Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964530 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 16:49 - pre 130 meseci
Mislim na restrikcije od 7 godina koje su bile postavljene Bugarskoj i Rumuniji kada su 2007. ušle u EU. To sada čeka i Hrvatsku, izgleda:

Citat:
Restrictions on the free movement of workers may apply to workers from EU member countries for a transitional period of up to 7 years after they join the EU. For the moment this concerns workers from:
- Croatia (joined 1 July 2013)
- Bulgaria and Romania (joined 1 January 2007).
Individual governments of the countries that were already part of the EU can decide themselves whether they want to apply restrictions to workers from these countries, and what kind of restrictions. However:
They are not allowed to restrict the general freedom to travel, only the right to work in another country as an employed person.
.....
...all restrictions must end after 7 years.
Workers who are subject to national restrictions must be given priority over workers from non-EU countries.


(Da, bolje je poklapati WC solju, mi izgleda u svemu malo nazadnjujemo. :) Znam za bakterije na telefonu i tastari kompjutera, ima ih više no u kupatilu ili kuhinji. Iz mog iskustva života, rada i putovanja po Evropi, videla sam da ne mnogi ne peru ruke posle toaleta, mahom muškarci ali i žene (za Francuze koje sam znala su provereno štroke, na moje iznenađenje), niti to rade kao prvo kad stignu kući. Ja barem prvo perem ruke. Izvinite zbog malo off-topic.)


Inače, mislim da Norveška još ne dozvoljava dvojno državljanstvo, ali se nadam da će se to promeniti jednog dana. Da li bih onda imala jednog dana tri pasoša.... :)

 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 17:19 - pre 130 meseci
Citat:
kreza26:
Samo da javim, dobila sam autorizaciju posle manje od 3 mesecaaaaaaaaaaaaaa.... Sreca, sreca, radoooooooooooooost!!!! Hvala svima puuuuuuuuuuunooo!!!!



Bravo! :D
Ja se uspaničila još mi ne stiže potvrdno pismo da su primili dokumenta a poslala sam 12.avgusta.Šta ako mi se pismo izgubilo? Baksuzzzzzz
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 18:13 - pre 130 meseci
Citat:
Gasterbajter:

Inače, mislim da Norveška još ne dozvoljava dvojno državljanstvo, ali se nadam da će se to promeniti jednog dana. Da li bih onda imala jednog dana tri pasoša.... :)


Pa u prosloj poruci si pisala za Bugarski pasos tj. da ga imas a ogranicenja za te pasose su istekla tako da nema brige.
Za Hrvatsku ostaje da se vidi jos.
Inace jedno istrazivanje, slucajnim uzorkovanjem, konzervi sa picima kao sto su kola i slicno je pokazalo da se na neotvorenom poklopcu limenke nalazilo vise bakterija nego na/u WC solji. Doduse bese davno pa se ne secam gde su tacno uzeli uzorak iz solje :)

Sto se tice trojnog drzavljanstva, cenim da ti Norveski pasos nikada nece trebati. Posle stalnog nastanjenja mozes da prestanes da razmisljas o tome jer osim glasanja na izborima i mogucnosti da sluzis vojsku nemas bas nekih prednosti.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 18:24 - pre 130 meseci
mihaleks
Vidi ovako ja sam tebe razumeo da si ipak na neki nacin osiguran,ali mi nije jasno kako ce se neko zaposliti sa srpskim pasosem ili trecim zemljama kada mi moramo da nadjemo posao ekvivalentno nasoj diplomi.Ajde da uzmemo da nije fakultetska nego samo srednja,i sta ti dobijes ugovor recimo na 6 meseci toliko radis i kako nisi u sistemu moras nazad.
Neznam ovo vec duze u sistemu.
J inace ne planiram da dodjem sa srpskim,ali pitam za ljude koji ce krenuti sa njim.
Jer nije valjda da EU pasos otvara sva vrata.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 18:28 - pre 130 meseci
@ mihaleks
nisi računao na gušt drapanja hrvatskog pasoša. to je itekakva prednost
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 18:37 - pre 130 meseci
mihaleks
Vidi ovako ja sam tebe razumeo da si ipak na neki nacin osiguran,ali mi nije jasno kako ce se neko zaposliti sa srpskim pasosem ili trecim zemljama kada mi moramo da nadjemo posao ekvivalentno nasoj diplomi.Ajde da uzmemo da nije fakultetska nego samo srednja,i sta ti dobijes ugovor recimo na 6 meseci toliko radis i kako nisi u sistemu moras nazad.
Neznam ovo vec duze u sistemu.
J inace ne planiram da dodjem sa srpskim,ali pitam za ljude koji ce krenuti sa njim.
Jer nije valjda da EU pasos otvara sva vrata.

