Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mandrake bankrotirao

[es] :: Advocacy :: Mandrake bankrotirao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16518 | Odgovora: 110 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..ndg-pm4-1.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 05:33 - pre 259 meseci
Sve je to OK, ali ja i dalje ne vidim po čemu mislite da Sun krši GPL. Ne verujem da su napravili "zatvorenu" distribuciju.

 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.eunet.yu

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 12:27 - pre 259 meseci
koliko se secam, sun daje besplatnu betu gnometa, dok doticni stable naplacuje... naravno, ne krse licencu, posto oni prodaju uslugu (gotove binarne pakete), a korisnika nista ne kosta da se sam maltretira sa kompajliranjem istog. verovatno je licenca u potpunosti ispostovana, u okvirima zakona, posto kompanija takvog obima ne bi mogla sebi da dopusti takav propust, mnogo bi vise izgubili nego dobili.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 13:55 - pre 259 meseci
Citat:
MoHicAn:
Meni samo nije jasno cemu tolko suza za mdk-om ??? Kao sro je caboom rekao krajne nebitna distribucija koja nista inovativno nije donela niti je iko od njih ista naucio/preuzeo itd itd cak stavise nemaju ni svoj packaging sistem ... Tehnicki ono sto su oni uradili je ... napravili fancy graficku instalaciju sto nije nista vise revolucionarnije nego Install shield i izkonfigurisali neki wm namesili menije itd itd. Gde je tu neki njihov packaging sistem ... gde je neka autodetekcija hardware-a, konfiguracija sistema itd itd .... Mislim meni nista od ovoga realno nije bitno ja ne volim mdk zbog svojih razloga ali ovo sto sam gore nabrojao su neke stvari koje izdvajaju danas sazrelu distribuciju.


Nemoj bash tako dosta toga su oni uradili da bi olaksali svakom pocetniku da lako i jednostavno iskonfigurise ceo sistem. Unificirali su menije u svim grafickim okruzenjima sto je jako veliki+. Napravili su alatku koja edituje menije lako i jednostavno i da stvar bude najvaznija sve bude vidiljivo u svim grafickim okruzenjima. Opet sto se packaging sistema tice oni su dosta unapredili, pa kada trebas da instaliras neki novi rpm on proveri sve dependecies i ako neki nedostaje krene rekurzivno da instalira sve zavisnosti koje mu nedostaju. pa ako nisi instalirao neki lib ili nesto slicno mdk te pita da samo ubacis cd taj i taj ili krene da skida sa nekog ftp-a kojeg mu definises.

 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 15:07 - pre 259 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
...jer bi na Ustavu ili popisu stojalo "Copyright (C) Drzava Srbija, svi derivati moraju biti objavljeni pod GPL licencom" sto bi bilo, u najmanju ruku, umobolno.

Zašto bi bilo umobolno? Ozbiljno pitam. GPL na Ustavu je trenutno nepotreban, ali ne vidim kako bi bio loš.
Citat:
Plus, sto mesas pojam kopirajta i licence - sto nije isto

Autor licencom tačno određuje šta i kako može da radi sa njegovim delom, a kopirajt čini tu licencu pravosnažnom. U tom smislu i upotrebljavam pojam licence.
Citat:
...dakle, to je restriktivna licenca jer ogranicava, i to dosta - procitaj je pazljivo bar 2 puta, i lista ogranicenja ce ti vec biti podugacka. Napominjem, da rasprava ne bi skrenula u pogresnom smeru - da ovde uopste ne raspravljamo sta je tu dobro ili ne (to su kategorije koje su vrrlo rastegljive) - vec da li je ona ogranicavajuca ili nije - a jeste, vise je ogranicavajuca od svih ostalih, LGPL, MPL, BSD - o PD-u da ne govorimo.

