Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Majklson-Morlijev eksperiment

[es] :: Fizika :: Majklson-Morlijev eksperiment

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33413 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 09:22 - pre 133 meseci
Citat:
Forzgov: Opet je u pitanju nesporazum. Tačno je da frekvencija ne zavisi od razmaka detektora, ali mislim da tako nije postavljen problem jer zašto su uvedena dva detektora na razmaku od jedne talasne dužine L. Put impulsa od jednog do drugog detektora je u opštem slučaju različit od jedne talasne dužine odnosno različit od razmaka pulseva.

U stvarnosti razmak izmedju detektora nema veze sa talasnom duzinom, a ako hoces da vrsis bas takav eksperiment, tj. da nastimas razmak izmedju detektora na talasnu duzinu, onda imaj na umu da ni pojam istovremenosti nije apsolutan. Ono sto je u jednom sistemu istovremeno, u drugom sistemu nije istovremeno. Isto tako, duzina je relativna.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 12:22 - pre 133 meseci
Citat:
Nedeljko: U stvarnosti razmak izmedju detektora nema veze sa talasnom duzinom, a ako hoces da vrsis bas takav eksperiment, tj. da nastimas razmak izmedju detektora na talasnu duzinu, onda imaj na umu da ni pojam istovremenosti nije apsolutan. Ono sto je u jednom sistemu istovremeno, u drugom sistemu nije istovremeno. Isto tako, duzina je relativna.


Mislim da me ipak nisi razumeo na koju frekvenciju sam mislio kada sam rekao da razmak između detektora utiče na nju. Zamisli da si ti svetlosni impuls i da se krećeš brzinom c u odnosu na niz detektora postavljenih na odstojanjima L na Zemlji. Bićeš češće detektovan ako su razmaci između detektora manji.
Na koji još način možemo postići češću detekciju?
Jednostavno. Treba samo da se taj niz detektora kreće u odnosu na Zemlju tebi u susret. Time se neće po STR promeniti tvoja brzina u odnosu na detektore, niti će se promeniti razmak(?) između detektora ali frekvencija hoće jer ti kao impuls prelaziš kraće puteve od detektora do detektora.

Sve ovo je ipak u domenu klasične teorije, odnosno Galilejevih transformacija koordinata, ali da vidimo kako i zašto se stvari dešavaju drukčije.
Šta je uzrok da te transformacije ne važe?
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-7126.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 12:42 - pre 133 meseci
Šta je izmjerena dužina PO = l0 = ct0 pogledajte uz opis MM eksperimenta i objašnjenje proračuna očekivanog rezultata uz taj eksperiment. PO je razdaljina između prizme P i ogledala O. Pogledajte i druge formule u tom eksperimentu!
Nakon toga mislim da vam neće biti teško ( ni malo problematično) shvatiti značenje sljedećeg algebarskog zapisa i smisao svake od navedenih oznaka veličina u tom algebarskom zapisu:


Pomnožite član po član ove dvije jednakosti, a zatim korjenujte (drugi korijen, kvadratni korijen) dobijene veličine i dobit ćete vrijednost i značenje Ajnštajnove veličine Dajte prednost jeziku algebre i geometrije u odnosu na govorni jezik (govorne izjave i tumačenja) Alberta Einstein-a! Vjerujte sebi, vlastitom umu i razumu, vjerujte algebri i geometriji!
Sadržaje algebarskih zapisa geometrijskih opisa fizičkih zbivanja analizirajte dublje i temeljitije nego je to radio površni i naivni (pa i neodgovorni i nedovoljno obrazovani) Albert Einstein!

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 23.05.2013. u 18:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 12:59 - pre 133 meseci
Ako si na to mislio, onda si to debelo pomesao sa Doplerovim efektom za svetlost koji sam izvodio. To nema nikakve veze sa frekvencijom, vec sa vremenskim razmakom izmedju detektovanja istog impulsa razlicitim detektorima.