Pa vidi cak i sa srpskim postoje opcije. Ako ti je supruznik zaposlen sa srpskim ili je zaposlen sa EU pasosem rekao bih da imas isto pravo jer ne moras da napustas Norvesku. Takodje posle pet godina sa stalnim boravkom opet imas ovo pravo. Ako mislis na cisto situaciju kao sto si napisao, da dodjes sa srpskim, pocnes da radis, prebacis recimo tu potrebnu cifru od 120k, i u nekom 6. mesecu ti nebitno iz kog razloga prestane radni odnos onda da, moras da napustis Norvesku. Da je EU pasos ne bi morao. Bilo koji EU pasos je u tom smislu zlata vredan.
Da je neko dosao na azil, opet sa srpskim, poceo da radi, radio recimo osam meseci i prestane mu radni odnos opet ima pravo na pomoc. Doduse azil vise ne vredi ali ima dosta ljudi koji su tako dosli.
Ako si tu na spajanju porodice, sa srpskim pasosem, bez obzira koji pasos ima onaj sa kojim se spajas onda ne moras da spajas diplomu sa poslom, mozes da radis bilo sta i u bilo kom procentu. Ne znam kako ide za one van EU ali ako je recimo onaj koji je prvi dosao sa EU pasosem i sa njim se spaja neko sa recimo srpskim, taj sa srpskim podnosi zahtev ne za klasicno spajanje porodice nego trazi karticu za boravak (residence card) i cim podnese zahtev odmah ima pravo da radi i to bilo sta i u bilo kom procentu jer se tretira kao clan porodice EU drzavljanina tj. kao EU drzavljanin. Ta osoba takodje moze da osnuje firmu teoretski
Eu pasos otvara i vise nego sva vrata e onaj nas nesrecni sa orlusinom moze da se upotrebi u toaletu ili da se podmetne pod nogu od stola ako je sto nestabilan.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 18:38 - pre 130 meseci
Citat:
isabeau917:
@ mihaleks :D
nisi računao na gušt drapanja hrvatskog pasoša. to je itekakva prednost :) :p

Hahahahahaha. Respect! :)
 
Odgovor na temu

69th

Član broj: 276746
Poruke: 24
*.166.189.109.customer.cdi.no.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 18:57 - pre 130 meseci
Pozz drustvo,

Molim vas ako neko zna nesto iz iskustva...u pitanju je spajanje porodice
Predao sam dokumentaciju za zenu i cerku i dobio dozvolu boravka za njih u trajanju od 5 godina. Sad je na red doslo prijavljivanje u skatt.
Tamo su mi osim onog formulara za preselenje trazili tri zadnje platne liste i izjavu da cu ih ja izdrzavati. Jel ovo nesto novo ili vec ustaljena procedura
posto sam te platne liste davao prilikom prijavljivanja u policiji?

Hvala unapred na informacijama :)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 19:42 - pre 130 meseci
mihaleks
Znaci da rasudim dobro.moja supruga dobija HU drzavljanstvo,napravi pasos do polovine oktobra i ona tog trenutka(ako ima nesto para )moze da krene put Norveske,onog trenutka kada se zaposli i ja mogu doci jer ja trenutno imam nas pasos,stim da cu i ja u septembru predati za mene jer ispunjavam taj njihov nov zakon od 1,mart.
to znaci ja mogu doci raditi bilo sta i sa sobom povuci i decu jer ce i ona zajedno sa suprugom dobiti EU pasos.
Ako je tako onad stvarno ovaj Madjarski pasos nam otvara VELIKA vrata ulaza i ostanka u Norveskoj.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 19:43 - pre 130 meseci
hahaha... ova isabeau917 mi se sve više svidja. Uvek provuče neki tihi za*eb kroz svoje postove :)


@ jedy023

'vataj taj pasoš i ne razmišljaj više ;) Sad kad krene Orban da spamuje (svoje nove glasače...)
Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

La.na
Belgrade

Član broj: 315790
Poruke: 10



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 19:57 - pre 130 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
kreza26:
Samo da javim, dobila sam autorizaciju posle manje od 3 mesecaaaaaaaaaaaaaa.... Sreca, sreca, radoooooooooooooost!!!! Hvala svima puuuuuuuuuuunooo!!!!



