Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)

[es] :: Elektronika :: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9085 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
37.19.108.*



+292 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 14:08 - pre 130 meseci
Sve dok vrednost panela ne prelazi sumu koju trebaš dati za uvođenje struje
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3070
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 16:21 - pre 130 meseci
sve stoji sto ste napisali ali living off the grid - ne procenljivo :D

sto se tice cene uvodjenja struje, no comment, znaci odrase kozu sa ledja, ako za te pare plus cena struje potrosene za dve godine ne isplatite kombinovani solarni plus vetro sistem onda ne vidim sto se toliko proizvode paneli i kupuju kao i vetrenjace.

vecinu stvari mozete sami namestiti i ugraditi , pa cak i napraviti . npr vetrogenerator, pretvarace, pa i improvizovane akumulatore ko je malo vestiji

cena panela je sve manja, paneli su efikasniji iz dana u dan, problem je sto nama opada standard, sirotinji je i dzabe skupo.

preko se paneli prodaju za manje od evro/W , energetske kompanije placaju za zelenu energiju i ljudi zaradjuju novce samo sto su postavili sistem vetrenjaca i panela , pored toga sto ne placate struju.

ako pogledamo da se grejanje moze vrsiti sistemom toplotnih pumpi i solarnih kolektor-a , potreba za samom elektricnom energijom jednog prosecnog domacinstva opada za 50% , isplati se uloziti u kupovinu uredjaja energetske A Klase, koristiti stedljivu rasvetu itd... samim tim imate potrebu za daleko manjom instalisanom snagom panela.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 17:52 - pre 130 meseci
Citat:
shadow88:
sto se tice cene uvodjenja struje, no comment, znaci odrase kozu sa ledja, ako za te pare plus cena struje potrosene za dve godine ne isplatite kombinovani solarni plus vetro sistem onda ne vidim sto se toliko proizvode paneli i kupuju kao i vetrenjace.

Veoma bi cenio kad bi svoje kalkulacije podelio ovde sa nama... A verujem da bi i svi ostal jedva čekali da vide kalkulaciju kojom mogu da uštede gomilu novca.

Citat:
shadow88:
vecinu stvari mozete sami namestiti i ugraditi , pa cak i napraviti . npr vetrogenerator, pretvarace, pa i improvizovane akumulatore ko je malo vestiji

Možeš verovatno i auto da napraviš sam... Pa opet, siguran sam da se gradom ne voziš u nekoj napravi poput ciganske diane, već si kupio auto proizveden u ozbiljnoj fabrici.

 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
37.19.108.*



+292 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 19:02 - pre 130 meseci
Pre koju godinu sam trebo pljunit 25öö€ za 3X16A priključak
Tome dodaj dovođenje ako je vikendica il salaš
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.96.*



+52 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 20:22 - pre 130 meseci
Citat:
Horvat I: Pre koju godinu sam trebo pljunit 25öö€ za 3X16A priključak
Tome dodaj dovođenje ako je vikendica il salaš


e sada zasilji olovku, pljuni u sake i izracunaj koliko kostaju
solarni paneli za 11kWh, zatim akumulatori koji mogu da uskladiste minimalno
250 kWh, i na kraju pretvacac sa xyVDC na 3 x 380 VAC pa nam javi rezultat.

Koliko puta cena prevazilazi tih 2500evrica???
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
37.19.108.*



+292 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 20:54 - pre 130 meseci
oklen ti ove vrednosti?
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3070
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 21:01 - pre 130 meseci
prvo, prosecno cetvoroclano domacinstvo zahteva svega 6-7KW a ne 11, a imas i vetrogeneratore ukombinovane koji su daleko jeftiniji a potencijalno proizvode struju i nocu, samim tim se drasticno smanjuje potreba od akumulatora koji skladiste 250KWh a ne vidim ni cemu toliko sve i da je samo solarni sistem u pitanju.

kao sto rekoh tehnologija napreduje , vidim da su na pomolu paneli koji ce moci i nocu da proizvode nekolicinu struje, tako sto ce neke folije biti preko njih, koje ce preko dana upijati odredjen deo svetla a nocu predavati isto panelu, takodje se planira ubacivanje superkondenzatora u panel da imaju ulogu baterije koja bi opet predavala energiju kad nema svetla dovoljno.