Pročitao sam je, i jedino ograničenje koje vidim je ono koje sam i naveo u prethodnom postu. Pretpostavljam da hoćeš da kažeš da, usled tog ograničenja, slede značajne negativne posledice.
Citat:
Svuda u svetu (bar ovom "zapadnom") elektroprivrede, vodovodi i ostali prave profit, ako ni zbog cega drugog - onda da bi sebe odrzavali :)

Što se tiče elektroprivrede, vodovoda i komunikacija, profit i može da se ostvari, ali samo optimizovanjem troškova. Država je ta koja propisuje cene i uslove poslovanja, u interesu građana. Ali su zato sudstvo, zdravstvo, školstvo i policija - čist ponor novca.
Citat:
Definicija "javnog dobra" - ako "javno dobro" posmatras kao dobro svih gradjana, dakle drzave - pitanje je koliko je GPL "javno dobro" - to je licenca koja efektivno ogranicava (i suzbija) sistem koji je vecinu drzava i doveo do stadijuma u kome su danas, pa je veliko pitanje da li je to "dobro" ili nije - i zahteva jako komplikovanu analizu. Ni jedna drzava koja forsira liberalni kapitalizam nece nista objavljivati kao GPL, vec kao PD - jer GPL taj isti kapitalizam potire - zato je Dragi Tata istu nazvao "anti-biznis" licencom.

Može se reći i da stroga kontrola cena struje ili monopol na policijske snage takođe ograničava taj sistem - kapitalizam. Može se reći da je upravo imerijalizam sa kraja 19. i početka 20. veka bio najčistiji oblik kapitalizma do sada. Ovo što danas postoji u zapadnim zemljama je kapitalizam sa izvesnom dozom socijalizma (negde više - Švedska, negde manje - Amerika). U takvim uslovima, državno podržan GPL softver bio bi samo dodatak tom socijalnom delu, pri čemu se može raspravljati o obimu te podrške.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 15:11 - pre 259 meseci
Citat:
Časlav Ilić:
Ali su zato sudstvo, zdravstvo, školstvo i policija - čist ponor novca.


Naravno da nisu... To je nesto sto se zove investiranje novca...
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 15:12 - pre 259 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Evo kako izgleda licenca kada nesto treba da bude "javno dobro" - tj. internacionalni standard - dakle, ovo je licenca koju medjunarodna tela tipa ISO (International Standards Organization), ITU (International Telecommunication Union), itd - znaci tela koju formiraju drzave.. propisuju za njihov softver:

U ovoj rečenici, a i kasnije u toku poruke, poistovećuješ sam standard (tj. dokument koji ga definiše) i softver napravljen da demonstrira taj standard. Navedena licenca SC 29 se odnosi samo na softver.
Citat:
Da su medjunarodni standardi, kojim slucajem - pod GPL licencom, ne bi ih niko ni koristio, jer niko ne bi ni mogao da pravi cipove, softver, itd.. vec bi morali da objavljuju ceo kod...

Da su dokumenti koji definišu standard pod GPL licencom, mogli bi da se prave komercijalni proizvodi kompatibilni sa tim standardom, kao što i GPL softver može da se koristi u komercijalne svrhe. Međutim, za međunarodni standard kao i za Ustav, GPL licenca je trenutno nepotrebna.

Što se tiče softvera koji demonstrira standard, za njega GPL licenca takođe nije potrebna. Da objasnim:

GPL softver, kao poseban slučaj softvera sa otvorenim kodom, potreban je zbog problema različitih motivacija. Motiv korporacije, koja se bavi razvojem softvera, je maksimizacija profita. Cilj korisnika je softver koji zadovoljava njegove potrebe.

Jedan način na koji korporacija može da ostvari profit, je pravljenje softvera po želji korisnika. I ovde nastupa problem: to nije jedini način.

Ljudi koji učestvuju u razvijanju GPL softvera imaju dva motiva. Prvo, sami programeri su obavezno i korisnici softvera koji razvijaju, pa teže da ga naprave po svojoj meri. Drugo, zadovoljni su kad im drugi korisnici stave do znanja da koriste taj softver jer je i po njihovoj meri.

