Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952758 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 19:47 - pre 125 meseci
Citat:
cikaKosta:
@blok 63
A šta te recimo košta da kažeš da dolaziš u no da upišeš master... To njima nije čudno s obzirom na to da studiraju i u pedesetoj. Ako zato dolaziš, takođe nije čudno to što nemaš broj. Sve te minus stvari koje pominješ na forumu, to niko od norvežana ne mora da zna (nemam dozvolu, tek tražim posao itd...) predstavi se sigurnijom u sebe i svoje planove :)
Dalje, probaj da tražiš pomoć od ljudi koji mogu da ti pomognu da nađeš sobu u studentskom. Znam dosta ljudi koji su tako u bergenu živeli par meseci-godinu. Em jeftinije puno, em možeš da naletiš i na studente koji mogu da pomognu oko veŽbanja jezika :)



E to mi je već veliki projekat i nema potrebe da upisujem kad su mene učiteljicu hteli da prime kao vaspitačicu i to iz Srbije, mislim da im master neće trebati.A ni meni.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 20:10 - pre 125 meseci
Citat:
alex8103:
Ne, ne radim,za moj posao mi treba B2 nivo na koji krecem u Srbiji,jer je u norveskoj previse novca u principu ne dobijes nista vise nego ovde.Moja jedina prednost je u tome sto sam upoznala ljude na tom kursu pa sad zajedno pricamo preko skajpa a i za vreme kursa smo isli na kafe i to je bilo korisno,jer su to vecinom spanci,italijani...
Stvarno imam najbolju nameru previse ulozenog novca a za uzvrat nista posebno.Narvno svako treba da proba,naucila sam dosta ali samo zbog konverzacije sa norvezanima i drugim strancima.Ja sam isla na oba dela B1 nivoa.Ukoliko si zainteresovan/a mozemo i da se druzimo radi ucenja jezika ;-)
Zelim ti da ti iskustva sto se tice kursa budu bolja nego meni,pa eto mozes podeliti iskustva sa nama.Ja imam nrk aplikaciju na telefonu pa gledam tv emisije koje mogu da se gledaju,eto moze da znaci i to



Stvarno sam se izbezumila od gledanja NRK i ništa gledam i gledam i slušam sa sve slušalicama....Išla kod asistentkinje sa Filološkog Skandinavistika-norveški jezik, ne pitaj dok sam je iskopala.Testirala me, gramatiku imam u malom prstu i vokabular mi je odličan.Loš izgovor- slabo razumevanje, kad govori polako ja je razumem a kad govori normalno (kao i mi na srpskom jel) ma ništa.Sluha imam to je provereno na prethodnim jezicima...ali ovaj norveški nikako da klikne. Ja sam mislila da si ti u Norveškoj već.Ovo je odlična ideja da se ja upoznam sa Norvežanima (a oni su za druženje ubilo se a ?) i da kafenišem po ceo dan.Šalim se naravno...pitaću u jednom vrtiću gde su išli klinci mog rođaka i ta styrerka mi je dala mejl i da je pitam sve što treba pa sam je i smarala iz Bg-a a ona uredno odogovarala.Može da se desi i da me oni malo puste da volontiram kod njih pa tako i mislim da ću najbolje...

U svakom slučaju O-RUK i nema nazad...nešto će da upali....znam da su te pare proklete i da čovek gleda kako što bolje da prođe ali ne može uvek....
 
Odgovor na temu

cikaKosta
Jovan Jovanović
iLike APR / Filmski Centar Srbije
Kragujevac/Pančevo

Član broj: 61357
Poruke: 558
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.steamsrbija.com


