Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005202 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

001
Gardermoen

Član broj: 44983
Poruke: 238
*.90-149-203.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 19:19 - pre 128 meseci
Cek, cek, cek stani m@lo???!
Oni odu preko, poloze i sta onda, sa potvrdom iz pribaltickih zemalja vade dozvolu u Norveskoj??
Ako je to tako onda verovatno svi iz EU mogu tako, ne?
-----------------------------------------------------------------------

Da svi sa vozackom iz EU i EØS.Koliko sam razumeo ne moraju je ni prebacivati na Norvesku nego samo nastave voziti recimo sa Poljskom vozackom.

EU

http://www.vegvesen.no/Forerko...forerkort/Utenlandsk+forerkort

EØS


http://www.vegvesen.no/Forerko.../Utenlandsk+forerkort/EOS-land


Malo sam jos proucavao posto ovde u Norveskoj cesto menjaju zakone.Ovo gore vredi za drzavljane tih zemalja,a po novom izgleda ako norvezanin polozi recimo u Spaniji uslov da bi zamenio tu Spansku vozacku za Norvesku je da je imao najmanje 6 meseci boravka u Spaniji tj bio tamo prijavljen.Pre nije bilo tako,bilo je dovoljno poloziti i prebacis ju bez problema.

[Ovu poruku je menjao 001 dana 22.11.2013. u 20:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 19:35 - pre 128 meseci
za minimalac bre nisi u pravu, nema minimalne satnice, pa licno sam to pitao prestavnika sindikata, ima sigurno na lo.no pa kada nadjem vremena pogledacu. dogovor izmedju sindikata i firme je nacelni, sindikat se brine da se ugovor ispostuje ali da li ce ti biti satnica 120 ili 156 minimalna nije obaveza poslodavca da ponudi. veruj mi da jos pamtim facu te devojke kada je na kraju rekla ipak je norge kapitalisticka zemlja

e ako je firma u okviru unije ili saveza, jbg ne umemem da nadjem pravu rec, onda ona mora da ispuni i odredjene uslove koje ta unija trazi. kod nas su morali da se menjaju svi ugovori u oktobru jer smo potpisali i usli u neku uniju gradjevinskih firmi koje se bave podmorskim konstrukcijama. i ne samo sto smo dobilni minimalni sat, ovo je bilo vazno recima radnicima koj iimaju satnicu vec smo morali i da povecamo putne troskove i recimo sada moramo da imam nadnoknadu odvojeno za dorucak rucak i veceru kada smo na terenu.

mi smo krenuli sa pripremam u septembru i dosta nasih je islo za Oslo na kurseve koji su bili obavezni vezano za sindikat i tu uniju, ja nisam jer sam otisao za srbiju.

mi imamo dosta tih sertifikata tipa Den Norske Veritas, mi ga moramo imati zbog brodova i radnika, kosta ko petra kajgana, mnogo opreme mors imati i sl. ali ako hoces bilo sta da radis u norveskim vodama za vece klijente ovo moras imati. ovo ti je samo primer ili recimo ISO standart koji u srbiji niko ne sljivi ni jedan % ovo ima tezinu i to bas ima.



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 19:44 - pre 128 meseci
Jeste kacio je, nema veze sto si obrisao post. Knjiga je iz 2010, a promene su se desile Januara 2013. Ne znam kolike su i kakve te promene jer nemam cime da uporedim. Usput bi skenirao to u boji...

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 20:07 - pre 128 meseci
Citat:
Nesh-co: Jeste kacio je, nema veze sto si obrisao post. Knjiga je iz 2010, a promene su se desile Januara 2013. Ne znam kolike su i kakve te promene jer nemam cime da uporedim. Usput bi skenirao to u boji...


sacekaj do ponedeljka utorka sa knjigom, prvo cu otici do skole da se prijavim za ispocetka (predao sam danas onaj zahtev a bio sam sa ovom koleginicom od koje sam kupio auto a ona zna tog decka koji radi tamo pa sam ga odma pitao tako da dzabe cekam 2-3 nedelje) i pokusati da izvuem minimalac za obuku, odnecu ovo sto nam je napisao stavasbriga a bilo bi dobro kada bi i vas dvojica otisli i dobili napismeno sta je dovoljno za minimum pa lepo da razmenimo i ako neko ima vise da se pozove na ovog sto ima manje. verovali ili ne ovo pali, sa norvezanima se vala moze i treba cenkati. pokusacu da se izgrbam za knjigu u skoli, trknucu u biblioteku mozda imaju a u krajnjem slucaju ima nas trojica pa 500\3 je i podnosljivo
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dejo nk
kuca
kuca

