Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8006386 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 19:46 - pre 150 meseci
Pisac, jedna stvar: ako nemas nista konkretno da kazes u vezi ove teme o Norveskoj, ako nemas neko iskustvo, saznanje, pretpostavku ili bilo sta drugo sto moze nekom drugom koristiti, MOLIM TE nemoj vise da se javljas niti da ostavljas postove.

Celo vreme samo nesto kontriras, iznosis svoje stavove, raspravljas se i ispravljas krive Drine. Oni koji su dosli u ovu No su to sami odlucili, i treba im se pomoci sto vise iskustvima drugih. Teoretisanje da li je to dobro ili lose, nije primereno ovom mestu, jer svi mi pravimo svoje licne odluke. Nekome se svidja, nekome ne, ali niko nije pod pretnjom nateran da dodje ovde. Svi su trazili neki bolji zivot za sebe.

Konstantno kad naidjem na tvoj post je neko kontriranje i filozofiranje. Nemoj oduzimati ljudima energiju na to, bolje je da neko napise nesto sto je doziveo, prosao ovde, kako bi i mi koji smo kratko ovde imali neko novo iskustvo i saznanje, a ne da se trose stranice i ovako prevelikog foruma na teroretisanja o razlici o kulturi, klimi itd itd...
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 19:48 - pre 150 meseci
Citat:
kelly_oslo: ma da kontam sta pricas... samo meni nebi nedostajala ta buka shopinga :) mrzim ih... i idem ako bas moram i to bas s specijalnom osobom da me ne smori... ne kazem volim otic u neki kul restorancic s nekim drvenarijama i starinskim fazonom pojest dobru klopu i pivo popiti... ili neki hard rock kafe (al ne ovaj u oslu previse je fensi) al kontam o cemu pricas.... samo ipak mislim da ako bi mi nesto nedostajalo to su prijatelji, i aktivnosti u crvenom krstu (opet pentranje po planinama istrazivanje i tako to).... volim grad al volim i zabacena mesta zato kontam otici i probati videti jer inace bi se ucrvala,... verovatno me kontas :)... na svalbardunije bilo neta po kucama do pre 3 godine hehehehehe bilo sam ou javnim ustanovama :) sada imaju i net :).... a i taj karasok mi je bas zanimljivo mesto to bi garant isla posle svalbadra s tim da bi garant par meseci blejala u tromsu jer mislim da je tromso bas cool grad....


Pa onda ti ne treba svalbard uopste. U norveskoj odmah pored gradova imas vukojevina kolko got oces (ja zivim u jednoj) :) Imas predgradja i hytta u norveskoj kolko got hoces.

Ja na primer stanujem u malom mestu koje je od Bergena udaljeno 15 km. Od kuce do mora nema 30 metara al je privatno vlasnistvo pa ne mogu da se uvalim da pecam.
Mozda bi mogao da pitam i verovatno bi me i pustili ali nikada nisam bio u fazonu da sedim 4 sata i cekam ribu.
Odma pored ogromno brdo... sve sam kamen i borovi. Al ono nisam imo hrabrosti da se pentram tamo jer kako sam smotan i kakve sam srece odma bi pao i slomio se sto mi definitivno ne treba.
Znaci ono mir i tisina - klasicno predgradje. Do ogromnog trznog centra ima 1.5 km i bus linija direktno cak do Bergena,a bus stanica mi 100 m od kuce taman dovoljno da ne cujem saobracaj.
Svakog dana svakako prolazim kroz ogroman trzni centar kada se vracam sa posla, jer ono ipak je bolje ici 500 metara kroz zatvoren prostor neko sipciti po kisi i hladnoci a usput i kupim hleb i ostalu klopu.

Tako da ono imam sve pogodnosti, mir i tisinu s jedne strane, blizinu urbanog sveta sa druge strane.

 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 19:57 - pre 150 meseci
Citat:
gogi77: Pa onda ti ne treba svalbard uopste. U norveskoj odmah pored gradova imas vukojevina kolko got oces (ja zivim u jednoj) :) Imas predgradja i hytta u norveskoj kolko got hoces.