+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 20:57 - pre 125 meseci
Citat:
blok63:
Citat:
cikaKosta:
@blok 63
A šta te recimo košta da kažeš da dolaziš u no da upišeš master... To njima nije čudno s obzirom na to da studiraju i u pedesetoj. Ako zato dolaziš, takođe nije čudno to što nemaš broj. Sve te minus stvari koje pominješ na forumu, to niko od norvežana ne mora da zna (nemam dozvolu, tek tražim posao itd...) predstavi se sigurnijom u sebe i svoje planove
Dalje, probaj da tražiš pomoć od ljudi koji mogu da ti pomognu da nađeš sobu u studentskom. Znam dosta ljudi koji su tako u bergenu živeli par meseci-godinu. Em jeftinije puno, em možeš da naletiš i na studente koji mogu da pomognu oko veŽbanja jezika



E to mi je već veliki projekat i nema potrebe da upisujem kad su mene učiteljicu hteli da prime kao vaspitačicu i to iz Srbije, mislim da im master neće trebati.A ni meni.


Ništa ti mene nisi razumela Nisam ti rekao da upišeš master. Pomenula si da je frka da se nađe stan jer nemaš ugovor o radu itd. Tada sam ti rekao da budućem stanodavcu kažeš da upisuješ studije a ne da ih stvarno upišeš. Što se doma studentskog tiče, ni tu nisam mislio da iznajmiš dom radi studiranja, već da iznajmiš dom kao stan. Tako je uradilo dosta ljudi, jeftinije dok nisu sredili papire sa poslodavcem kako bi mogli da traže "normalan stan". I u njihovim domovima nije ni nalik onome na šta smo navikli u srbiji. Tu su gomila porodica od kojih neko od članova ili niko ne studira... Malo nelogično, ali je tako... Ne znam dal ima više svrhe da pišem
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 21:18 - pre 125 meseci
Citat:
vesna_bl:
@gogi77, pošto si iz mašinske struke, zanima me da li ima zanimanja kao ovo moje što ja studiram ili nešto približno? Studiram Zaštitu na radu, koja je kod nas na Mašinskom fakultetu.
Pitam, jer sam uglavnom vidjela na engleskom jeziku da povezuju u jednu cjelinu bezbjednost i zdravlje, nešto kao medicina rada. Ja nemam taj segment medicine, pa sam već u dilemi šta poslije studija.


HuH... ja radim u izenjeringu.. to jest ja sam KP (kancelarijski pacov).. Pa prema tome sto se tice zastite na radu najopasniji su mi papiri i one spajalice...

E sada stvarno bilo sta da kazem u vezi toga ce biti nagadjanje sta bas tacno je taj posao. Jer iz mog iskustva ja samo znam da me nateraju da obujem specijalne cipele sa metalnim vrhom, stavim plasticne naocare i slem kada idem negde u neku ispekciju nekog naseg postrojenja + u statoilu ne nateraju jos da nosim i gas masku.Najduze mi je do sada bilo kada sam ceo dan se cimo po nekim cevima u postrojenju i obelezavo gde da stave teperaturne senzore... tada sam imo i neko ono narandzasto odelo da se ne isprljam previse.Jednom smo imali u prosloj firmi i neku vezbu za protivpozarnu zastitu...Samo svirali tako sirenom i mi samo izasli napolje na kisu da kisnemo 5 minuta.

Kontam da to neko mora sve da zna , da poznaje sve te propise i da napusava radnike i rukovodece kade se ne pridrzavaju toga. Znaci reko bi da je to sve u poznavanju propisa i administraciji da se to sprovede.
Znaci meni se cini da je to posao za nekog ko mora da zna norveski i sve te propise. Ne znam dali ima da su propisi na engleskom.. tako da mi se cini da je tu vrlo bitan norveski jezik jer ti si odgovorno lice koje mora da ima dosta kontakta sa ljudima i da sve to sprovede.

U prosloj fimi (50 ljudi radionica +15 ljudi inzenjering i administracija) protivpozarnu zastitu je uzo da radi jedan kolega koji inace radi u solidworksu pa je za to za protivpozar iso na neke seminare i kurseve.
Sto se tice toga da svi imaju naocare i cipele to nas je terorisala neka zena koja inace radi tako administraciju u firmi. Znaci nije joj samo to posao nego eto usput... a nebi reko da ona ima neku skolu bas za to.