Sa stanovista STR, ako sam Supermen (koji se krece brzinom manjom od c) i posmatram bandere pored kojih prolecem i posmatraju me prolaznici sa zemlje, onda uz oznake

- razmak izmedju bandera meren sa zemlje,
- brzina bandera u odnosu na zemlju u pozitivnom smeru x-ose,
- brzina Supermena u odnosu na Zemlju u negativnom smeru x-ose,
- sistem vezan za zemlju,
- sistem vezan za bandere,
- sistem vezan za Supermena,

vazi sledece:

U sistemu je vremenska razlika izmedju prolazaka Supermena pored susednih bandera .

Recimo da je u sistemu polozaj -te bandere ( ide preko celih brojeva) , a Supermena .
U njemu se prolazak Supermena pored -te bandere odgrava u trenutku na mestu tako da je

,

,
.

Obzirom da su sistemi povezani jednacinama

,
,
,
,

vremena u sistemu bandera su

,

a u sistemu Supermena

,

pa je vremenski razmak izmedju prolazaka Supermena pored susednih bandera u sistemu bandera , a u sistemu Supermena .

Medjutim, u slucaju da je Supermen svetlosni zrak, ne postoji ISR u kome on miruje, pa sve vezano za sistem Supermena otpada.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 23.05.2013. u 16:57 GMT+1]
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 17:56 - pre 133 meseci
Ovo su tvoje reči Nedeljko:

"zzzz nije govorio o dva impulsa, već o pristizanju istog impulsa u dva detektora, a to već nema veze sa Doplerovim efektom."
(ovde se jasno vidi i tvoj supermen i bandere)

Ja sam samo hteo da kažem šta to znači na način usaglašen sa klasičnom teorijom.

Posle sam tražio objašnjenje zašto Galilejeve transformacije ne važe.

Ali i ti i Sprečo "objašnjavate" stvari gotovim formulama, a ne kažete iz čega te formule slede i kako.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 17:58 - pre 133 meseci
Period je vrijeme između dva događaja koji se ponavljaju,a frekvencija je recipročna vrijednost tog vremena.A to je dakle broj događaja u jedinici vremena.
Za impulse koji se kreću brzina se može uzračunati kao umnožak razmaka među njima i broja tih razmaka u jedinici vremena (frekvencija).

Na sledećoj slici se vidi kako se vrijeme pristizanja istog impulsa mjeri na više
mjesta.Izmjerene vrijednosti ukazuju na uticaj relativne brzine između satelita i prijemnika.
Ranije sam predložio kako se ovaj uticaj može daleko preciznije testirati:
http://www.elitemadzone.org/p3264371

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 20:21 - pre 133 meseci
Citat:
Forzgov: Ovo su tvoje reči Nedeljko:

"zzzz nije govorio o dva impulsa, već o pristizanju istog impulsa u dva detektora, a to već nema veze sa Doplerovim efektom."

Tačno, to nema nikakve veze sa Doplerovim efektom. On je pokušao da proturi laž da je izmereno nešto što nije izmereno, najpre metodom mešanja toga sa nečim drugim.
Citat:
Forzgov: Posle sam tražio objašnjenje zašto Galilejeve transformacije ne važe.

A šta fizički znači da neke transformacije važe ili ne važe? Kako ćeš to da izmeriš? Odgovor na pitanje fizičkog značenja takvog iskaza imaš u mojoj raspravi sa početka sa članom 0rc. To znači da su svi zakoni prirode invarijantni u odnosu na tu grupu transformacija.

Drugo, ako želiš da ti neko obori klasičnu teoriju samo na papiru, bez eksperimenata, to neće moći jer je neprotivrečna. Isto važi i za STR. Razlika između te dve teorije je što postoje eksperimenti koje klasična teorija nije uspela da objasni, a STR jeste, dok sa druge strane nema eksperimenata koje klasična teorija uspeva da objasni, a STR ne.

Lorencove transformacije možeš usvojiti kao aksiome STR. Možeš, ali ne moraš. Možeš umesto toga usvojiti neke druge aksiome, pa iz njih izvesti Lorencove transformacije, s tim da to izvođenje neće ići ako sve te aksiome važe i u klasičnoj mehanici. U svakom slučaju moraš imati nekakve aksiome.

