Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)

[es] :: Fizika :: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15296 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)31.10.2006. u 20:10 - pre 213 meseci
Ama, nije problem u tome, već u značenju rečenice

"Laserski pištolj je postavljen parelelno niti."

Kako definišeš pravac laserskog pištolja? Pogledaj moj post sa crtežom. Da li bi prihvatio takav izvor pravolinijske svetlosti za tvoj misaoni eksperiment.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.70.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)31.10.2006. u 20:22 - pre 213 meseci
Da, ali polazimo od toga da pravolinijsko prostiranje tek treba da proverimo.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)01.11.2006. u 00:49 - pre 213 meseci
Ali kako definises pravolinijsko prostiranje? Kako definises pravu liniju?
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.182.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)02.11.2006. u 08:53 - pre 213 meseci
Pa kao u geometriji: To je 'stvar' takva da se samo jedan njen primerak može provući kroz dve tačke.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp35.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)07.11.2006. u 05:51 - pre 212 meseci
Srki, čekam nastavak!?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)08.11.2006. u 11:07 - pre 212 meseci
Koliko ja vidim, tema je potpuno promenjena. Sada se raspravlja o tome mogu li se u odsustvu gravitacionog polja dva lasera seći u dve tačke. Ako neko smatra da mogu, trebao bi to svoje mišljenje da obrazloži.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.164.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)08.11.2006. u 18:56 - pre 212 meseci
Ustanovili smo da se aberacija na Zemlji može eksperimentalno ustanoviti kod Sunca i udaljenih zvezda, a ne kod Meseca i od predmeta bliskih zemlji. Da li i kod posmatranja predmeta koji su bliski Zemlji ima ili nema aberacije - NE ZNA SE.

Takođe, saznali smo da je eksperimentalno utvrđeno da će posmatrač iz sobe 3**3 videti da je zrak lasera paralelan sa niti. Pitanje je šta bi registrovao modifikovani Sanjakov žiroskop, t.j. Šta bi registrovala modifikovana Sanjakova aparatura kod linearnog kretanja.

 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)08.11.2006. u 21:22 - pre 212 meseci
Citat:
Fitopatolog: Pitanje je šta bi registrovao modifikovani Sanjakov žiroskop, t.j. Šta bi registrovala modifikovana Sanjakova aparatura kod linearnog kretanja.

Ajde objasni nam kako radi Sanjakov žiroskop,a kako bi radio modifikovani.(meni ovo liči na Majklsonovu ideju da ustanovi
apsolutnu brzinu Zemlje.)
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.105.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)17.11.2006. u 20:33 - pre 212 meseci
Milane Kecmane, u jednom od prethodnih postova ove teme je potanko opisan Sanjakov žiroskop.

Milane Kecmane, u jednom od prethodnih postova ove teme je potanko opisan Sanjakov žiroskop. (napomena: Ovo moram da ponovim za slučaj da Milan površno čita i pojedinačne postove)
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)17.11.2006. u 23:50 - pre 212 meseci
Citat:
Fitopatolog: Milane Kecmane, u jednom od prethodnih postova ove teme je potanko opisan Sanjakov žiroskop.

Milane Kecmane, u jednom od prethodnih postova ove teme je potanko opisan Sanjakov žiroskop. (napomena: Ovo moram da ponovim za slučaj da Milan površno čita i pojedinačne postove)

Nemoj biti tako nervozan moliću lijepo.Ti "potanki"
opisi su do zla boga površni.Ja zapravo mislim da ti
nemaš pojma ni kako radi mehanički Žiroskop.
Koja ti je to najbitnija razlika između mehaničkog i
optičkog žiroskopa?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.220.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)18.11.2006. u 16:14 - pre 212 meseci
Nemam pojma. Hajde nam ti Milane to lepo objasni.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp364.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)20.11.2006. u 06:36 - pre 212 meseci
Citat:
Ja zapravo mislim da ti nemaš pojma ni kako radi mehanički Žiroskop.

A ja, opet, mislim da si ovaj put "ustao na lijevu nogu" (što je za tebe prava rijetkost. Ovo je tvoj "unikat").
Citat:
Nemam pojma. Hajde nam ti Milane to lepo objasni.