Član broj: 317776
Poruke: 14
*.minlos.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 20:53 - pre 128 meseci
knjiga vam je gubljenje vremena,na prove.no imas sve sto ti treba za polaganje vozackog,ja sam polozio prije 10 dana,i racunaj na jos 2 do 3000 uz to,uz sve minimalno..
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 21:04 - pre 128 meseci
Citat:
dejo nk: knjiga vam je gubljenje vremena,na prove.no imas sve sto ti treba za polaganje vozackog,ja sam polozio prije 10 dana,i racunaj na jos 2 do 3000 uz to,uz sve minimalno..


nekako i ja to kontam, a i bese neko svojevremeno to bas na forumu rekao, da je kupio knjigu ali da je ucio na tom sajtu

mene brine to sta je minimalno, da vidimo sva trojica ponude skole pa nadjemo minimalno minimalnog i lepo odnesemo crno na belo i traze i ostala dvojica tako

jbg nekom ce reci 11 casova nekom 13 a nekom mozda 19, ovako imamo od stavasbriga, ja sam pricao sa jos jednom devojkom sa foruma o onome sto od nje traze, pitacu je da li mogu to postovati ove pa da napravimo pravu listu.

kontam da ce se cene razlikovati ali obim i fond casova mora biti isti, ipak smo u jednoj drzavi

DEJO NAPISI I STA OD TEBE TRAZE
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dejo nk
kuca
kuca

Član broj: 317776
Poruke: 14
*.minlos.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 21:13 - pre 128 meseci
meni su trazili samo personal nummer,ako si vec dugogodisnji vozac vjeruj u sebe i kad zavrsis osnovnu obuku odma trazi da polazes,instruktor ce vjerovatno da ti kaze da ti je potrebno jos par casova ali samo da bi ti uzeo pare,nista drugo,testovi su ti lagani i kazem ti prove ti je dovoljan,pazi pjesake i desnu stranu i nemas frke,meni su izracunali 16000 pa je ispalo oko 22 mislim,tako da mozes ocekivati malo vece troskove,inace ovo ti vazi samo ako iz prve polozis sve...
 
Odgovor na temu

Tomvla

Član broj: 318081
Poruke: 5
188.124.135.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 21:31 - pre 128 meseci
U vezi price oko dozvole evo koje sam ja cene dobio pre par dana:

Cena dvocasa 1,240 kruna minimalno je jedan dvocas u gradu i jedan van grada
Voznja na ledu cena 4,500 kruna
Voznja do obliznjeg grada ukupno 2 dvocasa 2,480
Duga voznja kako mi je objasnjeno vozi se dva dana po vise sati ukupno 6,600

Ukupno ispada oko 16,000 kruna minimalno ali obicno ispadne oko 20,000 kruna.

Teorijski deo se polaze u vegvesenu i nakon toga imas fore 3 godine da polozis voznju.

Sto se tice osiguranja kad kupite auto popunite online semu za osiguranje na nekom od sajtova osiguravajucih drustava i tu birate koju vrstu osiguranja zelite. Nakon narucivanja osiguranja dobijete fakturu na mail i to je to oni salju poruku vegvesenu da ste narucili osiguranje i kad platite preregistraciju dobijate dozvolu ukoliko odete licno do stanice i platite karticom ili odnessete dokaz o uplati dobijete odmah privremenu dozvolu a prava dozvola stize na kucnu adresu.
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 21:36 - pre 128 meseci
Citat:
Nesh-co:
Jeste kacio je, nema veze sto si obrisao post. Knjiga je iz 2010, a promene su se desile Januara 2013. Ne znam kolike su i kakve te promene jer nemam cime da uporedim. Usput bi skenirao to u boji...