Tako da ono cini mi se da bas specificno da zaposle nekog.. to onda mora da bude neka veca firma u pitanju posto moja bivsa firma je bila tako oko 70 ljudi i nije bila posebna osoba za to.. a u pitanju je bila masinska radinica sa dve hale +inzenjering i administracija.
 
Odgovor na temu

mare86
Halden

Član broj: 224273
Poruke: 9
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 21:25 - pre 125 meseci
E narode, gdje ste vi kupovali onaj materijal za spremanje bergena? pokusao sam da nadjem na stranici folkeuniversiteta al nisam uspio iscackat? Imal ko kakav link?

pozzz

 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 21:33 - pre 125 meseci
Citat:
cikaKosta:
Citat:
blok63:
Citat:
cikaKosta:
@blok 63
A šta te recimo košta da kažeš da dolaziš u no da upišeš master... To njima nije čudno s obzirom na to da studiraju i u pedesetoj. Ako zato dolaziš, takođe nije čudno to što nemaš broj. Sve te minus stvari koje pominješ na forumu, to niko od norvežana ne mora da zna (nemam dozvolu, tek tražim posao itd...) predstavi se sigurnijom u sebe i svoje planove :)
Dalje, probaj da tražiš pomoć od ljudi koji mogu da ti pomognu da nađeš sobu u studentskom. Znam dosta ljudi koji su tako u bergenu živeli par meseci-godinu. Em jeftinije puno, em možeš da naletiš i na studente koji mogu da pomognu oko veŽbanja jezika :)



E to mi je već veliki projekat i nema potrebe da upisujem kad su mene učiteljicu hteli da prime kao vaspitačicu i to iz Srbije, mislim da im master neće trebati.A ni meni.


Ništa ti mene nisi razumela :) Nisam ti rekao da upišeš master. Pomenula si da je frka da se nađe stan jer nemaš ugovor o radu itd. Tada sam ti rekao da budućem stanodavcu kažeš da upisuješ studije a ne da ih stvarno upišeš. Što se doma studentskog tiče, ni tu nisam mislio da iznajmiš dom radi studiranja, već da iznajmiš dom kao stan. Tako je uradilo dosta ljudi, jeftinije dok nisu sredili papire sa poslodavcem kako bi mogli da traže "normalan stan". I u njihovim domovima nije ni nalik onome na šta smo navikli u srbiji. Tu su gomila porodica od kojih neko od članova ili niko ne studira... Malo nelogično, ali je tako... Ne znam dal ima više svrhe da pišem :)



Beklager...nisam te uopšte razumela a i priznajem toliko mnogo ima informacija pa se sve zbrčkalo.Pogledaću ovo,samo da nađem link....hoću zašto ne? Hvala ti
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 21:42 - pre 125 meseci
Citat:
m_kao_maja:
Ljudi, nemam problem ni oko odlaska u No, jer sam vec ovde, ni oko priznavanja diplome med radnika, jer nisam, nego imam jedan malo veci! Trazim momka koji je dosao u Oslo 1.1. kad I ja. On je iz Kraljeva, pa ako je neko od Vas takodje iz Kraljeva, neka mi se javi. On se zove Aleksandar, Aca, '79. je god.


Imas na facebuku grupu Srbi u Norveskoj https://www.facebook.com/groups/2349383220/ pa probaj tamo da pretrazis clanove il pitas.

 
Odgovor na temu

markodrenov
Mašinski Inženjer
Majdanpek

Član broj: 320461
Poruke: 98
212-200-65-115.3gnet.mts.telekom.rs.



