Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7986973 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 15:48 - pre 139 meseci
Citat:
Marta 76:
Citat:
Mirjana Savicic:
Kakav fond za penziono osiguranje?Ne...
Dakle,potvrda o stazu se uzima iz ustanove u kojoj se radilo,pa ako je vise ustanova uzme se iz svake,bilo da je rec o privatnoj ili drzavnoj praksi.Ovo je bitno samo kod priznavanja staza u ustanovi ovde u Norveskoj u kojoj cete da radite,dakle za dobijanje tzv.ansiniteta tj.povecanja plate.To je ovde u Norge prva stepenica na 4 godine,druga na 8 godina i treca stepenica na 10 godina.Jedan papir-jedna ustanova kratko jasno u 3 recenice.Ta i ta osoba je bila zaposlena u toj i toj ustanovi na odredjeno/neodredjeno vreme,na tom i tom polozaju od tog do tog datuma.Potpis i pecat ustanove.To je sve.Nista vise.
Nije obavezno ali je totalno nelogicno ne iskoristiti priliku za priznavanje staza u smislu dobijanja bolje plate.
Pozdrav.


Da li se dobija povećanje plaće na staž- ako on nije stečen u struci za koju imaš priznatu diplomu u Norge?
Znači, ako imaš dosta godina staža, ali nevezanog za diplomu i posao koji bi radio?


Vidi,spominjali su ranije na forumu ljudi da je neko tu i tamo retko ali desilo se...dobio priznat staz van zdravstva.Ali to nije pravilo,i to je nesto sto mozda moze interno da se desi.Po pravilu,samo staz iz zdravstva,ali vazno je reci to je priznat staz samo za finansijski momenat tog ansiniteta,nije priznato za penziju.Da pojasnim.Ako si ovde poceo da radis 2010.-te godine npr.a u Srbiji imas staza 20 godina.Te godine staza ce ti pomoci za vecu platu ali Norveska drzava ti ne racuna tih 20 godina kao da si radio kod njih,dakle ne racunaju ti se u norvesku penziju.Ovde ti se u penziju racuna onoliko godina koliko si radio/radis u ovoj zemlji.
Medjutim,jako je povoljno iskoristiti to sto daju za povecanu startnu platu.
To je to.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 15:51 - pre 139 meseci
Citat:
tijanam:
Resih da se javim sa nekim informacijama koje bi mogle biti od znacaja onima koji tek planiraju dolazak. Dakle, posle pola meseca moram reci da sam se jako zainatila da ostanem ovde. ;) Posle one prve krize koju sam imala posle tri dana boravka u Norge sada sam ok. A naci posao nije nimalo lako. Da li sam stvarno dosla u pogresno vreme (iako nemam takav utisak) ili se toliko poostrilo ovde... Elem, da vam ispricam sta se trenutno dogadja u Vestfoldu.

Pre nekih pola godine ovde je bila velika frka sa Filipincima. Oni su navodno volontirali po domovima i po dve godine. Kada su dobili radnu dozvolu otisli su u Oslo i tamo se proculo za njihov radni status i ispala je velika frka kako su tako dugo radili ovde bez da dobijaju platu i sve ostalo. Ovu pricu mi je ispricalo troje ljudi, dva ledera i jedan nas covek odavde. Zato oni sada ovde toliko insistiraju na radnim dozvolama i beze od stranaca sto vise mogu. Jednostavno mi ne veruju kad im kazem da ja ne mogu dobiti radnu dozvolu bez arbeidsavtale. NE veruju! I onda svi pocnu pricu imali smo FIlipince i onda mene zaboli glava... :) Tako da cu ja od sad nositi istampan primerak sa sajta UDI-ja da im ga pokazujem.

Drugi problem je taj stilling od 80%. Svi se smeju kad im kazem, i kazu da toliki stilling nisu imali vec godinama. Ili me lazu, mada sumnjam.
Treci problem koji je mene najvise i zabrinuo je da je ovde veliki priliv radne snage. Kaze za jedan njihov oglas je apliciralo 90 ljudi! Nitti! 90... Zena me otvoreno savetovala da idem gore na sever.