Ja na primer stanujem u malom mestu koje je od Bergena udaljeno 15 km. Od kuce do mora nema 30 metara al je privatno vlasnistvo pa ne mogu da se uvalim da pecam.
Mozda bi mogao da pitam i verovatno bi me i pustili ali nikada nisam bio u fazonu da sedim 4 sata i cekam ribu.
Odma pored ogromno brdo... sve sam kamen i borovi. Al ono nisam imo hrabrosti da se pentram tamo jer kako sam smotan i kakve sam srece odma bi pao i slomio se sto mi definitivno ne treba.
Znaci ono mir i tisina - klasicno predgradje. Do ogromnog trznog centra ima 1.5 km i bus linija direktno cak do Bergena,a bus stanica mi 100 m od kuce taman dovoljno da ne cujem saobracaj.
Svakog dana svakako prolazim kroz ogroman trzni centar kada se vracam sa posla, jer ono ipak je bolje ici 500 metara kroz zatvoren prostor neko sipciti po kisi i hladnoci a usput i kupim hleb i ostalu klopu.

Tako da ono imam sve pogodnosti, mir i tisinu s jedne strane, blizinu urbanog sveta sa druge strane.


sve to stoji sto ti kazes... imam i ja to vikendom odem iskljucim se i to je to... al nije to to... nije to ono za cim moj avanturisticki duh zudi... tu je ipak sve na dohvat ruke.. nema lutanja... a ipak je civilizacija ista kao u gradu.... ipak si deo ove evropske civilizacije.... nisi upozao novu kulturu sem norveske i tako to.... a na svalbardu bi upoznala tu prelepu prirodu, na neki nacin prezivljavala u toj okolini,nema na dohvat ruke ni civilizacije ni nicega.... nije divljina a opet jeste nije zatvor a opet jeste... ako me kontas uopste.... zbog te neke drazi i cari i adrenalina koji se javlja pri necemu nepoznatom zelim da odem i tamo i u karasok i sve najcudnije destinacije.... mada ja sam ti cudak... i u rimu sav normalan svet ode nesto normalno da obidje i drzi se centra a ja kopam nemoguce :).... nekako kad je covek na seocetu van osla ima bas to sto ti kazes,al opet mu je sve na dohvat ruke i internet i telefon i mleko i ovo i ono... a i kultura je ista dok na svalbardu i karasoku to nije to... to je nesto novo,nepoznato... bar za mene... a opet to sto ja zelim da upoznam ne mogu da upoznam koa turista za 15 dana :)

a i plus nema polarni medveda u seocima pored gradova u ostatku norge :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 20:39 - pre 150 meseci
Kelly,razumem te sta pricas i na sta mislis.Sredila si dokumenta oces da probas dalje da istrazis Norvesku...one delove koje ni mnogi Norvezani ne znaju...imas mogucnosti i zasto da ne.Ako nesto naucis u ovoj zemlji to je da smo svi jako razliciti i to treba prihvatiti.Bilo bi jako korisno imati nekoga ko je na Svalbardu a da ima pristup ovom forumu pa da cujemo...bilo je koristi i od mene u Karasjoku,od Gogija u Bergenu,od tebe u Oslu,od nekih iz srednje Norveske...svi daju neki doprinos.Ima koristi i od pisca...mada je dosta tesko zakljuciti koje su to koristi,ali ima...Ko bi nas podsetio na to zasto smo otisli iz zemlje u kojoj smo rodjeni...
E sad ti pisac lepo izvadi ovu recenicu pa udri po filozofiji.
Tromsø je fin grad,brdovit,dijalekat je daleko izrazeniji nego sto je to u Karasjoku.Studentski grad,ima oko 10.000 studenata i u odnosu na broj stanovnika to je prilicno.
Za one koji nemaju porodicu,decu i obaveze a mogucnosti za posao su im otvorene kao sto je to slucaj u zdravstvu,pa putujte ljudi kada cete ako necete sad.Sto kaze Ceca:"Idi dok si mlad dok imas vremena za more promena,za let i za pad..."Kad imas prtljag sa dvoje dece onda mozes da imas smele ideje ali za realizaciju moras triput da razmislis!
Zato,putuj sad!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 20:42 - pre 150 meseci
Citat:
gogi77: Od kuce do mora nema 30 metara al je privatno vlasnistvo pa ne mogu da se uvalim da pecam.
Čekaj, čekaj, znači tamo je moguće kupiti i parče obale? Koliko znam, bar u ovim južnim zemljama u kojima čovek može i da se sunča, neko može kupiti zemlju samo do obale ali obala mora biti dostupna svima.