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 21:50 - pre 125 meseci
Citat:
cikaKosta:
Citat:
blok63:
Citat:
cikaKosta:
@blok 63
A šta te recimo košta da kažeš da dolaziš u no da upišeš master... To njima nije čudno s obzirom na to da studiraju i u pedesetoj. Ako zato dolaziš, takođe nije čudno to što nemaš broj. Sve te minus stvari koje pominješ na forumu, to niko od norvežana ne mora da zna (nemam dozvolu, tek tražim posao itd...) predstavi se sigurnijom u sebe i svoje planove :)
Dalje, probaj da tražiš pomoć od ljudi koji mogu da ti pomognu da nađeš sobu u studentskom. Znam dosta ljudi koji su tako u bergenu živeli par meseci-godinu. Em jeftinije puno, em možeš da naletiš i na studente koji mogu da pomognu oko veŽbanja jezika :)



E to mi je već veliki projekat i nema potrebe da upisujem kad su mene učiteljicu hteli da prime kao vaspitačicu i to iz Srbije, mislim da im master neće trebati.A ni meni.


Ništa ti mene nisi razumela :) Nisam ti rekao da upišeš master. Pomenula si da je frka da se nađe stan jer nemaš ugovor o radu itd. Tada sam ti rekao da budućem stanodavcu kažeš da upisuješ studije a ne da ih stvarno upišeš. Što se doma studentskog tiče, ni tu nisam mislio da iznajmiš dom radi studiranja, već da iznajmiš dom kao stan. Tako je uradilo dosta ljudi, jeftinije dok nisu sredili papire sa poslodavcem kako bi mogli da traže "normalan stan". I u njihovim domovima nije ni nalik onome na šta smo navikli u srbiji. Tu su gomila porodica od kojih neko od članova ili niko ne studira... Malo nelogično, ali je tako... Ne znam dal ima više svrhe da pišem :)



I te kako ima svrhe da pises o ovom fenomenu za studentske domove... Pisi ja citam i upijam ako mozes da objasnis proceduru kako se to zavrsava na legalan nacin bio bih ti zahvalan.
Čuvajte svaki dinar kako bi stavili krunu na glavu.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 21:54 - pre 125 meseci
Citat:
mare86:
E narode, gdje ste vi kupovali onaj materijal za spremanje bergena? pokusao sam da nadjem na stranici folkeuniversiteta al nisam uspio iscackat? Imal ko kakav link?

pozzz



Pogledaj da nema mozda nekih primera testova kod korisnika Nesh-co na njegovom linku za uznje norveskog http://www.mediafire.com/?dc2aibbypdahz

 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dip0.t-ipconnect.de.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 22:02 - pre 125 meseci
Posle onih basnoslovnih clanaka o `lakom`odlasku u Norvesku, evo malo realisticnije...

http://www.b92.net/biz/vesti/r...02&dd=11&nav_id=811085

 
Odgovor na temu

mare86
Halden

Član broj: 224273
Poruke: 9
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 22:03 - pre 125 meseci
e hvala, pogledacu
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 22:06 - pre 125 meseci
Sto se tice kurseva na foleuniverzitetu.. Ja kad sam dosa ovde j**o sam im sve po spisku kolko losi jer na nizim kursevima to drze neki nesvrseni studenti i ogromne grupe.
Ali sve to u principu zavisi od nastavnika. Na visim kursevima sam imao dva kursa koja su sasvim bila ok sto se tice profesora.. pogotovi B2-priprema za bergen test.
Sad idem na neki Perfeksjonering B2 (3650 kruna) i opet neka profesorica koja je mladja od svih polaznika kursa :D Tako da ono.. bar profesorica lepo izgleda :)
Al sta znam.. vec sam se naviko i na norvesku brzinu ucenja tako da se ne nerviram vise.


 
Odgovor na temu

m_kao_maja
bijeljina

Član broj: 319619
Poruke: 12
*.84-48-109.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 22:10 - pre 125 meseci
[quote]gogi77:
Citat:
mare86:
E narode, gdje ste vi kupovali onaj materijal za spremanje bergena? pokusao sam da nadjem na stranici folkeuniversiteta al nisam uspio iscackat? Imal ko kakav link?

pozzz



Pogledaj da nema mozda nekih primera testova kod korisnika Nesh-co na njegovom linku za uznje norveskog http://www.mediafire.com/?dc2aibbypdahz


[Ovu poruku je menjao m_kao_maja dana 11.02.2014. u 23:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

m_kao_maja
bijeljina

Član broj: 319619
Poruke: 12
*.84-48-109.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 22:20 - pre 125 meseci
Probala, ne ide .. hvala ti u svakom slucaju :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 22:20 - pre 125 meseci
Hmm ja imam Bergen test iz 2011 ali samo papir formu. Nemam audio fajl. Mogu to da skeniram u firmi na xeroxu.
Ali cini mi se da je vec neko kacio bergen test samo treba iskopati.