obrisao sam post zato sto sam video posle da vec imas knjigu na eng u materijalima, a vidis sad mi je jasno i o kakvoj drugoj knjizi je rec i iskreno ne mislim da su te promene vredne bacanja 400 NOK u tvojoj/vasoj situaciji. na onim sajtovima za vezbanje testova u 90% slucajeva imas i objasnjenje uz odgovor tako da se tu nauci mnogo toga, a i slazem se da je knjiga manje-vise usput da se preleti radi neke grube slike (imam knjigu na norveskom tako da to ne pomaze jer kazes da treba ta na eng). posle se sve izbrusi aktivnim radjenjem testova.
ja sam voznju (u norge) polagao pre nekih 6 meseci (teoriju preko www.prove.no), a supruga je krenula sada da sprema teoriju (preko teoritentamen.no) i iz tog nekog iskustva mislim da je mnogo bolja varijanta sa teoritentamen.no - android aplikacija je mnogo bolje uradjenja, sa pojasnjenjima i tacnim odgovorima odmah (dok na prove.no se samo na kraju dobije krajnji rezultat bez da znas gde si pogresio). Desktop verzija je ok na obe stranice. Kada sam bio na teoriji svega polovina pitanja mi je bila poznata, za ostatak sam morao malo da se zamislim. Sad, mozda je moj test tako zapao, a mozda i prove.no nema bas tako dobar fond pitanja..

Sto se tice odgovora iz Statensvegvesena, negde u januaru ove godine sam im pisao i odgovor je:

• Førerkort når man ikke får innbytte av utenlandsk førerkort.

Du slipper å ta det trafikale grunnkurset. Men du må ta mørkekjøring og førstehjelp. All annen obligatorisk opplæring må gjennomføres. I tillegg må du ta teoretisk og praktisk prøve.

Znaci, jedino sto nama ne treba je taj Trafikal grunnkurs (a to inace ne treba nikom starijem od 25 god). Sve ostalo treba (voznja po mraku, voznja po ledu, nocna voznja, kurs prve pomoci, duga voznja, polozena teorija), plus sami casovi voznje u zavisnosti od procene instruktora (a to moze da se desi da ne treba ni 1).
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 21:48 - pre 128 meseci
Citat:
moukoko: obrisao sam post zato sto sam video posle da vec imas knjigu na eng u materijalima, a vidis sad mi je jasno i o kakvoj drugoj knjizi je rec i iskreno ne mislim da su te promene vredne bacanja 400 NOK u tvojoj/vasoj situaciji. na onim sajtovima za vezbanje testova u 90% slucajeva imas i objasnjenje uz odgovor tako da se tu nauci mnogo toga, a i slazem se da je knjiga manje-vise usput da se preleti radi neke grube slike (imam knjigu na norveskom tako da to ne pomaze jer kazes da treba ta na eng). posle se sve izbrusi aktivnim radjenjem testova.
ja sam voznju (u norge) polagao pre nekih 6 meseci (teoriju preko www.prove.no), a supruga je krenula sada da sprema teoriju (preko teoritentamen.no) i iz tog nekog iskustva mislim da je mnogo bolja varijanta sa teoritentamen.no - android aplikacija je mnogo bolje uradjenja, sa pojasnjenjima i tacnim odgovorima odmah (dok na prove.no se samo na kraju dobije krajnji rezultat bez da znas gde si pogresio). Desktop verzija je ok na obe stranice. Kada sam bio na teoriji svega polovina pitanja mi je bila poznata, za ostatak sam morao malo da se zamislim. Sad, mozda je moj test tako zapao, a mozda i prove.no nema bas tako dobar fond pitanja..

Sto se tice odgovora iz Statensvegvesena, negde u januaru ove godine sam im pisao i odgovor je:

• Førerkort når man ikke får innbytte av utenlandsk førerkort.

Du slipper å ta det trafikale grunnkurset. Men du må ta mørkekjøring og førstehjelp. All annen obligatorisk opplæring må gjennomføres. I tillegg må du ta teoretisk og praktisk prøve.

Znaci, jedino sto nama ne treba je taj Trafikal grunnkurs (a to inace ne treba nikom starijem od 25 god). Sve ostalo treba (voznja po mraku, voznja po ledu, nocna voznja, kurs prve pomoci, duga voznja, polozena teorija), plus sami casovi voznje u zavisnosti od procene instruktora (a to moze da se desi da ne treba ni 1).


koliko te kostalo sve na kraju?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dejo nk
kuca
kuca