Kod, recimo, BSD softvera, u izvesnoj meri nedostaje ovaj drugi motiv. Korporacija može da koristi taj softver u svojim komercijalnim proizvodima, samo uz navodjenje licence negde u dokumentaciji. Ljudi koji koriste taj komercijalni softver će se obraćati samo korporaciji od koje su ga i kupili, tako da će izostati neposredna povratna sprega sa pravim autorima (čime će se narušiti i njihov prvi motiv). Značaj ovog nedostatka je eksperimentalno potvrđen: GPL softver je doživeo nezanemarljivo jači razvoj od BSD softvera.

Sad da se vratimo na softver koji demonstrira standard. Glavni motiv ljudi koji učestvuju u stvaranju standarda je sama definicija standarda, i sve povratne sprege će ići po toj liniji. Demonstracioni softver je sporednog karaktera, tj. njegov razvoj ne utiče na motivaciju tih ljudi, pa ga nije ni potrebno štititi GPL licencom.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 15:45 - pre 259 meseci
Da li GPL sprecava da se autor predomisli, pa da prevede GPL softver u "proprietary"?

Na primer, postane u nekom trenutku ozbiljno duzan (nadju mu da je utajio porez i mora da plati dug sa decenijskim kamatama ili se razvede i zena mu sudski potrazi pola autorskih prava tj. zahteva da se prava prodaju i da joj se da deo para)

Ako da, to je dobra zastita od GUBITKA prava na koriscenje neceg sto si napravio.

("Da li bog, kao svemoguc, moze da stvori tako veliki kamen da ga ni on sam ne moze podici? - Da, ako posle toga zaboravi root password!")
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 15:57 - pre 259 meseci
Citat:
salec:
Da li GPL sprecava da se autor predomisli, pa da prevede GPL softver u "proprietary"?

Da. Nije to vezano za samu GPL licencu, već je svaka licenca i ugovor izmedju autora i korisnika, tako da se ne može izmeniti po želji samo jedne strane. Npr. Majkrosoft ne može nikako da zaustavi distribuiranje i korišćenje nekih svojih TTF fontova, pošto je licenca sa kojom su prvobitno izašli to dozvoljavala.
Citat:
Ako da, to je dobra zastita od GUBITKA prava na koriscenje neceg sto si napravio.

Ovo će sprečiti i mnoge druge licence, npr. BSD, nije samo u tome poenta GPL licence.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.beotel.net



+3 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao23.01.2003. u 23:07 - pre 259 meseci
Citat:
Časlav Ilić:
Citat:
salec:
Da li GPL sprecava da se autor predomisli, pa da prevede GPL softver u "proprietary"?

Da. Nije to vezano za samu GPL licencu, već je svaka licenca i ugovor izmedju autora i korisnika, tako da se ne može izmeniti po želji samo jedne strane. Npr. Majkrosoft ne može nikako da zaustavi distribuiranje i korišćenje nekih svojih TTF fontova, pošto je licenca sa kojom su prvobitno izašli to dozvoljavala.


Da, ali ako naprave novu izmenjenu verziju tih fontova onda mogu da ih izbace i pod novom licencom. Da li tako moze sa GPL prozivodom? Zar nesto sto je nastalo izmenom GPL proizvoda ne mora isto biti pod GPL? Ako je tako onda jeste mnogo restriktivna licenca.
 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao24.01.2003. u 03:11 - pre 259 meseci
http://www.computerworld.com/s...ux/story/0,10801,77815,00.html
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.verat.net



Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao24.01.2003. u 03:26 - pre 259 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Citat:
MoHicAn:
Meni samo nije jasno cemu tolko suza za mdk-om ??? Kao sro je caboom rekao krajne nebitna distribucija koja nista inovativno nije donela niti je iko od njih ista naucio/preuzeo itd itd cak stavise nemaju ni svoj packaging sistem ... Tehnicki ono sto su oni uradili je ... napravili fancy graficku instalaciju sto nije nista vise revolucionarnije nego Install shield i izkonfigurisali neki wm namesili menije itd itd. Gde je tu neki njihov packaging sistem ... gde je neka autodetekcija hardware-a, konfiguracija sistema itd itd .... Mislim meni nista od ovoga realno nije bitno ja ne volim mdk zbog svojih razloga ali ovo sto sam gore nabrojao su neke stvari koje izdvajaju danas sazrelu distribuciju.