E, sad da kazem jedan savet. Biblioteka je mesto gde mozete dobiti racunar, internet, stampanje, skeniranje, knjige, citaonicu, mir i sve to besplatno. A plus mozete i da upoznate nekoga... Dakle, ako nemate tehnicke uslove, i sve vam to nedostaje uclanite se u biblioteku. Låne kort ili ti clanska kartica je besplatna, placate samo ako prekoracite vreme za vracanje knjiga. Ja najavise u Tønsbergu volim biblioteku jer tamo cujem svoje misli.

Na kraju imam jedno pitanje: da li moram da se prijavljujem u policiju cim dodjem ili to da ostavim za kraj trecem meseca? Mislim , na sajtu pise da treba, ali ja... Nesto mi se ne ide tamo. Ipak je to policija. :) :)

Puno pozdrava dobri ljudi!


Tijana,pred istek treceg meseca odes i prijavis ostanak jos tri meseca ali ponesi original autorizaciju na uvid,da vide da si faglært kao i odstampano pravilo o tome sa netstranice UDI-a.Ovo poslednje spominjem iz razloga sto na svakakve sluzbenike se nalece i onda imas pokrivenu situaciju.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 15:52 - pre 139 meseci
Za tijanam.
Fora je sto ako planiras da ostanes u NO do tri meseca ne moras se prijavljivati ali u tvom slucaju je to vec drugacije tj. zelis i treba da se prijavis jer ostajes duze.
Vidi prvo na sajtu UDI-ja, imas elektronski da zakazes, koliko se ceka na termin u policiji za tvoju komunu, mozda se ne ceka a mozda se ceka mesec dana. Bitno je da ti termin koji rezervises ne probija istek treceg meseca i da na vreme tj. ODMAH proveris koliko jos imas fore da ne bi morala da bezis iz NO i da cekas sledecih tri meseca. Znaci prvo se registruj tamo na sajtu pa idi na prijavu boravista i videces, odmah ti izbaci, kad treba da se javis a ako ti je rano nemoj zakazivati vec samo prati redovno kako stoji situacija pa kasnije zakazi.
Puno srece!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 16:08 - pre 139 meseci
Tijana,ovo je deo teksta koji treba da odstampas i pokazes im u policiji:
Izvoli:
"Hvem trenger ikke oppholdstillatelse som arbeidssøker?
•Dersom du er visumfri og har faglært kompetanse, kan du være i Norge uten oppholdstillatelse i seks måneder for å søke arbeid som faglært eller spesialist i Norge. Du får ikke oppholdstillatelse i de seks månedene eller etikket i ditt pass. Hvis du bestemmer deg for å reise ut av Norge uten å ha søkt og fått innvilget oppholdstillatelse, må du forholde deg til visumreglene.
•Innen tre måneder etter innreise til Norge må du melde deg for politiet der du bor, legitimere deg og informere om at du er arbeidssøker

Dakle,ovaj tekst odstampan i original autorizacija.I nema zime...(bar tamo ispred saltera),jer to je crno na belo.

Mi smo visumfri iimamo faglært kompetanse tako da nema zime.Pred kraj isteka treceg meseca...i gotovo!Ali imas ti velike sanse da nadjes posao i pre...samo salji.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 16:20 - pre 139 meseci
Tijana...(sad obracam se tebi,ali vazi i za sve ostale koji traze posao)...
Ako vam poslodavci ne veruju da mozete dobiti radnu dozvolu ako vam daju PRVO ugovor...probaj sledeci put kada ides kod njih da odstampas sledeci tekst i pokazes im,a to je sa sajta UDI-a.
Ovo:

"Hvem kan få oppholdstillatelse som faglært?
Du må være faglært
Begrepet faglært omfatter følgende kategorier:
•Fagutdannet tilsvarende videregående skoles nivå. Du må ha avsluttet en fagutdanning for et bestemt yrke. Fagutdanningen må minimum tilsvare videregående skoles nivå, det vil si minst tre år. Er utdanningen tatt i utlandet, må den ha gitt tilsvarende kompetanse som utdanningen i Norge. Eksempler er fagutdanning som snekker, rørlegger eller helsefagarbeider.
Krav om godkjenning eller autorisasjon for regulerte yrker
Hvis du skal arbeide i et yrke hvor det er kvalifikasjonskrav (et regulert yrke), må du ha godkjenning eller autorisasjon fra den relevante fagmyndigheten for yrket ditt. For eksempel må helsepersonell legge ved autorisasjon eller lisens fra Statens autorisasjonskontor for helsepersonell (SAFH).
Hvilke krav gjelder for arbeidsforholdet?
•Du må ha et konkret tilbud om arbeid for en arbeidsgiver i Norge. (Hvis du ikke har et jobbtilbud ennå kan du se om du istedet kan søke om tillatelse som faglært jobbsøker). Det må stå i arbeidstilbudet hvilken stilling du kommer til å ha, lønn per time og hvor mange timer per uke du kommer til å jobbe. Det må også spesifiseres hvor lenge arbeidstilbudet varer.
•Du må som hovedregel ha et tilbud om heltidsarbeid for én arbeidsgiver.
•Lønns- og arbeidsvilkårene må ikke være dårligere enn etter gjeldende tariffavtale eller regulativ for bransjen. Dersom slik tariffavtale eller regulativ ikke foreligger, skal lønns- og arbeidsvilkår ikke være dårligere enn det som er normalt for gjeldende sted og yrke.

Dakle,UDI ranije nije ovo imao napisano...pa su malo dopunili u poslednje vreme,ti kazi da i 80% moze da prodje jer su oni napisali ovde heltid.
Ali ako misle da ne mozes da dobijes dozvolu...daj im da procitaju ovo.Ovo sam ja kombinovala clanke ali je stranica na UDI-u ista.
Jer lepo pise "du må ha et konkret tilbud"...
Drz se...odstampaj na stranici UDI-a...i podvuci zutim flomasterom ono najvaznije...kada su pravila u pitanju,ne razumeju se...narocito ne lederi.
Nikada neznas sta moze da pomogne.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 16:47 - pre 139 meseci
Citat:
milos_no:
Pozdrav svima, negde sam nacuo da ako neko dobije fast job ima olaksice da dovede porodicu. Ja sam trenutno u Oslu i trebao bi od januara da dobijem ugovor na godinu dana. Cuo sam da mi je onda olaksana procedura spajanja porodice. Ja vec imam radnu dozvolu,istice u Junu. Zna li neko kakva je sad procedura ako hocu da dovedem u mom slucaju suprugu i cerkicu. Cuo sam da mi nisu potrebna 3 zadnja izvoda plate? Da li je to tacno. Unapred hvala.


I ja sam danas skoknuo do policije,cisto da pitam oko produzenja radne i spajanja porodice,sluzbenica na salteru mi rece daa nije potrebno imati poslednja 3 izvoda plate,kao ni inntekt u toku godine,tj kolko zaradim na godisnjem nivou.Kaze da mora biti u ponudi za posao napisano kolka je godisnja plata,naravno kao sto je i neko raNIJE to napomenuo,mislim medicman.To je vec obavezno polje u semi.Ipak cu ja sva dokumenta pripremiti,ko ce ih znati!!!A mom kumu su trazili lønnslip,mada je on predavao prvi put za spajanje porodice...Razlicite informacije od razlicitih sluzbenika :-)
 
Odgovor na temu

milos_no
Milos Milosavljevic
strukovni inzinjer elektrotehnike za
racunarsku tehniku