Član broj: 317776
Poruke: 14
*.minlos.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 21:59 - pre 128 meseci
na prove odmah imas i odgovor i pojasnjenje,ima i bez,izaberes opciju sam
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 22:02 - pre 128 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
moukoko: obrisao sam post zato sto sam video posle da vec imas knjigu na eng u materijalima, a vidis sad mi je jasno i o kakvoj drugoj knjizi je rec i iskreno ne mislim da su te promene vredne bacanja 400 NOK u tvojoj/vasoj situaciji. na onim sajtovima za vezbanje testova u 90% slucajeva imas i objasnjenje uz odgovor tako da se tu nauci mnogo toga, a i slazem se da je knjiga manje-vise usput da se preleti radi neke grube slike (imam knjigu na norveskom tako da to ne pomaze jer kazes da treba ta na eng). posle se sve izbrusi aktivnim radjenjem testova.
ja sam voznju (u norge) polagao pre nekih 6 meseci (teoriju preko www.prove.no), a supruga je krenula sada da sprema teoriju (preko teoritentamen.no) i iz tog nekog iskustva mislim da je mnogo bolja varijanta sa teoritentamen.no - android aplikacija je mnogo bolje uradjenja, sa pojasnjenjima i tacnim odgovorima odmah (dok na prove.no se samo na kraju dobije krajnji rezultat bez da znas gde si pogresio). Desktop verzija je ok na obe stranice. Kada sam bio na teoriji svega polovina pitanja mi je bila poznata, za ostatak sam morao malo da se zamislim. Sad, mozda je moj test tako zapao, a mozda i prove.no nema bas tako dobar fond pitanja..

Sto se tice odgovora iz Statensvegvesena, negde u januaru ove godine sam im pisao i odgovor je:

• Førerkort når man ikke får innbytte av utenlandsk førerkort.

Du slipper å ta det trafikale grunnkurset. Men du må ta mørkekjøring og førstehjelp. All annen obligatorisk opplæring må gjennomføres. I tillegg må du ta teoretisk og praktisk prøve.

Znaci, jedino sto nama ne treba je taj Trafikal grunnkurs (a to inace ne treba nikom starijem od 25 god). Sve ostalo treba (voznja po mraku, voznja po ledu, nocna voznja, kurs prve pomoci, duga voznja, polozena teorija), plus sami casovi voznje u zavisnosti od procene instruktora (a to moze da se desi da ne treba ni 1).


koliko te kostalo sve na kraju?


20.000 NOk bez ikakvih dodatnih casova osim obaveznih
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 22:03 - pre 128 meseci
Citat:
dejo nk:
na prove odmah imas i odgovor i pojasnjenje,ima i bez,izaberes opciju sam


na android aplikaciji?! toga nije bilo pre 6 meseci, e vala dobro su se setili..
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 22:06 - pre 128 meseci
Citat:
001:
Cek, cek, cek stani m@lo???!
Oni odu preko, poloze i sta onda, sa potvrdom iz pribaltickih zemalja vade dozvolu u Norveskoj??
Ako je to tako onda verovatno svi iz EU mogu tako, ne?
-----------------------------------------------------------------------

Da svi sa vozackom iz EU i EØS.Koliko sam razumeo ne moraju je ni prebacivati na Norvesku nego samo nastave voziti recimo sa Poljskom vozackom.

EU

http://www.vegvesen.no/Forerko...forerkort/Utenlandsk+forerkort

EØS


http://www.vegvesen.no/Forerko.../Utenlandsk+forerkort/EOS-land


Malo sam jos proucavao posto ovde u Norveskoj cesto menjaju zakone.Ovo gore vredi za drzavljane tih zemalja,a po novom izgleda ako norvezanin polozi recimo u Spaniji uslov da bi zamenio tu Spansku vozacku za Norvesku je da je imao najmanje 6 meseci boravka u Spaniji tj bio tamo prijavljen.Pre nije bilo tako,bilo je dovoljno poloziti i prebacis ju bez problema.

[Ovu poruku je menjao 001 dana 22.11.2013. u 20:43 GMT+1]

Ma jasno je meni to sve, obicno je pravilo 6 meseci boravak. Ja imam slovenacki pasos pa me zato interesuje EU prica. Nego me zanima onaj detalj "Norvezani polazu u pribaltickim zemljama". Zoki na sta si mislio pod tim? Prijava boravka od 6 meseci ili kako? Mozda imaju neki ugovor sa tim zemljama.
Citat:
zokiruma:
za minimalac bre nisi u pravu, nema minimalne satnice, pa licno sam to pitao prestavnika sindikata, ima sigurno na lo.no pa kada nadjem vremena pogledacu. dogovor izmedju sindikata i firme je nacelni, sindikat se brine da se ugovor ispostuje ali da li ce ti biti satnica 120 ili 156 minimalna nije obaveza poslodavca da ponudi. veruj mi da jos pamtim facu te devojke kada je na kraju rekla ipak je norge kapitalisticka zemlja :)

e ako je firma u okviru unije ili saveza, jbg ne umemem da nadjem pravu rec, onda ona mora da ispuni i odredjene uslove koje ta unija trazi. kod nas su morali da se menjaju svi ugovori u oktobru jer smo potpisali i usli u neku uniju gradjevinskih firmi koje se bave podmorskim konstrukcijama. i ne samo sto smo dobilni minimalni sat, ovo je bilo vazno recima radnicima koj iimaju satnicu vec smo morali i da povecamo putne troskove i recimo sada moramo da imam nadnoknadu odvojeno za dorucak rucak i veceru kada smo na terenu.