Imamo neke teorije koje pokušavaju da objasne neki skup eksperimenata. Pri ispitivanju da li teorija T objašnjava eksperiment E se drži strogo teorije T i ne dodaje se ništa, pa ako teorija da predviđanje u skladu sa onim što je opaženo, onda je položila ispit, a u suprotnom nije.

Eksperimentalnu bazu imaš ovde:

http://math.ucr.edu/home/baez/...Relativity/SR/experiments.html
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 21:11 - pre 133 meseci
Ovaj neučtivi i krajnje neodgojeni lik stalno poteže neke "argumente" tipa:
"On je pokušao da proturi laž da je izmereno nešto što nije izmereno"

Bar da citira taj dio teksta pa da vidimo o čemu je riječ.Pregledam nešto unazad pa ne znam na šta je mislio.Usput ugledah ovo lupatanje,a ima veze sa mojom prethodnom porukom.Evo citata:

Ono što sam napisao o količniku da pokazuje da nemaš pojma o računu sam lupio, jer bi razlika u vremenu pristizanja istog signala u različite prijemnike trebala da bude ista ako su prijemnici i pulsar u istoj liniji (ako ima nekih uglova, onda se oni moraju uračunati) jer je brzina svetlosti u odnosu na Zemlju ista bez obzira na to šta radi Zemlja.

I ovo si lupio.Impuls sa pulsara iz dubina galaksije i impuls sa GPS satelita su uporedivi po vremenskom ponašanju.Rezultate sa upravljačkog sistema GPS su dostupni.Razlika u vremenu pristizanja postoji.Čak se koriste u softveru korisničkih prijemnika.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 21:45 - pre 133 meseci

zzzz

Levi satelit se približava kontrolnim stanicama na Zemlji. Poštujući princip relativnosti možemo isto tako da kažemo da se kontrolne stanice približavaju satelitu.
U tom slučaju, kao što je već objašnjeno, put signala od stanice do stanice je kraći nego što je razmak kontrolnih stanica. Kod desnog satelita se dešava obrnut slučaj i put signala od stanice do stanice je duži od razmaka kontrolnih stanica pa uvek mora biti t2 - t1 < t4 - t3

Nedeljko

Ti me upućuješ na razgovor sa nekim drugim ljudima s kojima ne mogu kontaktirati. Bolje bi bilo da direktno i konkretno razgovaramo o nekom eksperimentu njegovom tumačenju i posledicama.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 22:21 - pre 133 meseci
Da pojasnim ako nešto nije jasno:

Lorencove transformacije ne slede, baš kao ni Galilejeve. Svaka teorija ima svoje aksiome. Ako Lorencove transformacije ne usvojiš kao aksiomu STR, onda moraš usvojiti neke druge aksiome i onda izvesti Lorencove iz njih, a bez ikakvih aksioma ne može. Teorija mora da ima formulaciju.

Nisam te uputio na ljude, nego na izvore, ali hajde.

Koji te eksperiment zanima?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment23.05.2013. u 22:29 - pre 133 meseci
Citat:
zzzz: Ovaj neučtivi i krajnje neodgojeni lik stalno poteže neke "argumente" tipa:
"On je pokušao da proturi laž da je izmereno nešto što nije izmereno"

Bar da citira taj dio teksta pa da vidimo o čemu je riječ.Pregledam nešto unazad pa ne znam na šta je mislio.

A, ne znaš na šta sam mislio. Ma, nije moguće. Evo:
Citat:
zzzz: Na Zemlji se mogu postaviti dva prijemnika radio impulsa koji su na pravcu prema pulsaru.Onaj bliži će primiti impuls nešto prije,tako da postoji vremenska razlika u prijemu impulsa.
Razmak između prijemnika impulsa se može precizno izmjeriti.
Vremenska razlika u pristizanju impulsa takođe.
Omjer ove dvije veličine zove se brzina kretanja radio impulsa.Jel tako ili nije?

E ali.Ova vremenska razlika ovisi o tome kako se Zemlja kreće.Dal prema pulsaru ili od njega.Kako mi možemo u ovom realnom svijetu da proglasimo omjer dužine (koja je konstantna),sa vremenskim intervalom (koji varira),nekom univerzalnom konstantom?

