Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7938126 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

luka bobicic
Podgorica,Crna Gora

Član broj: 255818
Poruke: 8
62.4.50.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.03.2011. u 19:29 - pre 160 meseci
Dobar dan.Ja sam Luka iz Podgorice,Crna Gora,stdiram geografiju,imam 23 godine,ali posto je zivot nikakav(bar meni) ovdje,cuo sam neke price da se u Norvesku moze poc,raditi mozda i dobit trenutna boravisna.Ja tamo nemam nikoga,pa sam htio da pitam postoji li kakava sansa da se uopste dodje tamo,kakav bi tretman dobio,kao i da li je tacno da na sjevernijim djelovima Norveske,njihova vlada subvencionira svakog ko zeli tamo da zivi..hvala i cienio bi ako mi neko ko ima iskustva da odgovori?!?

HVALA.
 
Odgovor na temu

Boris.stamenkovic
beograd

Član broj: 281688
Poruke: 1
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.03.2011. u 22:51 - pre 160 meseci
Da li bi neko mogao da mi pomogne tako sto bi mi napisao mail adresu od MIRJANE SAVICIC?
 
Odgovor na temu

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
178.222.167.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.03.2011. u 17:19 - pre 160 meseci
Tesko da ce ti neko dati njen mail :( - ako ti neko vec nije poslao.Mozda da budes malo aktivniji na ovu temu,pa ti administrator dopusti da joj saljes mailove ;)

Zar su svi otputovali za Norvesku? Tema nam u izumiranju,verovatno su vec svi nasli posao i smestaj. Pa srecno!
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2011. u 00:21 - pre 160 meseci
I ja sam jos tu ucim jezik. :) pozzzzz
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2011. u 10:11 - pre 159 meseci
I, kako ide jezik IveD? :-)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.03.2011. u 12:38 - pre 159 meseci
Ivane od toga zavisi kad cu poci u NO.Profesorka kaze da je solidno ima dana kad sam super zadovoljna a onda ima i onih kad mi se cini da ne znam nista.Mada me tu moj posao dosta sputava, jer poslije nocnih smjena ucenje ne ide bas najbolje .Kako ide kod tebe ?Pozzzz
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2011. u 10:23 - pre 159 meseci
Ja od septembra ucim norveski uz posao, tako da znam kako ti je. Jos plus putujem do profesorke nekih 80-tak kilometara, jer blizu nemam. Sad, kako ide... Ja sam zadovoljan, sirim fond reci svakodnevno. Samo sto je kod mene vec odluceno kad idem. 13-og aprila je D-day. ;-)
 
Odgovor na temu

luka bobicic
Podgorica,Crna Gora

Član broj: 255818
Poruke: 8
62.4.50.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2011. u 14:50 - pre 159 meseci
Ja se izvinjavam što dosađujem,ali da li bi možda neko samo rekao da li postojeneke agencije koje mogu da ti pomognu da odem za Norvešku,ili ja moram sam,postoje li možda kakvi programi?
Ako neko može samo da mi malo pojasni,bio bi zahvalan,i još jednom se izvinjavam!!!

Luka.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2011. u 17:59 - pre 159 meseci
E pa Luka ja mislim da bi ti trebao malo da procitas forum ,mozda ce ti neke stvari biti jasnije pozzzz :)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.78.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.03.2011. u 18:30 - pre 159 meseci
Ako mogu reci svoje misljenje Luka najbolje bi bilo da malo procitas forum mozda ce ti neke stvari biti jasnije .Pozzz
 
Odgovor na temu

Sasha1980
Sasa Internacionale
Srbija

Član broj: 282458
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2011. u 11:32 - pre 159 meseci
Pozdrav svima!
Vidim da ima dosta vas koji ste vec otisli u Norvesku, koji tek treba da odu i koji se pripremaju da idu. Moja devojka i ja takodje planiramo da idemo, ona je medicinska sestra, a ja masinski tehnicar. Ono sto mene konkretno interesuje od samog podnosenja zahteva do konacnog odlaska u Norvesku, koliko taj postupak vremenski traje? Mesec, dva, tri, godinu? I jos nesto bih pitao, posto mi oboje zelimo emigracionu za Norvesku, gledao sam malo na na sajtu UDI, i na sajtu ambasade Norveske, pa se nisam nesto najbolje snasao tj. sta je to sta mi sve treba od dokumeneata da podnesem za emigracionu vizu. Ako neko ima iskustva sa ovim svaki savet bi mi dobro dosao. Hvala Vam!
 
Odgovor na temu

mrxon
Milos Mrkonjic
medicinski tehnicar
Pancevo, Srbija

Član broj: 276182
Poruke: 6
178.222.17.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2011. u 16:35 - pre 159 meseci
Ja idem 4. maja...kolega Medicman aj ako ti nije problem javi se na e-mail [email protected] da ostvarimo kontakt, i razmenimo koju informaciju pre no sto odemo.
 
Odgovor na temu

jeca_xx
Medicinska skola

Član broj: 282821
Poruke: 1
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2011. u 00:31 - pre 159 meseci
Poz svima!
Nova sam na ovom forumu pa bi me zanimalo kako mogu da autorizujem diplomu Farmaceutskog tehnicara?I da li bi mi neko mogao reci koje su mi sanse da bih uopste mogla tamo naci posao u struci i koliko je taj kadar trazen u Norveskoj?
Hvala unaprijed
 
Odgovor na temu

Qler01

Član broj: 186964
Poruke: 328
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.04.2011. u 19:10 - pre 159 meseci
kako nastaviti ili bi zeleo da upisem tacnije da konkurisem za stipendiju u Oslo imam 180esp bodova 6 semestara zeleo bi da nastavim studije ili da konkurisem za stipendiju?
 
