Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da ohladim prokleti procesor?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Kako da ohladim prokleti procesor?
(Zaključana tema (lock), by Binary Mind)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8274 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.ETF.BG.AC.YU.



+1 Profil

icon Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 10:59 - pre 224 meseci
Ljudi, ocajan sam!!!

Imam 2500+ i BOX kuler. Procesor mi radi na 2GHz, znaci kao 2600+ (FSB 182).
Napon je na default-u a kuciste mi je otvoreno! Trenutno mu je radna temperatura oko 57 stepeni a posle igranja dodje do 62. Leti je isao i do 66. Tako radi duze od godinu dana i nema nikakvih problema.

Ipak, pozeleo sam da ga ohladim i da se konacno opustim jer sesnaest puta dnevno gledam temperaturu i to mi se smucilo! A i plasim se za procesor... sta znam...

Juce sam kupio Spire WhisperRock IV koji bi trebalo da bude super kuler za moje potrebe, znaci blagi overkloking. Sav srecan, donesem ga kuci nadajuci se da ce se temperatura smanjiti bar za pet stepeni a ono NISTA !!! Znaci, bukvalno ista temperatura!!! Mozda cak i gora jer je sinoc posle 10 minuta COD2 dosla do 63 !

Instalirao sam ga sigurno kako treba iako sam to radio prvi put. Garantujem zivotom da kuler stoji tacno kako treba!

Pasta na kuleru je fabricka i ona je dosla u dimenzijama 2x2cm sto prevazilazi granice samog jezgra procesora. Moze li to biti problem, citao sam na ovom forumu da to ne valja? Sa druge strane, ipak je to fabricki tako, pa znaju oni valjda...

Spire je inace za do 3400+ tako da mi nista nije jasno! Smorio sam se samo tako!

Da li bi stavljanje nove paste pomoglo i GDE U BEOGRADU IMA DA SE KUPI ???????

Koja je bolja Arctic Silver 5 ili Arctic Ceramique ?

Pomagajte bre!!!

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 02.12.2005. u 12:00 GMT+1]
Hyundai i30 1.4
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 11:22 - pre 224 meseci
Gledao sam ovde http://www.spirecoolers.com/fcc.asp?prodid=105 i taj kuler spada medju tihe, inace hladi standardno. Mozda se tvoj BOX vrti brze pa hladi bolje.

Nije dobro ako se pasta razmase preko celog procesora, pa ode i na one delove oko jezgra, ali buduci da je pasta naneta na kuler mozda nisi razmazao.

http://www.arcticsilver.com/ ovde imas podatke za paste za koje si pitao i koje sam i ja trazio da kupim ovde i nigde nasao.

Osim svega, meni se cini da ti temperature i nisu previsoke.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

slacker

Član broj: 14720
Poruke: 1049
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 11:37 - pre 224 meseci
Skoro ti je svejedno koju od ove dvije paste uzmeš, AS5 je kao malo bolja, a temperaturne razlike su samo koji stupanj. Pasta se nanosi u tankom sloju po jezgri, najbolje je razmazivati žiletom ili kreditnom karticom. Obje su dosta guste, AS5 mi se čini gušća od Ceramiqe i nije ih baš lako razmazivat.

[Ovu poruku je menjao slacker dana 02.12.2005. u 12:39 GMT+1]
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.ETF.BG.AC.YU.



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 11:53 - pre 224 meseci
Ma on nije da nije tih, meni nije smetao ni BOX sto se toga tice, ovaj sam uzeo da bi mi bolje ohladio procesor.

Znaci, vasa preporuka je da ne kupujem pastu ako je situacija takva da ce da spusti temperaturu za stepen? Neko je ovde pomenuo da je citao da je spusta za 10-15 stepeni!

Tacno je da se BOX vrti brze, zato je i bucniji ali ovo opet nije u redu! Nije moguce! Pa koliko bio onda bila temp na 3200+ ili na 3400+ za koji je ovaj kuler deklarisan? Ljudi hlade 3200+ opusteno sa ovim kulerom a ja se mucim sa 2600+.