Lažeš čim zineš i onda hoćeš da se to zove drugačije. Kad si tako učtiv i lepo odgojen, mogao bi da prestaneš da lažeš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 00:25 - pre 133 meseci
To je dakle ta moja tvrdnja da je to neko izveo i izmjerio.Magarac blesavi vidi da se radi o prijedlogu kako se nešto može uraditi,kao i moja procjena šta će biti rezultat ako se to napravi.(Na Zemlji se mogu postaviti dva prijemnika ...itd)Gdje tu piše da je to neko izveo i još čak i mjerio?Lažove,sram te bilo!
A naveo sam gdje je nešto slično stvarno izmjereno (GPS).
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-7126.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 07:39 - pre 133 meseci
Jednoumlje (dogmatizira i koči razvoj) nije preporučljivo ni u jednoj oblasti ljudskog mišljenja, promišljanja i spoznajne djelatnosti! Sukob mišljenja i ideja kreira i iskristališe nove kvalitete i nove spoznaje.
Pored tvojih uzora: Albert Einstein i Milan Milošević, Ivan Dimković, McCracken, NicholasMetropolis ,..., pogledaj malo nešto i od ljudi koje ti nazivaš „smeće“ (jer se usđuju misliti svojom glavom i kritikovati A. Einstein-a):
Neprijatnosti zbog neslaganja sa Einsteinovim shvatanjima imao je i fizičar (izumitelj i istraživač) Paul Marmet , http://www.newtonphysics.on.ca/illusion/index.html
Pregled ostalih članaka i tekstova
http://www.worldsci.org/php/in...ts&tab2=Display&id=148
Louis Essen , tvorac atomskog sata, fizičar sa značajnim i praktičnim rezultatima (ukazuje na Einsteinove promašaje): http://www.btinternet.com/~time.lord/ .
L. Essen Letter from Louis Essen to Carl A. Zapffe
By Harry H. Ricker III). I Loouis Essen je zbog svoje istinoljubivosti imao problema sa nekarakternim fizičarima u “zvaničnim” naučnim institucijama i organizacijama.
Thomas Smid (M.Sc. Physics, Ph.D. Astronomy), svestrana zapažanja promašaja u STR.
Global Positioning System (GPS) and Relativity
- Ronald Ray Hatch: GPS pruža dokaze protiv STR, a ne u njenu korist i potvrdu.
Da ovi ljudi pišu na ovom forumu bili bi ismijani, banovani i izvrijeđani!
Više i konkretnije o navedenim imenima potražite na Wikipediji, ili u ovoj bazi podataka:
http://www.worldsci.org/php/index.php?tab0=Scientists .

Evo malo i sažetiji spisak imena i tema kako bi Nedeljko lakše i brže pronašao nekog (ili neki sadržaj) svog nivoa:
http://www.worldsci.org/php/index.php?tab0=Topics .

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 24.05.2013. u 09:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 07:41 - pre 133 meseci
@Nedeljko

Koliko ja znam aksiom je istina koja se ne dokazuje. Ako postoje dve različite teorije o istoj stvari onda jedna nije ispravna (ili čak obe) odnosno jedan aksiom (ili oba) nije istinit.
Ako se Lorencove transformacije izvode iz nekog aksioma onda bi trebalo da znamo kako glasi taj aksiom i na osnovu čega je formulisan.
Lorencove transformacije su temelj teorije relativnosti. Bez razumevanja tih transformacija uzaludan je pokušaj razumevanja nadgradnje teorije relativnosti.
Po mom mišljenju sve teme o teoriji relativnosti, kojima je cilj objašnjenje te teorije, trebalo bi svesti na tumačenje Lorencovih transformacija.
Ne mogu da se složim da Lorencove transformacije "ne slede" jer kao što si rekao one se izvode iz aksioma. Kojeg aksioma?
Svaki aksiom mora imati neki osnov ili logički ili eksperimentalni (empirijski).
Van svake sumnje brzina svetlosti je odigrala značajnu ulogu u nastanku teorije relativnosti zbog svojstva da je nezavisna od relativnog kretanja između izvora i detektora. Svetlost tu i nije toliko bitna koliko eksperimentalni podatak da ne može biti veće brzine, međutim, taj podatak bi se mogao protumačiti da ne može biti ni manje brzine, ako ga tumačimo na isti način, jer svetlost koju opažamo nema ni manju brzinu.
Konkretno me zanimaju eksperimenti za određivanje brzine svetlosti sa vasionskog izvora koji se od nas udaljava ili približava.
 
