Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?

[es] :: Elektronika :: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?

[ Pregleda: 5578 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dacacar
Dalibor Stankovic
nezaposlen
Leskovac - Nis

Član broj: 162359
Poruke: 117
*.tempus.elfak.ni.ac.yu.



Profil

icon Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?09.11.2007. u 10:00 - pre 201 meseci
Imam pitanje.Napravio sam kutije 180w od Sal-ovih drajvera(sbx 1320,dtf 12,sbx 3040,HV328, pojacalo pioneer 380w(tako pise, i poprilicno je jako, do cetvorke od mogucih 10 koraka na potenciometru membrane cini mi se da ce da izbiju)).Imam njihov katalog i kako fabrika nalaze tako sam napravio kutijue.Zapremina kutije je 80 litara.Sve sam odradio ali nisam stavio izolaciju(nisam mogo da procitam na madjarskom je).Kutije se neverovatno dobro cuju.Imaju dubok, prodoran bas i sve se extra trese.Pitanje je zasto kad pojacam malo vise iz kutije se cuje kao kad se vrata tresu.To znaci kad ih pustim jace otprilike kao sto mi vrata vibriraju u sobi tako se cuje i iz kutija(kao da probijaju).Da li je to sto nemaju izolaciju?Sta dobijam kad stavim izolaciju?I u uglovima sobe, i iza kutija mi se mnogo jace cuje bas nego u sredini sobe.Kutije su kompresione.Cuo sam da je koflin najbolji za izolaciju?I kako je najbolje da ga stavim?Da li samo da napunim zapreminu kutije ili da oblozim sve zidove i plus da napunim zapreminu?Zamolio bih vas na sva pitanja da mi odgovorite.
Unapred hvala.
dacazakon
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6280

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?09.11.2007. u 15:20 - pre 201 meseci
Ako se ne varam to je kliping, ili pojacalo odvrnes toliko da ne zmoe vise dapojacava pa onda pocinej da pegla sinusoide, ili jetoliko jak da membrana zvucnika vise ne moze da napravi potreban otklon pa opet "pegla".

 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
*.bisinter.net.



+101 Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?10.11.2007. u 00:44 - pre 201 meseci
Kad se kaze cetvorka na potenciometru to ama bas nista ne znaci za izlaznu snagu,,
mozda je vec tu kraj,,naravno ako je ulazni napon u pojacalo prevelik.
Ako se kaze da je normalan ulaz na pr. 100mV onda ne moze sa 800mV da se " vozi i gruva " na cetvorku,
naravno da sve stenje u kucistu pojacavaca.
Sve sto je unutar kucista ima "krajnjih mogucnosti" i ne moze preko toga.
Prekontrolisi ulazni napon u pojacalo.
 
Odgovor na temu

dacacar
Dalibor Stankovic
nezaposlen
Leskovac - Nis

Član broj: 162359
Poruke: 117
*.tempus.elfak.ni.ac.yu.



Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?12.11.2007. u 11:43 - pre 200 meseci
A kako da ubacim izolaciju Unutra?Valjda sam to pitao?Oznaka pojacala je pioneer SA 710.Mislim da je prejako.Jer je tesko 20 kg.I taj od kog sam ga ja uzeo promenio ga samo zato sto je dvaput pregorevalo zvucnike.I desava mi se kad ga palim na prekidac ili gasim suste mi zvucnici, i krce.

[Ovu poruku je menjao dacacar dana 12.11.2007. u 13:02 GMT+1]
dacazakon
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?14.11.2007. u 12:34 - pre 200 meseci
Prvo Pionner nema 340W nego 2X65W(zar nemaš VU metar?). To što si ti naveo kao snagu je maksimum koje pojačalo vuče iz mreže.
Šustanje i krčanje prilikom isklučenja pokarujen da ti ne radi relej na izlazu ili je prethodni vlasnik uspeo i njega da uništi a ne samo zvučnike. Pretpostavljam da si ljubitelj basova i da si tonsku kontrolu za basove "malo" odvrnuo i to prouzrokuje ono što čuješ. Naime što je niža frekvenzija, zvučnici imaju veću amplitudu i ako si preterao sa basovima i jačinim zvuka, dešava se da zvučni kalem ima toliku veliku ekskurziju da udara u magnetno jezgro-> ti čuješ da " kao da se vrata tresu".