Odgovor na temu

vladimirnbg
project manager
Beograd, Srbija

Član broj: 283082
Poruke: 1
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2011. u 19:59 - pre 159 meseci
Pozdrav,
Interesuje me kakve su sanse za nalazenje posla u masinskoj industriji. Zavrsio sam Masinski fakultet u Beogradu i sad bi da idem odavde.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.ptt.rs.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.04.2011. u 21:10 - pre 159 meseci
Koliko sam video na sajtu NAV traze masince,prvenstveno firme za vadjenje i preradu nafte. Vidi samo na sajtu NOKUT kako je regulisano tvoje zanimanje. Pozdrav i mnogo srece u trazenju posla !!
 
Odgovor na temu

Sasha1980
Sasa Internacionale
Srbija

Član broj: 282458
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2011. u 16:47 - pre 159 meseci
Jel zna neko koliko se vremenski dugo ceka na migracionu vizu?
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.ptt.rs.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.04.2011. u 18:44 - pre 159 meseci
Mislim da vam je jednostavnije da ti ode devojka kao med sestra, pa da ti posle odes uz pomoc nje ,nego migraciona viza ! Ja znam da su samo izbeglice dobijale slican vid viza,nisam cuo da je neko ovako otisao . Jos jednom vidi na UDI sajtu,ali najlaksi vid je da se uz pomoc posla dobije viza.
 
Odgovor na temu

casperns
Autoindustrija

Član broj: 206010
Poruke: 7
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.04.2011. u 18:46 - pre 159 meseci
Pozdrav svima. Podelicu i moje licno iskustvo sto se tice pokusaja emigracije u skandinavske zemlje pa tako i Norvesku.
Ovo se ne odnosi na strucnjake koji su retki u svojim oblastima i koji su deficit u toj zemlji . Za sve ostale vazi sledece opste pravilo za emigraciju :
1.Prvo nadjete posao,tj poslodavca koji ce da vam garantuje posao. Da li je to neko koga poznajete ili preko interneta ili ce te turisticki otici prvo da bi nasli poslodavca, tj. posao to je osobno.
2. Kada nadjete posao i poslodavac bude zelo vas da zaposli, ta firma mora prvo da da oglas , i ako se niko iz EU ne javi na taj oglas (posle desetak dana oglasa) , poslodavac tek tada moze vama da posalje papire i ugovor kojim ce te konkurisati za radnu dozvolu ( pozeljno je da ste u kontaktu i sa radnim sindikatima i sa njima da se konsultuje poslodavac jer i oni imaju uticaj na odluku pri odlucivanju odobravanja vize ).
3. Da bi posle podnosenja papira za radnu dozvolu i samu dobili, u ugovoru treba da imate napisanu platu pomocu koje ce te moci da se sami izdrzavate,placate stan, sve troskove i da mozete da zivite od nje.... znaci u ugovoru mora stajati pristojan iznos za platu, bukvalno iznad proseka za Norvesku kako bi vam dali radnu dozvolu .
4. Kada sve to ispunite velike sanse su da ce te bez problema dobiti radnu dozvolu ,od podnosenja svih papira prosecan rok za obradu zahteva i odgovor za vizu traje 2-4 sedmice (koja je u pocetku na godinu dana i koja moze da se produzava).

Sto se tice jezika. Svakako MNOGO vece sanse imate ako poznajete jezik, sto bolje znate bolje ce te proci, poznavanje engleskog je velika prednost za pocetak dok se ne savlada norveski. Bez znanja norveskog ili odlicnog Engleskog tesko je uopste poceti traziti posao,osim ako nije u pitanju neki nas poslovodja kod koga ce te raditi i necete imati kontakt sa musterijama dok ne savladate norveski jezik.

Ovo je iz licnog iskustva(koje je u toku) i to je procedura za legalno dobijanje radne dozvole standardnim putem. Postoje izuzetci kao sto sam vec napisao i svaki slucaj je prica za sebe ali ovo je opsta forma. Za medicinsko osoblje zaista ne znam kako ide ali o njima je bilo dosta reci ovde tako da mislim da znaju proceduru.

Sto se tice uslova zivota u Norveskoj, cena i svega ostalog mislim da to treba da ostavite sa strane i da se ne opterecujete za pocetak, to vam nista ne vredi ako ne nadjete posao a jedino sto treba da znate je kakva je klima i da ste svesni da ce te ziveti u hladnoj zemlji, ako vam to nije problem ostalo ostavite sa strane i trazite posao . Napisite sebi jasne razloge zasto zelite da odete i najbitnije je da resite i odlucite da zelite da odete . Kada se u trazenju posla zapitate vredi li , i kada vam je vera u odlazak poljuljana, pogledajte spisak razloga zbog kojite zelite da odete i dobicete energiju da nastavite sa trazenjem. Izbor je ogroman ... stotine nasih ljudi postoji u Norveskoj kao i u ostalim zemljama, dosta njih imaju i svoje firme i nikada ne znate gde ce vas put odvesti. Odbacite predrasude da ljudi sa balkana lose prolaze i da je nemoguce naci posao, za sve profile ima posla i na razlicite ponude ce te naici, od velikih korporacija koje traze razne profile radnika do porodicnih firmi ( nema pravila i nikada necete saznati da li mozete ako ne probate vise puta), trudite se da se prikazete u najboljem svetlu, vremenom ce se isplatiti.
 
Odgovor na temu

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2011. u 12:05 - pre 159 meseci
@ medicman

Pisi nam kako ste se vas dva momka snasli u NO,s obzirom da si najavio odlazak za 13.04. Stan,posao,mesto stanovanja!
Pozdrav
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7938126 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.