Citat:
kelly_oslo: a i plus nema polarni medveda u seocima pored gradova u ostatku norge
Koliko sam ja upoznat, na severu Norveške je praksa da ti obavezno daju pušku da poneseš kada ideš u šetnju po prirodi dalje od naseljenog mesta. Napadi polarnih medveda bez konkretnog razloga zadnjih decenija postaju češći.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 20:50 - pre 150 meseci
Ma moro bi da predjem preko tudjeg placa/baste da dodjem do obale... Nemam poima jel obala privatna ili nije.
Mislim ono nije nista ogradjeno al ono mrzi me da se cimam i pitam.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 20:58 - pre 150 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Kelly,razumem te sta pricas i na sta mislis.Sredila si dokumenta oces da probas dalje da istrazis Norvesku...one delove koje ni mnogi Norvezani ne znaju...imas mogucnosti i zasto da ne.Ako nesto naucis u ovoj zemlji to je da smo svi jako razliciti i to treba prihvatiti.Bilo bi jako korisno imati nekoga ko je na Svalbardu a da ima pristup ovom forumu pa da cujemo...bilo je koristi i od mene u Karasjoku,od Gogija u Bergenu,od tebe u Oslu,od nekih iz srednje Norveske...svi daju neki doprinos.Ima koristi i od pisca...mada je dosta tesko zakljuciti koje su to koristi,ali ima...Ko bi nas podsetio na to zasto smo otisli iz zemlje u kojoj smo rodjeni...
E sad ti pisac lepo izvadi ovu recenicu pa udri po filozofiji.
Tromsø je fin grad,brdovit,dijalekat je daleko izrazeniji nego sto je to u Karasjoku.Studentski grad,ima oko 10.000 studenata i u odnosu na broj stanovnika to je prilicno.
Za one koji nemaju porodicu,decu i obaveze a mogucnosti za posao su im otvorene kao sto je to slucaj u zdravstvu,pa putujte ljudi kada cete ako necete sad.Sto kaze Ceca:"Idi dok si mlad dok imas vremena za more promena,za let i za pad..."Kad imas prtljag sa dvoje dece onda mozes da imas smele ideje ali za realizaciju moras triput da razmislis!
Zato,putuj sad!


heheeh hvala hvala... no posto smo obe ocito cudaci najbolje da posle ovog mog puta nadjem ozajednicku destinaciju i odemo :) imamo iskustva i put pod noge.... kad ako ne sad :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:04 - pre 150 meseci
Citat:
pisac: Koliko sam ja upoznat, na severu Norveške je praksa da ti obavezno daju pušku da poneseš kada ideš u šetnju po prirodi dalje od naseljenog mesta. Napadi polarnih medveda bez konkretnog razloga zadnjih decenija postaju češći.



ovo sto se tice obale ja sam na bygdøyu ovde videla vala ogradjene obale i provatne posede... i pise lepo privatni posed sad jel to zajebancija ili ozbilja nebih znala.... pored toga je odma ova drzavna ili kak ose zove koja je dostupna svima.....