mi smo krenuli sa pripremam u septembru i dosta nasih je islo za Oslo na kurseve koji su bili obavezni vezano za sindikat i tu uniju, ja nisam jer sam otisao za srbiju.

mi imamo dosta tih sertifikata tipa Den Norske Veritas, mi ga moramo imati zbog brodova i radnika, kosta ko petra kajgana, mnogo opreme mors imati i sl. ali ako hoces bilo sta da radis u norveskim vodama za vece klijente ovo moras imati. ovo ti je samo primer ili recimo ISO standart koji u srbiji niko ne sljivi ni jedan % ovo ima tezinu i to bas ima.



Jesam u pravu jer je meni toliko zagarantovani minimalac po osnovu dva ugovora, da ne kacim sad ovde na forumu. Jos da dodam na to, znam oko 20 ljudi iz gradjevinske struke, koji isto rade u Oslu i svi kazu isto. Na predavanju u NAV-u na koji sam bio su nam isto rekli. Ako nadjem negde u elektronskoj formi, okacicu to ovde. Znaci bio sam tamo, cuo, zapisao u rokovnik tj. cuo ono sto sam vec pre toga imao na papiru. Tako ti je u Oslu e sad mozda na tom severu smatraju da su druga drzava, u to ne ulazim.
 
Odgovor na temu

dejo nk
kuca
kuca

Član broj: 317776
Poruke: 14
*.minlos.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.11.2013. u 22:14 - pre 128 meseci
Citat:
moukoko:
Citat:
dejo nk:
na prove odmah imas i odgovor i pojasnjenje,ima i bez,izaberes opciju sam


na android aplikaciji?! toga nije bilo pre 6 meseci, e vala dobro su se setili..



mozda te nijesam razumio dobro,ja nijesam koristio aplikaciju nego preko kompa...
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.4.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 07:45 - pre 128 meseci
Zoki proveri ti još jednu stvar :-) koliko sam ja čuo oni imaju vozačku dozvolu B i B/E tj ova druga ti dozvoljava da vučeš prikolicu tj onaj tvoj čamac koji planiraš da kupiš jedared. Sad kad si se već upustio u to cimanje treba sve opcije proveriti da ne bude da to košta sad 1000nok više a za koju godinu ako hoćeš samo to onda još 5 ili tako nešto.
Informacija mi je od našeg lika koji radi kao vozaš autobusa u Nor pa kontam da čovek zna šta priča
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
188.150.4.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 07:49 - pre 128 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
001:
Cek, cek, cek stani m@lo???!
Oni odu preko, poloze i sta onda, sa potvrdom iz pribaltickih zemalja vade dozvolu u Norveskoj??
Ako je to tako onda verovatno svi iz EU mogu tako, ne?
-----------------------------------------------------------------------

Da svi sa vozackom iz EU i EØS.Koliko sam razumeo ne moraju je ni prebacivati na Norvesku nego samo nastave voziti recimo sa Poljskom vozackom.

EU

http://www.vegvesen.no/Forerko...forerkort/Utenlandsk+forerkort

EØS


http://www.vegvesen.no/Forerko.../Utenlandsk+forerkort/EOS-land


Malo sam jos proucavao posto ovde u Norveskoj cesto menjaju zakone.Ovo gore vredi za drzavljane tih zemalja,a po novom izgleda ako norvezanin polozi recimo u Spaniji uslov da bi zamenio tu Spansku vozacku za Norvesku je da je imao najmanje 6 meseci boravka u Spaniji tj bio tamo prijavljen.Pre nije bilo tako,bilo je dovoljno poloziti i prebacis ju bez problema.