Znači ne preteruj sa jačinom jer ćeš i ti unišiti tvoje zvučnike. Kao što ti je već odgovoreno položaj potenciometra
za jačinu zvuka nema veze sa snagom pa je sasvim moguće da iako potenciometar stoji na četvorci pojačalo ipak daje punu snagu pa čak ulazi i u kliping.
Prigušni akustički materijal ili "izolacija" kao ti to zoveš bi trevalo da staviš u zvučne kutije ako ja to predviđeno projektom,
jer će onda i membrana biti prigušena i nece imati toliko pomeranje, pa će možda i "tresenje vrata" da prestane.

 
Odgovor na temu

dacacar
Dalibor Stankovic
nezaposlen
Leskovac - Nis

Član broj: 162359
Poruke: 117
*.sc.ni.ac.yu.



Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?14.11.2007. u 16:16 - pre 200 meseci
OK sve je to lepo sto pricas i razumem u potpunosti ali kako je najbolje da ja stavim prigusni materijal? Posto su kutije kompresione?Da li da zedove oblozim rebrastim sudjerom ili zalepim koflinom, posto sam cuo da je koflin najbolji ili i da oblozim koflinom i da napunim celu zapreminu.Znam da zvuk koji emituje membrana ispred i iza ne sme da se sudari i da tada nastaje stojeci talas(odnosno tada nema zvuka).Po toj prici je najbolje da se zvuk koji emituje membrana u zvucnoj kutiji maksimalno prigusi.Zato sam i vise puta u ovoj temi pitao KAKO da stavim izolaciju?Tacno je da sam ljubitelj basa.Ne volim nesto preterano srednji i visoki.Nekad mi i smeta.Ali volim da "razbija" kamen u bubregu.Reko sam da zvucnike nisam napamet pravio vec po merama ali nisam znao madjarski pa nisam mogo da procitam sta fabrika nalaze za izolaciju.Pa zato pitam.I moram da zaihtujem prednju stranicu gde sam srafio zvucnike.Drzi se samo na holsrafima i tu vuce i duva vazduh.Neki mi kazu da je to sto se unutar cuje kao vrata da se tresu mozda i uzrok sto stranica nije lepo zadihtovana ili izolacija.
Hava na odgovorima.
dacazakon
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?15.11.2007. u 07:03 - pre 200 meseci
Vidim da si isto pitanje postavio i na Krstarici.
Ono što si ovde zaboravio da napišeš je da ti jedan kanal nije u redu.
Probaj da nabaviš drugo pojačalo za probu, i završi kutije već jednom.
Mislim da nisi ni trebao da ih puštaš u pogon dok nisu potpuno završene, znači da sve dihtuje,
ispod zvučnika postaviti gumene trake pa ih onda zašrafiti i na kraju ih ofarbati ili furnirati ida
sve bude i optički ugodno za oko. Ovako si samo frustriran i ne znaš gde je u stvari problem.
Ako si napravio Kompesione kutije rasporedi prigušni materijal ravnomerno po čitavoj zapremini.
S time ćeš da isklučiš zvučnike kao izvor problema.
To što pišeš o stojecom talasima nema veze sa stvarnošću.
Vidim da te ta tema interesuje pa bi bilo šteta da se dalje ne razvijaš u tom pravcu.
Kada već imaš pristup Internetu potraži literaturu sa tom temom, pretraži Forume pa ćeš videti da je
tema mnogo kompleksnija nego što misliš.
Da zaklučim, Probaj sa drugim pojačalom, završi kutije i napuni ih "izolacijim" i ne odvrći toliko bas.
Uostalom jesi li siguran da su zvučnici predviđeni za kompresionu a ne za bas-refleks kutiju?
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?15.11.2007. u 07:11 - pre 200 meseci
P.S.
Citat:
Znam da zvuk koji emituje membrana ispred i iza ne sme da se sudari i da tada nastaje stojeci talas(odnosno tada nema zvuka).


