Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanja u vezi CSS-a

[es] :: Web dizajn i CSS :: Pitanja u vezi CSS-a

[ Pregleda: 3663 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.scnet.yu.



Profil

icon Pitanja u vezi CSS-a04.03.2005. u 18:53 - pre 233 meseci
Imam nekoliko pitanja u vezi CSS-a
1. Da li je dobro resenje da stavim border-left i border-right u BODY tag? Sajt koji pravim je fluidan, preko celog ekrana i treba u potpunosti biti CSS layout sa tri kolone. Probao sam neke fore sa pozadinskim slikama, ali mi nije sasvim uspelo. Problem je sto se kolone (leva i desna) razlikuju po duzini od stranice do sranice, pa ne mogu na njih da primenim border, jer ruzno izgleda. Meni se inace takav fluid dizajn web stranica odavno ne svidja, ali klijent zapeo...(leva i desna kolona moraju biti fiksne sirine, pa ne mogu sa float+wrapper, inace bi bilo lako)
2. Koji su vasi target browseri? U stvari, da li da uopste obracam paznju na staritete tipa IE5x, NN4, IE5x macOS...pitanje se odnosi na CSS layoutiranje. IE6+mozilla based browseri zauzimaju oko 90% trzista, ne znam da li da se mucim sa onim silnim CSS hack-ovima
3. Da li znate neki dobar free CMS koji je tableless, a da nije suvise bloggerish? Mrzi me da trazim
4. Da li postoji neki dropdown menu uradjen u CSS-u sa ul i li (znate vec na sta mislim) a da nema nikakvog javascripta?
5. Koliko bih trebao skuplje da naplacujem ovakve sajtove koji su u potpunosti u CSS-u i u skladu sa W3C standardima u odnosu na klasicne, sa tabelama? (u % recimo)
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a04.03.2005. u 19:21 - pre 233 meseci
1. Zašto tako? Stavi lepo ta tri lajera u jedan i njemu dodeli border-e.

2. Sve zavisi o sajta na kom radiš, ukoliko radiš npr. redizajn nekog sajta traši neku statistiku posećenosti kako bi video sa kojim browserima dolaze posetioci, a u principu teži da ti sajt podržava bar najkorišćenije (ie, mozilla, opera, safari..)

4. Ne verujem da postoje jer IE stvara probleme tu jer dozvoljava hover efekat samo na a elementu.

5. Ne bavim se web dizajnom ali ne vidim razliku zašto bi se takav sajta nešto skuplje naplaćivao.
Banned - Not available
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a04.03.2005. u 20:07 - pre 233 meseci
1. to bi moglo da su floated left/right, bilo kako ali posto nisu, ne moze ili ja ne znam to da izvedem. Ma nema veze, pitanje je bilo da li je border na body OK, ili je malo "prostacko" resenje, posto tako nesto nisam video ni na jednom sajtu
2. OK
4. Mislim da na sajtu http://www.wwzwickau.de to radi bez bilo kakvog js-a koliko sam ja provalio, a tek sam letimice pogledao
5. Ima mali milion razloga sto bi takvi sajtovi trebalo da budu skuplji, samo ne znam koliko skuplji

[Ovu poruku je menjao noviKorisnik dana 05.03.2005. u 20:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a04.03.2005. u 20:47 - pre 233 meseci
1. Ajde objasni kako si ti to uradio (apsolutnio si pozicionirao ta tri lajera?). A da li si nekada probao sa postavljanjem bordera na body ili html elemenat i video gde ga postavlja u IE

5. Zanimljivo. Ajde molim te navedim mi bar 10 od tih milion razloga jer razmišljam da krenem da se bavim web dizajnom, a neko ko se time bavi će nam objasniti koliko to da skuplje naplaćujemo, pošto i ja više preferiram tableless dizajn. A moje mišljenje je da svaki web dizajner pri izradi sajta treba da se pridržava standarda, a tabele da ih koristi tamo gde im je mesto za tabelarno prikazivanje podataka a ne za layout, pa je i zato moje mišljenje da to ne treba posebno naplaćivati.
Da li je teže?
Banned - Not available
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a04.03.2005. u 20:55 - pre 233 meseci
4. Pogledaj fajl na tom sajtu IEfunctions.js
Banned - Not available
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a04.03.2005. u 23:10 - pre 233 meseci
Sto se tice sajta, ok ja rekoh da ga nisam bas detaljno gledao.