Inace, u kucistu nemam mesta ni za jedan ventilator zato sto je krs tako da je jedino resenje kuler.

Kako sam samo iznerviran!!!

P.S. Da li si mislio da je razlika samo par stepeni izmedju paste fabricke i Arctic-a ili razlicitih modela Arctic-a (Silver i Ceramique) ?


[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 02.12.2005. u 12:55 GMT+1]
Hyundai i30 1.4
 
0

slacker

Član broj: 14720
Poruke: 1049
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 12:12 - pre 224 meseci
Između različitih modela Arctica, a sigurno nije razlika 10 stupnjeva između "fabričke" i Arctica.
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.ETF.BG.AC.YU.



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 12:14 - pre 224 meseci
Pa dobro, da li se isplati da ga kupujem iako nije tolika?

Kapiras, u necemu je PROBLEM. Znaci, ovakva situacija nije moguca.
Prvo na sta pomisljam je PASTA.

Ili da ocistim i vratim BOX a ovo da prodam? Opet, svi ga hvale!!!



[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 02.12.2005. u 21:01 GMT+1]
Hyundai i30 1.4
 
0

slacker

Član broj: 14720
Poruke: 1049
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 12:46 - pre 224 meseci
Pokušaj sa Arcticom, to će te definitivnno najmanje koštati. Možda da si bio uzeo TT Silent Boost ili CNPS7000B-AlCu ... ovako je teško nešto kombinirati. Ili ako možeš nabaviti gdje adapter za fan 80mm->120mm pa stavit 12cm vent na Spirea, Spire falconRock ima jako dobru bazu. Kod nas takav adapter od Sharkoona košta kojih 3E. Opet bi imao tih hladnjak, samo sa većim protokom zraka.
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.ETF.BG.AC.YU.



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 12:52 - pre 224 meseci
Ne znam zasto niko (a ovo sam pitao na jos jednom forumu) nece da se fokusira na moj problem - on nije sa kojim kulerom bih imao dobro provetravanje vec zasto sa ovim nemam! Sve sam rekao, ovo bi trebalo da bude odlican kuler i za moje performanse procesora idealan.

Svakako bih kupio tu Arctic pastu ali je problem sto nema nigde da se kupi!!!

Ne znam da li da ga skinem pa da malo ocistim pastu sa strane tako da je ostavim samo na samom jezgru. Plasim se da se nije osusila... sta cu onda, nemam je...






[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 02.12.2005. u 14:02 GMT+1]
Hyundai i30 1.4
 
0

slacker

Član broj: 14720
Poruke: 1049
*.cmu.carnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 13:13 - pre 224 meseci
Pa taj Spire je dobar i tih hladnjak, dobar je za Bartona, ali kao što si već vidio nije za OC i dizanje voltaže. Tih 60 i nešto sitno stupnjeva nije alarmantno.
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
212.200.120.*



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 13:53 - pre 224 meseci
Pa nisam ni digao voltazu.
A nisam ga ni Bog zna kako overklokovao.

Kao da me ne cujes sta govorim. BOX ga je hladio isto kao i Spire. Kako je to moguce? Po treci put kazem, KULER JE NAMENJEN ZA 3400+ I SVIMA OSTALIMA KOJI GA KORISTE HLADI MNOGO DOBRO. Meni NECE ! Znaci, ne trazim ja ne znam kakvu temperaturu ali kada mi posle igranja ne bi isla preko 60, to bi za mene bilo savrseno.

To mozda i nije alarmantno sada ali sta ce biti leti kada temp napolju bude bila 40 ? Plus sto sam bacio pare na nesto sto su svi hvalili. Kapiras onda zasto sam skroz zbunjen.


