Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izvoz softvera je nasa sansa, ali...

[es] :: Advocacy :: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25151 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 14:13 - pre 156 meseci
Ne prica se o kupovini vec o produkciji i prodaji softvera, ponajvise stranim kupcima (izvoz).

TO da ce batina da promeni ruku je tacno, desava se to relativno cesto, samo sto nema neke preterane razlike izmedju mentaliteta raznih drzaca, tako da mu dodje na isto kao i da se nije premestala.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 17:19 - pre 156 meseci
@mmix:
Mislim da si ti nešto pogrešno shvatio.. Kažem ti, tako radim već godinama, i nekoliko ljudi koji rade iste stvari rade isto tako... Bila mi je inspekcija u firmi, i taj deo uopšte nije bio problematičan... Imaš čak i onaj tekst iz službenog glasnika o oslobađanju PDV-a kad fakturišeš usluge u inostranstvo koji moraš doslovno da prekopiraš na fakturu da bi ona bila validna + pečat i potpis pored tog paragrafa, kao i na samoj fakturi.
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 18:20 - pre 156 meseci
@ventura moze neki link ka tom paragrafu?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 18:33 - pre 156 meseci
Citat:
nnn: @ventura moze neki link ka tom paragrafu?

Ne mogu sad da iskopam sa maila nijednu fakturu čisto za usluge jer ne fakturišem ja, ali ovo je taj paragraf kada se radi o običnom izvozu robe:

Izvoznik ovih proizvoda izjavljuje da osim ako to nije drugacije navedeno gore pomenute robe je izricitog Srpskog preferencijalnog porekla.
Promet dobara i usluga je oslobodjen PDV-a u skladu sa Zakonom o porezu na dodatu vrednost Član 24. stav 2 i 3 (Službeni glasnik RS br. 84/2004, 86/2004, ispravka 61/2005, 61/2007)



Za usluge je skoro identično samo mislim da se menaj ovo član xx stav xx...
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 23:56 - pre 156 meseci
Mislim da ste digli previše buke oko gluposti...

Ako neko skine program, plati,... bla bla... Isprintaj račun u 3 primjerka, jedan ostavi u ahivi, jedan knjigovođi, jedan pošalji poštom kupcu... Boli te patka hoće li ga primiti ili neće..

Imaš fakturu, imaš uplatu na devizni račun... Case closed...

Jedino me brine šta sa PayPal-om jer oni pare šalju jednom mjesečno i to na hrpi... A ti praktično možeš imati 200 sitnih uplata... Možda je bitno slaganje sume računa i sume uplata za taj mjesec...


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...23.06.2011. u 17:07 - pre 156 meseci
Pa, dobro, zašto onda zatvoriše onu firmu?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
195.78.86.*



+73 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...24.06.2011. u 12:11 - pre 156 meseci
Verovatno zbog krsenja carinskog zakona.

Sreo sam drugaricu koja je dugo radila u deviznom odeljenju jedne banke pa mi je rekla otprilike ovako:

Devizni zakon nije prekrsen jer je prijavljen priliv iz inostanstva, ali

Izvoz softvera nije slobodan, na nivou kvote je i treba ga najaviti bar deset dana pre realizacije i dobiti dozvolu za to. Verovatno je ovaj problem u pitanju. Inace, na rezimu kvote je jer se nasa zemlja obavezala na to, drugi se brane od uvoza softvera pa je nasa zemlja to prihvatila.



Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...24.06.2011. u 12:14 - pre 156 meseci
Ovo je još besmislenije. Sami smo uveli zakon koji sprečava izvoz softvera iz Srbije za ljubav nekih koji bi8 da se "zaštite" od uvoza našeg softvera.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...24.06.2011. u 12:14 - pre 156 meseci
Znači, država trenira strogoću nad svojim gladnim radnicima, zarad Microsofta i ostalih američkih vnago ? Možemo i moramo da uvozimo softver neograničeno, al' da ga nekom prodamo, e to ne može ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dta.co.rs.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...24.06.2011. u 12:48 - pre 156 meseci
Nista izvozicemo uslugu :)
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.bfpe.org.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 12:35 - pre 156 meseci
Kao i ventura, i ja već godinama izvozim usluge bez problema i ne plaćam PDV, sasvim normalno funkcionišem.
Citat:
ventura: Ne mogu sad da iskopam sa maila nijednu fakturu čisto za usluge jer ne fakturišem ja, ali ovo je taj paragraf kada se radi o običnom izvozu robe:

Izvoznik ovih proizvoda izjavljuje da osim ako to nije drugacije navedeno gore pomenute robe je izricitog Srpskog preferencijalnog porekla.
Promet dobara i usluga je oslobodjen PDV-a u skladu sa Zakonom o porezu na dodatu vrednost Član 24. stav 2 i 3 (Službeni glasnik RS br. 84/2004, 86/2004, ispravka 61/2005, 61/2007)



Za usluge je skoro identično samo mislim da se menaj ovo član xx stav xx...