A moj sajt: #left{position absolute; top: 100px; left: 0px; width: 200px;...}
#right {position absolute; top: 100px; right: 0px; width: 200px;...}
#middle{ margin-left: 200px; margin-right: 200px; ...} tako nekako. Ako stavim oko njih neki div, on je visine kao #middle a to mi ne odgovara. Ako ti znas neki bolji nacin, by all means, napisi. Napominjem da left i right MORAJU da budu fiksne sirine. Naravno da sam probao sa body/border i u IE6, FF i Operi se vidi kako sam i zamislio, al' mi nekako sve to dziberski

5. Pa o standardima se i radi. Ja radim za strance (stranca) i osim W3C standarda, mora da se u potpunosti ispunjavaju i accessibility standards. Teoretski se CSS layout-irani sajtovi brze ucitavaju, bolje rankiraju na SE, mozes da stavis posebne stilove za print, handheld uredjaje, navigacija je sa ul i li pa ako neko iz nekog razloga ne zeli da ucitava stilove ipak moze lako da se snadje, screen readers (za ljude koji ne vide dobro ili slepe) se 100 puta lakse snalaze...itd, itd. Ja radim za unapred odredjenu cifru, ali sam nasao "zrtvu" ovde u mom gradu, pa ne znam da li da mu uopste i pominjem tu problematiku oko standarda. A da tebe neko pita 'oces sa tabelama ili CSS ti bi k'o iz topa rek'o CSS, pa zbog toga pitam za cenu. A po meni je teze da se radi sa CSS-om, bas zbog ovakvih stvari koje mene muce. Divovi se tesko kontrolisu po visini, osim nekih glupih trikova


Osim toga, nisam ja nesto mnogo iskusan u ovim stvarima, mozda sve vreme lupam gluposti :)
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a05.03.2005. u 10:18 - pre 233 meseci
1. Nešto na brzinu. Ne razmem zašto to nisi mogao da uradiš flotiranjem elemenata. Pogledaj fajl uz poruku.

5. I dalje mi nisi naveo ni jedan razlog zašto bi se skuplje naplaćivao sajta čiji je layout urađen pomoću lajera (css) od onog čiji je na layout urađen pomoću tabela.
Samo navodiš prednosti tableless dizajna.

Citat:

5. Pa o standardima se i radi. Ja radim za strance (stranca) i osim W3C standarda, mora da se u potpunosti ispunjavaju i accessibility standards.

Pa to po meni svaki sajt koji se radi treba da ispunjava, misliš da sajt koji je urađen pomoću tebela ne može da ispunjava standarde.

Citat:

Teoretski se CSS layout-irani sajtovi brze ucitavaju, bolje rankiraju na SE, mozes da stavis posebne stilove za print, handheld uredjaje, navigacija je sa ul i li pa ako neko iz nekog razloga ne zeli da ucitava stilove ipak moze lako da se snadje, screen readers (za ljude koji ne vide dobro ili slepe) se 100 puta lakse snalaze...itd, itd.

Sve ovo što si naveo su prednosti css-a, što i ja podržavam, pored ovoga je i lepši izgled koda, pregledniji... itd, zato i više volim tableless dizajn. Ali to nije razlog zašto skuplje naplaćivati. Pa pogledaj npr. es i on koristi stilove a layout je urađen pomoću tabela.



Citat:

Ja radim za unapred odredjenu cifru, ali sam nasao "zrtvu" ovde u mom gradu, pa ne znam da li da mu uopste i pominjem tu problematiku oko standarda. A da tebe neko pita 'oces sa tabelama ili CSS ti bi k'o iz topa rek'o CSS, pa zbog toga pitam za cenu.

Možda i ne bi rekao. Ovo je pogrešno da pitaš mušteruju koju tehnologiju želiš da koristiš. Npr. dođem ja kod tebe, imam neku firmu, nemam pojma ništa oko računara, interneta itd., želim da imam sajta jer moj komšija ga takože ima (šta je on bolji od mene)..., i ti dođeš i postaviš mi takvo pitanje, ili još gore postaviš mi npr. pitanje koju tehnologiju želite da koristim na vašem sajtu PHP/MySQL ili ASP/Access, i šta bi ja kao takva mušterija, koja o tome nema pojma ništa, pomislio
(s kim li se ovaj svađa, s kim se grudva, ko mu ruši sneška, ko mu drma kavez (malo se šalim)...). Znači ti kroz razgovor sa mušterijom treba da dođeš do rešenja, odnosto da ti zaključiš koja je tehnologija bolja (isplatljivija) za mušteriju. Jedino ukoliko mušterija nema neke posebne zahteve (ne zahteva tako), ili je ograničena nekim drugim stvarima npr serverom.