Odgovor na temu

0rc
BG

Član broj: 151321
Poruke: 107
*.iritel.bg.ac.rs.



+40 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 10:30 - pre 133 meseci
Citat:
Ne mogu da se složim da Lorencove transformacije "ne slede" jer kao što si rekao one se izvode iz aksioma. Kojeg aksioma?


Mogu se izvesti iz postulata STR, u ovom prevodu originalnog rada ih mozes naci na pocetku § 2. On the Relativity of Lengths and Times. Postupak izvodjenja je u § 3. Theory of the Transformation of Co-ordinates and Times from a Stationary System to another System in Uniform Motion of Translation Relatively to the Former. Wiki clanak na tu temu je ovde.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 12:45 - pre 133 meseci
zzzz,

Napisao si da ta vremenska razlika zavisi od kretanja Zemlje, a ne da ako zavisi, onda STR ne valja. Izmedju to dvoje postoji velika razlika, a ti si kasnije insistirao na tome. Na kraju se ispostavilo da si to izmislio. Sto se GPS-a tice, nema razloga da ti iko ozbiljan ista veruje dok ne das link na izvor - kako je vrseno merenje i koji su rezultati dobijeni.


Spreco,

Samim tim sto se pozivas na likove koji razmatraju GPS u okviru STR, tj. proveravaju STR preko GPS-a govori o ozbiljnosti. Da li je Ajnstajn imao greske? Nije uopste bitno. Neki koji su citali njegove radove smatraju da je formulu izveo pogresno. Kakve veze ima sta pise u njegovim radovima? Ako on nije izveo kako treba, do dana danasnjeg ima korektnih izvodjenja i postoje eksperimentalne provere.

Dakle, jos jednom, naucna teorija se ne zasniva na radovima nekog naucnika, vec na svim cinjenicama dostupnim u tom trenutku.

A to da ima likova koji se blamiraju nije nikakva novost. Eto, jedan (mislim cak redovni) profesor matematike na Ekonomskom fakultetu u Beoradu tvrdi da je metod parcijalne integracije pogresan jer je:

,

.

I onda covek lepo skrati integral i integral i ostane mu i dzaba ubedjivanje da je integral skup funkcija koje se razlikuju za aditivnu konstantu i da je levoj i desnoj strani isti skup funkcija.

No, tebi ne vredi pricati jer ne razumes integralni racun, buduci da ga smatras pribliznim.


0rc


Ne vrede njemu postulati kada ne prihvata princip invarijantnosti brzine svetlosti.


Forzgov


Lorencove transformacije se mogu usvojiti kao aksioma. Matematicka teorema je da ako trazimo skup T nekih linearnih transformacija linearnog prostorvremena takav da

- svaka transformacija iz skupa T ima inverz i on pripada skupu T,
- kompozicija bilo kog para transformacija iz skupa T je transformacija iz skupa T,
- ne postoji transformacija iz skupa T u kojoj vreme ne protice,
- skup transformacija iz skupa T koje nepokretne tacke prevode u nepokretne je jednak skupu transformacija koje vreme ne diraju, a sto se prostora tice prave neku direktnu izometriju (ne menjaju orjentaciju, tj. levo-desno),
- od svake transformacije iz skupa T do svake druge transformacije iz skupa T postoji postepen prelaz preko transformacija iz skupa T,
- postoji barem jedna transformacija u skupu T takva da nepokretne tacke prevodi u pokretne,

onda imamo dva sustinski razlicita resenje. Jedno je Galilejeva grupa, a drugo Lorencova, koja je odredjena do na pozitivan parametar c koji predstavlja invarijantnu brzinu.