Član broj: 237282
Poruke: 67
*.79-161-75.customer.lyse.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 17:01 - pre 139 meseci
Hvala Mirjana na informaciji, pogledacu na sajtu UDI-a koja je procedura za spajanje porodice.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 17:20 - pre 139 meseci
Najsigurnije je uvek da imate te pobrojane papire sto stoje na UDI sajtu,pa ako vam kazu,e ovo je visak,lako ces ga baciti u kantu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 17:26 - pre 139 meseci
Pozdrav svima na forumu...
Posto sam i ja jos jedan od mnogo ljudi koji su osteceni od strane vec pomenute GEG kompanije, interesuje me sledece...
Na koji nacin mogu proveriti da li mi je uplacivan porez u ovoj 2012 godini posto koliko sam mogao primetiti na Skatteetaten-u te evidencije nema. Nekoliko ljudi mi je reklo da se to moze videti tek naredne godine jer treba vremena dok update-uju listu. Meni je vrlo bitno da to znam sto pre kako bi preduzeo nesto...a sa obzirom kako firma posluje ni to me ne bi zacudilo.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 18:03 - pre 139 meseci
Sledece godine (2013) krajem marta/pocetak aprila,ces dobiti jedno pismo zvano SELVANGIVELSEN.Tu ce ti pisati precizno u krunu kolika je bila tvoja bruto godisnja zarada i koliku cifru si platio za porez za celu prethodnu godinu.Ako si platio vise,dobices povracaj ako si platio manje dobices da ti njima platis.E,sad prve dve godine imas pravo na standardfradrag 10%.Dakle,ti ces kada to dobijes da napises na tom istom papiru 3.3.1. standardfradrag 10% for utenlandske arbeidstakere i vratis im nazad to pismo.Tada ce da ti uracunaju tu prednost i nakon toga dobijas konacan obracun,da li si ti njima duzan ili oni tebi.Ako si im duzan,moraces da im platis ako nisi dobices nazad ono sto si pretplatio.Tu je cist racun duga ljubav.
Toliko.Strpi se jos koji mesec (4 meseca).
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 19:05 - pre 139 meseci
Pozdrav svima,citam par dana ovaj forum i molila bih vas za jos neke informacije,ako ih imate i ako sam puno pronasla i na predhodnim postovima.Ja sam visa medicinska sestra opsti smjer,radim puno godina u struci i imam specijalizaciju iz gerantologije,diploma iz Trondhajma(to je neki projekat bio izmedju Norveske i Bosne).E sada sam ja odlucila da hocu da idem za Norvesku.Pocela sam da ucim norveski u Sagi dosla sam do kraja prvog nivoa i preko njih sam poslala papire za autorizaciju za hjelpepleiera.Zorica mi je trazila papire i nije trazila veliki plan i program,bas sam je pitala je li treba to i ona mi je rekla da ne treba i sada sam se ja uplasila da ce me zbog toga odbiti,osim toga interesuje me i polaganje testa jezika u Norveskoj Nørskpreve 3,da li je moguce ako ja dobijem tu autorizaciju da pokusam naci posao pa onda da polazem jezik,jer mi malo kontakta sa zivim jezikom prije polaganja testa nebi bilo na odmet...Puno hvala na odgovoru...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

kostadinovac
Ivan Stojanovic
Nis, Srbija

Član broj: 308648
Poruke: 16
37.220.76.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 19:43 - pre 139 meseci
Opet imam pitanjce za iskusnije forumase.
Procitao sam na forumu da treba prilikom slanja papira za autorizaciju treba da dostavimo dokaz sta tj. gde smo radili posle zavrsene skole za koju trazimo autorizaciju. Konkretno u mom slucaju, ja nisam radio nigde ali sam zavrsio fakultet (uciteljski) odmah posle srednje medicinske, a odmah posle fakulteta sam odradio staz za srednju skolu i polozio drzavni.
Pa me interesuje da li treba uz ostale papire da dostavim i neki dokaz o zavrsenom fakultetu, npr uverenje.
Molim da mi neko odgovori ko zna, posto saljen papire za par dana!!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 20:37 - pre 139 meseci
Citat:
sofi1976:
Pozdrav svima,citam par dana ovaj forum i molila bih vas za jos neke informacije,ako ih imate i ako sam puno pronasla i na predhodnim postovima.Ja sam visa medicinska sestra opsti smjer,radim puno godina u struci i imam specijalizaciju iz gerantologije,diploma iz Trondhajma(to je neki projekat bio izmedju Norveske i Bosne).E sada sam ja odlucila da hocu da idem za Norvesku.Pocela sam da ucim norveski u Sagi dosla sam do kraja prvog nivoa i preko njih sam poslala papire za autorizaciju za hjelpepleiera.Zorica mi je trazila papire i nije trazila veliki plan i program,bas sam je pitala je li treba to i ona mi je rekla da ne treba i sada sam se ja uplasila da ce me zbog toga odbiti,osim toga interesuje me i polaganje testa jezika u Norveskoj Nørskpreve 3,da li je moguce ako ja dobijem tu autorizaciju da pokusam naci posao pa onda da polazem jezik,jer mi malo kontakta sa zivim jezikom prije polaganja testa nebi bilo na odmet...Puno hvala na odgovoru...