Imam NP3.. ali to sam cini mi se vec okacio.
 
Odgovor na temu

Grignard
Staz
www

Član broj: 321276
Poruke: 2
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 22:30 - pre 125 meseci
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje za vas, da li neko zna kako se u Norveskoj kotiraju magistri farmacije, kolike su prosecne plate i kakav je zivotni standard nekoga ko sa ovom strucnom spremom radi u Norveskoj ?
Da li se lako nalazi posao i da li ovde među vama ima farmaceuta koji zive i rade u Norveskoj ?
Unapred hvala na odgovoru.....
 
Odgovor na temu

alex8103
jelena stefanovic
belgrade

Član broj: 317238
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 23:24 - pre 125 meseci
Ne kotiraju se løse,samo sto tamo dobijes manji stepen obrazovanja tj priznaju te kaos reseptarfarmasyøt
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.02.2014. u 23:38 - pre 125 meseci
ukoliko sam vas dobro razumeo vezano za zastitu na radu ovde to cudo zovu HMS. u sustini i jeste cudo jer toliko toga traze od nas da je to nemoguce izdrzati. uzasno im je vazan HMS, toliko da recimo prestavlja obaveznu dokumentaciju u bilo kojoj ponudi gde je ravnopravan sa cenom. mozete pokusati sa nasim faksom juriti posao u ovoj delatnosti ali kontam da ima toliko toga sto mora da se ispolaze i sertifikuje da me strah i da mislim. u sustini kod nas to rade 2 osobe ali nazalost nisu kod mene u hammerfestu vec u egersundu, pa ako skoro budu dosli da nas posete ispitacu ih sta i kako.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

sremica SM

Član broj: 321197
Poruke: 5
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.02.2014. u 08:23 - pre 125 meseci
Ja ponovo postavljam isto pitanje.

Ima li potrebe NO za inženjerima šumarstva za bujičarstvo,eroziju i melioracije ili pre da pokušam sa diplompm srednje škole
građevinski tehničar visokogradnje?


Molim Vas da mi neko od Vas, koji ste zaista aktivni i od kojih sam puno saznala (gogi 77,zokiruma,mira.....),odgovorite na pitanje.

Nadam se da ne tražim previše.

HVALA !!!!!! :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.02.2014. u 09:24 - pre 125 meseci
Citat:
sremica SM: Ja ponovo postavljam isto pitanje.

Ima li potrebe NO za inženjerima šumarstva za bujičarstvo,eroziju i melioracije ili pre da pokušam sa diplompm srednje škole
građevinski tehničar visokogradnje?


Molim Vas da mi neko od Vas, koji ste zaista aktivni i od kojih sam puno saznala (gogi 77,zokiruma,mira.....),odgovorite na pitanje.

Nadam se da ne tražim previše.

HVALA !!!!!! :)


Huh.. ja stvarno ne znam nista o tome pa se zato nisam meso. Za sada niko sa takim zanimanjem nisam cuo da je dobio posao.
E sada ne znaci i da nema... treba uraditi istrazivanje..
Ja bi prorovario firme o tome i moguca zanimanja , trazio oglase na finn,no dali ima nesto slicno. Ali moras znati tacno kako se to kaze na norveskom pa onda kucas u FINN.no kod pretrage poslova.

http://www.finn.no/finn/job/fu...yword=solidworks%20&sort=0 ovo je primer kada na primer ukucam rec solidworks koja je vazna za mene i onda mi izbaci sve sto ima tu rec u oglasu.
Probaj i ti tako najdji kako se to zove tacno na norveskom to sto tebi treba.




 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7952758 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.