Bravo! :D
Ja se uspaničila još mi ne stiže potvrdno pismo da su primili dokumenta a poslala sam 12.avgusta.Šta ako mi se pismo izgubilo? Baksuzzzzzz


Blok63, da li si uplatila i dokaz o uplati prikacila za dokumenta koja si poslala? Jos je rano da se brines, proslo je samo 12 dana. Meni je stiglo za oko 2,5 nedelje.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 20:06 - pre 130 meseci
Citat:
filipps:
hahaha... ova isabeau917 mi se sve više svidja. Uvek provuče neki tihi za*eb kroz svoje postove


@ jedy023

'vataj taj pasoš i ne razmišljaj više Sad kad krene Orban da spamuje (svoje nove glasače...)


ccc, takva sam
ja vec gazim rvacki pasos a jos nisam ni licencu dobila, zavlace me vec devet mjeseci kanda se poradjaju, luda sam ko gljiva.
dijete ce mi u skolu poc dok se smiluju.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 20:19 - pre 130 meseci
Citat:
La.na:
Citat:
blok63:
Citat:
kreza26:
Samo da javim, dobila sam autorizaciju posle manje od 3 mesecaaaaaaaaaaaaaa.... Sreca, sreca, radoooooooooooooost!!!! Hvala svima puuuuuuuuuuunooo!!!!



Bravo! :D
Ja se uspaničila još mi ne stiže potvrdno pismo da su primili dokumenta a poslala sam 12.avgusta.Šta ako mi se pismo izgubilo? Baksuzzzzzz


Blok63, da li si uplatila i dokaz o uplati prikacila za dokumenta koja si poslala? Jos je rano da se brines, proslo je samo 12 dana. Meni je stiglo za oko 2,5 nedelje.



La.na zahtev za autorizaciju je besplatan kod Nokut-a.AKo je 2,5 sedmice čekanja najmanje onda ok. :D
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 20:38 - pre 130 meseci
Citat:
jedy023:
mihaleks
Znaci da rasudim dobro.moja supruga dobija HU drzavljanstvo,napravi pasos do polovine oktobra i ona tog trenutka(ako ima nesto para )moze da krene put Norveske,onog trenutka kada se zaposli i ja mogu doci jer ja trenutno imam nas pasos,stim da cu i ja u septembru predati za mene jer ispunjavam taj njihov nov zakon od 1,mart.
to znaci ja mogu doci raditi bilo sta i sa sobom povuci i decu jer ce i ona zajedno sa suprugom dobiti EU pasos.
Ako je tako onad stvarno ovaj Madjarski pasos nam otvara VELIKA vrata ulaza i ostanka u Norveskoj.


Da, upravo tako, ti na osnovu nje imas pravo na boravisnu karticu. E sad ako ona dobije posao za stalno ili kako to oni kazu fast onda verovatno odmah posle nje mozes da podneses zahtev ali ako je posao na odredjeno to mozda donekle komplikuje stvari. Onda ce mozda traziti izvestaje o platama ili pak potvrdu iz banke da imate odredjenih sredstava da se izdrzavate ali ovo je samo pretpostavka. Jedno je sigurno ako je u bilo kom opticaju neciji EU pasos sve je mnogo lakse i ne gnjave mnogo pa tako mislim da ni vi ne biste trebali da imate problema. Mada ovde je to do sluzbenika a ne do propisa i svako tu svasta nesto drugacije tumaci.
Veruj mi bez toga madjarskog pasosa mislim da ne bi bilo smisla ni da se krene. Nije 100% nemoguce ali je recimo 95% sve komplikovano i skoro pa nemoguce.
Evo ovde imas sve u detalje pa prouci:
http://www.udi.no/Norwegian-Di...rsuant-to-the-EEA-regulations/
E da jos jedan detalj, neko je vec pisao o tome ali hajde da ponovim mada po meni je to totalno besmisleno.
Pitao sam juce na salteru u vezi izvoda na medjunarodnom obrascu francusko/srpski, da li mora apostil oni kazu DA MORA. Besmisleno je jer je vec na obrascu koji oni mora da uvaze ali verovatno zele da se donekle zastite od zloupotreba, jer ne znam zasto bi to uopste trazili.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 21:40 - pre 130 meseci
@mihaleks
Druze, to za apostil ti i nije neka validna informacija, odnosno los ti je uzorak. Kad pitas njih nekoliko i uhvatis prosek onda je to relevantno.
Od cega ih to stiti? Pa taj ko falsifikuje obrazac, za njega je apostil smesan ko crtani film.
99% sam siguran da apostil ne ide na medjunarodni obrazac, jer je taj obrazac tacno propisan i izgleda isto i ovde i u Paragvaju i u Norveskoj i po medjunarodnoj konvenciji (ne znam tacno kojoj ali je to i nebitno) podaci su pre svega napisani diplomatskim francuskim jezikom i sam obrazac je prepoznatljiv svuda u svetu, zato i nema potrebe da ga bilo ko "prepoznaje" i potvrdjuje. Uostalom, zato i košta 1400 dinara po izvodu, jer svaki ima svoj serijski broj i proveriti validnost je boza i limunada, jer se po tim serijskim brojevima tačno zna gde je i kome izdat.
Ako matičar pogreši slučajno, ili mu štampač zgužva papir, on se mora pravdati i tačno se mora znati gde je. Obično nastrada matičar ili sama Opština, tačnije plati iz svog džepa ili budžeta.
Dakle, apostil je bacanje para na medjunarodnim obrascima.
@zokiruma & ostali
Da li je neko kompletirao neku knjigu/audio knjigu za učenje jezika slušanjem i direktnim prevodjenjem o kom smo pričali pre nekog vremena?
Mislim da je Zoki pričao nešto o tome i još neko, ne sećam se ko, pa ako neko ima neki komplet, lepo bi bilo da podeli sa nama, a ja ću to okačiti u materijale da se nadje svima kojima je potrebno (došlo vreme i meni je potrebno )


