predaja u konzulatima.
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.dip0.t-ipconnect.de.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.07.2014. u 00:31 - pre 120 meseci
Bravo milos.hu! Svaka čast! Gratulalok . Trud se isplati, ovo je još jedan primer u nizu. Zaslužio si, sad uživaj!
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

hui7

Član broj: 12278
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+46 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.07.2014. u 02:11 - pre 120 meseci
Lepo je čuti da se dobre stvari dese ako se čovek potrudi. Čestitam Miloše!
 
Odgovor na temu

cape011

Član broj: 242256
Poruke: 133



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.07.2014. u 09:17 - pre 120 meseci
Cestitam Milose.
Koliko si pre znao jezik pre nego sto si poceo da se spremas ?

Ja planiram da krenem na kurs sledeceg meseca i da idem bar godinu dana, uz vezbanje kod kuce naravno.
Na zalost nemam sa kim da pricam da bih vezbao ali valjda ce biti od koristi to na kursu a mozda i preko neta nadjem nekog sagovornika.
Ne znam koliko je realno da se nauci za prolaz za tih godinu dana za nekog potpunog pocetnika.

Pozz.
 
Odgovor na temu

Izver
Budapest

Član broj: 303378
Poruke: 38
*.pool.digikabel.hu.



+63 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.07.2014. u 12:59 - pre 120 meseci
Citat:
dejanab92:
Ima li neko da je u skorije vreme predavao za pasos, ne drzavljanstvo vec bas pasos?


Pre nekih mesec dana sam predao za pasoš ovde u Budimpešti u Visegradi utca - nađi poruku korisnika plandistanac od pre jedno godinu ipo - sve je i dalje potpuno isto. Samo da napomenem da sam išao sa poznanikom Mađarom, za svaki slučaj - ove žene na šalteru, kad su videle da je on "domaći" a da ja pričam onako "naučeno", samo su se njemu i obraćale, imam utisak da su se svega nagledale otkako je sve ovo počelo. Ni u jednom trenutku nije bilo neke neprijatnosti ili pitanja oko toga zašto sam došao sa njim, koliko tečno govorim jezik i slično. Tražio sam normalnu proceduru, dvadeset dana, ali mi je već posle 10 dana stigao sms da je pasoš gotov. Kada sam išao da podignem pasoš (nije taj isti ulaz u zgradu gde se predaju papiri, već iza ćoška) takođe je sve bilo potpuno rutinski, bez ikakvog smaranja.

 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
84.206.0.*



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.07.2014. u 17:03 - pre 120 meseci
Cita sam taj post,dobro je napisano,ja sam danas bila da predam, stvarno je lako bukvalno me je pitala na koliko zelim pasos,po kojoj prpceduri ja rekla normalnoj ona rekla da dodjem za mesec dana poslala me da uplatim slikala se i to je to,predala u Segedinu i da morala sam dva puta potpisati papire.
 
Odgovor na temu

Izver
Budapest

Član broj: 303378
Poruke: 38
*.pool.digikabel.hu.



+63 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.07.2014. u 18:04 - pre 120 meseci
Nego, je li i dalje preovlađujuće mišljenje na forumu da se prilikom putovanja koriste oba pasoša? Ja nešto manje od tri meseca živim u Budimpešti, sada treba da se prvi put vratim u Srbiju po dobijanju pasoša. Znači, prilikom izlaska iz HU da pokažem mađarski, prilikom ulaska u SR da pokažem srpski? Ili prosto sve obavljati s mađarskim?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika17.07.2014. u 19:28 - pre 120 meseci
Ako ides kao gastos u kratku posetu svejedno ti je. Ako se vracas da bues ovde duze od 3 meseca, ponesi i srpski.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

cape011

Član broj: 242256
Poruke: 133



+58 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.07.2014. u 22:02 - pre 120 meseci
Mislim da to ne bi vazilo ako se putuje avionom.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika19.07.2014. u 23:31 - pre 120 meseci
Sto ne? Granicni prelaz je granicni prelaz, bio putni bio vazdusni.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.07.2014. u 06:48 - pre 120 meseci
Citat:
Izver:Nego, je li i dalje preovlađujuće mišljenje na forumu da se prilikom putovanja koriste oba pasoša? Ja nešto manje od tri meseca živim u Budimpešti, sada treba da se prvi put vratim u Srbiju po dobijanju pasoša. Znači, prilikom izlaska iz HU da pokažem mađarski, prilikom ulaska u SR da pokažem srpski? Ili prosto sve obavljati s mađarskim?

ja sam nedavno postavio slično pitanje vezano za korišćenje jednog ili oba pasoša prilikom prelaska granice, pa se razvila interesantna diskusija u nekoliko narednih postova koji su usledili. svakako sam korisne informacije dobio, pa možeš to da pogledaš ovde.

P.S. Stvarno postoje već svi odgovori na ovoj temi ali ih više uopšte nije lako pronaći jer je tema ogromna. ponekad jako teško nađem neke stvari koje sam i sam pisao, a ne odgovore drugih članova.
kao što je neko nedavno predlagao, ne bi bilo loše kada bi se napravila jedna posebna zaključana TOP-tema sa FAQ, a odgovori ne moraju ponovo da se pišu već mogu to da budu linkovi na postove u ovoj temi u kojima se odgovori nalaze. verujem da bi znatno olakšalo informisanje novim članovima koji dolaze na forum, a na taj način bi se stvarno korisna iskustva i informacije ljudi koji su ovde pisali izdvojili od gomile đubreta kog nažalost ima na temi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3921940 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.