To se ne zove stojeći talas nego akustički kratak spoj. Naime kada se mebrana kreće napred se stvara na primer nadpritisak
a pozadi podpritisak(ili obratno) tako da ce oni pri niskim frekvenzijama poništavaju-> akutički kratak spoj.
Zato se zvučnici i stavljaju u kutije, ne zbog rezonancija kai kod gitare ili violine nego da bi se prednja i zadnja strana akustički odvojile.
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
212.200.239.*



Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?15.11.2007. u 07:20 - pre 200 meseci
Posto je kompresiona kutija u pitanju mora da se dobro dampira a nacin zavisi od maste i od mogucnosti.
Prvu kutiju sam dampirao tako sto sam sve zidove iznutra oblepio presovanim koncem debljine 1cm (koristi se za namestaj) a ostatak napunio rascupanim pucvalom. :)
Drugu sam radio da iskoristim zvucnike pa sam gledao da prodjem jeftinije. Tamo sam oblepio sve unutrasnje strane starim itisonom koji sam dodatno umrtvio tako sto sam ga premazao kobitom. Naravno i tu je dosao rascupani pucval. :)
U oba slucaja je rezultat bio odlican.

Posto ti volis bas mislim da si omasio tip kutije.Bilo bi bolje da si se opredelio za bas-refleks.

 
Odgovor na temu

dacacar
Dalibor Stankovic
nezaposlen
Leskovac - Nis

Član broj: 162359
Poruke: 117
*.tempus.elfak.ni.ac.yu.



Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?16.11.2007. u 09:03 - pre 200 meseci
Braco!!!! Ali vi meni i dalje ne dajete odgovor! Da li je koflin najbolji za izolaciju sto se tice zvuka? Kako da stavim izolacioni materijal? Kako ce da mi se odrazi na zvuk basa(da li ce da bude dublji, ili cisiji ili ce ravnomerno da se cuje svuda ili....)? Pa ja kad odradim ja cu da vam kazem moje utiske, sta, kako..... Je*es mastu.A za mogucnost.... sve se moze samo ako se hoce.Kad se meni nesto svidja sve je moguce.Izbusicu jos jednu rupu za woofer cevku kah 303 valjda pa cu da cujem.Ako ne valja opet cu da kupim medijapan za prednju stranu i opet cu da ih zasrafim.Pa cu da ih punim koflinom, pa cu samo zidove da izoliram pa cu i jedno i drugo i sve cu da javim..... bar da znamo kako je najbolje. Samo cim nadjem malo vremena.Ovi na faksu nas Je*bu pa nas ne pokrivaju.
Pozdrav.
dacazakon
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?16.11.2007. u 11:16 - pre 200 meseci
Citat:
Braco!!!! Ali vi meni i dalje ne dajete odgovor!


Odgovor smo ti dali ali ti ga ne prihvataš.

Pravljenje zvučnih kutija je nauka za sebe. Nije dovoljno da samo sklepaš neku kutiju staviš zvučnike, skretnicu
i to je to! Pravio sam i ja zvučne kutije onako "odokativnom metodom" pa je rezultat bio daleko od očekivanog.
Već 12-godina kupujem redovno časopisa o samogradnji zvučnika(Klang&Ton i HobyHiFi) i mogu ti reci da razvoj
jednog novog zvučnika traži toliko vremena i iskustva da je to i za profesionalce posao koji trazi vreme i novac.
Na primer, u svakom broju postoji prezentacija novih zvučničkih jedinica sa detaljnim akustičkim i električnim
osobinama i za svaku zvučnu jedinicu je data preporuka koliki volumen kutije, maksimalna ili minimalna rezna frekvenzija
tip kutije (bas-refleks, kompresiona, transmisiona linija), kompenziranje impedase zvučnika itd.
U projektima Zvučnih kutija se ide toliko u detalje da postoje i nekoliko variani kutija sa različitim zarličitim
akustičkim osobinama, kako materijal od kojih je napravljena skretnica utiče na zvuk...
Na kraju se to meri i u slučaju da postoji slabosti u projektu, ponovo se nešto menja u konzeptu dok
rezultati ne budu zadovoljavajući.
Što se tiče tvog proizvođača zvučnika, deluje mi neozbiljo jer se nije udostojio da na svom sajt napravi i englesku
verziju pa samim tim mislim da je njegova preporuka za izgradnju kutije daleko od optimalne.ž
Na sajtu nisam video ni osnovne parametre zvučnika kao minimalna impedanza ili ekvivalentni volume, da ne
govorim o ostalim takozvanim http://de.wikipedia.org/wiki/Thiele-Small koji MORAJU da budu objavljeni o strane ozbiljnog
proizvođača kao što su Viasaton, Wifa, RCF..
Znači kupio si mačku u džaku, sklepao kutiju(sam priznaješ da ne dihtuje), pojačalo ti možda isto nije u redu,
a ti se uhvatio samo toga "da li je Koflin najbolji i kako da ga stavim" kao da će ti to pomoči ako ti ostale karike
u lancu nisu dobre.
Shvati ovo kao konstruktivnu kritiku, nemam nameru da te vređam ali kao budući akademičar bi trebao da priđeš
problemu sistematičnije.
Ako imaš interesovanja da produbiš znanje o toj temi. mogu ti kopirati neke članke iz moje arhive.
Članci su na nemačkom ali su dobro ilustrovani i sa preglednim nacrtima kutija.
 