[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 02.12.2005. u 14:56 GMT+1]
Hyundai i30 1.4
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 14:09 - pre 224 meseci
Jesi li uopšte siguran da ti je dobar softver i/ili hardver koji je zadužen za merenje temperature?
S druge strane, ne znam zašto si očekivao neke spektakularne rezultate sa novim cooler-om, budući da su AMD fabrička rešenja sasvim dobra. Meni je recimo moj stari procesor Athlon 1700+ (1463Mhz) koji nikad nije bio overklokovan (a imao sam i dodatne ventilatore na kućištu) leti bio na 48-52 stepena tako da tvoj, koji je brži i klokovan je za očekivati da će biti oko 50-60.

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 02.12.2005. u 15:10 GMT+1]
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 14:22 - pre 224 meseci
Evo sad sam malo pogledao tehničke detalje na njihovom sajtu~

Citat:
WhisperRock IV™ Technical Specs
Socket A / 370 Cooling kit
Dimensions
Heat sink : 80×80×44 mm (l × w × h)
12VDC Fan : 80×80×25 mm
Bearing Ball bearing
Rated speed 2300 RPM +/-10%
Rated power 1.08 W
Noise level 21.1 dBA
Air flow 28.0 CFM at 2,300 RPM


Taj kuler spada (kao što je već rekao tdjokic) u grupi tihih, koji se ne vrte na visokim obrtajima i protok vazduha je prosečan tako da mislim da nije ni malo čudno što ne hladi ništa bolje od fabričkog rešenja. Ako uspeš da nađeš te paste, u najboljem slučaju će skinuti koji stepen temperaturu, ali to je to. Ako ti je baš stalo da skineš malo više temperaturu, onda možeš probati sa drugim rešenjima kao što je veći ventilator i sl. kao što je slacker rekao; međutim, pošto je tvoje pitanje kako da postojeće rešenje mnogo bolje hladi nego što je to sada slučaj, onda mislim da je odgovor nikako :)

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 02.12.2005. u 15:36 GMT+1]
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
212.200.120.*



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 14:23 - pre 224 meseci
Softver je najnoviji speedfan.

Ljudi, moj proc je SADA 57 stepeni a leti ce onda da ide na 70 !!! Mene jednostavno zanima ZASTO svima ostalima radi i hladi dobro a meni ne? ZASTO ne hladi 2600+ kada je namenjen za 3400+ i KAKO je moguce da hladi isto kao i BOX ?

KAKO LJUDI HLADE NJIME 3200+ a ja ne mogu 2600+ ? Tu su najlogicnija pitanja.

Sada se ispostavlja da on cak hladi LOSIJE nego BOX sto je nevidjeno! Ispada da sam kupi najvece *****! Pa pogledaj testove, SVI ali bukvalno SVI ga hvale.

Nisam ocekivao spektakularne rezultate, ocekivao sam jedno 5 stepeni nize. A zasto? Pa zato sto je valjda BOX kuler najlosija varijanta, zato sto sam mislio da cu ga bolje ohladiti jer mi je proc blago o/c i zato sto je NOV i ako nista drugo CIST ! A radi na 1000 obrtaja manje nego BOX.

Ma ima da vratim box cim nabavim pastu a da prodam ovo djubre.


@Bryan Onda SVI oni koji kazu da je dobar - lazu! A to je malo verovatno...

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 02.12.2005. u 15:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 02.12.2005. u 22:50 GMT+1]
Hyundai i30 1.4
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 14:42 - pre 224 meseci
Pročitao sam par testova, i koliko sam na brzaka video, svi kažu da je solidan, da nije za overclock i da je ekonomsko rešenje, tj. niža ili srednja klasa ali dobra vrednost za novac. Nigde nisam primetio da je neko posebno oduševljen ili da je postigao natprosečne rezultate. Ne slažem se da je box kuler najlošija varijanta~naprotiv, smatram da je većini prosečnih korisnika box kuler sasvim dovoljan. A za tih pet stepeni ni tu ni tamo.
Ne znam koliko si ga platio, vidim da je oko 7.5-10 evra, znači malo skuplji od najjeftinijeg, što takođe dovoljno govori :)

[Ovu poruku je menjao Bryan Fury dana 02.12.2005. u 15:46 GMT+1]
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
212.200.120.*



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 14:47 - pre 224 meseci
A zbog cega uopste pricati o tome kada njegove fabricke karakteristike govore same za sebe - DEKLARISAN JE ZA 3400+.