Za usluge se mestom izvršenja usluge u slučaju outsorsinga smatra "server" klijenta u inostrantstvu, te zbog toga ne podleže plaćanju PDV-a. Linkovao sam na nekom drugom forumu zvanično mišljenje ministarstva finansija objavljeno u Cekosu pre par godina koje, ukoliko zameniš imena firmi i klijentove zemlje, potpuno odgovara mom slučaju, fotokopiju istog heftam uz svaku moju izvoznu fakturu.

Gledaću da skeniram, pa da postavim ovde ili linkujem.

Inače, ja s vremena na vreme i uvozim softver tako da mi je jasno da i za izvoz ispada da je lakše izvesti "fizički" proizvod nego papirološki upload. Meni Francuzi pošalju licencne kartice, koje ja spakujem u kutiju sa nekom ranijom verzijom dok se 4D još isporučivao na CD-u, odem do špeditera, on sredi sa ovima iz jedne međunarodne kurirske službe (da ne navodim koje) da je to kao stiglo avionom iz Pariza i onda to uđe u redovnu carinsku proceduru.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.bfpe.org.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 12:56 - pre 156 meseci
Evo, iskopah, prvo deo teksta koji je bitan:

Citat:
U skladu sa navedenim zakonskim odredbama, kada domaće privredno društvo - obveznik PDV pruža usluge projektovanja i implementacije softverskih rešenja (izrada tehničke dokumentacije, projektovanje, izbor tehnologije, programiranje, testiranje, pilot projekat i instalacija) privrednom subjektu van republike Srbije, u konkretnom slučaju kompaniji SEMILLION INVESTMENTS LLC iz Malezije, mestom prometa ovih usluga smatra se inostranstvo. Prema tome, na naknadu za promet ovih usluga PDV se ne obračunava i ne plaća, a obveznik PDV - privredno društvo "Sooncorp" doo iz Beograda čiji inženjeri za informacione sisteme pružaju usluge privrednom subjektu iz inostranstva, ima pravo na odbitak prethodnog poreza po tom osnovu, u skladu sa Zakonom.


Ovo je pravo mišljenje Ministarstva finansija, ne nešto izmišljeno, štampano u časopisu PDV broj 09/07 koji izdaje Cekos. Reč je o Mišljenju Ministarstva finansija RS broj 413-00-1146/2007-04 od 20.08.2007. godine.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 13:34 - pre 156 meseci
Pružanje usluge izrade softvera je izrada softvera po narudžbini za jednog kupca. A šta ako ja pravim video igru za veliki broj kupaca. Ne prilagođavam je svakome ponaosob. To nije pružanje usluge tom kupcu, već prodaja softvera.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.dta.co.rs.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 14:08 - pre 156 meseci
Citat:
Nedeljko: Pružanje usluge izrade softvera je izrada softvera po narudžbini za jednog kupca. A šta ako ja pravim video igru za veliki broj kupaca. Ne prilagođavam je svakome ponaosob. To nije pružanje usluge tom kupcu, već prodaja softvera.