Nemoj bash tako dosta toga su oni uradili da bi olaksali svakom pocetniku da lako i jednostavno iskonfigurise ceo sistem. Unificirali su menije u svim grafickim okruzenjima sto je jako veliki+. Napravili su alatku koja edituje menije lako i jednostavno i da stvar bude najvaznija sve bude vidiljivo u svim grafickim okruzenjima. Opet sto se packaging sistema tice oni su dosta unapredili, pa kada trebas da instaliras neki novi rpm on proveri sve dependecies i ako neki nedostaje krene rekurzivno da instalira sve zavisnosti koje mu nedostaju. pa ako nisi instalirao neki lib ili nesto slicno mdk te pita da samo ubacis cd taj i taj ili krene da skida sa nekog ftp-a kojeg mu definises.



rpm kao rpm je rh-ov i sve sto si naveo je razvio rh jedino sto su ovi izmenili je koje ce servere da kontaktira za pakete !!!!

unificirati sve menije u svim okruzenjima je stvar pisanje jedne skripte za cirka pola sata u perlu ili jos bolje u bash-u sa awk-om !!!

Isto vazi i za alatku

Sto se tice pocetnika .... nije instaliranje linuxa za njih !!! nisi ni ti instalirao win kad si prvi put dobio komp.
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.verat.net



Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao24.01.2003. u 03:33 - pre 259 meseci


Ma najbolje da su krali od sco-a raspalog pri razvoju linuxa.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao24.01.2003. u 08:45 - pre 259 meseci
Citat:
srki:
Da, ali ako naprave novu izmenjenu verziju tih fontova onda mogu da ih izbace i pod novom licencom. Da li tako moze sa GPL prozivodom?

Ne može.
Citat:
Zar nesto sto je nastalo izmenom GPL proizvoda ne mora isto biti pod GPL? Ako je tako, onda jeste mnogo restriktivna licenca.

Tako je, mora.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.informatik.uni-stuttgart.de



+27 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao24.01.2003. u 09:07 - pre 259 meseci

Evo izvoda iz ove vesti, koji meni izgleda kritično:
Citat:
SCO, formerly known as Caldera International Inc., claims that its Unix patents, copyrights and core technology date from 1969, when AT&T Bell Laboratories created the Unix source code.

Na kopirajt teško da mogu išta da izvuku, "core technology" je samo još jedna zujalica. Ali, patenti jesu prava opasnost.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao24.01.2003. u 17:29 - pre 259 meseci
Citat:
MoHicAn:
Citat:
Dejan Lozanovic:
Citat:
MoHicAn:
Meni samo nije jasno cemu tolko suza za mdk-om ??? Kao sro je caboom rekao krajne nebitna distribucija koja nista inovativno nije donela niti je iko od njih ista naucio/preuzeo itd itd cak stavise nemaju ni svoj packaging sistem ... Tehnicki ono sto su oni uradili je ... napravili fancy graficku instalaciju sto nije nista vise revolucionarnije nego Install shield i izkonfigurisali neki wm namesili menije itd itd. Gde je tu neki njihov packaging sistem ... gde je neka autodetekcija hardware-a, konfiguracija sistema itd itd .... Mislim meni nista od ovoga realno nije bitno ja ne volim mdk zbog svojih razloga ali ovo sto sam gore nabrojao su neke stvari koje izdvajaju danas sazrelu distribuciju.