Poneka "omaška" može se i zanemariti (oprostiti). Ovako si ( bez obzira na malu dozu humora) "dolio ulje na vatru" i "zategao uže". Bilo bi najljepše da svako svoju poruku izbriše!?
Dušane, molim te izvedi "na čistac" "okomito kretanje" snopa laserske svjetlosti (pomoći ćeš meni, Srđanu i Nedeljku) i ukazati na jednu od bitnih zabluda Alberta Ajnštajna ( i njegovih sljedbenika). Tu bi nam dobar "arbitar" bio stručnjak za lasere Milan R. Pavlović ( Kako ga nagovoriti da "arbitrira"?).

 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)20.11.2006. u 09:04 - pre 212 meseci
Citat:
Fitopatolog: Nemam pojma. Hajde nam ti Milane to lepo objasni.

Pokušaću.
Ali najprije da ti zahvalim na onom linku,jer stvarno nisam znao da su optički žiroskopi
tako masovno u primjeni.A posebno sam iznenađen tačnošću mjerenja ugaone brzine.(0.00001 stepen/sat)
Citat:
“Today such devices are routinely used in guidance and navigation systems for commercial airliners, nautical ships, spacecraft, and in many other applications, and are capable of detecting rotation rates as slight as 0.00001 degree per hour.”
-Svako kretanje tijela može se rasčlaniti na translatorno I rotaciono.Apsolutna nulta ugaona
brzina postoji.To je eksperimentalno dokazano.Ugaona brzina se može mjeriti žiroskopom.
Mehanički žiroskop mjeri ugao pa se ugaona brzina može dobiti djeljenjem tog ugla sa vremenom.
Optički mjeri odmah ugaonu brzinu pa se ugao dobije množenjem sa vremenom.
-Kod translacije nije se uspjelo izmjeriti apsolutna brzina.Nije dokazano postojanje apsolutno
mirne referentne tačke.Mjere se samo relativne brzine translatornog kretanja.Za sobu 3x3x3
neophodna je informacija izvana o položaju referentne tačke da bi izmjerili relativnu translacionu brzinu.
Shvatio sam ja šta si ti zamislio.“Uzmeš ogroman R pa je onda i segment luka gotovo prav,a
obodna brzina postaje translaciona.”Nećeš ništa postići.Žiroskop će I dalje registrovati
samo ugaonu brzinu ako postoji.
-Nije to loše što pokušavaš osmisliti neku vlastitu ideju.Možda jednog dana,u šta sam uvjeren,
konačno bude u potpunosti razjašnjen način prenošenja elektromagnetnih talasa.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.183.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)20.11.2006. u 18:48 - pre 212 meseci
Osim eksperimenata i tekstova koji su već spomenuti u temi, važna su i sledeća dva teksta:

Journal Title - Foundations of Physics Letters
Article Title - Terrestrial Bradley aberration cannot be observed
Volume - Volume 3
Issue - 4
First Page - 395
Last Page - 397
Issue Cover Date - 1990-08-21
Author - J. P. Wesley
DOI - 10.1007/BF00769712

Abstract: Because terrestrial sources radiate in all directions, collimation cannot produce a beam fixed in direction relative to absolute space. Therefore, terrestrial aberration, even though present, cannot be observed; and terrestrial aberration cannot be used to measure the absolute velocity of the closed laboratory (contradicting a prior claim in this journal). In other words, the large parallax of terrestrial sources frustrates the observation of aberration.

A takođe i

Journal Title - Foundations of Physics Letters
Article Title - Proposal to measure terrestrial Bradley aberration
Volume - Volume 5
Issue - 1
First Page - 77
Last Page - 82
Issue Cover Date - 1992-02-28
Author - J. P. Wesley
DOI - 10.1007/BF00689799

Abstract: Because parallax exactly masks Bradley aberration when ordinary terrestrial sources are used; it is proposed to measure the angle of parallax, and thus, the angle of aberration, by observing telescopically the appearance of a three dimensional object used as a source. For a setup rigidly fixed to the Earth's surface at a northern latitude the variation of the appearance of the object as a function of the time of day can then yield the magnitude and direction of the absolute velocity of the Earth.