Mislim da ti je tu ventura objasnio, ali realno ako hoces da prodajes igru onda je to najbolje da rade neki distributeri za tebe npr steam. Integrises sa njihovom platformom pustis da oni rade prodaju, i samo jednom mesecno prenesu pare. A tad mozes da im fakturises i uslugu odrzavanja programa.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 14:14 - pre 156 meseci
Ili otvoris firmu u inostranstvu, pruzis joj uslugu pravljenja igre a ona je posle prodaje.
Edit: sto je sustinski ovo sto i Dejan kaze, razlika je u vlasnistvu nad tom firmom u inostranstvu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 14:22 - pre 156 meseci
OK, recimo da ne pravim igru, nego neki drugi softver za kućnu upotrebu. Dakle, sa steam-om nema veze, ali poenta je u sledećem: Šta će meni neki levi distributer ako sam znam da plasiram svoj softver? Koga naša država štiti? Ili recimo, šta ako ja hoću da budem jedan od takvih distributera tuđeg softvera? Možda ja, vidim neku vajdu od saradnje s nekim, možda ne, ali kakve to ima veze sa državom i zakonima? Koga tu država štiti?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 14:37 - pre 156 meseci
Citat:
Nedeljko: OK, recimo da ne pravim igru, nego neki drugi softver za kućnu upotrebu. Dakle, sa steam-om nema veze, ali poenta je u sledećem: Šta će meni neki levi distributer ako sam znam da plasiram svoj softver? Koga naša država štiti? Ili recimo, šta ako ja hoću da budem jedan od takvih distributera tuđeg softvera? Možda ja, vidim neku vajdu od saradnje s nekim, možda ne, ali kakve to ima veze sa državom i zakonima? Koga tu država štiti?

Kako koga? Pa sebe. Drzava svima koji nesto prodaju naplacuje PDV, sta ti je tu cudno?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 14:48 - pre 156 meseci
Ma, nemam ja ništa protiv toga da neko otvori domaći steam prijavi delatnost i plaća sve šta treba. No, ispade da je nemoguće biti odavde izdavač za ceo svet, nego da mora preko nekog izdavača iz inostranstva. Je li to Srbija štiti strane izdavače od svojih građana koji bi nešto da stvaraju i izdaju?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.bfpe.org.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 14:58 - pre 156 meseci
A jel' neko probao da pita knjigovođe/pravnike i slično kako se izvozi softver bez fizičkog izvoza proizvoda? Sigurno postoji rešenje, kao i kod uvoza, vrlo verovatno komplikovano, ali sam siguran da postoji.

Kao drugo, ti ne moraš uopšte da šalješ fakturu strancu ako je on ne traži, a svom knjigovođi daj fakturu za izvoz usluga koja pokriva naplatu od prodatog primerka.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...27.06.2011. u 16:10 - pre 156 meseci
Citat:
Nedeljko: OK, recimo da ne pravim igru, nego neki drugi softver za kućnu upotrebu. Dakle, sa steam-om nema veze, ali poenta je u sledećem: Šta će meni neki levi distributer ako sam znam da plasiram svoj softver? Koga naša država štiti? Ili recimo, šta ako ja hoću da budem jedan od takvih distributera tuđeg softvera? Možda ja, vidim neku vajdu od saradnje s nekim, možda ne, ali kakve to ima veze sa državom i zakonima? Koga tu država štiti?

Nema problema.

Imaš svoju firmu, imaš svoj sajt, i kupci sami dolaze na sajt spremni da isuču svoje kartice iz novčanika.

Otvoriš merchant account kod neke od lokalnih banaka (Intesa ima tu mogućnost već 4 godine), i sve transakcije koje se naprave preko Visa/MasterCard kartica ležu na merchant account, sa kojeg onda u lump sumovima povlačiš sredstva na tvoj poslovni račun. Jedina stvar je u tome da ako je transakcija unutar Srbije moraš naplatiti PDV, a ako kupac dolazi van Srbije oslobođen si od PDV-a, ali verujem da to sistem automatski radi, a da ti samo treba da navedeš stopu PDV-a za svaki proizvod koji prodaješ.

Evo i same vesti:
Citat:
13. Decembar 2007.
Online naplata VISA i Mastercard kartica preko Pexim-a

Kompanija Pexim će uskoro preko svog rešenja za payment gateway ponuditi mogućnost online naplate VISA i Mastercard kartica. Radi se o tzv. agregaciji sistema online naplatepreko Banke Inteze.

Jedan broj privrednika je već dobio preliminarnu ponudu za postavljanje mogućnosti naplate karticama preko Interneta koja u osnovi ima sledeće parametre:

1. Setup: 1.000 EUR
2. Mesečni fee: 100 EUR
3. Troškovi po transakciji: 5.5% + 30 din

U ovoj varijanti naplate online nije potrebno imati godišnji promet firme od 500.000 EUR, ali je zato potrebno imati dobar plan prodaje (100 EUR mesečni trošak) i dobre prodajne margine, jer ne mogu svi proizvodi i usluge da izdrže dati trošak po transakciji.

Obzirom da Pexim radi rešenja za veći broj banaka, može se pretpostaviti da će preko ove ponude u sistem naplate online ući još neka banka.

Izvor: Dragan Varagić Weblog
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25151 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.