 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
138.124.106.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 21:58 - pre 130 meseci
imam ja jednu knjigu ali moras cekati 2 nedelje da se vratim do tog kompa gde se to nalazi. ima paralelan prevod norveski srpski.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
138.124.106.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:01 - pre 130 meseci
[quote]mihaleks:
Citat:
jedy023:
mihaleks
Pitao sam juce na salteru u vezi izvoda na medjunarodnom obrascu francusko/srpski, da li mora apostil oni kazu DA MORA. Besmisleno je jer je vec na obrascu koji oni mora da uvaze ali verovatno zele da se donekle zastite od zloupotreba, jer ne znam zasto bi to uopste trazili.


nisi prvi kome traze apostil iako je obrazac na medjunarodnom obrascu, mada kako radi njihova administracija ni ne treba da cudi. ja sam sada spremio sve papire za spajanje sa apostilom kontam od viska glava ne boli, lakse je lupiti apostil nego objasnjavati.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:04 - pre 130 meseci
Zoki, ajd šibni i meni to na pvt ili okači negde javno ko što neško radi :)

Takk!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:09 - pre 130 meseci
Cekamo Zoki ako vec ne postoji neki drugi nacin :) a jel o komplet sa audio knjigom?

 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.connect.netcom.no.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.08.2013. u 22:12 - pre 130 meseci
Citat:
Nesh-co:
@mihaleks
Druze, to za apostil ti i nije neka validna informacija, odnosno los ti je uzorak. Kad pitas njih nekoliko i uhvatis prosek onda je to relevantno. :)
Od cega ih to stiti? Pa taj ko falsifikuje obrazac, za njega je apostil smesan ko crtani film.
99% sam siguran da apostil ne ide na medjunarodni obrazac, jer je taj obrazac tacno propisan i izgleda isto i ovde i u Paragvaju i u Norveskoj i po medjunarodnoj konvenciji (ne znam tacno kojoj ali je to i nebitno) podaci su pre svega napisani diplomatskim francuskim jezikom i sam obrazac je prepoznatljiv svuda u svetu, zato i nema potrebe da ga bilo ko "prepoznaje" i potvrdjuje. Uostalom, zato i košta 1400 dinara po izvodu, jer svaki ima svoj serijski broj i proveriti validnost je boza i limunada, jer se po tim serijskim brojevima tačno zna gde je i kome izdat.
Ako matičar pogreši slučajno, ili mu štampač zgužva papir, on se mora pravdati i tačno se mora znati gde je. Obično nastrada matičar ili sama Opština, tačnije plati iz svog džepa ili budžeta.
Dakle, apostil je bacanje para na medjunarodnim obrascima.
@zokiruma & ostali
Da li je neko kompletirao neku knjigu/audio knjigu za učenje jezika slušanjem i direktnim prevodjenjem o kom smo pričali pre nekog vremena?
Mislim da je Zoki pričao nešto o tome i još neko, ne sećam se ko, pa ako neko ima neki komplet, lepo bi bilo da podeli sa nama, a ja ću to okačiti u materijale da se nadje svima kojima je potrebno (došlo vreme i meni je potrebno :) )


POTPISUJEM- APOSTIL MORA NA I NA MEDJUNARODNI OBRAZAC! Kad smo spremali papire za predavanje to je bila najgora nocna mora. Na forumu pisu da ne mora, moj zdrav razum kaze da ne mora, ako je dokument medjunarodni, ali sam opet isproveravala. U amabasadi u Srbiji, u UDI-ju, i kod sudije u Subotici sam dobila isti odgovor- mora apostil! Koliko je logicno, necu zalaziti u to, i da li bi prosli papiri bez apostila, necu ni u to zalaziti, ali sam ja poslusala sve ove ljude i udarila apostil. Jedino sto se ne mora kad su papiri medjunarodni, to je da se prevodi, posto su na vise medjunarodnih jezika.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7964530 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.