Dakle, nema treceg resenja. Slazem se da ako dve teorije imaju iskljucujuce aksiome, ne mogu obe biti tacne. Tada se formulise eksperiment kome teorije daju iskljucujuca predvidjanja, pa onda eksperiment obara najmanje jednu od njih.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
89.146.191.*



+33 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 14:46 - pre 133 meseci
Citat:
0rc:
Citat:
Ne mogu da se složim da Lorencove transformacije "ne slede" jer kao što si rekao one se izvode iz aksioma. Kojeg aksioma?


Mogu se izvesti iz postulata STR, u ovom prevodu originalnog rada ih mozes naci na pocetku § 2. On the Relativity of Lengths and Times. Postupak izvodjenja je u § 3. Theory of the Transformation of Co-ordinates and Times from a Stationary System to another System in Uniform Motion of Translation Relatively to the Former. Wiki clanak na tu temu je ovde.

Samo da dodam još jedan koristan link na originalne tekstove A. E.
I da još jednom podsjetim na imena ljudi koji su pružili značajan lični doprinos nauci, a koje Nedeljko Stefanović (uz pomoć i podršku Ivana Dimkovića) vješto omalovažava i "blamira"!
Ronald Ray Hatch: GPS pruža dokaze protiv STR, a ne u njenu korist i potvrdu:
U par članaka, Hatch pokazuje kako GPS podaci pruža dokaze protiv, a ne za, kako posebne i opće relativnosti: \ "relativnosti i GPS, \" dijelovi I i II, Galilejac elektrodinamika , V6, N3 (1995), str 51 -57, i V6, N4 (1995), str 73-78. U svojoj knjizi 1992, Escape From Einstein , Hatch prikazuje podatke kontradiktorne posebnu teoriju relativnosti, i promiče Lorentzian alternativu opisan kao teorije etera kolosijek. http://www.worldsci.org/php/in...ts&tab2=Display&id=257 .
Thomas Smid (M.Sc. Physics, Ph.D. Astronomy), svestrana zapažanja promašaja u STR.
Global Positioning System (GPS) and Relativity

Louis Essen, "tvorac atomskog sata", pismo svom prijatelju Dr. Carl Zapffe 1984.
Paul Marmet, naučnik od ugleda, izumitelj.
Poseban rad posvetio je GPS sa kritičkim osvrtom na STR.
Kada je počeo iznositi sumnje u STR "ućutkan" je i onemogućen: http://www.newtonphysics.on.ca/index.html .

Ne bih ovo ponavljao da Nedeljko Stefanović ne glumi "većeg katolika od Pape", i ne postoje nikakvi mogući argumenti ni metode koje mogu dovesti u sumnju njegovu uvjerenost u "religiju naučnika dvadesetog vijeka" , te da se ima uvida koje i kakve ljude podcjenjuje i omalovažava, i kakvim naučnim metodama i naučnim argumentima to radi!
Koji klinac ovaj Prof Joe Nahhas ima pisati o binarnim zvijezdama (samo se džaba blamira) a da prije toga nije konsultovao Nedeljka Stefanovića?!

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 24.05.2013. u 17:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Forzgov
Project Manager
London, UK

Član broj: 265380
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 16:09 - pre 133 meseci
Citat:
Dakle, nema treceg resenja. Slazem se da ako dve teorije imaju iskljucujuce aksiome, ne mogu obe biti tacne. Tada se formulise eksperiment kome teorije daju iskljucujuca predvidjanja, pa onda eksperiment obara najmanje jednu od njih.


Koji je to eksperiment? Navedi i objasni bar jedan. Bilo bi dobro da čujem vaše mišljenje i vaše objašnjenje, a ne nekih drugih koji ovde ne učestvuju. U protivnom nameće se zaključak da o tome niste detaljnije razmišljali.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
89.146.191.*