a sto se tice oruzja na svalbardu to je normalno sam omoras od glavnog tog ne znam kako se zove na nasem jeziku da trazis dozvolu i prodjes kurs... i zaduzis oruzje jedno ovo za upozorenje jedno pravo i to se nosi svukuda.... sem u radnjama.... a napadi polarni medveda nisu cesci nego su ljudi ne obzirniji
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:10 - pre 150 meseci
He he...ja se svuda zadrzim po godinu...ko zna.
Pisac...nisi informisan.A kada nisi,kao i svi ostali lepo pitas.Puska...samo kada dublje zalazis u planine a nesmetano kafu mozes da pijes u planinama kada nisi duboko unutra.Dakle neverovatno sta su me sve ljudi ovde u Tromsu pitali,i to kolege Norvezani.A nije im tako daleko da odu do Karasjoka ili Kautokena,Tane itd.Mnogo dezinformacija kruzi.Covek bi pomislio da te motaju medvedi u sred bela dana dok ides u prodavnicu po namirnice.Pa nije tacno,ljudi,nemojmo preterivati.Secam se u Lillehammeru mi kaze Norvezanin covek koji je obisao dosta svoje zemlje i kaze mi da do Lakselva imam avion a odatle idem u camac pa rekom do Karasjoka jer nema prevoza,nema nicega,to je golet led,krs itd.Majku ti,pa nemoj da se zezamo i eto onda odkud dezinformacije.Ljudi nisu bili,culi nesto misle ako to akze Norvezanin da to mora da je tako jer to je Norvezanin,a 90% Norvezana nikada nije ni bilo u Finnmarku.Nemoj da se sirimo glupostima.Dakle,dodjes pa vidis i onda pricas.
To je kao sto nagadjamo sada za Svalbard-cekaj da neko ode pa da javi sta je,jel sa puskom setnja ili nije...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:20 - pre 150 meseci
E vala bar obale i mora ne fali..najrazudjenija obala na svetu sa hiljadama ostrva,da ne pominjem fjordove...koliko je meni poznato moze da se peca onoliko..bar sam ja pecao potpuno slobodno na Lofotenu i to torsk bakalara samo tako...
E sad pojma nemam kako je to zakonski regulisano,da li treba neka dozvola i da li se to razlikuje od oblasti ....mislim da u Nordland-u je to moglo slobodno...ipak je Bergen veliki grad...
Ajde Pisac prepade ljude sa belim medvedima,koji na severu prepadaju i jedu ljude..ha ha..ma nije tako,puske ili pistolji veceg kalibra se preporucuju samo na svalbardu,gde je bilo slucajeva napada sa fatalnim ishodom,ali ni to nije bas tako cesto...
Ako se ponasas u skladu sa okruzenjem,mala je verovatnoca da ti se nesto desi...ginu ljudi i u sred grada,nazalost previse cesto...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:22 - pre 150 meseci
e bravo Mirjana... mislim ja imam kolegu koji je bio kao turista gore i kaze da je jako smesno videti ljude u longyerbyenu da hodaju s puskom al ovom za upozorenje al niko ne pije kafu s puskom... tako da ja to znam i ono st osma procitala na sajtu a cim odem recu vam kako se puca iz te puske i puca li se cesto :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.mbb.telenor.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:25 - pre 150 meseci
Ljudi, kao prvo, hvala svima na iscrpnim informacijama. Planiram u narednih godinu dana da vam postanem sugradjanin
Ako se to tako može nazvati uopšte
Samo nastavite sa pričom, jer i pored ovih stotinak strana, i dalje ima nešto novo što saznajem iz dana u dan
Nadam se da je ova škola u bg-u (da ne reklamiram sad) dovolj a sa svojim kursem od 3meseca za neku osnovu čisto za početak da ne budem duduk kad odem
Na pisca ne obraćajte pažnju jer u njegovim porukama apsolutno ništa pametno nema, klasično advokatisanje dokonog čoveka. Ignorisanje će ga valjda najviše smoriti...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:28 - pre 150 meseci
Citat:
BACALAO: E vala bar obale i mora ne fali..najrazudjenija obala na svetu sa hiljadama ostrva,da ne pominjem fjordove...koliko je meni poznato moze da se peca onoliko..bar sam ja pecao potpuno slobodno na Lofotenu i to torsk bakalara samo tako...
E sad pojma nemam kako je to zakonski regulisano,da li treba neka dozvola i da li se to razlikuje od oblasti ....mislim da u Nordland-u je to moglo slobodno...ipak je Bergen veliki grad...
Ajde Pisac prepade ljude sa belim medvedima,koji na severu prepadaju i jedu ljude..ha ha..ma nije tako,puske ili pistolji veceg kalibra se preporucuju samo na svalbardu,gde je bilo slucajeva napada sa fatalnim ishodom,ali ni to nije bas tako cesto...
Ako se ponasas u skladu sa okruzenjem,mala je verovatnoca da ti se nesto desi...ginu ljudi i u sred grada,nazalost previse cesto...



hahaahahahahahahahahahah koliko ti mene nasmija.... dakle ako mi se cimeri probude ti si kriv.... ahahahahahahahahahahahahahahahaahahahah ...... ovaj izgleda ipak da vam necu pisati jer po svemu sudeci pojesce me medvedi beli :D ahahahahahahahahahaha....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

stojke990
Milos Stojanovic

Član broj: 267935
Poruke: 19
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:35 - pre 150 meseci
>

--20cf305e25adbd5b0f04b83e52e4
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Bravo medicman, svaka ti je zlatna...Slazem se sa tobom u potpunosti!<br><br><div class="gmail_quote">2012/2/5 medicman <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex">
Pisac, jedna stvar: ako nemas nista konkretno da kazes u vezi ove teme o Norveskoj, ako nemas neko iskustvo, saznanje, pretpostavku ili bilo sta drugo sto moze nekom drugom koristiti, MOLIM TE nemoj vise da se javljas niti da ostavljas postove.<br>

