Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je teoretisanje ubilo kreativnost u fizici?

[es] :: Fizika :: Da li je teoretisanje ubilo kreativnost u fizici?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 14051 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pannonius
Subotica

Član broj: 288339
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Da li je teoretisanje ubilo kreativnost u fizici?24.09.2011. u 12:31 - pre 153 meseci
Hah, interesantna tema, vredna malo mog slobodnog vremena.

Dakle, imam dosta alata kod kuce: cekic, srafciger, pilu ... Takodje, imam brata automehanicara, kod koga odlazim, jer volim gledati kako se auti rastavljaju i sastavljaju. A, kod njega sam video neke alatke neobicnih izgleda, na kojima prepoznajem rukohvat, dakle derze se u ruci, ali bi sam vrag znao za sta sluze.

E sad, dao sam otkaz u firmi i otvorio auto radionicu, jer: 1) imam alata dosta, 2) volim automobile. I, kad je stogao prvi na popravak, krenuo sam na motor sa pilom, cekicem i srafcigerom... i, pogadjate sta se desilo: potpuni promasaj! I onda, pozvao sam brata, a on je dosao sa gomilom tog neobicnog alata i pokazao kako se uglavljuje klip itd, dakle upotrebu tih cudnih alata ... uglavnom, od tada je popravak automobila pesma...

Naravno, ova prica je izmisljena, ali dobro opisuje odnos teorije i eksperimenta. Problem je, sto dosta profesora matematike na fakultetima jesu strusnjaci za matematiku, ali u vecini slucajeva nisu zainteresovani za njenu primenu, pa studentima ne objasnjavaju sta ce im to u zivotu. Rezultat: gnjavaza studenata, koji uce nesto, a ne shvataju upotrebnu vrednost istog. Mi smo na PMF-u u Novom Sadu imali jednu grupu profesora, koji su uveli predmet matematicke metode moderne fizike, u okviru koje smo ucili istu tu matematiku, ali od strane fizicara. Ona je bila mnogo manje oslonjena na teoreme, leme i dokaze (to se radilo ranije u okviru matematike), ali je teziste stavljeno na primenu u granama fizike. Tako smo stekli uvid o primeni Laplasove transformacije u problemima iz teorije oscilacija itd. Dakle, objasnjeno nam je kako se koriste matematicki alati za resavanje problema u fizici.

Dalje, primenom tih alata dosli smo do nekih rezultata, a na eksperimentalnim vezbama se demostrirala provera teorijskih rezultata u praksi. I, gle cuda, teorija i eksperiment su se fantasticno poklopili (naravno, tu se radilo o vec proverenim teorijama), i za mene je, kao studenta fizike, ta sprega teorije i eksperimenta bila fascinantna. U stvari, tada sam zaista shvatio ulogu teorije i eksperimenta u fizici. Tu se, predamnom, pokazala istinitom Helmholcova izreka da "nema nista prakticnije od dobre teorije". Tog momenta su moji profesori ispunili svoju ulogu: stvorili su novog pripravnika u struci zvanoj fizika.

Mislim da je pitanje teorije i kreativnosti izlisno. Teorija je, kao i eksperiment, uvek ogledalo kreativnosti. Ni teorija, ni eksperiment, ne mogu bez kreativnosti. Morate biti kreativni da postavite teoriju, a i da postavite eksperiment. E sada, bez poznavanja matematickih alata, nema ni teorije ni eksperimenta. A na matematiku ne treba gledati kao nesto sto ubija teoriju i eksperiment, vec na alatku, koja omogucava da se postavi teorija i izvrsi eksperiment. A, ako vam se cini da se sustina izgubila u matematici, to je znak da ste imali lose profesore matematike, koji vam nisu uspeli objasniti te alatke. Lep primer je utakmica izmedju Sredingera (koji je postavio kvantnu fiziku u obliku dif. jednacina) i Hajzemberga (koji je istu kvantnu fiziku postavio u matricnoj formi). Dugo vremena su se sporili sta je pravi oblik kvantne mehanike, i bilo bi lako proglasiti pobednika da oba pristupa nisu dala iste rezultate. Hilbert je, kao matematicar, ispravno video vezu: sistem diferencijalnih jednacina (Sredinger) moze da se svede na matricu koeficijenata (Hajzenberg). Kao sto je rekao Hilbert: Fizika je suvise kompleksna oblast da bi se jednostavno prepustila fizicarima, koji cesto ne vide da je matematika Boziji dar nauci.

Toliko o tome ....
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
89.146.170.*



+33 Profil

icon Re: Da li je teoretisanje ubilo kreativnost u fizici?24.09.2011. u 13:56 - pre 153 meseci
@pannonius, dali si ikada pomislio da na matematičkom modelu „četverovektor“ (tri prostorne i jedna vremenska koordinata), koristiš „četverovektor“ – tri vremenske i jedna prostorna koordinata?!
Mislim da je ovaj drugi „model“ (uz korištenje neke konstante c) mnogo korisniji za ispravno shvatanje fizičke stvarnosti.
 
Odgovor na temu

pannonius
Subotica

Član broj: 288339
Poruke: 15
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Da li je teoretisanje ubilo kreativnost u fizici?25.09.2011. u 00:58 - pre 153 meseci
Ne, nisam pomislio na tako nešto. Priznajem, nisam se upuštao u teoriju relativnosti u smislu hobija ili daljih istraživanja nakon studija.
Međutim, četvorovektor može biti, matematički gledano, sačinjen od bilo koja četiri međusobno normalna vektora. U fizičarskom pristupu bi trebalo rešiti neke probleme vezane za fizički smisao, i tu bi "neka konstanta c" imala svoju ulogu. Međutim, moja zanimanja ne idu u ovom pravcu (studirao sam industrijsku fiziku i time se i bavim profesionalno) i ne znam šta bi se time dobilo. U svakom slučaju, otvoren sam za igru "šta bi bilo kad bi bilo" ...:)
Stoga, samo napred, svi ćemo naučiti nešto iz toga!
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Da li je teoretisanje ubilo kreativnost u fizici?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 14051 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.