Kraj price.

Hyundai i30 1.4
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
212.200.120.*



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 14:55 - pre 224 meseci
Obrati paznju sta covek kaze sa jednog drugog foruma, posebno na poslednji pasus:

Citiram:

"Meni se WR IV odlicno pokazao. Video sam u linku gore da su ljudi pricali o FridgeRock-u i WR IV, pa cu ti ja izneti moja iskustva, posto sam do pre 5 dana takodje imao taj FR, koji je sluzio, ali bogami i odsluzio svoje.

Posto sam kupio Bartona 2800+ tray, mislio sam da moj stari FR (4300rpm) moze da ohladi mog novog pulena, kad ono... temperatura je isla i preko 70C (ja namestio plocu da gasi racunar ako ode preko 70 da ne bih nesto spalio pre vremena!) Vidim ja, vrag odneo salu... otvorim kuciste, probam ponovo... 68C. Opet katastrofa. Izvadim nekog jadnog Evercool-a na 2500rpm iz fioke i zavezem ga gumicom da duva izmedju rebara FR-a, probam... 64C. Meni opet mnogo... nazad u fioku... trazim ja dalje i nadjem nekog EC-a na 7500!!!rpm... toliko se brzo vrti da ako ga ostavis u vazduhu mozda bi mogao i da poleti! Zakacim i njega da ladi hladnjak FR-a sa strane, probam opet... 61C. Meni opet mnogo, ali ponestalo mi ventilatora, a i nema mesta u kucistu za ventilatore oko CPU-a. Da ti ne pricam koliko su se svi ti ventilatori drali, a ja jadan jos moram da drzim otvoreno kuciste. Slike ove moje "ventilator skalamerije" cu okaciti cim dodjem kuci.

Smorio se ja i kupio WR IV (jedva ga nasao), kad ono... MILINA. Zatvoreno kuciste, WR se vrti na 2300 (ne cuje se), a meni temperatura 56C i jos sam overklokovao Bartona na 3200+. Tako da ti ga toplo preporucujem ako neces da se bavis ozbiljnim overklokovanjem. Za te pare neces naci nista bolje."
Hyundai i30 1.4
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 16:26 - pre 224 meseci
Citat:
Ka2: A zbog cega uopste pricati o tome kada njegove fabricke karakteristike govore same za sebe - DEKLARISAN JE ZA 3400+.


Pa, ako ćeš tako, onda treba napomenuti da atloni po fabričkim karakteristikama rade bez problema do 75 stepeni a testirani su u njihovim laboratorijama i do 95 (ako se dobro sećam), znači sve u redu ;)
Bez obzira šta kažu sa drugih foruma, ja i dalje smatram da je u pitanju problem "koliko para toliko i muzike" ;))
Pozdrav~
 
0

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
212.200.120.*



+1 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 17:16 - pre 224 meseci
Ok, postavio sam jos jednu temu u vezi kulera do 20 evra pa ako znas - odgovori! :)
Hyundai i30 1.4
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 21:34 - pre 224 meseci
Ako sam dobro razumeo pitanje, covek pita zasto se greje a ne kako da ohladi, pa ce moj odgovor biti prilagodjen pitanju. Razlog zasto se procesor previse greje mogu biti razlicite komponente:

1) Maticna ploca: Kao prvo, ne treba mnogo verovati rezultatima merenja temeprature koji se mogu procitati u BIOS-u i specijalizovanim programima. Objasnjenje prevazilazi okvire ove teme, tako da cu se zadrzati samo na tome - nemojte verovati. Temperaturu koju pokazuje ploca i programi cu zvati prikazana temperatura a stvarnu temperaturu cu zvati stvarna temperatura. Prikazana i stvarna temperatura gotovo nikad nisu jednake. Prikazana temperatura ce biti ona koju je proizvodjac ploce zeleo da ispise. Cesto ljudi kazu "nema sta da brines, tvoj procesor moze da radi do 95 stepeni", ali to je samo delimicno tacno. Moze mozda do stvarnih 95 stepeni ali zato relativno cesto crkne na prikazanih 60 stepeni. Oni kojima je prikazana temperatura 35 stepeni neka dodirnu podnozje kulera, morali bi osetiti hladnocu, sve ispod 37 stepeni covek oseca kao hladno a kuler je uvek topao, toliko o pouzdanosti prikazane temperature! Drugo, neke ploce ne prikazuju tacno cak ni napon, proizvodjac namerno povecava napon kako bi njegova ploca imala bolje karakteristike u kompjuterskim casopisima. Snaga se povecava po kvadratnoj funkciji povecanja napona, a snaga se pretvara u toplotu, pa isti procesor i kuler na drugoj ploci ne samo sto prikazuju drugu temperaturu vec i imaju drugu stvarnu temperaturu. Proizvodjaci koji ne jure performanse namerno pustaju napon nizi od deklarisanog, tako da postizu suprotan efekat - isti procesor koji je na ploci drugog proizvodjaca vreo, kod njih je totalno hladan.

2) Procesor: Kao sto svi znamo, jezgro AMD procesora je veoma podlozno mehanickim ostecenjima. Ako pogledate jezgro procesora pomocu lupe, mozete primetiti da ivice nisu sasvim ostre, ravne i prave, vec su nekako krivudave, zaobljene, iskrzane. Takav procesor je ostecen i on obicno sasvim normalno radi, ali se mnogo vise greje od normalnog.

3) Kuler: Znacaj kulera je svima jasan pa ovom necu o tome, vec cu samo razjasniti zasto neki kazu da je AMD-ov (BOX) kuler dobar, drugi da je los. Naime, prvi kuleri iz BOX pakovanja su bili prava katastrofa pa je svako ko see razume kupovao neki Spire ili slican pristojan kuler. Kasnije se popravio kvalitet AMD-ovih kulera, dobili su i na dimenzijama i na tezini, tako da je efikasnost tih novijih kulera priblizno ista kao i efikasnost kulera sa 80mm ventilatorom.

4) Memorija: Memorija sa greskom znatno vise zagreva procesor od potpuno ispravne memorije. Memorija u dual channel modu vise zagreva procesor nego ista u single channel modu.

5) IDE uredjaji: Ovi uredjaji u zavisnosti od proizvodjaca i modela mogu proizvoditi dosta toplote cime podizu temperaturu unutar kucista i otezavaju hladjenje procesora. Takodje, njihovi siroki kablovi mogu biti velika smetnja slobodnom protoku vazduha.

6) Kuciste: Za 2 cm vece kuciste toliko povoljno deluje na hladjenje procesora da je to cudo jedno...

7) Napajanje: Neispravno napajanje moze izazvati pregrevanje procesora, kao i obrnuto. Najbrzi test opsteg stanja racunara je da stavite rugu iza otvora gde izlazi vazduh. Ako je taj vazduh hladan ili tek jedva pomalo topao, znaci da ce racunar sluziti jos dugo, ako izlazi vruc vazduh, vreme je da se intervenise pre nego sto bude kasno.

Eto, pitao si zasto se procesor previse greje, eto zasto. A, da, softver takodje ima uticaja ali posto je ovo tema o hardveru, pricu o softveru ostavljam za neku drugu priliku.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako da ohladim prokleti procesor?02.12.2005. u 21:54 - pre 224 meseci
Poštedeo si me "tipkanja" :)

@Ka2
Obrati pažnju na tačku br.1 u Pctelovom postu. Biće da je to najverovatniji razlog, jer je taj Spire zaista odličan kuler, bez obzira na cenu. Štaviše, po mom iskustvu se pokazao boljim nego neki super-skupi modeli.

Pozdrav
 
0

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Kako da ohladim prokleti procesor?
(Zaključana tema (lock), by Binary Mind)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8274 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.