Za dobijanje autorizacije za helsefagarbeider-a,ti NE treba plan i program teorije i prakse SA opisom predmeta.Dakle,dovoljan je samo plan i program obicni sa fornom casova napisan u 3 lista ili jedan zavisno kog je formata i kako je napisano.Dakle,Zorica radi sa tim dokumentima godinama i treba joj verovati da se u to razume.Svi su do sada dobili autorizaciju za hj.pl.Dobices je i ti.Sto se testa tice...licna procena i izbor kada se neko oseca spremnim da ga polaze.Ali ga je jako pozeljno imati jer si konkurentniji na trzistu rada pri konkurisanju za poslove.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 20:42 - pre 139 meseci
Citat:
kostadinovac:
Opet imam pitanjce za iskusnije forumase.
Procitao sam na forumu da treba prilikom slanja papira za autorizaciju treba da dostavimo dokaz sta tj. gde smo radili posle zavrsene skole za koju trazimo autorizaciju. Konkretno u mom slucaju, ja nisam radio nigde ali sam zavrsio fakultet (uciteljski) odmah posle srednje medicinske, a odmah posle fakulteta sam odradio staz za srednju skolu i polozio drzavni.
Pa me interesuje da li treba uz ostale papire da dostavim i neki dokaz o zavrsenom fakultetu, npr uverenje.
Molim da mi neko odgovori ko zna, posto saljen papire za par dana!!!


Dostavljas svoju radnu knjizicu gde si bio zaposlen.Ako nisi nigde bio zaposlen,onda nemas sta ni da dokumentujes.
Ovo za fakultet-ne treba,jer mogu da pomisle da trazis autorizaciju za to-ne petljaj sa nepotrebnim dokumentima.Samo ono sto je potrebno,diploma,plan i program skracena verzija,pasos,,staz,drzavni,radna knjizica,referansa od poslodavca...ili sta jos treba,da se to lepo procitati na SAK-u.Sajt je promenjen i napravljen je FENOMENALNO.Dakle,daleko je preglednije i lakse doci do informacija sada nego pre.
Pozdrav.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 20:59 - pre 139 meseci
Mirjana hvala Vam puno na odgovoru,ja bi oko Nove godine trebala da pocnem sa novim kursom,tako da mi kazu da bi krajem maja mogla u Norvesku da polazem taj test,da li ste ga Vi polagali,je li tezak i tako to i da li je bitno koji cu grad odabrati kazu da se moze polagati u vise gardova,ja bi naravno pogledala i posao kada sam vec tamo...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

kostadinovac
Ivan Stojanovic
Nis, Srbija

Član broj: 308648
Poruke: 16
37.220.76.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 21:53 - pre 139 meseci
Ok, ostalo sam ukapirao, samo mi je ovo za fakultet bilo malo nejasno.
Ali mogu da bacim pogled i na Sak.
Hvala
 
Odgovor na temu

gargamel011
gargamel
beograd

Član broj: 24788
Poruke: 126



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 22:23 - pre 139 meseci
Poruka svima, ČITAJTE ŠTA MIRJANA PIŠE!!!
To što vam je neko rekao treba ovo ili ono su priče, na
sajtu UDI-ja konkretno piše šta treba, to ponesite i
insistirajte da prime ta dokumenta, meni službenica
na šalteru u policiji vratila slike, kaže NE TREBA!!!
Na moje insistiranje da treba uključio se kolega sa šaltera pored
i kaže joj treba, treba!!! Mogao sam da ne dobijem dozvolu zbog SLIKE!!!

Znači morate da znate šta treba (odštampajte stranice sa sajta UDI-ja)
i nosite. Ako su vam rekli treba još nešto dodatno ponesite ako imate.

I još nešto ne očekujte da Norvežani znaju šta je vama potrebno
za radnu dozvolu, nisam siguran ni da većina zna da vama treba radna dozvola
da bi radili, osim ako nisu imali neku situaciju kao što je neko pisao pa su malo
upoznati.