[Ovu poruku je menjao 001 dana 22.11.2013. u 20:43 GMT+1]

Ma jasno je meni to sve, obicno je pravilo 6 meseci boravak. Ja imam slovenacki pasos pa me zato interesuje EU prica. Nego me zanima onaj detalj "Norvezani polazu u pribaltickim zemljama". Zoki na sta si mislio pod tim? Prijava boravka od 6 meseci ili kako? Mozda imaju neki ugovor sa tim zemljama.
Citat:
zokiruma:
za minimalac bre nisi u pravu, nema minimalne satnice, pa licno sam to pitao prestavnika sindikata, ima sigurno na lo.no pa kada nadjem vremena pogledacu. dogovor izmedju sindikata i firme je nacelni, sindikat se brine da se ugovor ispostuje ali da li ce ti biti satnica 120 ili 156 minimalna nije obaveza poslodavca da ponudi. veruj mi da jos pamtim facu te devojke kada je na kraju rekla ipak je norge kapitalisticka zemlja :)

e ako je firma u okviru unije ili saveza, jbg ne umemem da nadjem pravu rec, onda ona mora da ispuni i odredjene uslove koje ta unija trazi. kod nas su morali da se menjaju svi ugovori u oktobru jer smo potpisali i usli u neku uniju gradjevinskih firmi koje se bave podmorskim konstrukcijama. i ne samo sto smo dobilni minimalni sat, ovo je bilo vazno recima radnicima koj iimaju satnicu vec smo morali i da povecamo putne troskove i recimo sada moramo da imam nadnoknadu odvojeno za dorucak rucak i veceru kada smo na terenu.

mi smo krenuli sa pripremam u septembru i dosta nasih je islo za Oslo na kurseve koji su bili obavezni vezano za sindikat i tu uniju, ja nisam jer sam otisao za srbiju.

mi imamo dosta tih sertifikata tipa Den Norske Veritas, mi ga moramo imati zbog brodova i radnika, kosta ko petra kajgana, mnogo opreme mors imati i sl. ali ako hoces bilo sta da radis u norveskim vodama za vece klijente ovo moras imati. ovo ti je samo primer ili recimo ISO standart koji u srbiji niko ne sljivi ni jedan % ovo ima tezinu i to bas ima.



Jesam u pravu jer je meni toliko zagarantovani minimalac po osnovu dva ugovora, da ne kacim sad ovde na forumu. Jos da dodam na to, znam oko 20 ljudi iz gradjevinske struke, koji isto rade u Oslu i svi kazu isto. Na predavanju u NAV-u na koji sam bio su nam isto rekli. Ako nadjem negde u elektronskoj formi, okacicu to ovde. Znaci bio sam tamo, cuo, zapisao u rokovnik tj. cuo ono sto sam vec pre toga imao na papiru. Tako ti je u Oslu e sad mozda na tom severu smatraju da su druga drzava, u to ne ulazim.

Ja znam ljude koji su počinjali u Oslu sa 120nok, u Alti znam ljude koji rade za 140 i to je ugovor od pre 4 mes. Ja sam ipak sklon da poverujem u to da je minimalac preporuka sindikata i da je ovde kao i u mnogo slučajeva ranije stvar teorije i prakse.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 09:19 - pre 128 meseci
Da se vise ne prepucavate, mislim da je ovo validno.
http://www.gradjevinac.no/minimalna-satnica
Da li treba original windows za Norvesku??
boban
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-203-56.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 10:46 - pre 128 meseci
pitanje je bilo "da li postoji ZAKONSKA minimalna satnica" i ispravan odgovor je NE. Dogovori sindikata i poslodavaca su nesto drugo, da li ti mozes da tuzis i da li ce ti sindikad pomoci u tome je opet nesto drugo, ali zakonski minimum propisan zakonom ne postoji, sto se moze procitati na zvanicnom drzavnom norveskom sajtu NAV-a, institucije koja se bavi radnicima i zaposljavanjem i slicnim pitanjima.
https://www.nav.no/NAV+EURES+w...rking+conditions.805387350.cms
citat:

Code:

WAGES:
There is no standard minimum wage level in Norway. In some sectors such as the building 
industry there is a [b]collective wage agreement[/b] with set minimum wage levels for 
both skilled and unskilled labourers (see “Selected professions and Industries” for more information).

In many cases pay is something to be negotiated with your employer. In many sectors 
there are collective agreements on pay between trade unions and employer organisations, 
so through membership in a union your pay is determined by a pay-scale agreement. 


 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.11.2013. u 10:50 - pre 128 meseci
U vezi seme koju sam popunio u statens vegvesenu,danas je stigo odgovor,a stoji jucerasnji datum,trebao im je SAMO jedan dan da odgovore.Procenite sami,nigde oni nisu napisali sta je obavezno od voznji,verovatno je skola ta koja treba proceniti
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8005202 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.