Nemoj bash tako dosta toga su oni uradili da bi olaksali svakom pocetniku da lako i jednostavno iskonfigurise ceo sistem. Unificirali su menije u svim grafickim okruzenjima sto je jako veliki+. Napravili su alatku koja edituje menije lako i jednostavno i da stvar bude najvaznija sve bude vidiljivo u svim grafickim okruzenjima. Opet sto se packaging sistema tice oni su dosta unapredili, pa kada trebas da instaliras neki novi rpm on proveri sve dependecies i ako neki nedostaje krene rekurzivno da instalira sve zavisnosti koje mu nedostaju. pa ako nisi instalirao neki lib ili nesto slicno mdk te pita da samo ubacis cd taj i taj ili krene da skida sa nekog ftp-a kojeg mu definises.



rpm kao rpm je rh-ov i sve sto si naveo je razvio rh jedino sto su ovi izmenili je koje ce servere da kontaktira za pakete !!!!

unificirati sve menije u svim okruzenjima je stvar pisanje jedne skripte za cirka pola sata u perlu ili jos bolje u bash-u sa awk-om !!!

Isto vazi i za alatku

Sto se tice pocetnika .... nije instaliranje linuxa za njih !!! nisi ni ti instalirao win kad si prvi put dobio komp.



pa evo pogledaj sta je konkretno urpmi http://www.linux-mandrake.com/cooker/urpmi.html to je stvarcica koja stvarno uveliko olaksava rad sa rpm paketima( moje licno misljenje je da je rpm losa stvar ali sta da se radi, ja ipak kad god mogu source skinem pa iskompajliram)

pa i jeste radjeno u perlu mnogo stvari pod mdk-om. ali sve te sitne alatke dosta pomognu ako masinu koristis ko desktop i ne koristis ju samo ti vec i neko ddrugi treba da radi na njoj pored tebe.

sto se ovog treceg tice ja sam pc imao mnogo pre windowsa 3.0 koji je bio prvi u nekom grafickom okruzenju. ja sam tako reci DOS dete.

 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao25.01.2003. u 00:28 - pre 259 meseci
moja kritika na racun celog thread-a i uopste na racun mandrake-a jeste prosta cinjenica da bih se mnogo vise uzbudio da sam procitao naslov "propao je rh", ili "propao je suse" i to ne zbog cinjenice da jedan, ili drugi volim (cak stavise, nemam narocito dobro misljenje ni o jednoj od gore pomenutih distribucija), vec zbog proste cinjenice koliko obe kompanije ulazu u development i placaju ljude koji rade na onome sto mi uglavnom besplatno koristimo. elem, da ne budem nepravedan, bilo bi netacno da kazem da mdk nije nista ulagao u razvoj, ali razlike u investicijama i rezultatima izmedju npr. mdk-a i rh-a su neuporedive, pogotovo po pitanju vaznosti samog razvoja za "opste" dobro. mislim da je gcc ipak mnogo bitniji od fancy pingvina u framebuffer-u (inace, barem meni, stvari koja najvise iritira na planeti zemlji posle splash screen-a u bootloader-u sa prethodno pomenutim, kao i slideshow-a pri instalaciji windowsa i nekih linux distribucija) i gomili click-clack alata. takodje mislim da je doticni buddy-penguin pristup instalaciji pomalo infantilan i da pravi korisnika budalom, zato sto mu daje utisak da je linux/unix/whatever nesto sto on potpuno nije. sve sam ubedjeniji da je bezrezervni advocacy za odredjenu stranu ili posledica neznanja i naivnosti, ili posledica licnog interesa (sindrom prodavca kola). ne mogu da se radujem tome sto je neko propao, ali ne mogu da kazem da cu u ovom slucaju osetiti neki gubitak. cak stavise, sa profesionalnog stanovista, odrzavanje nekih servera na koje je neko "pljunuo" mandrake mogu opisati samo recima koje bi bile verovatno cenzurisane. ko je razumeo, shvatice.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao25.01.2003. u 05:30 - pre 259 meseci
Pa sad.. koliko su vazni RH i ostali ne znam tacno, al cini mi se da je sada daleko najvazniji IBM u celoj toj prici oko Linuxa.