Odgovor na temu

dacacar
Dalibor Stankovic
nezaposlen
Leskovac - Nis

Član broj: 162359
Poruke: 117
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?19.11.2007. u 11:30 - pre 200 meseci
Nije kutija odokativno SAL-ova fabrika tako nalaze(mada cu jos da eksperimentisem to sa izolacijum i sa woofer cevkama). Ja znam da ti zvucnici mozda i nisu nesto al kolko pare tolko muzika.A i u sustini i ne cuju se lose.Dok sam uzimao signal sa DVD-a i MP3 playera nisam bio zadovoljan.Tacno je i to da mi kutija ne dihtuje dobro ali to je samo za probu dok ne dodjem do malo vremena i para. Sve si u pravu i za njihov sajt i specifikacije zvucnika.I ja sam se zacudio da nemaju englesku verziju sajta. Ocu da se interesujem ako imas nesto zanimljivo ili interesantno u vezi zvucnika, zvucnih kutija.... posalji na mail. Evo da ne trazis po profilu moj mail [email protected]. Vidi neke kutije kao za mene pa ove kad sredim mozda cu i da ih prodam.Nesto da bas razbija(na mesto) a srednji i visoke ne mora da se cuju jako samo neka se cuju cisto.I da ne bude vise od 500-600e mada mozda je i to mnogo. A to sto mi posaljes ako mi posaljes pogledacu. I jos nesto ti izlazni releji moj stric koji je tv i audio mehanicar kaze da je to normalno da kad postis prekidac da susti na izlazu dok se kondenzatori napune.Postoje kod nekih uredjaja izlazni releji ali negde ih i nema pa ako korisnik hoce moze da ih napravi.Kaze da se naknadno nadogradjuju na amplifer i da ima neku semu. A to sto mi se culo iz kutije kao da se vrata tresu utvrdio sam jutros sta je.Trese se stranica zvucnika.Kad je rukom stisnem nema.Ali me cudi kako moze da se trese kada je zalepljena i tutkalom i holsrafima(mislim na zadnju stranicu).Sredicu sve to, probacu ih na neku svadbarsku miksetu sto moze da izbaci malo vecu snagu.A i tacno je da ovo pojacalo ima 65w. Imam displej ispred pored ekvilajzera.Tako da bi se ovi zvucnici culi sigurno mbolje.Jer na displeju kad dostigne 65w membrana se malo trese i daje super i zvuk i bas.Preko toga izoblicava.Ima velike logike u to sto pisete samo sam izgleda bio dovoljno glup da u to poverujem.Postoji li neki snagas da izvucem maksimum a da ne izgubim na kvalitetu zvuka ili sta ja znam?Posto i ovo moje od 65w kad ga pojacam vise a kad ne peva nista kad stisnem pauzu u vinampu cuje se sustanje i brujanje.Mislim da taj signal koji mi salje komp bruji i susti>jer kad izvucem bananicu koja salje signal iz komp u amplifer tada ne suste zvucnici iako su pojacani. Znam da smara tekst aliii tu smo valjda da naucimo nesto.

Mada kad bolje razmislim i zadovoljan sam. Juce sam poseti Visaton-ov sajt(nannjemun ima i neki 3d grafikoni i sve....). Mozda sam ja malo nenormalan ali oni su jos vise. Jedan woofer 12 inca 100-150w 304 e.Sto je ste , jeste, to je mnogo.Ma neka se cuju milion puta bolje od Sal-ovih.A gde su visoki, srednji, skretnice,kutije,izolacija,amplifer?A skretnice izgledaju smesno u odnosu na SAL-ovu HV328 (Shvatam da je i materijal bitan od kojeg je napravljena i sve ali cene su neverovatno na*rkane)
POZ!

[Ovu poruku je menjao dacacar dana 20.11.2007. u 16:20 GMT+1]
dacazakon
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Zasto izolacija i jos po nesto?Koflin najbolji?

[ Pregleda: 5578 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.