Iz kojih se takođe vidi da je teško primetiti aberaciju svetlosnih izvora bliskih Zemlji. To znači da naš posmatrač iz sobe 3x3x3 ne bi primetio skretanje laserskog mlaza. S druge strane, zna se da izvor svetla emituje talase čiji su frontovi oblika sfere. Poluprečnik ovih sfera raste brzinom prostiranja svetlosti. Pitanje je da li se centri sfera frontova radio-talasa kreću (onako kako se kreće i izvor), ili im se samo poluprečnik uvećava. Ako je ovo drugo tačno, linearni Sanjak bi funkcionisao.

 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)20.11.2006. u 23:07 - pre 212 meseci
Pitanje je da li se centri sfera frontova radio-talasa kreću (onako kako se kreće i izvor), ili im se samo poluprečnik uvećava. Ako je ovo drugo tačno, linearni Sanjak bi funkcionisao.
Ovo ti je dobro pitanje Fitopatolog-e.
Odgovor bi se mogao naslutiti ako se pogledaju rezultati posmatranja
dvojnih radio pulsara.Ako imaš neki link,ili još bolje dijagram promjene
frekvencije (koji je periodičan)-ubaci.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)20.11.2006. u 23:30 - pre 212 meseci
A ja, opet, mislim da si ovaj put "ustao na lijevu nogu" (što je za tebe prava rijetkost. Ovo je tvoj "unikat").
Sprečo,nema ovdje nikakvog vrijeđanja.Ja se ne ljutim na Dušana,
a ni on na mene.Meni je interesantan njegov pristup problemu.
Raspravljamo o misterijama koje nauka nije do kraja razjasnila.
A ko je u pravu,pojma nemam.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
62.193.146.*



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)11.02.2010. u 15:03 - pre 173 meseci
Da oživimo malo ovu temu, evo jedan interesantan tekst:
http://www.newtonphysics.on.ca/illusion/index.html


[Ovu poruku je menjao Fitopatolog dana 11.02.2010. u 16:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)13.02.2010. u 04:38 - pre 173 meseci
Citat:
Fitopatolog: Da oživimo malo ovu temu, evo jedan interesantan tekst:
http://www.newtonphysics.on.ca/illusion/index.html

Paul Marmet kaže:

That photons are some sort of electromagnetic wave packets, which travel at velocity c with respect to the stars cluster.

Ako se on već zalaže za različite brzine svetlosti (c + v i c - v) kako može da kaže da
neki skup zvezda emituje svetlost brzine c u odnosu na taj skup?
Uopšte nije moguć takav skup zvezda u kom zvezde ne rotiraju oko nekog centra a to odmah
znači da se kreću različitim brzinama u odnosu na bilo koji referentni sistem,pa emitovanje
svetlosti brzine c u odnosu na taj skup je u suprotnosti sa njegovom tvrdnjom.

[Ovu poruku je menjao galet@world dana 13.02.2010. u 05:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)13.02.2010. u 07:39 - pre 173 meseci
Tvrdnja je u suprotnosti sa STR, ali može imati smisla ako su brzine tih zvezda mnogo manje od brzine jata u odnosu na Zemlju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)13.02.2010. u 10:20 - pre 173 meseci
Citat:
Nedeljko: Tvrdnja je u suprotnosti sa STR, ali može imati smisla ako su brzine tih zvezda mnogo manje od brzine jata u odnosu na Zemlju.

Doduše, on ne govori o nekom konkretnom jatu nego u principu, ali ekstremna
razlika u brzinama zvezda tog jata prema nama ne zavisi od brzine jata prema
nama i verujem da je ta razlika mnogo veća od brzine Zemlje oko Sunca koju on
uzima u obzir

Na primer brzina Sunca oko centra naše galaksije iznosi oko 285 km/s, a
dijametralno suprotne zvezde verovatno isto toliko u suprotnom smeru pa je
razlika brzina od 570 km/s u odnosu na bilo koje jato nezavisna od brzine
tog jata prema našoj galaksiji.

Ali to nije toliko bitno - bitno je da on (pokojni profesor Paul Marmet) nije bio
dosledan samom sebi. To sam mu i napisao još dok je bio živ.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Mala soba, tri sa tri sa tri a u njoj posmatrač (a bez Windows-a!)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 15296 | Odgovora: 90 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.