+33 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 19:52 - pre 133 meseci
Naslov teme upućuje na to koji bi eksperiment trebalo precizno i detaljno (korak po korak, oznaku po oznaku, formulu po formulu, izjavu po izjavu) razmotriti (vodeći računa o Ajnštajnovim iskazima u članku iz 1905 godine). Mislim da Albert Einstein, kao i Nedeljko Stefanović nisu razumjeli fizički, geometrijski i algebarski smisao Lorencovog faktora Da odgovorim na ovaj post ispod - Formule su najsažetiji i najprecizniji iskazi (nepristrasne su i ne umiju lagati)
Ako svatko može da se uvjeri u sljedeću istinu, zašto tu istinu i ne uvažiti kod razmišljanja o nekom algebarskom iskazu u kojem se ta istina primjenjuje):
Nedeljko više vjeruje Ajnštajnovim riječima nego svojim očima i svom vlastitom umu i razumu!
Zato ne možemo da se usaglasimo (ja više vjerujem svojim očima i vlastitom umu i razumu nego Ajnštajnovim riječima).
Razumijem ja što neke sadržaje Nedeljko ne umije da vidi, ali ne razumijem kada mu se skrene pažnja na konkretan sadržaj ne razumijem zašto to neće da vidi (odbija da razmišlja, već ponavlja tuđe mišljenje ko pokvarena gramofonska ploča što ponavlja snimljenu pjesmu).
PC = x = ct , PP' = vt = x/n

Kada Nedeljku Stefanović predočim prevedenu stranicu Ajnštajnovog teksta:
„Kad kažemo da su udarci munja A i B u odnosu na pružni nasip istodobni, to znači ovo: svjetlosne zrake što su pošle s mjesta udara munja A i B susreću se u središnjoj točki S dijela pruge A-B. No događajima A i B odgovaraju također i mjesta A' i B' na vlaku. Neka je S' središnja točka odsječka A'-B' vlaka u vožnji. Ova točka S' poklapa se doduše u trenutku udara munja (prosuđivano s pružnog nasipa) s točkom S, no i giba se brzinom v vlaka u desno (na crtežu). Kada opažač u vlaku u točki S' ne bi imao tu brzinu v, on bi trajno ostao u S i do njega bi u tom slučaju stigle istodobno svjetlosne zrake odaslane s mjesta udara munja A i B, znači obje ove zrake srele bi se točno kod njega. U stvarnosti, međutim, on juri (prosuđivano s pružnog nasipa) ususret zraki koja dolazi iz B, a bježi ispred zrake koja ga sustiže u A. Opažač će dakle vidjeti ranije zraku što polazi iz B negoli onu što polazi iz A.“
Kako je ovaj tekst vezan za Michelson Morly ekspriment i opis fizičkih zbivanja na osnovu kojih je urađen konkretan proračun očekivanog rezultata eksperimenta, to sam nekoliko puta predočavao imenovanoj osobi (slikom i formulama koje nisam ja izmislio već se mogu naći u udžbenicima o STR). Isto to lijepo mu je objasnio Dane Gaćeša (primjer sa „čekićanjem na gumnu“), pa mu na to isto evo već nekoliko postova skreće pažnju Milan Kecman, a dotični odbija i da razmisli o fizičkom, geometrijskom i algebarskom smislu rečeneog , već pelazi na omalovažavanje i ismijavanje sugovornika, uz očito vrijeđanje (uz prećutnu podršku moderatora foruma).
Kako drugačije da nazovem takvog matematičara (osim najglupljeg, najbezobraznijeg i najpokvarenijeg kojeg sam upoznao)?!?

Molim moje prijatelje (prije svih šahiste) u Nišu, Beogradu i Novom Sadu, a posebno moje učenike koji su trenutno u Srbiji (te maksuz molba Snježani i Dušici Đurđević iz Iriga) da reaguju (privatnim porukama) prema Nedeljku Stefanović i moderatorima ovog foruma i pokušaju stopirati javno blaćenje moje ličnosti. Nije Sprečo (Mustafa Sprečić) makar ko da zaslužuje takvo blaćenje, ismijavanje i podcjenjivanje!

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 25.05.2013. u 08:43 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sonec

Član broj: 284879
Poruke: 892



+332 Profil

icon Re: Majklson-Morlijev eksperiment24.05.2013. u 20:19 - pre 133 meseci
Meni je zanimljivo da vi uvek vrtite 3-4 formule, a nikako ne mozete da se usaglasite.
Leonardo da Vinči

Nema istine u onim naukama u kojima se matematika ne primenjuje.

Milorad Stevanović

Bog postoji zato sto je matematika neprotivurečna.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Majklson-Morlijev eksperiment

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 33413 | Odgovora: 215 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.