Zašto neznaju?
Da pitam sve učesnike u ovoj temi, koji su iz Srbije, da li znate šta je potrebno
strancu(nerezidentu) u Srbiji da bi dobio radnu dozvolu?
99% vas nema blage veze jer vam to nikada nije ni trebalo(doduše mnogo vas i nema posao ).
Tako isto razmišljaju i Norvežani i svi drugi!!!

Još jednom, sakupite informacije šta vam je potrebno sa zvaničnih sajtova ako tamo nema onda
šaljite mail i sve to odštampajte i ponesite sa sobom i ako vam kažu treba i ovo ili ovo ne treba
vi izvadite papir i dajte mu da pročita šta piše i zamolite ih da to dodaju uz dokumentaciju!!!


Good luck is often with the man who doesn't include it in his plans!!!
 
Odgovor na temu

Dr. Dolittle

Član broj: 309486
Poruke: 5



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 22:50 - pre 139 meseci
Gospodo forumaši, pozdrav svima!
Ljudi moji, nekad se Alan Ford i Zagor čitao k'o ovaj podforum danas ...
Pošto je ovo moj prvi post, moram reći da sam ga u ilegali što kažu čitao zadnja dva mjeseca, i analizirao informacije koje se objavljuju.
Što se tiče moje profesije, mislim da je očigledno čime se bavim. Jedino što je nezgodno (i žalosno) da mojih kolega baš i nema na netu generalno, pa tako ni ovdje, sem par ukazanja negdje s početka.
Da ne bih zatrpavao ionako pretrpanu temu, zanima me sljedeće. Trenutno prikupljam dokumentaciju koju namjeravam da šaljem u NOKUT ovih dana, i nemojte zamjeriti što će pitanje biti neobično. Potvrda koju NOKUT šalje i kojom nas obavještava da je zaprimljen naš 'slučaj', koja je njena vrijednost???
Obzirom da sam iz par izvora dobio informaciju da autorizacija sigurno prolazi jer to spada u faglært/skilled worker kategoriju, i da se ne nadam nostrifikaciji u 100-tnom procentu (otprilike 80%, uz polaganje razlike predmeta i prakse, slično medicinarima), što je čitajući ovaj forum i očekivano, ali činjenica je da će ipak biti odobrena, te da pruža mogućnost da se može raditi kao tehničar po tom osnovu, dok se ne steknu uslovi za rad kao dr. vet. med.
Znači ovako, da li potvrda koju oni nama pošalju može biti svojevrsna garancija prilikom traženja posla, ili ne?? Mislim da je prilično jasno pitanje, znači važi do momenta dok autorizacija i ne stigne. Neki od prijatelji i poznanika koji žive u Norge su me uvjeravali da (što bi se ovdje reklo) mož' bit, a i ne mora, ali šta forumska populacija o tome misli???
Hvala svima koji pružaju vrlo korisne informacije, te molim za strpljenje za nas koji smo tu sa raznoraznim pitanjima.

Ima jedna stara poslovica: "Naivan živi gdje je rođen, a pametan gdje mu je bolje". U ovom slučaju, i sretan/spretan. (nadam se da se niko nije našao uvrijeđen)

Podrav iz Sarajeva.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 23:05 - pre 139 meseci
Citat:
kostadinovac:
Ok, ostalo sam ukapirao, samo mi je ovo za fakultet bilo malo nejasno.
Ali mogu da bacim pogled i na Sak.
Hvala


Kostadinovac,

Covece...nema tu mogu i da bacim pogled na SAK...
SAK ti je najvazniji sajt kada je rec o proveri dokumenata.Sve sto pise tamo je najrelevantniji izvor informacija.
To sto mi imamo forum gde pisemo sve zivo...ne sme da zameni nikako ni SAK,ni NOKUT,ni FOLKEUNIVERSITET...ni UDI.
To su sajtovi koji se moraju citati,forum je dodatak,ali pre foruma...svi pobrojani sajtovi.
To je pod obavezno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.12.2012. u 23:07 - pre 139 meseci
Evo ja nesto trazim na forum kad ono na tridesetoj strani Mirjana krenula za Norvesku i skontah mnogo kasnim ovo kod mene ide mnogo sporo
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7986973 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.