<br>
Celo vreme samo nesto kontriras, iznosis svoje stavove, raspravljas se i ispravljas krive Drine. Oni koji su dosli u ovu No su to sami odlucili, i treba im se pomoci sto vise iskustvima drugih. Teoretisanje da li je to dobro ili lose, nije primereno ovom mestu, jer svi mi pravimo svoje licne odluke. Nekome se svidja, nekome ne, ali niko nije pod pretnjom nateran da dodje ovde. Svi su trazili neki bolji zivot za sebe.<br>

<br>
Konstantno kad naidjem na tvoj post je neko kontriranje i filozofiranje. Nemoj oduzimati ljudima energiju na to, bolje je da neko napise nesto sto je doziveo, prosao ovde, kako bi i mi koji smo kratko ovde imali neko novo iskustvo i saznanje, a ne da se trose stranice i ovako prevelikog foruma na teroretisanja o razlici o kulturi, klimi itd itd...<br>

<span class="HOEnZb"><font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p3048447" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p3048447</a><br>
</font></span><div class="HOEnZb"><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:282324:f5a8c36fbd1e45e950ca88b9c3a0e570<br>
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:49 - pre 150 meseci
Citat:
kelly_oslo: hahaahahahahahahahahahah koliko ti mene nasmija.... dakle ako mi se cimeri probude ti si kriv.... ahahahahahahahahahahahahahahahaahahahah ...... ovaj izgleda ipak da vam necu pisati jer po svemu sudeci pojesce me medvedi beli ahahahahahahahahahaha....


Samo se ti zezaj... na Svalbardu su beli medvedi docimeri a foke raznose postu :P


[Ovu poruku je menjao gogi77 dana 05.02.2012. u 23:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 21:52 - pre 150 meseci
[ hahaahahahahahahahahahah koliko ti mene nasmija.... dakle ako mi se cimeri probude ti si kriv.... ahahahahahahahahahahahahahahahaahahahah ...... ovaj izgleda ipak da vam necu pisati jer po svemu sudeci pojesce me medvedi beli :D ahahahahahahahahahaha....[/quote]

Ma da...smesno ko Senkveld..ha ha ..jel gledate to na nrk..ona dvojica..mislim tomas&harald ili tako nekako...https://static.elitesecurity.org/cry.gif
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.02.2012. u 22:17 - pre 150 meseci
gogi zna mznam :) to jeste razlog broj jedan mog odlaska :) volela bi ih videti :) al ne da me pojede kako da vam pisem onda.... :))) oni su umiljati mali idivni spriajteljicem ose mi :) zivotinje su ionako bolje od ljudi :)

Bacalao pihhh veruj nema mTV u kuci.... ajd sad smejte se svi al ja ga fakat nemam... gledam ga na poslu po nekad eheheheh ne volim TV :) divljakusa :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2012. u 01:38 - pre 150 meseci
hmmmmm dakle ja sam sada sedela i sedela i citala i citala i procitala mozda jedno 85 stranica ovog foruma ukljucila sam se na njega kad je bila 102 stranica... sad tek kontam da je ovde vecina ljudi koja treba da dolazi ovamo pa shodno tome malopre sam dobila jedno pitanje od jedne devojke koja me je nasla na nekom drugom forumu gde sam godinama skoro pisala o norveskoj.... pitanje glasi IOLE PAMETAN COVEK CE TAMO USPETI,ZAR NE??

ODGOVOR: ne, jednostavno da bi covek uspeo u norveskoj posebno mlad,i ako nema nikog ovde treba da ima sledece:
-jaku snagu volju i zelju za uspehom ovde
-odlucnost ( budi spreman na sve, od tog da spavas na ulici ili klupi, pa do tog da te mozda neko zatvori u stan odakle neces moci tek tako izaci)
-jasan cilj - ja odlazim u norvesku, pokusaji se obicno zavrsajavu neuspehom jer nema mesta pokusaju (mozes ti to nazvati pokusajem al to nije to) naime ako samo pokusavas nesto potrosices velike pare i vratiti se kuci s duplim minusom... rec pokusaj izbaci iz mozga,ubaci reci,ja mogu,moram,hocu,uspecu
-dozu ludosti (ako nisi malo luckast tesko da ces sve to da progrmis)
-psihicku stabilnost (ne dozvoli da te svasta poljulja,pokoleba,dovede u neizlaznu situaciju,uvek imaj plan B)
-pozitivnost,s dozom realnosti
- ne lakoverljivost (ne mozes svakom verovati,proveri sve dva puta tri puta,idi u prave ustanove,sve je razlicito od slucaja do slucaja ne postoji nista 100% tacno u ovoj drzavi)
- strpljenje (ono sto ces najvise ovde da radis jeste da cekas,na odgovor za posao, na poziv za intervju,na autobus samo ces da cekas cekas cekas a to da bi imao nesto da cekas moras sam da stvoris ne moze niko za tebe)
- pamet (potrebna ti je i ona da ti da mogucnost prave odluke u datom momentu)
-snalazljivost
-dobra orjentacija
-brzo upijanje informacija ( te iste info moras naravno opet da proveris, i da cekas u redu da bi ih proverio)
-hrabrost (treba ljudi imati petlju,pricajte vi sta hocete al treba imati petlju i hrabrost) ne uspeva se tek tako u tudjoj drzavi
-ne povodljivost
-osmeh