istina je da je trenutno skupa izrada jednog postenog izvora alternativnog izvora energije , recimo dva do tri puta vise od uvodjenja struje sa mreze, ali pitanje je koliko ce to jos biti nepristupacno nama obicnim smrtnicima, her cene padaju iz dana u dan.

problem je u nasoj zemlji i zakonu, monompolu itd, na zalost kod nas jos uvek ne postoje subvencije drzave za green energy.

evo sad bas cekiram cene, mogu se kupiti novi paneli za 0,6$/W sto mu dodje oko pola evrova po W sto je daleko jeftinije od pre pola godine samo.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.96.*



+52 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)24.08.2013. u 21:20 - pre 130 meseci
Citat:
Horvat I: oklen ti ove vrednosti?


Citat:
Horvat I: Pre koju godinu sam trebo pljunit 25öö€ za 3X16A priključak
Tome dodaj dovođenje ako je vikendica il salaš


sam si rekao da si pricao o cen za 11kW prikljucak;

zato sam ti te vrednosti naveo kao primer

@shadow88:

odlicno ja znam koliko je potrebno cetvoroclanom domacinstvu,
ali onda mozemo da pricamo i o prikljucku 3X10A'
a isti ima i nizu cenu od 2500evra, zar ne???

Zatim, uvodis i mogucnost vetrogeneratora,
a postavljac teme pominje SAMO izradu solarne elektrane!!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)25.08.2013. u 00:42 - pre 130 meseci
Citat:
shadow88:
kao sto rekoh tehnologija napreduje , vidim da su na pomolu paneli koji ce moci i nocu da proizvode nekolicinu struje, tako sto ce neke folije biti preko njih, koje ce preko dana upijati odredjen deo svetla a nocu predavati isto panelu, takodje se planira ubacivanje superkondenzatora u panel da imaju ulogu baterije koja bi opet predavala energiju kad nema svetla dovoljno.

Bogami, nekome se smeši nobelova nagrada...

Citat:
radarac66:
sam si rekao da si pricao o cen za 11kW prikljucak;

zato sam ti te vrednosti naveo kao primer

Ali ni to nije tek tako, staviš 11kW i završio si posao.

Ajde da kažemo da je za jedno prosečno domaćinstvo, energetski svesno i štedljivo, potreban UPS koji može da izgura jedno 20kWh, što je dnevna potrošnja. Takav UPS košta reda veličine 30.000 evra. Neka ga onaj gore majstor sam izgrunfuje, to će opet da ga košta 10-15 hiljada evra. Ako kažemo da tom domaćinstvu struja treba stalno, i da nije opcija da nekoliko dana ostanu bez struje ako ne duva vetar, onda solarne panele moraju da prilagode svojoj dnevnoj potrošnji. To bi generalno kad se gledju proseci bilo 16kW, da takav sistem u decembru i januaru može da napuni za jedan dan UPS od 20kWh. Međutim ako uračunamo i to da će nekim danima biti više oblačno nego što je u proseku, onda sigurno treba predvideti sistem od 20kW i moliti se bogu da ako bude baš oblačno, da je verovatnoća da će da duva vetar pa će biti struje.

Kad se podvuče kalkulacija:
UPS: 15-30 hiljada
Solar 20kWp, 24.000 evra
Vetrenjača 2kW, 3.000 evra
Total: 42-57 hiljada evra

Ako kažemo da nekom magijom ovaj sistem neće trebati održavati, da akumulatori nikada neće izgubiti kapacitet, koliko to kWh domaćinstvo treba da potroši da bi bilo na nuli?

Ako domaćinstvo plati 2500 evra priključak, ono treba da potroši između 720 i 990 hiljada kWh samo da dođe na nulu u poređenju sa ovim gore rešenjem. A to jedno domaćinstvo koje troši ekoloških 600kWh mesečno potroši za samo 100-140 godina.

Sad, tu se može praviti kalkulacija da višak struje, pogotovo sa solara u letnjim mesecima predaješ u mrežu pa tu prihoduješ neki novac, ali sve dok prvo podmiruješ svoju potrošnju, a tek višak predaješ u mrežu, nema šanse da dođeš na nulu bez nekoliko decenija, i to ako kažemo te održavanje celog tog sistema neće koštati ni evra sve te decenije, što je nerealno.

[Ovu poruku je menjao ventura dana 25.08.2013. u 01:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izrada solarne elektrane (samo gradnja elektronike)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9085 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.