Citat:

A po meni je teze da se radi sa CSS-om, bas zbog ovakvih stvari koje mene muce. Divovi se tesko kontrolisu po visini, osim nekih glupih trikova.

E pa to je i razlog zbog koga si postavio ovakvo pitanje. Zato što ti tako smatraš. Evo po meni je lakše je uraditi tableless layout nego sa upotrebom tabela, i šta ja treba sada da ukoliko koristim tablele skuplje naplaćujem.

Banned - Not available
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a05.03.2005. u 12:26 - pre 233 meseci
1. Osecam se glupo. Ja sam stavio u kodu #left pa #middle pa #right i onda se naravno sve raspada. Sta cu, rekoh da sam prilicno neiskusan u CSS-u. U svakom slucaju hvala
5. Svaki sajt treba da ispunjava standarde, ali ih ne ispunjava barem 90% sajtova na netu. Ako je nesto kvalitetno uradjeno, treba da bude skuplje od necega sto nije. To nema veze sa time sta je lakse uraditi, cista trzisna logika. Naravno, to u nasoj zemlji ne vazi.
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a12.03.2005. u 09:20 - pre 232 meseci
@ Br@nkoR

kako da u layout.html (tvoj attachment) imam recimo img.left {float: left; clear: left} a da se taj img ne spusti ispod #left? U stvari, pitanje je: kako da primenim atribut "clear" na neki element koji je u #middle a da se ne raspadne layout?
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a12.03.2005. u 11:13 - pre 232 meseci
Ajde objasni malo bolje kakav efekat želiš da dobiješ na sajtu, odnosno zašta ti je to potrebno.

Banned - Not available
 
Odgovor na temu

borstale
Zoran Stanković
nezaposlen
Bor

Član broj: 16298
Poruke: 651
*.freeserbia.sezampro.yu.

Jabber: borstale@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a12.03.2005. u 11:42 - pre 232 meseci
off topic:
Citat:
Br@nkoR:
5. Ne bavim se web dizajnom

Ako je ovo i istina nisi morao da kažeš...
Šta da radimo mi koji učimo iz tvojih postova ( i još pet-šest ljudi na forumu)... Da odustanemo, posle ovog?

gone with the wind?
glupavi Balkanac
A joint a day
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a12.03.2005. u 12:21 - pre 232 meseci
Da istina je, želeo sam da se ogradim od neki stvari.
A žašto da ne kažem?

Zar ima ljudi koji su nešto od mene naučili (od mene uče)?
Banned - Not available
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a12.03.2005. u 12:23 - pre 232 meseci
Citat:
Zar ima ljudi koji su nešto od mene naučili?

Ima, ja recimo...

Evo ovako: Imam <h2> naslov, pa img koji je float:right, pa <p> dve recenice, a onda ide <h3> naslov. Problem je u tome sto hocu da <h3> naslov bude ispod slike, jer mi se u protivnom razbija na dva reda posto je prilicno dugacak. Pa sam stavio #middle h3{clear: right} ali mi se onda sve poremeti, ode h3 skroz ispod #right. Mada mi se problem javlja sa bilo kojim elementom koji ima clear.
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a12.03.2005. u 14:47 - pre 232 meseci
Nisam mogao odmah da odgovorim.
Veoma zanimljivo, nisam detaljno gledao, pogledaću večeras eventualno sutra malo detaljnije.
Jedino što sam probao to je da lajeru #middle dodam width: 100% ali to rešava samo problem u IE dok u ostalima stvara nove probleme.
Banned - Not available
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a13.03.2005. u 19:37 - pre 232 meseci
Resio sam, treba samo da se stavi u #middle {float: left}
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a26.03.2005. u 12:01 - pre 232 meseci
Sada imam problem sa Operom. Pomažite! (pogledati attachment). U FF i IE se vidi kako i treba, dok u Operi sadržaj #middle kolone se preklapa sa #right
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a26.03.2005. u 13:42 - pre 232 meseci
Na brzinu dodaj ovo na kraj stila:
Code:

@media all and (min-width: 0px){
  #middle .textbox {
    margin-right: 18px;
  } 
}

Banned - Not available
 
Odgovor na temu

Dukidule
Nis

Član broj: 26640
Poruke: 66
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Pitanja u vezi CSS-a26.03.2005. u 15:04 - pre 232 meseci
... ali da css bude W3C validan.
Br@nkoR, hvala anyway. Otkud bas 18px?
 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: Pitanja u vezi CSS-a

[ Pregleda: 3663 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.