E sada, ovo s ustvari koje su meni trebale i koje sam tek posle vremenom skontala da sam imala inace nikada ovde uspela nebi.... to su stvari koje svima savetujem da prvo pripremi i spakuje e kad to sve ima onda polako papiri jezik i ostalo.... Naime,ipak malo duze ovde zivim i u moje vreme ovde je bilo jako malo nasih.... jako malo ljudi koji su ti mogli i zeljeli pomoci... bio si prepusten sam sebi i svojoj karti i ovom gore navedenom.... retki su tada uspevali,retki to i danas rade ali danas se uopsteno vise zna o pojmu norveska nego u to vreme... do nekih info je lakse doci....

no savet prijateljski od srca svima koji krecu na ovaj put jeste: ukoliko nisi proverio naseg coveka,bezi od njega.... 80% njih je tu da ti odmogne,okrene te na drugu stranu ulice i pokaze suprotan smer,a ti verujuci svom zemljaku krenes tamo bez da se okrenes i vidis ono sto ti u sustini treba a stoji ti iza ledja..... nasi ljudi, pa i ja sama, koji smo ovde duze malo i koji smo pomagali i pomazemo vecinom smo ispadali debili,seljaci,ogovarani itd.... i vecinom krivci sto neko nije uspeo.... e iz tog razloga nasi ljudi vecinom gledaju da izbegnu ikakvu pomoc.... e ti su jos i dobri.... od njih bar nesto mozes da naucis... e sad ima i druga grupa koja je mnogooooo veca od prve a to su nasi ljudi koji su se namucili ovde,ili nisu, ali ne zele da drugi uspeju pa te namerno okrece kontra.... od takvih bezite iako ih je najvise.... e onda ostane jako mali procenat nas koji pomognes bar s info ako nista drugo... iz tog razloga kazem bezi od naseg coveka :)

odvratno uzvuci znam.... al na svojoj kozi sve napisan oi dozivljeno u vise navrata..... ko razume shvatice :))

sretno :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

BACALAO
student

Član broj: 298694
Poruke: 105
77.243.20.*



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2012. u 08:26 - pre 150 meseci
Kelly,dosta istine u tvom postu...
Opet sve je individualno,i svako ima neki svoj put...znaju ljudi da sve to nije lako,ali ipak moras da skocis u vodu da bi znao kakva je...ali svakako dobra priprema ne moze da skodi..:))...
Sto se tice nasih ljudi to je manje vise tako svuda...cak i ovde u srbiji..iako ne volim da generalizujem,ipak ima nesto i u tom nasem mentalitetu itd...
Postoje neke stvari-iskustva koja se mogu dobiti samo u realnom zivotu na datom mestu,a koja mogu biti presudna za uspeh u nameri..a kao i svuda bitan je i tajming,situacija i okolnosti-neki to zovu sreca...
Ono sto je po meni bitno je ne upadati u euforiju,koja moze da dovede i do depresije ili razocarenja prilikom nekog neuspesnog pokusaja...kao sto mora da se zeli uspeh,mora da se bude spreman i na neuspeh...
Mozda zvuci pomalo neozbiljno ali mislim da pravi sportski duh pomaze..:)))
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.02.2012. u 12:39 - pre 150 meseci
jeste,moras da skocis u vodu da vidis kakava je... al ako sma ja skocila u plitko i kazem ti nemoj tu pomeri se jedan metar tu sam nogu slomila..... onda ti bas ne moras na to isto mesto da skocis iako ces da skocis u vodu i sam da plivas.... no malo nas zna da uci na tudjim greskama.... vecina cak ni na svojima ne uci nego bas na to isto mesto skoci 3 puta i cetvrti put se pomeri metar levo :)
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8006386 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.