Citat:

..gomili click-clack alata. takodje mislim da je doticni buddy-penguin pristup instalaciji pomalo infantilan i da pravi korisnika budalom, zato sto mu daje utisak da je linux/unix/whatever nesto sto on potpuno nije


Sta to *nix nije? Mac OS X ?


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
..g-c5300-2.dialup.nethere.net



+6 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao25.01.2003. u 07:00 - pre 259 meseci
RH je značajan utoliko što je jedini profitabilan (prijavili su neki mali profit u 2002-oj) Linux distributer, ali fakat ostaje da je Linux sada IBM-ovo čedo i cela ta priča o "open source community" je samo zgodan marketinški paravan. Uglavnom, IBM koristi Linux kao oružje protiv Sun-a mnogo više nego protiv Microsoft-a i u tome ima uspeha.

A što se tiče "infantilnog pristupa instalaciji" itd, Mandrake je igrao na to da napravi desktop OS, a za desktop OS je lakoća korišćenja zahtev broj 1. Problem sa Mandrake-om nije u tome što je pravio distribuciju "za budale", već upravo obrnuto - još uvek zahteva previše "petljancije" posebno kad je u pitanju instalacija drajvera i aplikacija. Mac OS X je pravi primer kako treba da izgleda desktop Unix a Mandrake je daleko od toga. Ne znam za Lindows - možda je bolji u tom pogledu, ali koliko znam kompanija koja proizvodi Lindows je u debelom minusu i mislim da je samo pitanje vremena kad ćemo raspravljati i o njihovom bankrotstvu (ako to nekom uopšte bude interesantno).
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao25.01.2003. u 07:36 - pre 259 meseci
Jeste.. kako ja mogu da vidim vesti, Windows ne raste znacajno na racun Linuxa, a ni obrnuto. Cini mi se da se, za sada, borba vodi oko preuzimanja Unix trzista.

"HP said Tuesday that it had $2 billion in Linux-related revenue in 2002. Wednesday, the opening day of the LinuxWorld Conference and Expo in New York, IBM said it had raked in $1.5 billion in Linux-related revenue."

Da, da... prokleti, bogati MS koji se koristi svim i svacim.. ovi gore se koriste svojim radom zar ne? ;) A 'open source community' hehe rade li rade besplatno.. ma, vazno je da nije za MS ;))))

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Mandrake bankrotirao25.01.2003. u 10:41 - pre 259 meseci
Citat:



Sta to *nix nije? Mac OS X ?



zaboravljas jednu veoma bitnu stvar, a to je da apple ima razvijenu aqua-u vec godinama unazad (kao i uopste graficko okruzenje) i da je ona layer iznad na doticni darwin kernel. poenta kod mac OS/X-a je u tome sto je kernel baziran na mach kernelu i blizak je npr. FreeBSD kernelu, ali aqua ide preko jos jednog layer-a na sam darwin kernel (zaboravih kako se zove, mislim da je arhitektura lepo opisana na http://developer.apple.com).
pored toga, samo darwin kernel je opensource, aqua okruzenje nije, a to je ono sto je najbitnije u celoj prici. stavio sam darwin-a na moju kucnu masinu (odn. i386 port istog) i ne mogu da kazem da sam bio narocito odusevljen iz prostog razloga sto doticni kernel ne nudi nista posebno sto nije vidjeno do sada. poenta sa celim os/x-om jeste u tome da je apple portovao celokupni desktop interface na drugu arhitekturu, a to je ogroman posao koji mnogo kosta.
nemojmo izjednacavati os/x sa gnome i kde okruzenjima, posto je razlika preogromna, pre svega u integraciji i intuitivnosti koriscenja samog interfejsa, kao i u kvalitetu aplikacija. pogotovo treba imati u vidu osnovnu namenu doticnih operativnih sistema, kao i prostu cinjenicu da ne postoji nikakvo univerzalno okruzenje, vec nekoliko okruzenja od kojih je svako na svoj nacin nekompletno.

[Ovu poruku je menjao caboom dana 25.01.2003. u 13:21 GMT]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Mandrake bankrotirao

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 16518 | Odgovora: 110 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.